Akcelerometr i żyroskop w zegarku, smartwatchu: co to jest, jak działa i co daje?

Ostatnia weryfikacja: 6 października 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Nowoczesny smartwatch wyposażony jest w zaawansowane czujniki, które zwiększają funkcjonalność urządzenia oraz zakres zastosowań. Z pewnością niejedna osoba nie ma pojęcia, jakie możliwości one zapewniają. Na co dzień zwykle nie zastanawiamy się, co odpowiada za pracę posiadanego akcesorium. Specyfikacja techniczna sprzętu jest dla wielu użytkowników kompletnie niejasna. To najlepsza pora na to, aby uzupełnić wiedzę i dowiedzieć się, za co odpowiada akcelerometr oraz żyroskop w smartwatchu.

Czujniki spotykane w inteligentnych zegarkach już od długiego czasu występują w smartfonach. Wiadomym jednak jest to, że oba urządzenia znacząco się od siebie różnią. Posiadają one inne funkcje smart, a ich działanie opiera się na innych zasadach.

Czym jest akcelerometr w smartwatchu?

Akcelerometr w zegarku mierzy przyspieszenie liniowe oraz kątowe. Omawiany czujnik pełni bardzo ważną rolę w urządzeniu. Smartwatch jest najczęściej wybierany do celów sportowych. Brak czujników sprawiłby, że urządzenie byłoby praktycznie bezużyteczne.

akcelerometr w zegarku
Akcelerometr, czyli przyspieszeniomierz reaguje na ruch. Właśnie dlatego jest on wykorzystywany przez rozmaite aplikacje odpowiadające za pomiar dystansu np. krokomierz, licznik przebytych kilometrów. Z pewnością spora część użytkowników nie ma pojęcia, że korzysta z omawianego sensora na co dzień.

Trzeba wiedzieć, że akcelerometr śledzi ruch nadgarstka. Sprawia to, że wykrycie aktualnego położenia urządzenia nie stanowi żadnego wyzwania.  Należy również zaznaczyć, że opisywany sensor mierzy przesunięcie wyłącznie w jednej płaszczyźnie (X/Y/Z), a więc nie sprawdza się w przypadku aplikacji o bardzo wysokiej precyzji.  

  • Akcelerometr w inteligentnych zegarkach jest standardem. Raczej nie znajdziemy w sprzedaży modeli, które nie posiadają omawianego czujnika. Wynika to z faktu, że smartwatch służy głównie do celów sportowych oraz monitorowania aktywności fizycznej.
  • Omawiany sensor może również okazać się pomocny podczas sterowania aplikacjami poprzez ruch nadgarstka. Taka funkcja nie jest jednak dostępna w każdym zegarku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy więc przeanalizować specyfikację techniczną urządzenia.
  • Wydaje Ci się, że przyspieszeniomierz w twoim zegarku nie działa? W takiej sytuacji zwykle nie można korzystać z aplikacji mierzących przyspieszenie, a więc łatwo zauważyć brak czujnika. Być może doszło do awarii urządzenia – w zdecydowanej większości przypadków z naprawą nie poradzimy sobie samodzielnie.

Jak działa żyroskop w zegarku?

Wiele osób nie posiada dostatecznej wiedzy na temat opisywanego czujnika. Głównym zadaniem tego sensora jest pomiar położenia smartwatcha w przestrzeni. Jak łatwo się domyślić, mierzy on ruch w trzech płaszczyznach jednocześnie, co w praktyce przekłada się na wyższy poziom dokładności.

Żyroskop w zegarku jest potrzebny do obsługi wielu aplikacji m.in. do biegu na orientację, czy też monitorujących wspinaczki górskie. Sensor jest niezbędny wszędzie tam, gdzie konieczny jest dokładny pomiar położenia użytkownika. Na podkreślenie zasługuje jednak to, że nie mierzy on przyspieszenia.
zasada działania

Prawdą jest, że żyroskop nie znajduje się w absolutnie każdym urządzeniu. W dzisiejszych czasach stał się on jednak standardem. Właśnie dlatego lepiej unikać zegarków, które nie posiadają opisywanego sensora.  Nie musisz zastanawiać się, jakie czujniki posiada interesujący Cię model – wszystkie dane techniczne znajdziesz w specyfikacji.  

  • Żyroskop jest o wiele bardziej precyzyjny, niż przyspieszeniomierz. Czujnik służy do bezbłędnego odczytu położenia. Wykrywa on zmianę kierunku na każdej płaszczyźnie.
  • Nie ma konieczności aktywowania żyroskopu w inteligentnym zegarku. Jeśli sensor jest wbudowany, to aktywuje się on automatycznie. Być może nasz smartwatch nie posiada omawianego czujnika. Niektóre osoby dokonują zakupu „w ciemno”, co jest ogromny błędem.
  • Każdy czujnik może ulec awarii. Wszelkie nieprawidłowości w działaniu aplikacji (np. niewłaściwe określenie położenia) mogą być skutkiem błędu oprogramowania. Bywa tak, że system blokuje pracę sensora. Jeśli restart urządzenia nie pomógł, to konieczna będzie konsultacja z pracownikiem serwisu.

Akcelerometr i żyroskop w smartwatchu a telefonie

Jak już wspomniano, akcelerometr oraz żyroskop to czujniki występujące zarówno w smartwatchu, jak i smartfonie. Nie ma znaczenia, w jakim urządzeniu został umieszczony sensor, ponieważ zasada działania w każdym przypadku jest identyczna. Podstawową różnicą jest oczywiście zakres zastosowań. Wiadomym jest, że smartwache posiadają ograniczony zakres możliwości. Na chwilę obecną nie są one tak zaawansowane, jak telefony. Właśnie dlatego nie stanowią one zamienników smartfonów, a jedynie przydatny gadżet.

sensory w smartwatchu
Żyroskop w telefonie komórkowym jest często wykorzystywany podczas gier wirtualnej rzeczywistości. Akcelerometru również używamy do celów rozrywkowych. W przypadku smartwatchy zakres zastosowań ogranicza się przede wszystkim do funkcji sportowych, a także sterowania poprzez ruch nadgarstka.

Różnice pomiędzy przyspieszeniomierzem a żyroskopem

Należy wiedzieć, że przyspieszeniomierz oraz żyroskop nie są tym samym. Różnic między tymi sensorami jest wiele – czujniki nie mogą być stosowane zamiennie, jednak mogą stanowić swoje uzupełnienie. Ci, którzy są w trakcie wyboru inteligentnego zegarka powinni zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada zarówno akcelerometr, jak i żyroskop.

Żyroskop gwarantuje o wiele większą dokładność, niż akcelerometr. Czujnik ten nie służy do pomiaru przyspieszenia, lecz określenia aktualnego położenia użytkownika. Ponadto dokonuje on pomiaru w trzech płaszczyznach – zupełnie inaczej jest w przypadku przyspieszeniomierza, który monitoruje przemieszczenie liniowe oraz kątowe.
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top