Fitbit Pay: co to jest, jak działa i którymi zegarkami można płacić w Polsce?

Ostatnia weryfikacja: 18 lipca 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Fitbit Pay Polska cieszy się rosnącym zainteresowaniem – płatność zegarkiem to nie tylko oszczędność czasu, ale również nieprzeciętna wygoda. Planując zakup smartwatcha z technologią NFC warto wziąć pod uwagę urządzenia wspomnianej marki. Uchodzą one za funkcjonalne, solidne i proste w obsłudze. Wybór interesujących modeli jest całkiem spory, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego wariantu nie powinno stanowić wyzwania. Oczywiście decyzji zakupowej nie należy podejmować zbyt pochopnie. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy bank akceptuje płatności zbliżeniowe Fitbit.

Jeśli bank, w którym posiadamy rachunek akceptuje płatności zbliżeniowe Fitbit Pay, to pozostaje sprawdzić, z jakimi kartami kredytowymi kompatybilna jest aplikacja. Poniżej umieszczono zbiór praktycznych wskazówek, które z pewnością okażą się przydatne dla osób rozważających nabycie nowego zegarka.

Płatność smartwatchem zwiększa swobodę codziennego życia. W wielu obiektach (np. sklepach, hotelach, restauracjach) dostępne są terminale umożliwiające przeprowadzenie transakcji bezgotówkowej, a zarazem bezdotykowej. Wystarczy jedynie zbliżyć do siebie urządzenia na odległość kilku centymetrów.

Co to jest Fitbit Pay?

co to jest

Fitbit Pay to system płatności zbliżeniowych, z którego można korzystać w różnych zakątkach świata. Transakcje bezgotówkowe mogą być realizowane nie tylko przy użyciu inteligentnych zegarków, ale również opasek fitness wspomnianej marki. Aktualnie opisywana usługa na terenie naszego kraju jest oferowana przez kilka banków, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości jej zasięg znacząco się zwiększy.

Płatności zbliżeniowe realizowane w ramach przedstawianej usługi są całkowicie bezpieczne, więc nie trzeba obawiać się utraty zgromadzonych środków. Oczywiście należy korzystać wyłącznie ze zweryfikowanej aplikacji, która została pobrana z oficjalnego sklepu Google Play lub App Store. W innym przypadku można narazić się na próbę przejęcia konta bankowego.

Lista banków współpracujących z Fitbit Pay

lista banków fitbit pay

Usługa Fitbit Pay jest całkowicie darmowa, więc nie trzeba obawiać się nadprogramowych kosztów. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy lubią wyjść z domu bez portfela lub karty płatniczej. Wystarczy posiadać na nadgarstku smartwatch lub smartband. Spontaniczne zakupy nie będą stanowić więcej żadnego problemu. Jak już wspomniano, opisywana usługa jest w Polsce obsługiwana przez kilka banków, czyli:

 • Bank Pekao,
 • Santander,
 • Alior Bank,
 • Nest Bank,
 • SGB,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • mBank.
Fitbit Pay obsługuje również Revolut, Kantor Alior Banku, czy TransferWise. Jest to powszechny system płatności, który wraz z upływem czasu zyskuje na znaczeniu. W dużej mierze wynika to z faktu, że coraz więcej osób korzysta z nowoczesnych technologii. Atutem jest fakt, że obecnie płatności zbliżeniowe realizowane przy użyciu zegarka lub innych urządzeń są dostępne nie tylko dla mieszkańców dużych miast.

Jak skonfigurować Fitbit Pay?

Posiadacze zegarka lub opaski sportowej z Fitbit Pay powinni pamiętać o konieczności przystosowania urządzenia do przeprowadzania płatności zbliżeniowych. Niezbędna jest instalacja autorskiej aplikacji – oprócz tego należy przeprowadzić jej krótką konfigurację. Jest to proces wyjątkowo prosty, który zwykle trwa kilka minut. Niektórzy obawiają się wprowadzania prywatnych danych w aplikacji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to krok, którego nie można pominąć. Oprogramowanie, które zostało pobrane ze sprawdzonego źródła dba o szyfrowanie prywatnych informacji. Nie zostaną one przejęte przez nieupoważnione osoby.

aplikacja Fitbit
 Zaawansowane systemy bezpieczeństwa dbają o ochronę wrażliwych danych osobowych. Minimalizuje to ryzyko przejęcia konta bankowego, a także wykonywania płatności bez wiedzy właściciela rachunku. 

Należy zaznaczyć, że nie wszystkie smartwatche Fitbit obsługują płatności zbliżeniowe! Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia dobrze jest zapoznać się z jego specyfikacją techniczną.

Jeśli zegarek obsługuje Fitbit Pay, to aktywacja płatności bezgotówkowych przebiega następująco:

 1. Z oficjalnego sklepu App Store lub Google Play należy pobrać darmową aplikację Fitbit Pay. Po jej zainstalowaniu przechodzimy do portfela („wallet”) w celu dodania karty lub kart kredytowych.
 2. Konieczne jest ustawienie czterocyfrowego hasła do portfela. Jest to element zabezpieczający płatności bankowe na wypadek przejęcia urządzenia. Istnieje również możliwość logowania za pomocą odcisku palca.
 3. Kolejnym krokiem jest dodatnie karty kredytowej, która będzie wykorzystywana podczas płatności zbliżeniowych. W tym celu wystarczy kliknąć ikonkę plusa. Niezbędne jest wpisanie danych, takich jak m.in. numer karty, daty ważności, kod CVV (Visa) lub CVC (Mastercard).
 4. Po zaakceptowaniu regulaminu można przejść do ostatniego etapu. Należy przepisać kod weryfikujący, który został przesłany przez bank w wiadomości SMS.

Jak widać proces dodania karty płatniczej do aplikacji nie jest skomplikowany. W zdecydowanej większości przypadków niemal natychmiast można przetestować technologię NFC w praktyce. Czasami trzeba jednak wstrzymać się na pewien czas. Może okazać się, że niezbędna jest akceptacja wydawcy „plastiku”. Tak jest w przypadku m.in. karty Revolut.

jak płacić zbliżeniowo

Jak płacić zbliżeniowo za pomocą smartwatcha Fitbit?

Jeśli proces konfiguracji Fitbit Pay zakończył się pomyślnie, to można zacząć realizować płatności zbliżeniowe. Nie jest to trudne, ani uciążliwe zadanie – wystarczy zapamiętać kod PIN, który został ustalony podczas dodawania karty kredytowej do portfela. Nie trzeba podawać go za każdym razem, co stanowi znaczące udogodnienie dla tych, którzy jednego dnia mają zamiar odwiedzić wiele obiektów handlowych lub użyteczności publicznej. Zegarkiem można zapłacić w większości kawiarni, lokali gastronomicznych, kin, a także innych miejscach.

 1. Odblokowanie Fitbit Pay w smartwatchu następuje poprzez wprowadzenie czterocyfrowego kodu PIN. Jest to element zabezpieczający rachunek bankowy przed działaniem osób nieupoważnionych. Wiadomym jest, że urządzenie może zostać skradzione lub zgubione.
 2. Następnie należy uruchomić funkcję płatniczą. Ikonka karty powinna wyświetlić się na cyferblacie. Towarzyszy temu wibracja urządzenia.
 3. Płatność zbliżeniowa wymaga jedynie zbliżenia zegarka do terminala. Po realizacji transakcji smartwatch zawibruje, a na wyświetlaczu pojawi się animacja, która stanowi potwierdzenie jej pomyślnego zakończenia.  
 Kod PIN należy wprowadzić raz na dobę – warunkiem jest to, aby nie zdejmować zegarka z dłoni. Czujniki tętna wykrywają brak użytkownika. Po ponownym założeniu smartwatcha na rękę należy jeszcze raz wprowadzić kod. 
kod pin do aplikacji

Mogłoby się wydawać, że konieczność wprowadzania PIN-u jest uciążliwa dla użytkownika. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie wiadomo, co może stać się z urządzeniem. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby trafiło ono w ręce oszustów. Dostęp do konta bankowego musi wymagać weryfikacji – sporym atutem jest weryfikacja biometryczna, dzięki której urządzenie wie, kiedy zegarek znajduje się na ręce właściciela.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą zegarka lub opaski fitness pobrać pieniądze z bankomatu. Ważne jest to, aby obsługiwał on technologię NFC. Brak czytnika uniemożliwia obsługę zbliżeniową.

Jakie zegarki obsługują Fitbit Pay?

Usługa Fitbit Pay obsługiwana jest przez wiele godnych polecenia zegarków. Podczas wyboru smartwatcha należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dostępne funkcje – wszystko zależy od tego, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Wiadomym jest, że osoby profesjonalnie trenujące maja większe oczekiwania wobec urządzenia.

Ci, którzy chcą płacić zbliżeniowo mają do dyspozycji takie modele, jak:

 • Fitbit Versa 2,
 • Fitbit Versa 2 Special Edition,
 • Fitbit Charge 3 Special Edition,
 • Fitbit Charge 3,
 • Fitbit Ionic,
 • Fitbit Sense,
 • Fitbit Versa 3,
 • Fitbit Charge 4.

Poniżej opisuję zegarki Fitbit, w których szczególnie podoba mi się stosunek jakość/cena:

Fitbit Versa 2

Fitbit Versa 2 z płatnościami

Lekki i smukły smartwatch, który utrzymany jest w minimalistycznym stylu. Ponadczasowy design sprawia, że urządzenie pasuje do niemal każdej stylizacji. Szkło Corning Gorilla Glass 3 generacji chroni przed przypadkowym rozbiciem lub zarysowaniem. Wyświetlacz z opcją „Always On Display” umożliwia szybkie sprawdzenie godziny lub powiadomień. Smartwatch został wyposażony w takie czujniki, jak m.in. pulsometr, akcelerometr, wysokościomierz.

Model Fitbit Versa 2 umożliwia nie tylko monitorowania aktywności fizycznej, ale również stanu zdrowia. Jest to akcesorium chętnie wybierane nie tylko przez osoby trenujące.

Fitbit Versa 2 Special Edition

Fitbit Versa 2 special Edition

Specjalne wydanie kultowego modelu wyróżnia się aluminiową kopertą oraz plecionym paskiem, którego obwód bez trudu można dopasować do dłoni. Wyświetlacz jest w pełni czytelny nawet w przypadku silnego nasłonecznienia. Jego powierzchnia została kompleksowo zabezpieczona, co zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnych śladów użytkowania. Urządzenie zapewnia m.in. całodobowy pomiar tętna, monitor snu, a także wygodne sterowanie odtwarzaczem muzycznym.

Prezentowany model został wyposażony w baterię o nieprzeciętnej żywotności, która może pracować nawet do 6 dni. Z pewnością przypadnie to do gustu tym, którzy chcą uniknąć częstego ładowania. Szeroki wybór trybów treningowych to kolejna zaleta.

Fitbit Charge 3 Special Edition

Fitbit Charge 3 special Edition

Fitbit Charge 3 Special Edition to wysokiej jakości opaska sportowa, która spełni oczekiwania osób aktywnych fizycznie. Konstrukcja została wykonana z lekkich, a zarazem wytrzymałych materiałów, które przetrwają w nienagannym stanie długi czas. Na specjalną uwagę zasługuje dostępność 15 trybów sportowych. Precyzyjne czujniki odpowiadają za wiarygodne wyniki pomiarów. Żywotność baterii do 7 dni stanowi kolejną zaletę.

Opaska treningowa umożliwia automatyczne zbieranie oraz analizowanie informacji o postępach treningowych. Wszystkie statystyki znajdują się w jednym miejscu. Jest to niewielki, a zarazem przydatny asystent, dzięki któremu zwiększenie wydajności podczas ćwiczeń stanie się łatwiejsze.

Fitbit Ionic

Fitbit Ionic

Smartwatch Fitbit Ionic zachwyca już na pierwszy rzut oka. Luksusowe wzornictwo przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym. Akcesorium zostało wykonane z wysoką dokładnością, co pozwala uniknąć nawet najmniejszych niedociągnięć. W trybie normalnego użytkowania bateria może pracować do 5 dni, natomiast w trybie GPS do 10 godzin. Wytrzymała obudowa nie jest podatna na niesprzyjające działanie czynników otoczenia.

Funkcja automatycznego rozpoznawania typu treningu przypadnie do gustu użytkownikom, którzy cenią sobie komfort obsługi. Prezentowany model umożliwia skuteczną optymalizację wysiłku pod kątem tętna.
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top