Ostatnia weryfikacja: 15 marca 2023
➡️ Informacje aktualne ✅
Cześć, z tej strony Paweł, a dziś porozmawiamy o szalenie ciekawej i przydatnej funkcji monitorowania snu dostępnej w większości smartwatchy. Codzienna weryfikacja jakości swojego nocnego wypoczynku, umożliwia znaczną jego poprawę. Możesz doczekiwać korzyści związanych z lepszym samopoczuciem, ogólnym zdrowiem, czy poziomem energii. To z pewnością coś, co docenisz!
Jak działa monitorowanie snu w zegarku?
Ta opcja opiera swoje wyniki w oparciu o dane zebrane dzięki pulsometrowi oraz akcelerometrowi.
- Pierwszy czujnik sprawdza, jak szybko bije Twoje serce. W przypadku różnych faz snu (głębokich oraz płytkich) zmienia się tętno. Pozwala to ustalić która faza obecnie przebiega.
- Natomiast akcelerometr sprawdza, jak bardzo “wiercisz się” w czasie nocy. To także pozwala zdobyć informacje o konkretnych fazach oraz ogółem o jakości snu.
Zależnie od modelu zegarka, wyniki mogą być bardziej lub mniej dokładne. Jeśli chcesz zapewnić sobie jak najbardziej miarodajny pomiar, to powinieneś nosić zegarek w miejscu, gdzie skutecznie odczyta puls. W czasie dnia wystarczy włączyć pomiar tętna, a szybko przekonasz się jak założony powinien być smartwatch.
Zalety, jakie mogą zapewnić informacje o śnie
Dobra jakość snu może zapewnić Ci korzyści takie jak:
- skrócony czas reakcji,
- lepszą pamięć,
- dokładniejszą precyzję ruchów,
- szybszą regenerację organizmu oraz zmniejszenie poziomu odczuwanego bólu,
- większy poziom energii na co dzień,
- skuteczniejsze podejmowanie decyzji.
Jak poprawić jakość nocnego wypoczynku?
W oparciu o zdobyte dane możesz postarać się poprawić styl swojego życia. Przy jakiejkolwiek zmianie, widać już kolejnego dnia czy wpłynęła ona pozytywnie na sen, czy też negatywnie.
Poniżej przedstawiam kilka proponowanych usprawnień:
- Gdy widać, że sen jest zbyt płytki, to dobrze jest włączyć do swoich codziennych obowiązków spacer lub przynajmniej podstawowe ćwiczenia. Przy fizycznym zmęczeniu, sen staje się głębszy.
- Poza tym zorientujesz się, czy stres nie wpływa zbyt mocno na jakość Twojego snu. Gdyby tak się działo, to możesz stosować różnego rodzaju techniki relakacyjne (oddechowe) czy też ćwiczenia (joga, tai chi itp.).
- Także dieta ma wpływ na to, co dzieje się z Twoim organizmem w nocy. Można zmienić swój jadłospis, ale często pomaga choćby brak jedzenia przed snem, dzięki temu ciało może skuteczniej się regenerować.
- Zamiast dłużej spać, warto zainwestować swój czas w znacznie lepszy jakościowo wypoczynek. Jest to znacznie zdrowsze niż tzw. “wylegiwanie się” godzinami w łóżku.
Poniżej przedstawiam Ci kilka świetnych smartwatchy, które z pewnością polubisz i które pomogą Ci skutecznie śledzić swoje postępy. Sprawdzą się nie tylko w roli “strażnika snu”, ale także będą świetną inwestycją dla osób, które pracują nad swoją kondycją i dobrym samopoczuciem.
Najlepsze zegarki z pomiarem snu – moje typy na 2023
Smartwatch monitorujący sen | Gdzie kupić? |
1. Suunto 3 | ZOBACZ |
2. Garmin Forerunner 45 | ZOBACZ |
3. Polar Vantage M | ZOBACZ |
4. Xiaomi Smart Band 7 | ZOBACZ |
5. Huawei Band 7 (Różowy) | ZOBACZ |
1. Suunto 3: Powie Ci wszystko o śnie i treningu

To zegarek stworzony typowo pod fitness. Jeśli ćwiczysz lub po prostu chcesz mieć dokładne informacje o swoim stanie organizmu, jest to strzał w dziesiątkę.
Po wybraniu odpowiedniej opcji treningowej (utrzymanie poziomu sprawności, poprawa lub szybkie polepszenie kondycji) zegarek stworzy plan ćwiczeń na cały tydzień. To ogromna wygoda oraz oszczędność pieniędzy skoro nie wydasz ich na usługi trenera personalnego. Do tego w czasie ćwiczeń smartwatch będzie pokazywał Ci różne wskazówki, dzięki którym wykonasz trening jeszcze efektywniej.
Gadżet zmierzy ilość spalanych kalorii oraz określi, jak duży był wysiłek w ciągu dnia. Jest to ważna informacja, jeśli chodzi o późniejsze monitorowanie snu.
Do tego, jeśli połączysz swój zegarek z aplikacją Suunto App, zyskasz możliwość dzielenia się swoimi wynikami z innymi osobami. Smartwatch korzysta z GPS w telefonie, żeby móc określić trasę czy odległość.
Zalety
- Poprawne pomiary podczas różnych aktywności fizycznych
- Wysoka wytrzymałość – niestraszny Ci będzie żaden teren
- Duża wygoda – nie odczujesz zegarka podczas treningów dzięki niskiej wadze, a w nocy będzie dobrze przylegał do nadgarstka
- Design przyjemny dla oka – potwierdzają to zarówno kobiety, jak i mężczyźni
Wady
- Brak wbudowanego czujnika GPS – należy połączyć zegarek z telefonem
2. Garmin Forerunner 645 Music: Dokładny w tym, co robi

Jest to urządzenie cenione ze względu na dużą ilość pomiarów, dzięki którym można poprawić jakość swoich ćwiczeń.
Przykład? Podczas biegu, zegarek odczytuje rytm, długość kroków, bilans, odchylenie pionowe i odchylenie do długości, a także czas kontaktu z podłożem.
Dzięki tym wszystkim danym, smartwatch szybko przedstawi Ci możliwe poprawki, dzięki którym możesz oczekiwać lepszych efektów. Oczywiście sprawdzi się także podczas jazdy rowerem, czy pływania.
Ciekawe jest określanie wydolności użytkownika:
- Smartwatch powie Ci na ile skuteczny był trening oraz regeneracja zarówno w czasie dnia, jak i podczas snu, a także czy nie dotyka Cię przetrenowanie.
- Bazując na historii wcześniejszych ćwiczeń jest w stanie określić na ile zdołasz przekroczyć swoje ograniczenia przy treningu siłowym.
Gdy pójdziesz biegać, to nie musisz zabierać ze sobą portfela. Gadżet obsługuje płatności zbliżeniowe Garmin Pay, co z pewnością jest dużą wygodą. Jeśli chodzi o muzykę, która jest przecież ważna dla wszystkich biegaczy, zegarek posiada własną pamięć umożliwiającą pomieszczenie do nawet 500 utworów. Smartfona możesz ze spokojem zostawić w domu 😉
Zalety
- Długi czas działania baterii – do 5 dni w trybie zegarka, 5 godzin w trybie GPS
- Duża ilość przedstawianych informacji o treningach
- Niska waga – smartwatch wygodnie nosi się w każdej sytuacji
- Wysoka dokładność wszystkich pomiarów
- Brak ekranu dotykowego, dzięki czemu łatwiej używa się gadżetu podczas treningów
Wady
- Sporadyczne może zrywać połączenie Bluetooth
3. Polar Vantage M: Wie wszystko o Twoim śnie

Zegarek jest naprawdę skuteczny, jeśli chodzi o pomiar snu.
- Dowiesz się, o jakiej konkretnie porze zasypiasz. Wiele osób ma z tym problem, dlatego dzięki Polar Vantage M będziesz wiedzieć dokładnie, ile Ci to zajmuje.
- Do tego zapisywane są także różne przerwy podczas snu. Często nawet się o nich nie pamięta, jednak ten gadżet odnotuje wszystko.
- Zegarek określa także jak dobra jest ciągłość snu. Jest to wynik w skali od 1 do 5, gdzie najlepszym odczytem jest 5. Zapisywany czas wypoczynku jest dokładny. Po każdej nocy, Polar Vantage M obiektywnie przedstawi Ci, jaka była jakość nocnej regeneracji.
Współpracuje zarówno z systemem Android, jak i iOS, więc każdy może z niego korzystać. Dzięki wysokiej dokładności pomiarów, cieszy się znaczną popularnością.
Wytrzymałość stoi na wysokim poziomie, a przy tym ze względu na niską wagę, zegarek nosi się niezwykle wygodnie.
Urządzenie można połączyć z platformą Polar Flow, na którą będą przesyłane dane treningowe. Magazynowanie swoich informacji w takim miejscu jest bezpieczne, a przy tym można dowiedzieć się jeszcze więcej o jakości swoich ćwiczeń czy snu.
Zalety
- Wysoka dokładność GPS
- Atrakcyjny design
- Mocna bateria – wytrzymuje około 5 dni
- Intuicyjna obsługa
Wady
- Pasek się szybko niszczy
- Synchronizacja z aplikacją może sprawiać problemy
- Brak ikony baterii – nie wiadomo, ile energii pozostało
4. Xiaomi Smart Band 7: Wygodny ideał – tani i funkcjonalny

Jest to najnowszy model z popularnej, a jednocześnie taniej serii smartbandów, który idealnie wspiera zdrowie swojego użytkownika. Ekran AMOLED posiada wielkość 1,62”. Dodatkowo możesz wybrać jeden z ponad 100 motywów, które uatrakcyjnią wyświetlacz. Wodoodporność 5 ATM pozwala nie martwić się o stan urządzenia, nawet jeśli kochasz pływać.
Wyposażono go oczywiście w monitoring tętna, a także natlenienia krwi, nie tylko w czasie dnia, ale też nocy. Twój sen będzie skutecznie monitorowany dzięki nowoczesnej technologii, a w momencie gdy faza snu będzie płytka, zegarek z łatwością Cię wybudzi.
W aplikacji znajdziesz informacje o swoim głębokim oraz lekkim śnie, a także fazie REM. To jak oddychasz w czasie snu mówi wiele o tym na ile dobrze się wysypiasz, a przy tym dowiesz się, czy możesz coś zrobić w celu poprawy swojego nocnego wypoczynku.
Ruch to zdrowie, dlatego warto skorzystać z jednego z ponad 110 trybów sportowych, które wspomogą Twoje starania. Z kolei 6 z nich jest wykrywanych automatycznie, nie musisz więc ich nawet uruchamiać. Natomiast punkty PAI umożliwią skondensowanie wszystkich informacji zdrowotnych jakie zbiera zegarek i przedstawienie wniosków za pomocą łatwych do zrozumienia punktów.
Zalety
- Niezwykle niska cena
- Długi czas działania baterii, nie musisz martwić się o ciągłe ładowanie
- Wysokiej jakości monitoring snu, dowiesz się, czy dobrze się wysypiasz
Wady
- Część osób ma problemy z działaniem aplikacji połączonej z tą opaską
5. Huawei band 7 (Różowy): Wykrywa najczęstsze problemy ze snem

Z pewnością przypadnie ci do gustu ten atrakcyjny smartband. Urządzenie jest niezwykle smukłe, czym chwali się producent. Wykorzystano tu polimer wzmacniany włóknem szklanym, dzięki czemu można oczekiwać wysokiej trwałości. Wyświetlacz FullView AMOLED 1,47” pozwala na wyświetlanie obrazu o wysokiej jakości.
Znajdziesz tu aż 96 trybów sportowych, które wesprą Cię w czasie wykonywania ćwiczeń. Co ciekawe, wyposażono ten zegarek we wskaźnik zdolności biegowej, nazywany również RAI. Z jego pomocą zdołasz łatwo określić, jaką dokładnie masz wytrzymałość, a także czy Twoja techniczna sprawność stoi na wysokim poziomie.
Zalety
- Długi czas działania baterii, nie musisz martwić się ładowaniem
- Duży ekran, użytkownicy go chwalą
- Funkcja monitoringu snu, pozwalająca na poprawę nocnego wypoczynku
Wady
- Wyższa cena w porównaniu do podobnych smartbandów
Najczęściej zadawane pytania o smartwatche z monitoringiem snu
Czy monitorowanie snu realnie pomaga?
Jak najbardziej tak. Jednak trzeba pamiętać o tym, że wszystko zależy od tego, z jakim problemem zmaga się dana osoba. Zegarek jest w stanie wskazać najczęściej występujące problemy związane ze snem oparte o informacje uzyskane przez monitor snu. Jednak warto pamiętać o tym, że pozytywnie na sen wpływa wysiłek fizyczny, odpowiednia dieta, a także ćwiczenia relaksacyjne. Należy o tym pamiętać i w razie jakichkolwiek kłopotów, z którymi nie można poradzić sobie samodzielnie, zgłosić się do lekarza.
Czy są jakieś różnice między pomiarem snu w przypadku różnych smartwatchy?
Trzeba przyznać, że tak i wielu użytkowników zdążyło już to zauważyć. Przede wszystkim chodzi tu o jakość zastosowanych modułów, jakimi są pulsometr, pulsoksymetr, a także akcelerometr. To właśnie z ich pomocą smartwatch jest w stanie przeanalizować sen swojego użytkownika.
Główna różnica, o jakiej należy wspomnieć, to mniej lub bardziej prawidłowy czas wykrywania drzemek w ciągu dnia , lub początku snu wieczorem. Właśnie na to warto zwracać uwagę przy wyborze smartwatcha z monitorem snu dla siebie, choć informacje na ten temat zdołasz znaleźć albo w opiniach użytkowników, albo w artykułach na mojej stronie 😉
Kiedy warto zakupić smartwatch z monitorem snu?
Obecnie praktycznie każdy inteligentny zegarek posiada monitoring snu, dlatego też nieważne, na jaki model się zdecydujesz, to znajdziesz tam tę funkcję. Należy jednak zauważyć, że analiza snu może się różnić efektywnością w przypadku konkretnych modeli. Dlatego też warto sugerować się rankingiem z mojej strony.
Czy smartwatch może rozpoznać bezdech senny?
Okazuje się, że jak najbardziej tak. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to o jakim modelu mowa. Z pewnością zegarki Withings (nazywane medycznymi) oferują możliwość wykrywania bezdechu sennego (producent o tym zapewnia). Podobnie w przypadku Apple Watch’y można znaleźć tę funkcjonalność. Jednak trzeba wspomnieć o tym, że nie jest to sprzęt medyczny, także nie oferuje tak dokładnych wskazań jak urządzenia używane przez lekarzy.
Czy smartwatch może wskazywać, kiedy jest najlepszy czas na sen?
Część zegarków jest w stanie powiadomić o tym kiedy warto pójść spać. Opiera się to o analizę poprzednich informacji na temat snu i tego jak przebiegały konkretne fazy przy zaśnięciu o ustalonej porze. Jest to funkcja oparta o monitor snu i to właśnie w zakładce odpowiadającej za niego, znajdziesz tę informację.
Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.