Monitoring snu w smartwatchu: jak działa analiza snu w zegarku i który wybrać dla siebie?

Ostatnia weryfikacja: 15 grudnia 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł, a dziś porozmawiamy o szalenie ciekawej i przydatnej funkcji monitorowania snu dostępnej w większości smartwatchy. Codzienna weryfikacja jakości swojego nocnego wypoczynku, umożliwia znaczną jego poprawę. Możesz doczekiwać korzyści związanych z lepszym samopoczuciem, ogólnym zdrowiem, czy poziomem energii. To z pewnością coś, co docenisz!

Jak działa monitorowanie snu w zegarku?

Ta opcja opiera swoje wyniki w oparciu o dane zebrane dzięki pulsometrowi oraz akcelerometrowi.

 • Pierwszy czujnik sprawdza, jak szybko bije Twoje serce. W przypadku różnych faz snu (głębokich oraz płytkich) zmienia się tętno. Pozwala to ustalić która faza obecnie przebiega.
 • Natomiast akcelerometr sprawdza, jak bardzo „wiercisz się” w czasie nocy. To także pozwala zdobyć informacje o konkretnych fazach oraz ogółem o jakości snu.

Zależnie od modelu zegarka, wyniki mogą być bardziej lub mniej dokładne. Jeśli chcesz zapewnić sobie jak najbardziej miarodajny pomiar, to powinieneś nosić zegarek w miejscu, gdzie skutecznie odczyta puls. W czasie dnia wystarczy włączyć pomiar tętna, a szybko przekonasz się jak założony powinien być smartwatch. 

Zalety, jakie mogą zapewnić informacje o śnie 

Dobra jakość snu może zapewnić Ci korzyści takie jak: 

 • skrócony czas reakcji,
 • lepszą pamięć,
 • dokładniejszą precyzję ruchów,
 • szybszą regenerację organizmu oraz zmniejszenie poziomu odczuwanego bólu,
 • większy poziom energii na co dzień,
 •  skuteczniejsze podejmowanie decyzji. 

Jak poprawić jakość nocnego wypoczynku? 

jak poprawić nocny wypoczynek?

W oparciu o zdobyte dane możesz postarać się poprawić styl swojego życia. Przy jakiejkolwiek zmianie, widać już kolejnego dnia czy wpłynęła ona pozytywnie na sen, czy też negatywnie.

Poniżej przedstawiam kilka proponowanych usprawnień:

 1. Gdy widać, że sen jest zbyt płytki, to dobrze jest włączyć do swoich codziennych obowiązków spacer lub przynajmniej podstawowe ćwiczenia. Przy fizycznym zmęczeniu, sen staje się głębszy.
 2. Poza tym zorientujesz się, czy stres nie wpływa zbyt mocno na jakość Twojego snu. Gdyby tak się działo, to możesz stosować różnego rodzaju techniki relakacyjne (oddechowe) czy też ćwiczenia (joga, tai chi itp.).
 3. Także dieta ma wpływ na to, co dzieje się z Twoim organizmem w nocy. Można zmienić swój jadłospis, ale często pomaga choćby brak jedzenia przed snem, dzięki temu ciało może skuteczniej się regenerować.
 4. Zamiast dłużej spać, warto zainwestować swój czas w znacznie lepszy jakościowo wypoczynek. Jest to znacznie zdrowsze niż tzw. „wylegiwanie się” godzinami w łóżku. 

Poniżej przedstawiam Ci kilka świetnych smartwatchy, które z pewnością polubisz i które pomogą Ci skutecznie śledzić swoje postępy. Sprawdzą się nie tylko w roli „strażnika snu”, ale także będą świetną inwestycją dla osób, które pracują nad swoją kondycją i dobrym samopoczuciem.

Najlepsze zegarki z pomiarem snu – moje typy

Smartwatch monitorujący senGdzie kupić?
1. Suunto 3 ZOBACZ
2. Garmin Forerunner 645 Music ZOBACZ
3. Polar Vantage M ZOBACZ
4. Samsung Galaxy Fit ZOBACZ
5. Xiaomi Mi Band 5 ZOBACZ

1. Suunto 3: Powie Ci wszystko o śnie i treningu

Suunto 3 z pomiarem snu

To zegarek stworzony typowo pod fitness. Jeśli ćwiczysz lub po prostu chcesz mieć dokładne informacje o swoim stanie organizmu, jest to strzał w dziesiątkę.

Po wybraniu odpowiedniej opcji treningowej (utrzymanie poziomu sprawności, poprawa lub szybkie polepszenie kondycji) zegarek stworzy plan ćwiczeń na cały tydzień. To ogromna wygoda oraz oszczędność pieniędzy skoro nie wydasz ich na usługi trenera personalnego. Do tego w czasie ćwiczeń smartwatch będzie pokazywał Ci różne wskazówki, dzięki którym wykonasz trening jeszcze efektywniej.

Czujniki obecne w tym zegarku są naprawdę skuteczne. Może mierzyć prędkość oraz odległość nawet w pomieszczeniach dzięki wykorzystaniu informacji o kadencji z nadgarstka (rytm biegu). Ponadto, smartwatch cechuje się wodoszczelnością na poziomie 30 metrów.

Gadżet zmierzy ilość spalanych kalorii oraz określi, jak duży był wysiłek w ciągu dnia. Jest to ważna informacja, jeśli chodzi o późniejsze monitorowanie snu.

Rankiem dowiesz się, jak długo spałeś, a także na ile skutecznie organizm zdołał się zregenerować. To istotne informacje dla każdej ćwiczącej osoby.

Do tego, jeśli połączysz swój zegarek z aplikacją Suunto App, zyskasz możliwość dzielenia się swoimi wynikami z innymi osobami. Smartwatch korzysta z GPS w telefonie, żeby móc określić trasę czy odległość.

Zalety

 • Poprawne pomiary podczas różnych aktywności fizycznych
 • Wysoka wytrzymałość – niestraszny Ci będzie żaden teren
 • Duża wygoda – nie odczujesz zegarka podczas treningów dzięki niskiej wadze, a w nocy będzie dobrze przylegał do nadgarstka
 • Design przyjemny dla oka – potwierdzają to zarówno kobiety, jak i mężczyźni

Wady

 • Brak wbudowanego czujnika GPS – należy połączyć zegarek z telefonem

2. Garmin Forerunner 645 Music: Dokładny w tym, co robi

smartwatch Garmin Forerunner 645 Music

Jest to urządzenie cenione ze względu na dużą ilość pomiarów, dzięki którym można poprawić jakość swoich ćwiczeń.

Przykład? Podczas biegu, zegarek odczytuje rytm, długość kroków, bilans, odchylenie pionowe i odchylenie do długości, a także czas kontaktu z podłożem.

Dzięki tym wszystkim danym, smartwatch szybko przedstawi Ci możliwe poprawki, dzięki którym możesz oczekiwać lepszych efektów. Oczywiście sprawdzi się także podczas jazdy rowerem, czy pływania.

Ciekawe jest określanie wydolności użytkownika:

 • Smartwatch powie Ci na ile skuteczny był trening oraz regeneracja zarówno w czasie dnia, jak i podczas snu, a także czy nie dotyka Cię przetrenowanie.
 • Bazując na historii wcześniejszych ćwiczeń jest w stanie określić na ile zdołasz przekroczyć swoje ograniczenia przy treningu siłowym.

Gdy pójdziesz biegać, to nie musisz zabierać ze sobą portfela. Gadżet obsługuje płatności zbliżeniowe Garmin Pay, co z pewnością jest dużą wygodą. Jeśli chodzi o muzykę, która jest przecież ważna dla wszystkich biegaczy, zegarek posiada własną pamięć umożliwiającą pomieszczenie do nawet 500 utworów. Smartfona możesz ze spokojem zostawić w domu 😉

Zalety

 • Długi czas działania baterii – do 5 dni w trybie zegarka, 5 godzin w trybie GPS
 • Duża ilość przedstawianych informacji o treningach
 • Niska waga – smartwatch wygodnie nosi się w każdej sytuacji
 • Wysoka dokładność wszystkich pomiarów
 • Brak ekranu dotykowego, dzięki czemu łatwiej używa się gadżetu podczas treningów

Wady

 • Sporadyczne może zrywać połączenie Bluetooth

3. Polar Vantage M: Wie wszystko o Twoim śnie

Polar Vantage M

Zegarek jest naprawdę skuteczny, jeśli chodzi o pomiar snu.

 • Dowiesz się, o jakiej konkretnie porze zasypiasz. Wiele osób ma z tym problem, dlatego dzięki Polar Vantage M będziesz wiedzieć dokładnie, ile Ci to zajmuje.
 • Do tego zapisywane są także różne przerwy podczas snu. Często nawet się o nich nie pamięta, jednak ten gadżet odnotuje wszystko.
 • Zegarek określa także jak dobra jest ciągłość snu. Jest to wynik w skali od 1 do 5, gdzie najlepszym odczytem jest 5. Zapisywany czas wypoczynku jest dokładny. Po każdej nocy, Polar Vantage M obiektywnie przedstawi Ci, jaka była jakość nocnej regeneracji.

Współpracuje zarówno z systemem Android, jak i iOS, więc każdy może z niego korzystać. Dzięki wysokiej dokładności pomiarów, cieszy się znaczną popularnością.

Wytrzymałość stoi na wysokim poziomie, a przy tym ze względu na niską wagę, zegarek nosi się niezwykle wygodnie.

Urządzenie można połączyć z platformą Polar Flow, na którą będą przesyłane dane treningowe. Magazynowanie swoich informacji w takim miejscu jest bezpieczne, a przy tym można dowiedzieć się jeszcze więcej o jakości swoich ćwiczeń czy snu.

Zalety

 • Wysoka dokładność GPS
 • Atrakcyjny design
 • Mocna bateria – wytrzymuje około 5 dni
 • Intuicyjna obsługa

Wady

 • Pasek się szybko niszczy
 • Synchronizacja z aplikacją może sprawiać problemy
 • Brak ikony baterii – nie wiadomo, ile energii pozostało

4. Samsung Galaxy Fit: Świetnie działa i wygląda

Samsung Galaxy Fit

Design zegarka jest elegancki, dzięki czemu pasuje zarówno do sportowego, jak i biznesowego stroju. Jednocześnie smartwatch jest lekki (waży 23g) więc nie odczujesz go na swojej ręce. Możesz wybrać kopertę w kolorze czarnym lub srebrnym. Ekran AMOLED przedstawia żywe oraz jasne kolory, które dobrze widać w każdej sytuacji.

Pod względem wytrzymałości jest to dobry model zegarka. Jest odporny na zanurzenie do 50 metrów przez 10 minut. Do tego możesz z niego korzystać nawet tydzień po pojedynczym naładowaniu.

Opaska skutecznie monitoruje treningi, można wybrać jedną z 90 aktywności, jednak 6 z nich jest wykrywanych automatycznie. Pokaże Ci takie dane jak czas ćwiczeń, spalone kalorie, tętno oraz przebytą odległość.

Przez cały czas monitorowane jest tętno, a w sytuacji, gdy jest zbyt wysokie, otrzymasz specjalne powiadomienie zalecające wizytę u lekarza.

Podczas snu zegarek śledzi jego cztery fazy oraz zapisuje długość ich trwania. Dzięki temu w ogromnym stopniu zdołasz poprawić jakość swojego nocnego wypoczynku. Także przy zbyt wysokim poziomie stresu, smartband przedstawi propozycje kilku ćwiczeń oddechowych.

Oczywiście zegarek wyświetla powiadomienia, wiadomości, czy inne komunikaty z telefonu. Można odpisać na SMS z użyciem jednego z 10 predefiniowanych szablonów. Do tego przydatny jest „Tryb blokady wody”, dzięki któremu gadżet nie będzie się włączał podczas pływania. Natomiast po uruchomieniu na telefonie trybu ”Do not Disturb”, czyli DND także opaska nie będzie pokazywała powiadomień. Współpracuje zarówno z Androidem, jak i iOS.

Zalety

Wady

 • Mogą pojawić się niedokładności przy pomiarze tętna

5. Xiaomi Mi Band 5: Tani, ale skuteczny

Xiaomi Mi Band 5

Ekran tej opaski jest duży, a przy tym niezwykle czytelny ze względu na zastosowanie technologii AMOLED. Dodatkowo, obsługa jest intuicyjna. Możesz korzystać z tego gadżetu praktycznie wszędzie i to bez najmniejszego problemu.

Mierzy ilość przebytych kroków i dystans, bieżące tętno oraz konkretne ćwiczenia. Tryby treningowe to bieganie, jazda rowerem, spacer, joga, pływanie, czy nawet skakanka. Oczywiście obserwuje także jakość snu. Można dowiedzieć się naprawdę wiele o swoim stanie organizmu w niezwykle niskiej cenie. Jest idealnie kompatybilny z aplikacją Mi Fit, która jest ceniona przez wielu użytkowników.

Wytrzymałość zegarka jest duża, więc można z niego korzystać w każdych warunkach. Wodoodporność wynosi 5 ATM. Natomiast bateria umożliwia korzystanie z gadżetu nawet przez 14 dni w połączeniu zarówno z Androidem, jak i iOS.

Zalety

 • Niezwykle niska cena
 • Łatwe zarządzanie muzyką
 • Ładowarka z magnesem
 • Duża wygoda dzięki niskiej wadze
 • Dobrze widoczny wyświetlacz

Wady

 • Może się rozłączać z telefonem
 • Monitorowanie snu pobiera sporo energii

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top