Zegarek smartwatch z krokomierzem: jak działa i liczy kroki? Czy pomiar jest dokładny i od czego to zależy?

Ostatnia weryfikacja: 27 maja 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Od niedawna, zegarek to nie tylko standardowe urządzenie do mierzenia czasu czy wskazywania aktualnej daty, ale też element ubioru, wizytówka właściciela, a nawet… komputer na nadgarstku. Wraz z rozpowszechnieniem się sportu i zdrowego stylu życia, rośnie również popularność zegarków liczących kroki.

Poza stricte sportowymi funkcjami, mają one możliwość łączenia się z Internetem, odbierania połączeń głosowych czy wiadomości SMS. Wiele osób aktywnych decyduje się jednak na uproszczoną wersję krokomierza na rękę i kupuje opaskę smartband. Jej prosta forma i atrakcyjny wygląd powodują, że bez wątpienia może być elementem codziennego ubioru.

Do czego przyda się zegarek liczący kroki?

Krokomierz w smartwatchu czy opasce znajduje zwolenników głównie wśród osób, które dbają o zdrowy tryb życia i chcą mieć kontrolę nad swoją aktywnością. Praca siedząca, stres, przemieszczanie się w większości samochodem czy brak ruchu negatywnie wpływają na nasze samopoczucie oraz kondycję.

Światowa Organizacja Zdrowia przyjmuje, że zdrowy człowiek powinien zrobić dziennie od 6 do 8 tysięcy kroków, natomiast osoby z chorobami przewlekłymi od 3,5 do 5 tysięcy kroków dziennie. Ich samodzielne liczenie, mając na uwadze liczne sprawy, którymi każdy z nas zajmuje się na co dzień, może okazać się nieco uciążliwe, a przede wszystkim obciążone istotnym marginesem błędu.

Zasada działania krokomierza

pomiar kroków

Smartwatch czy też opaska z krokomierzem nie obędą się bez skomplikowanego mechanizmu. To właśnie jego jakość oraz dokładność bezpośrednio wpływają na prawidłowość i rzetelność pomiaru.

Jak działa krokomierz w zegarku? Podstawą jest mechanizm wahadła w sprężynie. Jest on odpowiedzialny za przewodzenie impulsu elektrycznego. W praktyce, polega to na tym, że w trakcie wykonywania przez nas wysiłku fizycznego (bieganie, chodzenie) wspomniane wahadło wprawiane jest w ruch.

Jednocześnie, przyjmuje różne pozycje i wyznacza punkty styczne układu wejściowego mikroprocesora. W ten sposób, dzięki odpowiedniemu algorytmowi, wyznaczana jest liczba kroków, jakie wykonaliśmy. Porównując go do urządzeń, z których każdy korzysta na co dzień, można uznać, że jest to mikrokomputer, którego funkcja jest ukierunkowana na mierzenie kroków.

Czym różni się krokomierz na nadgarstek od tego w smartfonie?

Obecnie wiele firm sportowych wydaje autorskie programy i aplikacje na telefon wspierające oraz rejestrujące sportowe postępy użytkowników. Daje to możliwość podzielenia się informacjami na temat swojego treningu z właściwie każdym użytkownikiem mediów społecznościowych.

Właśnie dlatego warto wspomnieć o smartfonach, które posiadają krokomierze. Zwłaszcza popularne i drogie marki, w specyfikacjach swoich urządzeń, podnoszą ten argument jako niezaprzeczalny plus.

Należy jednak uznać, że w myśl wielu przeprowadzonych testów, pomiary dokonywane przez telefon nie są dokładne. Okazuje się, że odczyt może być uszczuplony nawet o około 1340 kroków.

Skąd się to bierze? Sceptycy uznają, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Jest w tym dużo racji. Mianowicie, telefon nie jest urządzeniem stricte ukierunkowanym na pomiar wyników aktywności fizycznej, zatem wbudowane w nim podzespoły nie są tak precyzyjne, jak np. w smartbandach. Innym argumentem jest fakt, że aby w dokładny sposób wykonać pomiar, urządzenie musi być stale przy nas. Z doświadczenia wiadomo, że są sytuacje, kiedy chociażby odruchowo telefon zostaje przez nas odłożony.

Dokładność krokomierzy

Bez wątpienia, krokomierze wypadają bardzo pozytywnie na tle konkurencji. Nie są one narażone na ryzyko zgubienia zasięgu czy odłożenia na półkę, zwłaszcza gdy umieszczone są w zegarku czy opasce sportowej. Badania przeprowadzone w idealnych warunkach wskazują, że mechanizm ten jest najdokładniejszy głównie na płaskich powierzchniach. Zalecane jest również, że jeśli konieczna jest zmiana jego położenia, to powinna się ona charakteryzować ograniczoną dynamiką tak, aby urządzenie mogło dopasować się do zmieniających warunków.

Przyjmuje się, że najlepsze krokomierze posiadają margines błędu wynoszący około 5%. Wydaje się być to akceptowalne, mając na względzie, że w innych wspomnianych produktach jest on zdecydowanie większy.

Kryteria wyboru smartwatcha, lub smartbanda z krokomierzem

jaki krokomierz wybrać?

Decydując się na zakup smartwatcha lub opaski z krokomierzem, należy brać pod uwagę kilka kwestii:

  1. Przede wszystkim, konieczne jest zapoznanie się z ofertą rynku oraz skonfrontowanie jej z budżetem, jaki chcemy zainwestować. Ceny wahają się od kilku do kilkuset złotych w zależności od zakresu funkcjonalności oraz firmy.
  2. Konieczne jest, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy urządzenie będzie używane przez nas tylko w trakcie treningu czy przez cały dzień. Jeśli zależy nam na krokomierzu, który będziemy zakładać jedynie na trening, lepszą opcją może okazać się opaska. Natomiast, decydując się na korzystanie z niego na co dzień, co wiąże się także z dopasowaniem do naszego stylu ubioru, warto zapoznać się z ofertą stricte smartwatchów.
  3. Również specyfikacja techniczna nie powinna być nam obojętna. Pojemność baterii decydować będzie o tym, czy bez zastanowienia będziemy mogli sięgnąć właściwie zawsze po krokomierz bez obawy, że w najmniej oczekiwanym momencie wyłączy się czy też w kieszeni będzie konieczne noszenie powerbanka lub ładowarki. Osoby zadające sobie pytanie czy krokomierz w smartwatchu jest dokładny, powinny zwrócić uwagę na mechanizm w nim umieszczony. Jego specyfikacja oraz niezawodność wpłyną bezpośrednio na pomiar.
  4. Kompatybilność z pozostałymi urządzeniami. Wiele firm, których produkty oferowane są na rynku, dopasowuje również aplikacje mobilne stricte pod smartwatche czy też opaski sportowe sygnowane swoim logo. Warto zatem dobrać w odpowiedni sposób kupowany sprzęt do tego, który już posiadamy. Zapewni to bezproblemowe użytkowanie oraz dostęp do najświeższych aktualizacji.

Mój ranking smartwatchy liczących kroki

Dla większości osób, które na co dzień nie poświęcają czasu na to, by zapoznać się z nowinkami technologicznymi, zakup krokomierza na rękę może okazać się problematyczny. Aby zapewnić sobie pełną satysfakcję z zakupu, warto poznać treści, jakie pojawiają się na forach internetowych oraz w rankingach zaufanych portali.

Osobiście polecam następujące modele:

Zegarek z krokomierzemGdzie kupić?
1. Emporio Armani
Matteo
ZOBACZ
2. Garett
Woman Klara
ZOBACZ
3. Smartband Garett
Fit 14
ZOBACZ
4. Diesel
On Full Guard 2,5
ZOBACZ

1. Smartwtach Emporio Armanii Matteo

Zegarek jest idealnym przykładem na to, że najlepszym rozwiązaniem jest prostota. Wyposażony we wszystkie funkcje, o których młody, niezależny mężczyzna może pomyśleć: połączenie z telefonem, wygodna aplikacja wspierająca, krokomierz, sterowanie muzyką czy aktualizacja prognozy pogody, połączone z czarnym klasycznym designem, będą idealną wizytówką klasy i stylu. 

2. Garett Woman Klara

Ten damski model to idealne rozwiązanie dla Pań, które nie chcą angażować nadmiernych środków na zakup zegarka, a jednocześnie pragną zdobić swoją dłoń delikatnym urządzeniem, którego klasyczny wygląd i zaawansowane funkcje będą idealnym spełnieniem na co dzień i podczas treningu. Można go również w łatwy sposób połączyć z telefonem komórkowym, robić zdjęcia czy monitorować sen.

3. Smartband Garett Fit 14

To opaska sportowa, która idealnie spełni swoje funkcje zarówno jako zegarek, jak i sportowe akcesorium. Szeroka gama kolorów pozwoli na dobranie urządzenia do gustu użytkownika. Smartbandy firmy Garett cieszą się wśród użytkowników liczników kroków na rękę bardzo dobrymi opiniami.

4. Męski Diesel On Full Guard 2,5

Stanowi idealny kompromis pomiędzy sportowym stylem a elegancją i funkcjonalnością. Czarny kolor urządzenia zapewnia jego dopasowanie do każdej okazji, wyraźniej podświetlona tarcza i czerwone wstawki powodują, że koło smartwatcha nie można przejść obojętnie.

Przedstawione modele potrafią znacznie więcej niż tylko liczyć kroki, to zaawansowane produkty, które są wprost naładowane funkcjonalnościami. Pamiętajmy jednak, aby na zakupy decydować się tylko u autoryzowanych sprzedawców, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Rynek rośnie, a wraz z nim ilość pojawiających się podróbek i nieuczciwych sprzedawców.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top