Smartwatch EKG: jaki zegarek z pomiarem wybrać i co mówią opinie?

Ostatnia weryfikacja: 6 stycznia 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, 

chciałbym dziś opowiedzieć o skuteczności smartwatchy w zakresie dbania o swoje zdrowie. Szczególnie interesujące są modele posiadające funkcję EKG. W naszym kraju jest wiele osób mających problemy z sercem oraz aktywnie monitorujących swój organizm. Dlatego też coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się zegarki wyposażone w tytułową funkcję. Co więcej, wróży się jej świetlaną przyszłość!

Zalety smartwatchy z EKG

Smartwatch EKG jest w stanie zbadać rytm oraz tętno serca, a są to podstawowe informacje, na których opiera się lekarz. Należy wybrać odpowiednią funkcję oraz ją włączyć, a zostanie wykonany elektrokardiogram. Warto jednak pamiętać, że funkcja ta w inteligentnych zegarkach jest nieco uboższa w porównaniu z profesjonalnym badaniem.

Przykładowo, w smartwatchu od Apple’a wykonuje się EKG na jeden sposób, a w przypadku profesjonalnego sprzętu robi się to na dwanaście sposobów. Jednak nadal jest to niezwykle przydatne, już tłumaczę dlaczego.

EKG w dowolnym momencie i na Twoich zasadach

elektrokardiogram

Trzeba zauważyć, że sporo problemów z sercem nie wychodzi na badaniach u lekarza, bo potrzeba konkretnych warunków jeśli chodzi o stres, aktywność fizyczną, czy inny czynnik. Dzięki posiadaniu takiego urządzenia można znacznie szybciej zdobyć informacje na temat stanu swojego zdrowia. Człowiek czuje się znacznie spokojniej, mając możliwość wykonania badania w każdym momencie. W moim przypadku tak właśnie się stało i przyznam, że liczę na dalszy rozwój tej technologii.

Smartwatch posiada się przy sobie praktycznie w każdej sytuacji, dlatego EKG staje się znacznie bardziej powszechne niż wcześniej. Gdy otrzyma się konkretne wyniki, to lekarz zdecyduje czy wszystko jest w porządku, czy może trzeba wykonać jeszcze dodatkowe, profesjonalne badania.

 Nie tylko osoby z chorobami serca, czy innymi dolegliwościami powinny zastanowić się nad stosowaniem EKG ze smartwatcha.

 • Także ludzie, którzy regularnie trenują, powinni sprawdzać w jakim stanie jest ich serce. 
 • Tętno oraz rytm serca zapewniają sporo informacji, jeśli chodzi o to czy ćwiczenie dobrze wpływa na organizm. 
 • Łatwo przekonasz się, czy nie przesadzasz z wykonywaniem którejś aktywności, co uchroni przed efektami odwrotnymi od zamierzonych. Są nawet badania na temat skuteczności ćwiczeń przy konkretnym tętnie, z którymi warto się zapoznać.

Jak więc widać, smartwatch z EKG jest strzałem w dziesiątkę, jeśli się ćwiczy, ma się problemy ze zdrowiem, lub po prostu chce się być osobą świadomą tego, w jakiej formie jest organizm. Opowiem więcej o konkretnych modelach, które można nabyć w naszym kraju, bo przecież trzeba wiedzieć, który jest najlepszy i jakie cieszą się dobrymi opiniami.

Ranking smartwatchy z EKG

Zegarek EKGGdzie kupić?
1. Apple Watch 5 ZOBACZ
2. Garett GT22S ZOBACZ
3. Withings Move ECG ZOBACZ
4. Zeblaze VIBE 3 ECG ZOBACZ
5. Smartwatch N58 EKG ZOBACZ

1. Apple Watch 5: niezwykle funkcjonalny smartwatch

Apple Watch Serii 5 GPS + Cellular z EKG

Jest to dość droga propozycja, jednak trzeba przyznać, że funkcjonalność tego urządzenia jest naprawdę dobra, przez co ludzie na całym świecie chętnie go nabywają.

Umożliwia przeprowadzanie EKG z użyciem specjalnej aplikacji. Jednocześnie posiada także inne czujniki, dzięki którym można sprawdzić między innymi: 

 • spalane kalorie, 
 • ilość kroków, 
 • czy swój obecny puls.

Jest idealny w przypadku osób które intensywnie trenują, a przy tym potrzebują jak największej ilości danych na swój temat żeby mieć pewność, że zdrowie jest całkowicie w porządku. Ten zegarek z całą pewnością zachęci Cię do regularnych treningów. Oczywiście jest też dostępny w damskiej wersji.

Niegasnący wyświetlacz jest sporą zaletą dla większości użytkowników, jest to szczególnie użyteczne w sytuacji, gdy nosi się rękawice lub ma mokre ręce, przez co mógłby pojawić się problem z uaktywnieniem smartwatcha. Poza tym elegancki wygląd oraz łatwość obsługi zachwycają wiele osób, o czym chętnie piszą w swoich opiniach.

Zalety

 • Niegasnący wyświetlacz
 • Wygoda użytkowania
 • Wygląd

Wady

 • Wysoka cena
 • Stosunkowo krótki czas pracy na baterii
 • Kompatybilność jedynie z iOS – nie połączysz go z Androidem, o czym więcej napisałem w publikacji „Czy Apple Watch działa z Androidem?

2. Garett GT22S: elegancki model dla mężczyzn

Garett GT22S z EKG

To urządzenie ma design pasujący raczej mężczyznom. Jeśli chodzi o funkcje, to prócz EKG można także zbadać natlenienie krwi, co w przypadku ćwiczeń okazuje się ważne (wpływa ono na wytrzymałość i kondycję). Zachęcam do wypróbowania tej funkcji, pewnie zaciekawi Cię wynik 😉

Warta zauważenia jest możliwość kierowania niektórymi funkcjami smartfona (aparat czy odtwarzacz muzyki). Jest to całkiem wygodna opcja, wystarczy ustawić telefon w odpowiednim miejscu, a potem możesz zrobić zdjęcie. Natomiast kontrola nad odtwarzaczem muzyki jest idealna podczas biegów, bo przecież nie trzeba ryzykować wypadnięciem smartfona z ręki.

Dzięki wysokiemu kontrastowi, wyświetlacz jest dobrze widoczny w każdej sytuacji. Jest to szczególnie przydatne podczas słonecznych dni.

Zalety

 • Kompatybilny z Android i iOS
 • Intuicyjny w obsłudze
 • Spora ilość tarcz do wyboru
 • Wysoka funkcjonalność

Wady

 • Bateria mogłaby być lepsza

3. Withings Move ECG: prosty lecz skuteczny

Withings Move ECG

Jest to dosyć szykowny zegarek , który spodoba się zarówno mężczyznom jak i kobietom. Jest ceniony za jakość wykonywanego EKG (był pierwszym smartwatchem hybrydowym z taką funkcją). Automatycznie wykrywa różne aktywności, a także zapisuje trasę, co jest całkiem wygodne. 

Nie posiada jednak funkcji otrzymywania powiadomień z telefonu dotyczących wiadomości czy połączeń. Wynika to z faktu, że jego tarcza jest typowo analogowa. Dodatkowo, nie jest wyposażony w język polski, choć dla wielu z nas nie będzie to zbytnim utrudnieniem.

Zalety

 • Analogowa tarcza – brak typowego wyświetlacza, co bardzo cenią sobie osoby przywiązane do tzw. „klasyki” 
 • Mocna bateria

Wady

 • Brak języka polskiego
 • Brak możliwości otrzymywania powiadomień

4. Zeblaze VIBE 3 ECG: tani smartwatch dla każdego

Zeblaze VIBE 3 ECG

W przypadku tego urządzenia ogromną zaletą jest wytrzymała bateria. Jednocześnie umożliwia otrzymywanie powiadomień z telefonu (wiadomości i połączenia). Design spodoba się raczej mężczyznom. Przy tak niskiej cenie, jakość zegarka z pomiarem EKG jest niezwykle dobra.

Niestety, nie można instalować dodatkowych aplikacji oraz mogą pojawić się kłopoty z wytrzymałością urządzenia. Zamawiany jest zza granicy, jednak ze względu na cenę naprawdę warto nieco poczekać.

Zalety

 • Mocna bateria
 • Otrzymywanie powiadomień z telefonu
 • Niska cena

Wady

 • Nie można zainstalować dodatkowych aplikacji
 • Niska wytrzymałość

5. Smartwatch N58 EKG: intuicyjny smartwatch z EKG

Smartwatch N58 EKG

To dosyć praktyczne urządzenie, które jest dostępne w wersjach z czarnym lub miodowym paskiem skórzanym, a także ze srebrną lub czarną bransoletą. Pasek jest dosyć wytrzymały, a sam smartwatch wygodny w obsłudze. 

Nie ma problemu z użytkowaniem tego zegarka. To duża zaleta, szczególnie gdy potrzebujesz tylko podstawowych funkcji. Pozwala wykonywać EKG, ale także posiada różne czujniki dzięki którym można na bieżąco monitorować swój stan zdrowia, niezależnie czy chodzi o treningi, czy o życie codzienne.

Zalety

 • Prosta obsługa
 • Powiadomienia z telefonu
 • Kompatybilność z Androidem (4.4 lub nowszy) oraz iOSem (8.0 lub nowszy)

Wady

 • Ograniczona dostępność

Najczęściej zadawane pytania o funkcję EKG w zegarku

pytania o smartwatche EKG
Czy lekarze biorą pod uwagę EKG ze smartwatcha?


Jak najbardziej tak. Co prawda nie jest ono tak dokładne jak profesjonalnie wykonywane EKG, jednak jest to cenne badanie ze względu na możliwość jego wykonania w rozmaitych warunkach stresowych oraz zewnętrznych. Producenci smartwatchy z pomiarem EKG starają się o certyfikat, dzięki któremu wiadomo, że urządzenie jest zdolne do przedstawiania dokładnych wyników z których może korzystać specjalista. Można więc mu zaufać do pewnego stopnia, choć oczywiście to opinia lekarzy jest ważniejsza.

Jakie schorzenia wykrywa EKG w zegarku?


Przede wszystkim chodzi tu o arytmię serca (migotanie przedsionków). Natomiast pamiętajmy, że EKG w smartwatchu nie wykrywa zawałów, a więc jeśli odczuwa się niepokojące symptomy, trzeba jak najszybciej zadzwonić po pogotowie. Podobnie nie wykrywa zakrzepów ani udarów.

Gdzie zapisywane są pomiary EKG?


Dużo zależy od konkretnego modelu. Najczęściej w aplikacji zdrowie znajdującej się na smartfonie. Potem jest możliwość ich zapisania do pliku PDF. Z danych zdobytych dzięki opasce EKG można więc korzystać nawet długi czas później.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top