Smartwatch czy Smartband? Opaska a zegarek: co jest lepsze i co wybrać?

Ostatnia weryfikacja: 14 maja 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Rynek inteligentnych gadżetów stale się rozwija. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg ciekawych rozwiązań – nic dziwnego, że wiele osób ma problem z wyborem czegoś odpowiedniego dla siebie. Smartwatch czy smartband? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu. Przygotowałem szczegółowe porównanie obu urządzeń, które z pewnością ułatwi podjęcie właściwej decyzji o zakupie.

Różnice między smartwatchem, a smartbandem są znaczące. Oba urządzenia wybierane są często przez osoby aktywne. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z najważniejszymi funkcjami obu gadżetów. Nie można jednoznacznie powiedzieć, które jest lepsze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że niemal każdy ma inne potrzeby.

Zarówno opaska sportowa, jak i smartwatch stanowią wsparcie w wielu różnych dyscyplinach. Oczywiście jest to opcja nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla tych, którzy aktywność fizyczną uprawiają amatorsko lub rekreacyjnie.

Czym jest smartwatch?

Zegarek smartwatch to urządzenie, które gwarantuje dostęp do wielu interesujących, a zarazem przydatnych funkcji. Jest ono wykorzystywane nie tylko w sporcie, ale również wielu innych obszarach życia. Wybór godnych zainteresowania modeli jest ogromny, a niektóre z nich wyróżniają się nie tylko szerokim zakresem zastosowań, ale również interesującym designem.

Cechą charakterystyczną inteligentnych zegarków jest dość spory wyświetlacz. Oczywiście dąży się do minimalizacji wymiarów tego typu gadżetów, jednak zbyt mały ekran znacząco zmniejszyłby wygodę eksploatacji. Tarcza nie musi być utrzymana w modernistycznym stylu. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele eleganckie i biznesowe, które nawiązują do klasycznej stylistyki.
co to jest smartwatch

Na rynku dostępne są smartwatche dedykowane sportowcom. Są one o wiele bardziej zaawansowane, co usatysfakcjonuje zawodowców, którzy posiadają zwykle o wiele większe potrzeby względem akcesoriów.

Należy zaznaczyć, że smartwatch powinien zostać sparowany ze smarfonem. Nie każdy jednak wie, że w sprzedaży znajdują się również modele z kartą SIM/e-SIM, które są „niezależne”. Oznacza to, że możemy swobodnie korzystać z nich bez połączenia z telefonem.

Jakie funkcje oferują inteligentne zegarki?

Smartwatche oferują o wiele więcej niż funkcje sportowe. Wiele zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Wiadomym jest, że urządzenia bazujące na najświeższych technologiach są droższe. Nie każdy potrzebuje jednak wielofunkcyjnego gadżetu.

funkcje inteligentnych zegarków
 • Korzystanie z przeglądarki internetowej – inteligentny zegarek pozwala nam swobodnie surfować w sieci. Wystarczy, że połączymy się ze smartfonem lub Wi-Fi, czy też wybierzemy model z kartą SIM/e-SIM.
 • Instalowanie aplikacji – możliwości są ogromne, a wiele zależy od systemu operacyjnego. Aplikacje można podzielić na rozmaite kategorie m.in. organizacja, praca, czy też rozrywka.
 • Słuchanie muzyki – smartwatch może zastąpić nam tradycyjny odtwarzacz muzyczny. Pliki mogą być streamowane, a także gromadzone w pamięci urządzenia.
 • Wykonywanie zdjęć/filmów – modele wyposażone we własny obiektyw są jeszcze relatywnie rzadko spotykane, jednak w najbliższym czasie może się to zmienić. Rozdzielczość nie jest zbyt wysoka.
 • Przeprowadzanie rozmów oraz wymiana wiadomości – inteligentny zegarek może pełnić rolę smartfona. Niektóre urządzenia posiadają zestaw głośnomówiący z mikrofonem, co doceniają w szczególności kierowcy.
 • Nawigacja GPS – można wykorzystać ją na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim ułatwia nam ona bezproblemowe dotarcie do celu. Ponadto dzięki aplikacji na smartfona możemy kontrolować lokalizację użytkownika smartwatcha np. dziecka lub osoby starszej.
 • Mierzenie kroków/dystansu – jest to funkcja, która przydaje się osobom śledzącym swoją dzienną aktywność. Każdego dnia można generować raporty, dzięki którym podsumujemy osiągi.
 • Liczba spalonych kalorii – docenią to przede wszystkim ci, którzy profesjonalnie trenują lub odchudzają się.
 • Pomiar tętna – to spore wsparcie dla tych, którzy z różnych powodów pragną monitorować stan swojego zdrowia. Sportowcom jest to potrzebne do tego, aby utrzymać wysoką efektywność treningu. Osoby chore mogą uniknąć przeciążenia organizmu.
 • Monitorowanie snu – niedostateczna regeneracja podczas snu może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji m.in. osłabienie, chroniczne zmęczenie, spadek koncentracji. Częstotliwość wybudzania się w ciągu nocy można łatwo sprawdzić.

Smartwatch: zalety i wady

Smartwatch to wielofunkcyjny gadżet, który występuje w wielu różnych wariantach. Do wyboru mamy nie tylko standardowe modele, ale również dla dzieci, czy też seniorów. Branża tego rodzaju produktów stale się rozrasta, dzięki czemu najnowsze urządzenia w wielu sytuacjach zastępują smartfon.

Pływasz? Jeździsz na rowerze? Chodzisz na siłownię? Jeśli jesteś w trakcie wybierania smartwatcha, to weź pod uwagę model dedykowany konkretnej dyscyplinie sportowej. Może on kosztować nieco więcej, jednak wielu zadowolonych użytkowników twierdzi, że taki wydatek ma sens.
zalety i wady smartwatcha
Wiadomym jest, że najbardziej zaawansowane smartwatche kosztują więcej. Zakres cenowy jest zróżnicowany – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na koszt zakupu wpływa także renoma marki, a także popularność danego modelu.

Smartwatch z pewnością zadowoli tych, którzy pragną „czegoś więcej”. Omawiane urządzenie możemy posiadać na nadgarstku cały dzień. Ponadto jest ono uzupełnieniem smartfona, czy też źródłem rozrywki. Poniżej przedstawiłem zestawienie najistotniejszych zalet oraz wad.

Zalety

 • wysoka różnorodność modeli
 • spory ekran dotykowy
 • atrakcyjny design
 • możliwość prowadzenia rozmów
 • dostęp do internetu
 • funkcje rozrywkowe
 • monitorowanie aktywności fizycznej
 • dostępność modeli dla dzieci
 • nawigacja GPS
 • dostępność modeli z kartą SIM/e-SIM

Wady

 • wyższa cena zakupu
 • konieczność częstszego ładowania
 • znaczna waga niektórych modeli

Czym jest smartband?

Mogłoby się wydawać, że tylko nieliczni nie wiedzą, co to jest smartband. Nic bardziej mylnego! Wiele osób uważa, że jest to inna nazwa inteligentnego zegarka. Nie jest to prawdą. Opaska smartband dedykowana jest osobom aktywnym fizycznie, czy też profesjonalnie trenującym. Liczba dostępnych funkcji jest mocno ograniczona. Nie należy więc oczekiwać, że gadżet zastąpi nam smartfona, czy też zapewni rozrywkę.

co to jest smartband
Na pierwszy rzut oka smartband przypomina inteligentny zegarek. Jest on jednak zwykle o wiele lżejszy, a jednocześnie mniejszy. Nie można również zapomnieć o mniejszej rozdzielczości ekranu. Niektóre modele wcale nie posiadają wyświetlacza.

Faktem jest, że większość opasek sportowych wygląda podobnie. Pewne jest to, że nie znajdziemy tutaj modeli eleganckich, które będą pasować do sukienki lub garnituru. Takie akcesorium nie sprawdzi się więc w każdej sytuacji.

Dobrej jakości inteligentne opaski wykonywane są z materiałów mocnych, a jednocześnie wodoodpornych. Właśnie dlatego doskonale sprawdzają się one podczas uprawiania sportu, ale również aktywności rekreacyjnych. Są odporne na działanie wilgoci, co zmniejsza ryzyko przedwczesnego uszkodzenia. Oczywiście wiele smartwatchy również jest wodoodpornych.

Jakie funkcje posiada inteligentna opaska?

Z pewnością niektórzy zastanawiają się, czy smartband działa bez telefonu. W zdecydowanej większości tak, natomiast wtedy szczegóły dot. Twojej aktywności będą dostępne tylko z poziomu zegarka. Urządzenie warto połączyć jednak ze smarfonem, gdyż dzięki temu otrzymujemy dostęp do potrzebnych aplikacji, a także możemy przesyłać swoje wyniki oraz pomiary.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to jednak gadżet, który zapewni nam nieskończone możliwości. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić specyfikację danego modelu.

funkcje opaski fitness
 • Przebyty dystans – to doskonała opcja zarówno dla rowerzystów, jak i biegaczy. Funkcja ta może również przydać się osobom preferującym inną formę aktywności np. marsz, nordic walking, jazda na rolkach.
 • Kontrola czasu – oprócz pokonanych kilometrów możemy także monitorować czas, jaki poświęciliśmy na daną czynność.
 • Liczba spalonych kalorii – wiele zależy od intensywności ćwiczeń, a także dyscypliny sportowej. Z funkcji tej chętnie korzystają zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.
 • Pomiar kroków – każdego dnia powinniśmy zapewnić sobie optymalną dawkę ruchu. Czasami nawet w pracy, a także podczas załatwiania codziennych spraw jesteśmy bardzo aktywni.
 • Monitorowanie tętna oraz pracy serca – to świetne rozwiązanie nie tylko dla pasjonatów sportu, ale również tych, którzy dbają o swoje zdrowie. Jest to szczególnie istotna funkcja dla osób posiadających rozmaite schorzenia.
 • Rejestrowanie jakości snu – smartband umożliwia nie tylko pomiar czasu snu, ale również wskazanie m.in. częstotliwości wybudzania.
 • Motywowanie do działania – mądra opaska może wysyłać nam komunikaty przypominające o treningu, czy też zachęcające do podjęcia nowych wyzwań.
Osoby, które nadal nie wiedzą, co wybrać powinny zastanowić się, czy lista funkcji oferowanych przez inteligentne opaski jest wystarczająca. Za ich pomocą nie skorzystamy z przeglądarki internetowej, nie posłuchamy ulubionych piosenek, ani nie odbierzemy połączenia, czy też wiadomości tekstowej.

Smartband: zalety i wady

Prawdą jest, że ciężko jest wrzucić smartband oraz smartwatch do jednego worka, ponieważ to zupełnie inne urządzenia. W oczach osób ceniących sobie funkcjonalność opaska sportowa zawsze będzie wypadać gorzej, niż inteligentny zegarek. Należy jednak zaznaczyć, że niektórzy potrzebują akcesorium do konkretnych celów, które będzie podręczne, a jednocześnie tanie.

zalety i wady inteligentnej opaski
Najtańsze opaski sportowe można zakupić za około 100 zł. Cena determinuje wiele osób do podjęcia decyzji zakupowej, dlatego omawiany gadżet zyskał ogromną popularność. Dotyczy to w szczególności tych, którzy potrzebują wyłącznie funkcji sportowych.

Teoretycznie wszystkie funkcje, jakie zapewnia opaska sportowa znajdziemy również w dobrym smartfonie. Należy jednak wspomnieć, że podczas uprawiania aktywności fizycznej znacznie wygodniej jest założyć na nadgarstek lekkie akcesorium. Telefon jest bardziej podatny na uszkodzenia, a także oddziaływanie negatywnych czynników zewnętrznych. Ponadto nie jest zbyt poręczny.

Zalety

 • wytrzymała i lekka konstrukcja
 • wodoodporność
 • szeroki wybór funkcji sportowych
 • intuicyjna konfiguracja
 • bezproblemowa obsługa
 • brak konieczności częstego ładownia
 • niska cena zakupu

Wady

 • brak dodatkowych funkcji
 • brak możliwości korzystania z sieci
 • mały wyświetlacz lub jego brak
 • sportowy design

Jaką decyzję podjąć? Krótkie podsumowanie

Jeśli nadal nie masz pojęcia, czy wybrać smartband, czy smartwatch, to zapoznaj się z poniższym podsumowaniem. Warto wziąć pod uwagę, że dla każdego inne urządzenie będzie „tym idealnym”. Właśnie dlatego jeszcze przed zakupem należy przeanalizować parametry sprzętu, a także określić jego pożądane cechy.

jaką decyzję podjąć

Wybierz smartwatch jeśli:

 • Zależy Ci na gadżecie funkcjonalnym, który może być wykorzystywany nie tylko podczas uprawiania sportu.
 • Poszukujesz akcesorium, które będzie dopełnieniem, a nawet alternatywą smartfona.
 • Chcesz prowadzić rozmowy, wymieniać wiadomości, surfować po sieci, słuchać muzyki bez sięgania po telefon.
 • Pragniesz zakupić urządzenie, które ułatwi opiekę na dzieckiem lub seniorem.
 • Cenisz sobie efektowny wygląd, a inteligentny zegarek ma perfekcyjnie pasować do różnych stylizacji.
 • Preferujesz spore ekrany dotykowe, dzięki którym komfort obsługi znajduje się na wyższym poziomie.
 • Planujesz zakup niezależnego akcesorium (dotyczy modeli z kartą SIM/e-SIM).
 • Nie przeszkadza Ci konieczność częstszego ładowania.

Wybierz smartband jeśli:

 • Potrzebujesz asystenta treningowego, który będzie towarzyszył Ci podczas ćwiczeń.
 • Szukasz urządzenia, które ułatwi Ci odchudzanie oraz kontrolę zdrowia.
 • Nie zależy Ci na dodatkowych funkcjach.
 • Stawiasz na trwałość, niską wagą i wodoodporność.
 • Akceptujesz typowo modernistyczny design.
 • Nie potrzebujesz dużego wyświetlacza.
 • Możliwość komunikacji jest Ci zbędna.
 • Nie chcesz korzystać z internetu poprzez opaskę fitness.
 • Nie chcesz ładować gadżetu zbyt często (nierzadko po pełnym naładowaniu baterii można korzystać z urządzenia nawet 7-10 dni i więcej).
 • Nie posiadasz zbyt dużego budżetu .
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top