Czy smartwatch działa bez telefonu? Jakie funkcjonalności są dostępne bez smartfona?

Ostatnia weryfikacja: 12 maja 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Czy smartwatch bez telefonu jest bezużyteczny? To pytanie zadają sobie w szczególności ci, którzy poszukują „niezależnego” akcesorium. Warto wiedzieć, że inteligentny zegarek w pełni zastępuje smartfon dopiero wtedy, gdy połączymy oba urządzenia. Dzięki temu np. korzystamy z wyszukiwarki internetowej lub wykonujemy połączenia głosowe.

Co za tym idzie, odpowiedź powinna brzmieć: „Działa, ale nie w pełni”. Czy zatem warto inwestować w zegarek jeżeli nie chcemy parować go z telefonem? Czytaj dalej!

Inteligentny zegarek bez smartfona – czy to ma sens?

czy potrzebny jest smartfon

Marzysz o tym, aby wyjść pobiegać bez smartfona? Obawiasz się, gdy twoje dziecko zabiera za sobą na boisko drogi telefon? Jeśli tak, to z pewnością interesują Cię smartwatche, które działają bez telefonu.

Już na początku należy zaznaczyć, że nie zawsze jest to możliwe. Owszem, niektóre funkcje są dostępne bez sparowania zegarka ze smartfonem, jednak ograniczenia są na tyle duże, że takie rozwiązanie zwykle nie ma większego sensu.

Klasyczny smartwatch bez smartfona nie jest zbyt przydatnym urządzeniem. Podstawowym minusem jest fakt, że tracimy dostęp do sieci. Oznacza to, że nie możemy korzystać z internetu (wyjątek stanowią modele z modułem Wi-Fi/kartą SIM), czy też z funkcji typowych dla telefonu.

Z jakich funkcji można korzystać bez telefonu?

czy to ma sens

Teoretycznie smartwatch nie musi być połączony z telefonem, ale w praktyce bez smartfona traci on wiele ciekawych oraz przydatnych opcji. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie funkcje będą dostępne, gdyż jest to kwestia specyfikacji konkretnego modelu.

Najczęściej jest to:

 • Krokomierz – zwykle działa on bez sparowania z telefonem, jednak problem może pojawić się w momencie zapisu wyników.
 • Pomiar dystansu – przyda się w szczególności tym, którzy lubią wycieczki rowerowe.
 • Ilość spalonych kalorii – to ważna funkcja dla osób odchudzających się, czy też prowadzących aktywny tryb życia.
 • Pomiar tętna – puls monitorować powinni nie tylko sportowcy, ale również osoby, które mają problemy z chorobami serca, czy też innymi schorzeniami.
 • Rejestrowanie parametrów snu – dzięki niej można poznać m.in. częstotliwość wybudzania się w nocy.
 • Wykonywanie zdjęć – dotyczy to wyłącznie smartwatchów wyposażonych w aparat fotograficzny. Zazwyczaj posiada on niewielką rozdzielczość.
 • Słuchanie muzyki – niektóre modele umożliwiają zapisanie plików bezpośrednio w pamięci wbudowanej, dzięki czemu nie ma konieczności łączenia się z zewnętrznym źródłem.
 • Budzik – jest to praktyczna opcja dla tych, którzy chcą spać z alarmem na nadgarstku lub potrzebują minutnika.
 • Rejestrowanie dźwięków – inteligentne zegarki z wbudowanym dyktafonem nie są obecnie żadną nowością.
 • Latarka – jest to bardzo praktyczna funkcja, która może okazać się przydatna w najmniej spodziewanym momencie. Trzeba jednak uwzględnić, że może ona szybciej rozładować baterię.
 • Nawigacja – warto jednak wziąć pod uwagę, że wbudowane mapy wymagają aktualizacji.
 Należy liczyć się z tym, że nie każdy smartwatch posiada powyższe funkcje bez dostępu do smartfona. Z tego powodu decyzji o zakupie nie należy podejmować zbyt pochopnie. Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie parametrów oraz specyfikacji, ponieważ to od tego zależy komfort użytkowania urządzenia. 

Jak rozszerzyć funkcjonalność bez smartfona? Wybierz model z modułem Wi-Fi

Moduł Wi-Fi rozszerza zakres możliwości w smartwatchu, ponieważ umożliwia on połączenie z internetem. Dzięki temu możemy więc np. korzystać z map Google, sprawdzić wiadomości mailowe, czy też ulubiony portal informacyjny. Kolejnym plusem jest fakt, że zdecydowana większość współczesnych urządzeń umożliwia połączenie się z siecią bezprzewodową.

Niestety nie zawsze możemy połączyć się z Wi-Fi. Oznacza to, że do części funkcjonalności naszego zegarka nie będziemy mieć pełnego oraz nieograniczonego dostępu. Nie skorzystamy z nich tam, gdzie gubimy zasięg sieci internetowej, co dla niektórych może być znacznym utrudnieniem.
modele z wi-fi

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że dostęp do internetu sprawia, że nasz inteligentny gadżet stanie się o wiele praktyczniejszy.

Przykładowe funkcje to m.in.:

 • tłumaczenie tekstów na inne języki,
 • słuchanie muzyki z serwisów online,
 • aktualizacja tras w GPS,
 • przesyłanie informacji do kalendarza,
 • surfowanie po sieci,
 • przesyłanie wykonanych zdjęć np. na dysk Google.
Pamiętaj, że nie wystarczy dostęp do Wi-Fi, aby wykonywać/odbierać połączenia lub wiadomości SMS. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że niezbędna jest do tego karta SIM. Ten szczególny model smartwatchy opisuję w kolejnym punkcie.

Modele ze slotem na kartę SIM jako optymalne rozwiązanie w formule „bez smartfona”

W przypadku, gdy zegarek posiada slot na kartę SIM otrzymujemy dostęp do nowych funkcjonalności. Stanie się on niezależnym urządzeniem do dzwonienia, które nie będzie potrzebować dostępu do smartfona. Usatysfakcjonuje to wiele osób.

smartwatche z kartą SIM
Posiadacze smartwatcha z kartą SIM mogą odbierać/wysyłać wiadomości oraz prowadzić głosowe. Oczywiście istotne jest to, aby posiadać niezbędne środki finansowe. Miesięczna opłata zależy od wybranej oferty – zupełnie tak, jak w przypadku telefonu.

Warto podkreślić, że inteligentny zegarek, który ma posłużyć do rozmów telefonicznych powinien posiadać wbudowany zestaw głośnomówiący. Jest to również przydatne, jeśli łączymy się ze smartfonem. Smartwatch z możliwością dzwonienia zapewnia wysoką swobodę, szczególnie dla tych, którzy często przebywają poza domem.

 Pamiętajmy jednak, że karta SIM do smartwatcha to dodatkowe zobowiązanie finansowe. Nie ma ono większego sensu w przypadku, gdy parujemy urządzenie z telefonem. Omawiane rozwiązanie wydaje się być dobrą opcją dla rodziców, lub opiekunów seniora. Przede wszystkim osoba dorosła może kontrolować lokalizację. Inteligentny zegarek zapewnia również obustronny kontakt, co poprawia poziom bezpieczeństwa. 

Czy warto używać smartwatcha bez telefonu?

Ci, którzy przymierzają się do zakupu inteligentnego zegarka powinni pamiętać o tym, że z założenia jest to gadżet do sparowania z telefonem. Nie oznacza to jednak tego, że nie bez smartfona nie będziemy posiadać dostępu do żadnych funkcji.

Wyjątek stanowią jeszcze stosunkowo mało rozpowszechnione smartwatche na kartę SIM lub eSIM (głównie spotkamy je wśród inteligentnych zegarków dla dzieci), które można traktować, jako alternatywę dla telefonu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to szczególnie wygodna opcja na co dzień. Ekran zegarka jest bardzo mały, a więc nigdy nie zapewni on takiego komfortu obsługi, jak smartfon.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top