Messenger, WhatsApp i komunikatory na smartwatch: jak zainstalować, korzystać i które zegarki obsługują aplikacje?

Ostatnia weryfikacja: 18 lipca 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł, a dziś przekonasz się, z jakich aplikacji skorzystać, żeby nawet na swoim smartwatchu móc cieszyć się najpopularniejszymi komunikatorami. Kontakt ze swoimi przyjaciółmi jest z całą pewnością ważny, dlatego też istnieje kilka możliwości jeśli chodzi o tego typu oprogramowanie.

Jak działają komunikatory na zegarkach?

Zazwyczaj mechanizm jest stosunkowo prosty. Aplikacje, które instaluje się na smartwatchu zwyczajnie przekazują dane do komunikatora znajdującego się na komórce. Dopiero stamtąd wiadomości docierają na serwer danej aplikacji oraz do odpowiedniego użytkownika.

Warto zauważyć, że obecnie coraz częściej producenci zegarków umożliwiają odpisywanie na wiadomości sms, z messengera czy innych komunikatorów. Najważniejsze, żeby smartwatch miał możliwość wprowadzania tekstu poprzez klawiaturę, gotowe szablony lub zamianę mowy na tekst. Między innymi w zegarkach Galaxy Watch z systemem Tizen można odpisywać na smsy, ale także na innego typu wiadomości, co potwierdzają zadowoleni użytkownicy. Z kolei Apple Watch (od serii 3) jest w stanie korzystać z wbudowanego Messengera (ale nie posiada Whatsappa), nawet bez połączenia z komórką (o ile ma się połączenie z internetem). Natomiast w przypadku Wear OS najlepiej skorzystać z zewnętrznych aplikacji.

Jeśli urządzenie nie posiada wbudowanych funkcji, można skorzystać z zewnętrznego oprogramowania. Poniżej przedstawiam dwie aplikacje, z których warto skorzystać, jeśli pragniesz być w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi.

Jakie aplikacje okazują się najlepsze?

Komunikatory na zegarkach

1. Messages for Wear Os: Zapewnia wsparcie wielu komunikatorom

Jest to aplikacja stworzona dla systemu Wear OS (wcześniej Android Wear). Pozwala na obsługiwanie takich komunikatorów jak Hangouts, WhatsApp, Facebook (Messenger), a także wiadomości SMS. Do tego też mniej znane, choć nadal popularne  Slack, Viber, Threema, Telegram, Linia i Kakao Talk.  To niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz wyciągać telefonu z kieszeni, żeby odpowiedzieć komuś znajomemu na wiadomość.

Oczywiście aplikacja przewiduje, co chcesz napisać, dzięki czemu odpisywanie jest naprawdę szybkie. Do tego bez problemu wstawisz wszelkie pożądane emotikony. Zdjęcia również możesz naprawdę łatwo przesyłać w wiadomościach, czy otwierać na smartwatchu. Są to z całą pewnością podstawowe, a przy tym niezwykle istotne funkcje.

Do obsługi komunikatora potrzebne jest zainstalowanie jego odpowiednika na telefonie, czyli na przykład do korzystania z Messengera, musisz mieć go także na swojej komórce. Jednocześnie konieczne jest zainstalowanie aplikacji, która odpowiada za klawiaturę w smartwatchu (chyba że zegarek posiada już tego typu funkcję). Producent podaje jako propozycję Keyboard for Wear OS (Android Wear). Oczywiście można także znaleźć inne programy tego typu. Poza tym aplikacja Messages for Wear Os posiada płatne elementy, o czym warto pamiętać, choć ich cena nie jest szczególnie wysoka.

Jesteś w stanie przypisać wibracje czy dźwięki do konkretnych typów wiadomości, dzięki czemu zawsze się zorientujesz, skąd pochodzi dana odpowiedź. Znacznie ułatwia to korzystanie z komunikatorów w ramach zegarka.

2. Kit (Keep in Touch‪): Zachwycił już wiele osób

W tym przypadku jest to propozycja dla systemu Watch OS, a więc dla smartwatchy spod logo nadgryzionego jabłka. Z pomocą tej aplikacji bez problemu zdołasz pisać poprzez messengera. Po zeskanowaniu kodu QR na zegarku, możesz wybrać do 4 kontaktów, do których dostęp jest naprawdę łatwy.

Ciekawe jest to, że w tym przypadku  wiadomości tworzone są poprzez zamianę mowy na tekst,  mogą więc pojawić się drobne nieścisłości. Do tego możliwe jest także wysłanie emotikonów, wiadomości głosowych oraz obecnej lokalizacji, co zapewnia bezproblemowy kontakt ze swoimi znajomymi.

Jest to aplikacja zbudowana przez jeden z zespołów Facebooka, a dokładniej NPE, możesz więc oczekiwać dobrej jakości, a co najważniejsze, masz pewność co do kompatybilności tego programu z komunikatorem Messenger. Postarano się o jak najszybszy dostęp do aplikacji, więc dzięki pojedynczemu kliknięciu zdołasz odpowiedzieć w konwersacji. Już po krótkiej chwili przekonasz się jak wielką wygodę zapewnia ta funkcja.

Najczęstsze pytania

Najczęstsze pytania o komunikatory
Czy mogę zainstalować Messengera, lub Whatsappa na zegarku?


W części modeli smartwatchy można odpowiadać na powiadomienia, jakie przychodzą z komunikatorów. Jednak jest to zależne od konkretnego modelu. Same aplikacje Messenger czy Whatsapp nie są dostępne do zainstalowania na zegarku. Jeśli jednak w instrukcji obsługi widzisz, że można odpisywać na wiadomości SMS oraz jest jakiś sposób wprowadzania tekstu (klawiatura, wprowadzanie głosowe lub szablony), to zazwyczaj, także Messenger i Whatsapp są obsługiwane (np. w smartwatchu Galaxy Watch 3). Jednak jeśli nie jest to możliwe, to należy skorzystać z aplikacji, które opisałem powyżej.

Czy potrzebuję połączenia z komórką, żeby korzystać z komunikatora?


Jest to konieczne, w przypadku odpowiadania na powiadomienia czy korzystania z powyższych aplikacji. W części modeli, gdzie wbudowany jest moduł LTE lub WiFi, można to zrobić bez połączenia z komórką (mowa tu o aplikacji wgranej przez producenta, np. Messenger na Apple Watch od serii 3).

Czy każdy zegarek posiada wirtualną klawiaturę?


Nie jest to tak popularne rozwiązanie. Niektóre ze smartwatchy pozwalają jedynie na korzystanie z wbudowanych szablonów lub wprowadzanie głosowe. Jednak nawet jeśli nie posiada się klawiatury, to można zainstalować odpowiednią aplikację. Trzeba jednak pamiętać, że dla wielu osób korzystanie z niej okazuje się niewygodnym rozwiązaniem. Warto sprawdzić to na własnej skórze.

Moje odpowiedzi nie są przesyłane, jak to naprawić?


Między innymi w przypadku  smartwatchy z serii Galaxy Watch,  część użytkowników, nie jest w stanie odpowiedzieć na wiadomość choćby z Messengera. Jednak także w zegarkach innych marek może się coś takiego zdarzyć. W takich przypadkach najlepiej jest:

1. Uruchomić ponownie zegarek.
2. Rozłączyć ze sobą smartwatch oraz komórkę, a następnie na nowo połączyć.
3. Zaktualizować oprogramowanie zegarka oraz telefonu
4. W przypadku Galaxy Watch, wejść na Galaxy Store i znaleźć dany komunikator, powinien zostać zaznaczony (można go odznaczyć oraz zaznaczyć).
5. Wyczyścić dane podręczne komunikatora w telefonie (należy wejść w ustawienia, a następnie w aplikacje)

Często w przypadku gdy zegarek oraz komórka są innych marek, występują podobne problemy.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top