Aplikacje na smartwatch: jakie są najlepsze i jak zainstalować – dodać do zegarka na Androidzie, Apple lub Galaxy Watch?

Ostatnia weryfikacja: 16 maja 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł, a dzisiaj porozmawiamy o aplikacjach na smartwatcha. Być może niedawno udało Ci się nabyć swój nowy model (gratuluję!), albo rozważasz kupno, ale nie wiesz, czy możesz liczyć na przydatne appki (czeka Cię miłe zaskoczenie).

Moja propozycja jest taka: na początku przejdziemy przez moją toplistę 10-ciu najbardziej przydatnych aplikacji, a następnie, jeśli masz z tym problem, pokażę Ci jak zainstalować nowe programy na zegarku. Brzmi dobrze? No to zaczynajmy!

Na wstępie trzeba sobie powiedzieć, że najczęściej spotkamy aplikacje dedykowane inteligentnym zegarkom z systemami:

  • Wear OS (Android),
  • Watch OS (Apple),
  • czy też Galaxy Watch (Samsung).

Każdy z nich ma inny zestaw programów w swoim markecie, co za tym idzie, sam fakt istnienia konkretnej aplikacji nie oznacza od razu, że będzie ona działać na określonym smartwatchu. W takiej sytuacji najprościej jest znaleźć odpowiednik, który jest przystosowany do konkretnego oprogramowania. Biorąc pod uwagę ten fakt, w publikacji dokładnie przedstawiam dostępność i nazwy na poszczególnych platformach.

Moje TOP 10 aplikacji na smartwatcha

Niejedna osoba nie ma pojęcia, jakie aplikacje warto jest dodać do inteligentnego zegarka. Dotyczy to w szczególności tych, którzy niedawno zakupili swój pierwszy model. Właśnie dlatego postanowiłem stworzyć zestawienie dziesięciu przydatnych programów oraz gier na smartwatcha. Są one dość różnorodne, co ułatwia wybór czegoś odpowiedniego dla siebie.

Aplikacja
1. Google Pay i Apple Pay
2. Dyktafon / Wear Audio Recorder / Voice Memo
3. Shazam
4. Todoist / TaskGear
5. Uber
6. Spotify
7. Strava
8. Calm
9. Infinity Loop
10. Kalkulator

1. Płatności zbliżeniowe – Google Pay i Apple Pay

płatność zbliżeniowa

Niektórzy nie wyobrażają sobie wykonywania zakupów bez płatności zbliżeniowych. W dzisiejszych czasach możemy stosować do tego nie tylko smartfony, ale również inteligentne zegarki. Warto podkreślić, że smartwatche z NFC mają zwykle wbudowaną aplikację do płatności zbliżeniowych, a więc nie ma konieczności jej pobierania. Jedno jest pewne – codzienne zakupy staną się jeszcze szybsze, a zarazem przyjemniejsze.

  • Smartwatche z Wear OS: Google Pay
  • Smartwatche z watchOS: Portfel/Wallet
  • Smartwatche Samsung: aktualnie w Polsce nie można korzystać z aplikacji do płatności zbliżeniowych Samsung Pay

Wszystko wskazuje na to, że posiadacze Galaxy Watch w przyszłości będą mogli korzystać z omawianej aplikacji również na terenie naszego kraju. Producent nie wskazał jednak dokładnej daty.

2. Dyktafon / Wear Audio Recorder / Voice Memo

dyktafon na smatwatch

Rejestrator dźwięku może przydać się w wielu różnych sytuacjach. Proponowana aplikacja wybierana jest często przez studentów i uczniów, dziennikarzy, czy też muzyków. Należy wspomnieć, że dyktafon pozwala również na utworzenie zapisu dźwiękowego rozmów. Obsługa jest intuicyjna i bezproblemowa. Jakość nagrania jest uzależniona od częstotliwości mikrofonu. Trzeba dodać, że za pomocą rejestratora dźwięku możemy również tworzyć notatki głosowe, co jest wyjątkowo komfortowe, szczególnie jeśli nie możemy używać dłoni.

  • Smartwatche z Wear OS: Wear Audio Recorder
  • Smartwatche z watchOS: Dyktafon – Notatki Głosowe
  • Smartwatche Samsung: Voice Memo

3. Shazam

aplikacja shazam

Znalezienie tytułu odtwarzanej piosenki nie zawsze jest proste. Wynika to z faktu, że często nie możemy zapisać słów utworu lub nie rozumiemy ich. Opisywana aplikacja spełnia oczekiwania tych, którzy w ciągu kilku sekund pragną dowiedzieć się, jaki jest tytuł utworu. Istotne jest to, aby posiadać dostęp do sieci. Brak łączności z internetem nie jest jednak dużym problemem, ponieważ Shazam działa także offline. Wynik zostanie zapisany, a tytuł oraz wykonawcę nagrania poznamy po połączeniu się z siecią. Funkcja Auto Shazam pozwala identyfikować piosenki nawet po wyjściu z aplikacji.

  • Aplikacja dostępna na wszystkie platformy.

4. Todoist / TaskGear

aplikacja todoist

Efektywna organizacja czasu to absolutna podstawa dla osób z dużą ilością obowiązków. Aplikacja umożliwiająca stworzenie listy zadań do wykonania z pewnością ułatwi skuteczne planowanie dnia, tygodnia, a nawet miesiąca. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy do maksimum wykorzystują każdą minutę. Sporym atutem jest możliwość nadawania priorytetów. Ponadto program przypomni nam o zbliżających się terminach, dzięki czemu nie spóźnimy się z ich realizacją. Docenią to w szczególności osoby zapominalskie. Lista funkcji oferowanych przez prezentowaną aplikację jest jednak znacznie dłuższa.

  • Smartwatche z Wear OS: Todoist
  • Smartwatche z watchOS: Todoist
  • Smartwatche Samsung: TaskGear

5. Uber

aplikacja uber

Aplikacja Uber z pewnością przyda się każdemu, kto pragnie szybko, a zarazem tanio i komfortowo poruszać się po mieście. Zamówienie przejazdu trwa zaledwie krótką chwilę – nie każdy wie, że jest to możliwe również z poziomu smartwatcha. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że dokładny koszt usługi znany jest już na samym początku. Nie trzeba więc obawiać się, że cena wspólnej podróży będzie zbyt wysoka. Oprócz tego użytkownicy aplikacji mogą oceniać kierowców, a także dawać im napiwki za dobrze wykonaną pracę.

  • Aplikacja dostępna na wszystkie platformy.

6. Spotify

aplikacja spotify

Kolejna aplikacja dla fanów muzyki. Wielkim plusem jest fakt, że za pośrednictwem Spotify znajdziemy również wiele pasjonujących podcastów z wielu różnych dziedzin. Istnieje możliwość stworzenia własnej playlisty. Instalacja opisywanego programu jest całkowicie darmowa. Nie można jednak pominąć funkcji Spotify Premium, która gwarantuje dostęp do ulubionych utworów nawet w przypadku braku połączenia z siecią. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać oraz zapisać je w pamięci urządzenia. Ponadto jest to wersja bez reklam. Użytkownicy mogą również liczyć na ponadprzeciętną jakość dźwięku.

  • Aplikacja dostępna na wszystkie platformy.

7. Strava

aplikacja strava

Lubisz aktywność fizyczną? Jeśli tak, to aplikacja Strava z pewnością przypadnie Ci do gustu. Dzięki niej możliwe jest monitorowanie, a także rejestrowanie wyników treningów. To świetny wybór dla biegaczy, czy też kolarzy. Aplikacja posiada funkcjonalność GPS, dzięki czemu możemy planować, a także śledzić pokonane trasy. Ponadto umożliwia ona pomiar dystansu, czy też tempa. Na uwagę zasługuje fakt, że użytkownicy wersji darmowej nie muszą borykać się z uciążliwymi reklamami, które mogłyby zmniejszyć komfort obsługi.

  • Aplikacja dostępna na wszystkie platformy.

8. Calm – aplikacja do medytacji

aplikacja calm

Systematyczna medytacja może pozytywnie wpłynąć na wiele rozmaitych obszarów naszego szeroko rozumianego dobrobytu. Szybkie tempo życia jest szkodliwe zarówno dla naszego ciała, jak i psychiki. Aplikacja Calm została stworzona z myślą o tych, którzy chcą się wyciszyć, a także odciąć od problemów dnia codziennego. Dzięki niej łatwiej jest zrozumieć, a także wdrożyć podstawowe zasady medytacji. Nauka wymaga cierpliwości oraz licznych prób. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, aby zrelaksować się oraz pozbyć się destrukcyjnych emocji.

  • Smartwatche z Wear OS: Calm – Meditate, Sleep, Relax
  • Smartwatche z watchOS: Calm
  • Smartwatche Samsung: brak

9. Infinity Loop

infinity loop

Odprężająca, a zarazem nieskomplikowana gra na smartwatcha, to znakomita propozycja dla osób potrzebujących oczyszczenia umysłu. Jest to sprawdzony sposób na to, aby zniwelować stres, czy też pozbyć się dręczących myśli. Infinity Loop to aplikacja, która będzie niezastąpiona również w czasie nudy np. podczas oczekiwania w długiej kolejce do sklepowej kasy. Ciekawym jest, że proponowana gra zapewnia nieskończoną liczbę poziomów. Głównym zadaniem jest połączenie wszystkich elementów znajdujących się na planszy. W wersji Dark Mode działamy odwrotnie, a więc rozrywamy linie.

  • Smartwatche z Wear OS: Infinity Loop
  • Smartwatche z watchOS: Infinity Loop: Endless Zen
  • Smartwatche Samsung: brak

10. Kalkulator

kalkulator na smartwatch

O tym, że na naszym urządzeniu nie ma kalkulatora dowiadujemy się zazwyczaj w momencie, gdy chcemy z niego skorzystać. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że jest to aplikacja szalenie przydatna, której nie może zabraknąć w wielu różnych sytuacjach. Nie zawsze mamy możliwość sięgnięcia po telefon, a więc warto dodać ją do podręcznego urządzenia, które nosimy na nadgarstku.

  • Aplikacja dostępna na wszystkie platformy.

Skoro udało Ci się już wybrać dla siebie nowe, ciekawe aplikacje, to teraz pora je zainstalować. Jak jednak się to robi na smartwatchu? Poniżej odnajdziesz swój system i poznasz niezbędne szczegóły.

Jak dodać aplikacje do smartwatcha z Wear OS (Android)?

Smartwatche z systemem Wear OS od Google są kompatybilne zarówno z telefonami Android, jak i iOS. Uchodzą one za uniwersalne, dzięki czemu cieszą się sporą popularnością. Wszystkie aplikacje dostępne są w Sklepie Google Play – wystarczy jedynie je pobrać, a następnie zainstalować. Niewątpliwym atutem jest fakt, że mnóstwo z nich jest całkowicie darmowych.

 Zainstalowanie aplikacji na smartfonie nie jest równoznaczne z tym, że będziemy mogli korzystać z niej również na smartwatchu. Konieczne jest jej dodanie do zegarka. Nieco inaczej wygląda instalacja nowych aplikacji bezpośrednio na inteligentnym gadżecie. 

jak zainstalować Android

Aplikacje zainstalowane w telefonie

  1. Aplikacje znajdujące się na smartfonie nie synchronizują się w sposób automatyczny z posiadanym zegarkiem. Pierwszym krokiem jest wybudzenie smartwatcha. Następnie należy nacisnąć przycisk zasilania, a z listy wybrać Sklep Play. Urządzenie wykorzystuje konto Google wskazane podczas konfiguracji.
  2. W dolnej części znajduje się sekcja „Aplikacje na telefonie”. Możemy sprawdzić, które z nich dostępne są również na smartwatcha.
  3. Po wybraniu odpowiedniej aplikacji klikamy przycisk „Zainstaluj”.

Aplikacje niezainstalowane w telefonie

  1. Wybudzamy smartwatch, a następnie naciskamy przycisk zasilania. Z listy wybieramy Sklep Play. Tak samo, jak w poprzednim przypadku zegarek wykorzystuje konto Google, które zostało wskazane na etapie konfiguracji akcesorium.
  2. Wyszukujemy odpowiednią aplikację. Wystarczy znać jedynie część nazwy.
  3. Po znalezieniu właściwych aplikacji klikajmy „Zainstaluj”. Trzeba uwzględnić, że jej działanie jest w dużej mierze uzależnione od tego, jaki system posiada smartfon.

Aktualizacja, czy też usunięcie zainstalowanych aplikacji również odbywa się poprzez Sklep Play. Na uwagę zasługuje fakt, że możliwa jest aktualizacja wszystkich zainstalowanych aplikacji. To spora wygoda, a zarazem oszczędność czasu.

Jak dodać aplikacje do smartwatcha Apple Watch?

Posiadacze zegarków Apple Watch mają ułatwione zadanie. Sporą zaletą jest możliwość automatycznego pobierania aplikacji, które zostały zainstalowane na smartfonie. Ważne jest jednak to, aby włączyć odpowiednią funkcję w ustawieniach. Można ją znaleźć w iTunes Store i App Store.

instalacja aplikacji na Apple Watch

Pobieranie automatyczne to funkcja, która może dotyczyć wszystkich lub wybranych aplikacji. Jest to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od osobistych preferencji. Oczywiście instalacja na inteligentnym zegarku może również zostać przeprowadzona ręcznie.

Aplikacje zainstalowane w telefonie

  1. Ci, którzy chcą instalować na smartwatchu jedynie wybrane aplikacje muszą pamiętać o tym, aby wyłączyć w ustawieniach opcję pobierania automatycznego. Następnie z poziomu iPhone’a otwieramy aplikację Apple Watch.
  2. Kolejnym krokiem jest wybranie pozycji „Mój zegarek” oraz przejście do sekcji „Dostępne aplikacje”. Wyświetli nam się lista, gdzie możemy wybrać interesujące nas pozycje.
  3. Na koniec należy wskazać aplikację, a następnie dokonać instalacji.

Aplikacje niezainstalowane w telefonie

  1. Otwieramy aplikację Apple Watch na inteligentnym zegarku. W odnalezieniu poszukiwanego tytułu pomoże nam intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka.
  2. Wybieramy aplikację, a następnie klikamy w przycisk „Pobierz”. Bardzo ważne jest to, aby upewnić się, czy jest ona darmowa. Jeśli nie, to warto jest sprawdzić jej cenę.
  3. Należy dodać, że niektóre aplikacje wymagają tego, aby na smartfonie zostały zainstalowane ich wersje towarzyszące.

Wersje towarzyszące pobierane są w sposób automatyczny, jeśli opcja ta została wskazana w ustawieniach iPhone’a. Podczas instalowania aplikacji dobrze jest korzystać z sieci Wi-Fi, gdzie transmisja danych jest zwykle nieograniczona. Połączenie poprzez sieć komórkową może generować dodatkowe opłaty, a wszystko zależy od tego, jaki pakiet internetu posiadamy.

Jak dodać aplikacje do smartwatcha Galaxy Watch?

Galaxy Watch to inteligentne zegarki stworzone przez markę Samsung. Nie każdy wie, że posiadają one system Tizen, który współpracuje zarówno z telefonami Android, jak i iOS. Zainstalowanie aplikacji jest równie proste, jak w poprzednich przypadkach. Niezależnie od systemu proces ten przebiega bardzo podobnie.

 Do pobrania programów na smartwatch należy zainstalować aplikację Galaxy Wearable (Android) lub Samsung Galaxy Watch (iOS). Warto zaznaczyć, że są one potrzebne już podczas parowania urządzeń. 

jak zainstalować tizen

Aplikacje zainstalowane w telefonie

  1. Otwieramy Galaxy Wearable lub Galaxy Watch, a następnie sprawdzamy listę aplikacji. Wybieramy te, które chcemy zainstalować na zegarku.
  2. Należy pamiętać, że podczas instalacji programów smartwatch musi być uruchomiony.
  3. Na ekranie zegarka powinno pojawić się potwierdzenie poprawnie zakończonej instalacji.

Aplikacje niezainstalowane w telefonie

  1. Na smartwatchu Galaxy Watch możemy również zainstalować aplikacje, których nie mamy w telefonie. Z poziomu zegarka otwieramy sklep stworzony przez markę Samsung i wybieramy potrzebne nam programy.
  2. Po znalezieniu właściwej aplikacji dokonujemy instalacji. W wielu przypadkach niezbędne jest również jej dodanie z poziomu smartfona.
  3. Wiele programów na smartwatcha nie działa poprawnie bez aplikacji wspomagających na telefon. Nie dotyczy to jednak wszystkich przypadków.

Niektórzy użytkownicy zegarków Galaxy Watch narzekają na mały wybór aplikacji w sklepie Samsung. Faktem jest, że ich wybór jest mocno ograniczony, ale można tutaj znaleźć kilka godnych zainteresowania aplikacji do smartwatcha.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top