Ostatnia weryfikacja: 13 maja 2020
➡️ Informacje aktualne ✅
Sparowanie smartwatcha z telefonem jest zwykle bardzo proste, a więc niemal każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Niekiedy mogą jednak pojawić się problemy – dotyczy to w szczególności przypadków, gdy pierwszy raz mamy do czynienia z inteligentnym zegarkiem. Nie każdy jest na bieżąco z nowoczesnymi technologiami. Czasami pojawiają się komplikacje, z którymi osoby bez doświadczenia nie potrafią sobie poradzić. Jednak bez obaw! Dzisiaj wspólnie rozłożymy to zagadnienie na czynniki pierwsze i wspólnie połączymy Twój nowy sprzęt 😉
Podczas parowania wykorzystujemy aplikację, która umożliwia nie tylko uzyskanie łączności, ale również aktualizowanie oprogramowania, modyfikowanie usług i powiadomień, zmianę daty i godziny, a także wiele innych. Oczywiście pierwszym krokiem jest upewnienie się, że oba urządzenia są ze sobą kompatybilne. Nie zawsze tak jest, co można uznać za sporą przeszkodę.
Jak sparować smartwatch ze smartfonem Android?
Nie masz pojęcia, jak połączyć smartwatch z telefonem, który posiada system operacyjny Android? Poniższa instrukcja obsługi z pewnością sporo Ci rozjaśni. W omawianym przypadku należy pobrać, a następnie zainstalować aplikację Wear OS stworzoną przez Google. Nie każdy wie, że możliwe jest również skorzystanie z autorskiego oprogramowania innej marki. Jest to kwestia indywidualnego wyboru.

- Aplikację potrzebną do sparowania urządzeń znajdziemy w Sklepie Play. Warto jest pobrać darmowe oprogramowanie, tak aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Największym zainteresowaniem cieszy się Google Wear OS, jednak możliwości jest o wiele więcej. Własne aplikacje wypuściły takie marki, jak np. Huawei, Samsung, Suunto.
- Pamiętajmy o włączeniu smartwatcha. Ponadto oba urządzenia powinny znajdować się relatywnie blisko, tak aby mieć pewność, że nie dojdzie do przerwania łączności.
- Posiadaną aplikację uruchamiamy na smartfonie. Musimy znaleźć funkcje „Skonfiguruj”. W przypadku innego oprogramowania może ona nazywać się inaczej np. „Paruj”, „Połącz”, „Synchronizuj”.
- Na ekranie zegarka pojawią nam się konkretne polecenia, które krok po kroku należy wykonać. Jest to również etap, na którym wskazujemy preferowany język. Nie można również zapomnieć o konieczności zaakceptowania warunków korzystania z usługi – bez tego eksploatacja nowego gadżetu nie będzie możliwa.
- Po wyświetleniu się listy dostępnych urządzeń musimy wybrać model naszego smartwatcha. Zarówno na ekranie zegarka, jak i telefonu powinien pojawić się ten sam kod. W takim przypadku wystarczy jedynie nacisnąć przycisk parowania, a następnie zaczekać kilka minut.
- Ostatnim krokiem jest wykonanie czynności wskazanych na ekranie. Po zakończeniu tego etapu możemy zakończyć proces parowania i swobodnie korzystać z wielofunkcyjnego zegarka.
Ciekawym jest, że z jednym telefonem możemy sparować kilka inteligentnych zegarków. W tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń, co z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy lubią kolekcjonować tego rodzaju gadżety.
Jak sparować smartwatch ze smartfonem iOS?
Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, jak połączyć telefon ze smartwatchem, jeśli mamy do czynienia z systemem iOS. Posiadacze iPhone’ów musza postępować nieco inaczej, ponieważ konieczne jest pobranie innej aplikacji. Mowa tutaj o Apple Watch – jest ona powszechnie dostępna, a jednocześnie darmowa, więc nie trzeba obawiać się nadprogramowych kosztów.

- Należy uruchomić zegarek oraz umieścić go w pobliżu smartfona. W telefonie instalujemy aplikację Apple Watch, która dostępna jest w App Store.
- Po uruchomieniu aplikacji należy kliknąć w przycisk „Rozpocznij parowanie”.
- Obiektyw w telefonie należy skierować na zegarek. Właśnie dlatego najwygodniej jest założyć smartwatcha na rękę. Jeśli jest to kolejne parowanie, to pojawi się komunikat „Apple Watch jest połączony w parę”.
- Jeśli łączymy urządzenia pierwszy raz, to klikamy w przycisk „Skonfiguruj Apple Watch”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na ekranie pojawi się komunikat dotyczący aktualizacji watchOS. Teoretycznie nie jest ona obowiązkowa, ale warto ją wykonać.
- Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do Apple ID. Można tutaj wykonać różnorodne modyfikacje parametrów pracy, jednak jest to dobrowolne. Do ustawień można powrócić w dogodnym momencie. Na tym etapie wskazujemy również funkcje oraz aplikacje, z których chcemy korzystać.
- Synchronizacja telefonu oraz wielofunkcyjnego zegarka najczęściej trwa dość długo, a więc nie trzeba się obawiać, że proces przeciąga się w czasie. Nierzadko jest to kilkanaście minut. Na zakończenie usłyszymy charakterystyczny sygnał dźwiękowy.
Apple Watch to intuicyjna aplikacja do połączenia zegarka z telefonem. Wiadomym jest, że producent rekomenduje wybór dedykowanego oprogramowania, a więc czasami nie warto jest poszukiwać „zamienników.
Najczęstsze problemy z połączeniem smartwatch. Sprawdź jak je rozwiązać!
Wiedząc, jak podłączyć smartwatch do telefonu można rozpocząć konfigurację. Niestety nie zawsze proces ten przebiega podręcznikowo – mogą pojawić się problemy, jednak w zdecydowanej większości przypadków ich rozwiązanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Poniżej umieściłem kilka najczęstszych utrudnień, jakie mogą wystąpić podczas parowania zegarka z telefonem.

- Niewłaściwe użytkowanie urządzeń – podczas parowania należy włączyć nie tylko smartfon, ale również zegarek. Ponadto oba urządzenia muszą znajdować się w relatywnie bliskiej odległości, o czym zapomina wiele osób.
- Nieaktualne oprogramowanie – w tym przypadku wystarczy jedynie znaleźć odpowiednią funkcje w ustawieniach. Dotyczy to zarówno urządzeń z systemem iOS, jak i Android. Zaktualizować należy oprogramowanie telefonu oraz aplikacji do parowania z zegarkiem.
- Brak połączenie Bluetooth – jeśli twój telefon nie widzi smartwatcha, to koniecznie sprawdź łączność bezprzewodową. Należy upewnić się, że w smartfonie włączony jest moduł Bluetooth. Czasami konieczne jest usunięcie zegarka z pamięci Bluetooth, a następnie dokonanie ponownej konfiguracji.
- Problem z parowaniem pomimo poprawnej konfiguracji – nierzadko bywa tak, że pomimo poprawnego połączenia urządzeń ponowna próba uzyskania łączności kończy się fiaskiem. W takiej sytuacji warto jest uruchomić ponownie zarówno zegarek, jak i telefon.
- Przywrócenie ustawień fabrycznych – może zdarzyć się tak, że pomimo licznych prób uzyskanie połączenia między smartfonem, a zegarkiem nie uda się. Warto jest spróbować przywrócić ustawienia fabryczne w smartwatchu. Trzeba jednak liczyć się z usunięciem wszelkich osobistych danych, czy też aplikacji.
- Brak informacji o lokalizacji – udostępnienie lokalizacji nie jest konieczne w każdym przypadku. Jeśli jednak podczas parowania urządzeń nie możemy znaleźć zegarka na liście, to warto jest wykonać poniższy krok. W ustawieniach telefonu należy włączyć funkcję udostępniania lokalizacji. Trzeba wspomnieć, że po zakończeniu konfiguracji można ją bez obaw wyłączyć.

Czy smartwatch działa z każdym telefonem?
Nie w każdym przypadku połączymy smartwatch z telefonem. Przeszkodą mogą okazać się różnice systemowe. Warto o nich pamiętać przed zakupem nowego gadżetu.
- Zegarek wielofunkcyjny Apple Watch nie działa z telefonem operującym na systemie Android. Oczywiście można próbować obejść różnice systemowe (więcej informacji w tym wpisie) i uzyskać połączenie, jednak utracimy dostęp do wielu funkcji.
- Smartwatch z Google Wear OS przeznaczony jest przede wszystkim do smartfonów z systemem Android, jednak może sparować go również z iOS. W drugim przypadku mogą pojawić się pewne problemy (np. związane z odbieraniem połączeń), jednak nie występują one w każdym przypadku.
- Istnieją systemy (np. Tizen w urządzeniach marki Samsung), które łączą się zarówno z telefonami iOS, jak i Apple. Użytkownicy iPhone’ów muszą jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi funkcjonalności.
Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.