Zegarek smartwatch liczący kalorie: jak działa licznik spalonych kalorii i który wybrać?

Ostatnia weryfikacja: 6 lipca 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Zegarek mierzący kalorie nie musi być wyszukany ani zawsze kosztowny. Przede wszystkim, powinien być funkcjonalny oraz cechować się niezawodnością.

Co istotne, istnieją takie opcje sportowych zegarków, jakich nawet najnowocześniejsze telefony nie są w stanie zastąpić. To, przede wszystkim, czujniki pomiaru tętna, na bazie których szacowana jest wartość wydatkowanej energii w trakcie aktywności fizycznej, czyli potocznie „liczba spalonych kalorii”.

Zastanawiasz się, jak to dokładnie działa i na jaki zegarek warto postawić? Zapraszam do lektury!

W jaki sposób smartwatch z licznikiem kalorii mierzy ilość wydatkowanej energii?

Podczas swoich poszukiwań natrafisz na dwa sposoby pomiaru:

 • Szacowanie liczby spalonych kalorii za pomocą urządzeń z wbudowanymi czujnikami pomiaru tętna.
 • Estymacja na podstawie liczby wykonanych kroków.

Należy pamiętać, że są to metody pośrednie, a więc obarczone pewnym błędem pomiarowym i nawet poziom zaawansowania technologicznego nie jest w stanie tego zmienić.

Niemniej jednak, jest to ciągle jedno z lepszych i powszechnych rozwiązań pomagających monitorować aktywność fizyczną i powszechnie stosowane przez sportowców profesjonalnych, jak i amatorów różnych dyscyplin.

Smartwatche z licznikiem kalorii to urządzenia, które ciągle są udoskonalane

Od 2017 roku, kiedy to wyniki przedstawione przez Uniwersytet Stanforda (zobacz szczegóły) przedstawiły, że wiele z dostępnych smart zegarków charakteryzowało się dużym niedoszacowaniem liczby spalanych kalorii, producenci urządzeń jeszcze w większym stopniu zaczęli pracować nad nowymi rozwiązaniami pozwalającymi na lepszą dokładność pomiaru.

O ile pomiar wartości tętna z nadgarstka odzwierciedlał rzeczywistość, tak problem pojawiał się przy wskazywaniu liczby wydatkowanej energii w trakcie aktywności fizycznej.

Obecnie, monitory fitness, czyli smartwatche i opaski liczące kalorie (smartbandy), dają możliwość coraz to lepszego szacowania wydatkowanej energii. Ważne jest jednak odpowiednie skonfigurowanie aplikacji fitness i wpisanie odpowiednich danych, by pomiary faktycznie były realne.

Do oszacowania wartości wydatkowanej energii potrzebnych jest kilka informacji, takich jak: wartość rzeczywistej masy ciała, wiek, wzrost czy poziom aktywności fizycznej.

Jak zegarek mierzy puls?

pomiar pulsu przez zegarek

Większość zegarków korzysta z technologii polegającej na pomiarze tętna z nadgarstka, czyli z tzw. pomiaru optycznego. Z tyłu, na kopercie smartwatcha, umieszczone są czujniki światła i ledowe diody, których zadaniem jest podświetlenie naczyń krwionośnych.

Czujniki, z kolei, na podstawie zmian w odbiciu światła, które są odzwierciedleniem przepływu krwi, dają informację o liczbie uderzeń serca w ciągu minuty. Oczywiście, należy podkreślić, że pomiar ten nie zawsze jest identyczny, stąd pewien margines błędu. Zależy to, przede wszystkim, od sposobu zapięcia zegarka na nadgarstku czy posiadania np. tatuaży w obrębie noszonego smartwatcha (pigment zaburza dokładny odczyt wyników).

Jak smartwatch liczy kalorie?

Jak zostało wspomniane, ilość wydatkowanej energii może być oszacowana dzięki założeniu na rękę zegarka z wbudowanym czujnikiem pomiaru tętna i włączeniu odpowiedniej funkcji. Powszechnie, tego rodzaju urządzenia nazywane są także pulsometrami.

W skład ogólnej liczby spalanych kalorii, czy to w trakcie treningu czy podczas aktywności fizycznej w trakcie dnia, wchodzi także wartość tzw. podstawowej przemiany materii (BMR, basic metabolic rate), która wyliczana jest przez urządzenie po wprowadzeniu odpowiednich danych, takich jak: płeć, wiek, masa ciała.

Następnie, za pośrednictwem odpowiednich zegarków bazujących na mniej lub bardziej rozbudowanych algorytmach, wyliczana jest liczba spalonych kalorii. Sposoby szacowania są zazwyczaj opatentowane przez ich twórców.

Szacowanie liczby kalorii z wykorzystaniem krokomierza

pomiar kroków przez zegarek

Oczywiście tańsze smart zegarki lub opaski również mogą być dobrym urządzeniem, które pomoże w mierzeniu liczby spalonych kalorii.

Wyposażone są one w specjalne rejestratory liczby wykonanych kroków (jest to małe wahadełko wychwytujące ruchy ciała), a na ich podstawie wartość pokonanego dystansu. Następnie, otrzymujemy informację o szacowanej liczbie wydatkowanych kalorii (w ciągu dnia i/lub w trakcie treningu).

Obecnie, dostępnych jest wiele mniej lub bardziej zaawansowanych zegarków lub opasek typu smartband, które wyposażone są w przelicznik kroków na kalorie. Te droższe i posiadające więcej opcji oferują więcej możliwości, w tym szacowanie czasu przeznaczonego na aktywność fizyczną o danej intensywności oraz przesyłanie rejestrowanych danych do komputera.

Pięć głównych powodów, dla których warto kupić licznik spalania kalorii na rękę

Dla osób uprawiających profesjonalnie sport (ale nie tylko) jest to niezwykle ważna cecha, która umożliwia codzienne monitorowanie procesu treningowego oraz pozwala na osiąganie coraz to nowszych celów.

Oto powody, dla których smartwatche z licznikiem spalonych kalorii są niezbędne dla sportowców i osób aktywnych fizycznie:

 • Smartwatche dedykowane sportowcom i osobom aktywnym to modele bardzo praktyczne
  Zegarki, nawet klasy podstawowej, zazwyczaj cechują się wodoszczelnością, lepszym podświetleniem i posiadają łatwy w obsłudze interfejs. Niektóre modele oferują dotykowe ekrany i/lub dodatkowe przyciski, co zapewnia dogodne korzystanie ze wszystkich funkcji z poziomu zegarka, w tym szybkie włączanie opcji treningu wraz z pomiarem wydatkowanych kalorii. 
  Smartwatche z niższej półki cenowej posiadają dodatkowe akcesoria w postaci ładowarki pozwalające naładować baterie tak, by w szybki sposób były gotowe do ponownej pracy. Natomiast, wysokiej klasy smart zegarki mogą być wyposażone w rozwiązanie umożliwiające samoczynne ich ładowanie- wykorzystywana jest tutaj energia generowana podczas ruchu sportowca.
 • Zegarki sportowe dostarczają niezbędnych informacji z punktu widzenia osiągania celów w walce o lepszą sylwetkę. 
  Mimo że smartwatche są niewielkimi urządzeniami, rozwój technologii pozwolił na umieszczenie w nich czujników tętna, które w miarę precyzyjny sposób dają możliwość mierzenia spalonych kalorii.
  Należy jednak podkreślić, że nie tylko wartość wydatkowanej energii jest tutaj istotnym aspektem, ale również monitorowanie zmienności wartości tętna w trakcie wysiłku fizycznego, co jest niezwykle przydatne, gdy celem jest poprawa wydolności fizycznej czy ocena efektów rehabilitacji np. po urazie.
 • Zegarek sportowy nie zastępuje trenera, ale stanowi dodatkową pomoc i jest niezbędny, gdy tego typu wsparcie nie jest dostępne. 
  Dobrej jakości smartwatche z wbudowanymi czujnikami tętna są programowalne, zatem można uruchomić dany rodzaj treningu z poziomu zegarka lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Taki program treningowy będzie nastawiony na pracę na konkretnym poziomie intensywności, uwzgledniający zakres częstości skurczów serca i/lub określoną liczbę spalonych kalorii w trakcie treningu.
  Najlepszym tego przykładem jest Suunto Ambit, wielokrotnie nagradzany zegarek, który zdaniem wielu ekspertów jest jednym z najcenniejszych narzędzi dla sportowca. Firma zbudowała nawet prosty język programowania, którego każdy może nauczyć się niemal natychmiast, aby umożliwić użytkownikom dostosowanie funkcji zegarka. Dlatego też wielu trenerów używa zegarki sportowe m.in. do programowania treningu swoich podopiecznych.
 • Smartwatche dedykowane sportowcom i osobom aktywnym fizycznie mają z reguły prosty design, co sprawia, że są wygodne podczas użytkowania i nie przeszkadzają podczas treningu. 
  Właściwa forma smart zegarków i funkcjonalność, to dwa ważne aspekty, które czynią je modelami sportowymi.
  Istotną cechą zegarków jest ich rozmiar: niekiedy niewielka tarcza i prostota wykonania związane są z otrzymywaniem mniej dokładnych wartości pomiarów, ale nie jest to regułą. Poza tym, istnieją takie rodzaje dyscyplin, zwłaszcza sporty kontaktowe, które uniemożliwiają zbieranie danych fizjologicznych, jednak posiadanie zegarka z licznikiem kalorii podczas treningu sprawdza się u większości sportowców.
 • Smart zegarki dają możliwość szerszego podglądu zebranych informacji za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. 
  To niezwykle przydatna funkcja, ponieważ pozwala to także na udostępnianie wyników i doświadczeń w społeczności internetowej. Użytkownicy zegarków mogą przesyłać dane online, analizować je i stawiać kolejne cele do osiągnięcia.

Najlepsze zegarki z licznikiem kalorii – moje typy

najlepsze zegarki z licznikiem kalorii

Prowadzenie serwisu o smartwatchach sprawia, że na bieżąco analizuję różne propozycje. Stworzyłem nawet dedykowany ranking zegarków sportowych. Podczas zbierania informacji przeszedłem przez setki propozycji różnych producentów.

Spośród rynkowych propozycji wybrałem dla Ciebie, te które dobrze sprawdzą się przy pomiarze kalorii – oto moje TOP 3:

Smartwatch liczący kalorieGdzie kupić?
1. Fossil Sport ZOBACZ
2. Suunto 9 ZOBACZ
3. Garmin Forerunner 645 Music ZOBACZ

1. Fossil Sport w atrakcyjnej cenie

Przykład połączenia wysokiej jakości, ciekawego designu i szeregu opcji przydatnych dla każdej osoby ceniącej sobie funkcjonalność. Tego rodzaju wodoszczelne smartwatche zostały wyposażone w system Wear OS firmy Google, które są kompatybilne nie tylko z telefonami Android, ale także z marką iPhone.

Oprócz powszechnie dostępnych funkcji, takich jak kalendarz, aplikacje social media, możliwość odbierania połączeń, pisanie wiadomości itd., mają także wbudowany optyczny czujnik tętna, krokomierz i GPS, co pozwala na monitorowanie codziennej aktywności fizycznej.

2. Suunto 9 z dokładnym pomiarem tętna

To kolejny, wysokiej jakości smart zegarek, w którym zamontowano optyczny czujnik tętna Valencell, śledzący liczbę uderzeń serca na dwa sposoby.

 1. Pierwszy z nich włącza się podczas treningów i odczytuje wartości sekunda po sekundzie.
 2. Drugi umożliwia pomiar w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę, uruchamiając się co 10 minut.

Jedną z podstawowych funkcji zegarka jest także liczenie kroków wykonanych w ciągu dnia, zarówno podczas sesji treningowych, jak i w dni bez treningu oraz w trakcie innych rodzajów aktywności.

Posiada prosty w obsłudze interfejs i możliwość podglądu informacji z poziomu zegarka oraz po zsynchronizowaniu z aplikacją w telefonie lub w komputerze.

3. Garmin Forerunner 645 Music, czyli propozycja topowego producenta

Przykład zegarka, który ma najnowszy wbudowany optyczny czujnik tętna Elevate, umożliwiający dokładne pomiary wartości tętna zarówno w trybie z odstępami jednosekundowymi, jak i w sposób ciągły przez 24 godziny na dobę.

Szczególnie, dobrze sprawdza się dla osób trenujących bieganie. Posiada wiele przydatnych funkcji informujących o liczbie spalonych kalorii, wielkościach obciążeń treningowych oraz oceniających stan wytrenowania.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top