Ostatnia weryfikacja: 6 października 2020
➡️ Informacje aktualne ✅
Nowoczesny smartwatch wyposażony jest w zaawansowane czujniki, które zwiększają funkcjonalność urządzenia oraz zakres zastosowań. Z pewnością niejedna osoba nie ma pojęcia, jakie możliwości one zapewniają. Na co dzień zwykle nie zastanawiamy się, co odpowiada za pracę posiadanego akcesorium. Specyfikacja techniczna sprzętu jest dla wielu użytkowników kompletnie niejasna. To najlepsza pora na to, aby uzupełnić wiedzę i dowiedzieć się, za co odpowiada akcelerometr oraz żyroskop w smartwatchu.
Czym jest akcelerometr w smartwatchu?
Akcelerometr w zegarku mierzy przyspieszenie liniowe oraz kątowe. Omawiany czujnik pełni bardzo ważną rolę w urządzeniu. Smartwatch jest najczęściej wybierany do celów sportowych. Brak czujników sprawiłby, że urządzenie byłoby praktycznie bezużyteczne.

Trzeba wiedzieć, że akcelerometr śledzi ruch nadgarstka. Sprawia to, że wykrycie aktualnego położenia urządzenia nie stanowi żadnego wyzwania. Należy również zaznaczyć, że opisywany sensor mierzy przesunięcie wyłącznie w jednej płaszczyźnie (X/Y/Z), a więc nie sprawdza się w przypadku aplikacji o bardzo wysokiej precyzji.
- Akcelerometr w inteligentnych zegarkach jest standardem. Raczej nie znajdziemy w sprzedaży modeli, które nie posiadają omawianego czujnika. Wynika to z faktu, że smartwatch służy głównie do celów sportowych oraz monitorowania aktywności fizycznej.
- Omawiany sensor może również okazać się pomocny podczas sterowania aplikacjami poprzez ruch nadgarstka. Taka funkcja nie jest jednak dostępna w każdym zegarku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy więc przeanalizować specyfikację techniczną urządzenia.
- Wydaje Ci się, że przyspieszeniomierz w twoim zegarku nie działa? W takiej sytuacji zwykle nie można korzystać z aplikacji mierzących przyspieszenie, a więc łatwo zauważyć brak czujnika. Być może doszło do awarii urządzenia – w zdecydowanej większości przypadków z naprawą nie poradzimy sobie samodzielnie.
Jak działa żyroskop w zegarku?
Wiele osób nie posiada dostatecznej wiedzy na temat opisywanego czujnika. Głównym zadaniem tego sensora jest pomiar położenia smartwatcha w przestrzeni. Jak łatwo się domyślić, mierzy on ruch w trzech płaszczyznach jednocześnie, co w praktyce przekłada się na wyższy poziom dokładności.

Prawdą jest, że żyroskop nie znajduje się w absolutnie każdym urządzeniu. W dzisiejszych czasach stał się on jednak standardem. Właśnie dlatego lepiej unikać zegarków, które nie posiadają opisywanego sensora. Nie musisz zastanawiać się, jakie czujniki posiada interesujący Cię model – wszystkie dane techniczne znajdziesz w specyfikacji.
- Żyroskop jest o wiele bardziej precyzyjny, niż przyspieszeniomierz. Czujnik służy do bezbłędnego odczytu położenia. Wykrywa on zmianę kierunku na każdej płaszczyźnie.
- Nie ma konieczności aktywowania żyroskopu w inteligentnym zegarku. Jeśli sensor jest wbudowany, to aktywuje się on automatycznie. Być może nasz smartwatch nie posiada omawianego czujnika. Niektóre osoby dokonują zakupu „w ciemno”, co jest ogromny błędem.
- Każdy czujnik może ulec awarii. Wszelkie nieprawidłowości w działaniu aplikacji (np. niewłaściwe określenie położenia) mogą być skutkiem błędu oprogramowania. Bywa tak, że system blokuje pracę sensora. Jeśli restart urządzenia nie pomógł, to konieczna będzie konsultacja z pracownikiem serwisu.
Akcelerometr i żyroskop w smartwatchu a telefonie
Jak już wspomniano, akcelerometr oraz żyroskop to czujniki występujące zarówno w smartwatchu, jak i smartfonie. Nie ma znaczenia, w jakim urządzeniu został umieszczony sensor, ponieważ zasada działania w każdym przypadku jest identyczna. Podstawową różnicą jest oczywiście zakres zastosowań. Wiadomym jest, że smartwache posiadają ograniczony zakres możliwości. Na chwilę obecną nie są one tak zaawansowane, jak telefony. Właśnie dlatego nie stanowią one zamienników smartfonów, a jedynie przydatny gadżet.

Różnice pomiędzy przyspieszeniomierzem a żyroskopem
Należy wiedzieć, że przyspieszeniomierz oraz żyroskop nie są tym samym. Różnic między tymi sensorami jest wiele – czujniki nie mogą być stosowane zamiennie, jednak mogą stanowić swoje uzupełnienie. Ci, którzy są w trakcie wyboru inteligentnego zegarka powinni zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada zarówno akcelerometr, jak i żyroskop.
Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.