Ostatnia weryfikacja: 1 lutego 2023
➡️ Informacje aktualne ✅
Chcę dziś zwrócić Twoją uwagę na dwa bardzo ważne aspekty naszego życia: nowoczesne smartwatche oraz stres. Prawda, że to zupełnie różne od siebie zagadnienia? Co mają smartwatche, zaawansowane urządzenia elektroniczne z wbudowanymi czujnikami i procesorem do nieprzyjemnego uczucia, jakim jest stres? Czy ze stresem można sobie poradzić dzięki inteligentnemu zegarkowi? Dziś już tak! Pomiar stresu w smartwatchu to bardzo przydatna funkcja. Dowiedz się jak działa i już dziś poradźmy sobie z nadmiarem codziennego (i niecodziennego) stresu.
Stres to cichy zabójca – tak nazywają go nawet specjaliści. Jego wysoki poziom bardzo negatywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale ogólny stan zdrowia i funkcjonowanie naszego umysłu oraz wewnętrznych organów. Długotrwałe narażenie na silny stres może być wręcz zabójcze dla Twojego organizmu. Zadbajmy o niego razem, a pomoże nam w tym odpowiedni zegarek.
Jak smartwatch mierzy stres?
Gdy po raz pierwszy przeczytałem o tej funkcji smartwatcha, to wydawało mi się, że:
- Pomiar taki nie jest możliwy w praktyce
- Wyniki podawane są w dużym przybliżeniu, bardzo arbitralnie, wręcz „na oko”
Innymi słowy: podchodziłem do tego bardzo sceptycznie. Jak bowiem niewielkie urządzenie, założone na nadgarstek miałoby sprawdzać, czy jestem zestresowany? W moim umyśle nie ma przecież modułu łączności bezprzewodowej Bluetooth. A już na pewno nie ma WiFi 😊
A więc do rzeczy. Co robi smartwatch z pomiarem stresu? Bierze pod uwagę takie zmienne, jak:
- Aktualny puls, czyli tętno – liczbę uderzeń serca na minutę
- Zmianę tego parametru w krótkim oraz dłuższym czasie
- Stosunek mierzonych danych do danych zapisanych jako wzorcowe w pamięci zegarka
Wszystko to wykonywane jest dzięki:
- Wbudowanemu czujnikowi pulsu, czyli pulsometrowi
- Zapisowi danych z pomiaru w pamięci smartwatcha
- Algorytmom, które analizują dane i podają wynik liczbowy według ustalonej skali
Pomiary wykonywane przez smartwatch i ich dokładność zależne są więc od jakości pulsometru oraz zaprogramowanych algorytmów. Może być tak, że modele z mniej dokładnym pulsometrem będą mniej precyzyjne od tych, w których ten czujnik jest wysokiej jakości. Także oprogramowanie, które ma dostarczyć Ci wynik liczbowy może nie być doskonałe. Jednak dziś już nawet w tańszych modelach smartwatchy implementowane są całkiem precyzyjne rozwiązania.
Poziomy stresu – Twój organizm a mechanizm zegarka
Możesz zadawać sobie pytanie, czy pomiar i wynik pokazany w ten sposób jest dokładny? Czy tylko mierzeniem pulsu można ocenić to, jak bardzo się stresujesz? Przecież stres może objawiać się także poprzez zmianę temperatury ciała, większe pocenie, czy podwyższoną wrażliwość na bodźce. Zanim odpowiem, to zastanówmy się wspólnie czym właściwie jest stres.
Oto jak się objawia wewnątrz naszego organizmu:
- Przyspieszeniem tętna
- Rozszerzaniem się naczyń krwionośnych
- Podwyższeniem poziomu adrenaliny
- Przerwaniem trawienia
Pozostałe efekty, o których już wspomniałem, to tylko efekt uboczny sytuacji, w której Twój organizm nastawia się na poradzenie sobie z ciężkim wyzwaniem. Praktycznie w każdym wypadku podwyższenia się poziomu stresu występuje przyspieszenie pulsu. Może ono nie być znaczące, ale prawie zawsze będzie gwałtowne i łatwe do wykrycia przez sensory smartwatcha.
Dodatkowo zegarek dysponuje bezcennymi danymi – Twoim pulsem z określonego czasu w przeszłości. Dzięki temu porównuje ten aktualny z tym, co ma w pamięci. „Patrzy” na trendy bicia serca i to, jak układają się w czasie. Może na tej podstawie dość precyzyjnie określić, czy w danej chwili się stresujesz – a jeśli tak, to jak bardzo.
Monitor stresu w smartwatchu a wynik pomiaru
Wynik mierzenia pulsu w przełożeniu na poziom stresu trzeba nam, użytkownikom, jakoś przedstawić. Najlepiej zrobić to w formie liczbowej. Producenci zegarków stosują więc skalę. Najpopularniejszą jest taka, która określa poziom stresu w liczbach od 0 do 100. I tak przykładowo, w zależności od algorytmów zegarka, stres może być określony jako:
- 0 w przypadku, gdy zachowujesz stały puls, np. podczas wypoczynku
- 50, gdy tętno wzrośnie do 120 uderzeń na minutę
- 100, gdy wzrośnie ponad 140 na minutę
Oczywiście wynik liczbowy zależny jest od zaimplementowanego algorytmu oraz Twoich indywidualnych danych. W najlepszych modelach automatyczna ocena dostosowywana jest do Twoich średnich wyników.
Dlatego często producenci polecają, by nosić zegarek z pomiarem stresu przez całą dobę, szczególnie podczas snu. Wtedy bowiem poziom stresu jest najniższy i smartwatch może to uwzględnić przy podawaniu wyników. Innymi słowy nauczy się jak zachowuje się Twoje serce, gdy się relaksujesz i porówna to z wynikami w ciągu dnia.
Algorytmy smartwatcha nie odpowiedzą jednak na najważniejsze pytanie: co powoduje, że się stresujesz? Możesz jednak wykorzystać zaprogramowane alerty, by samemu to określić. Wystarczy, że ustawisz włączanie się alarmu, gdy poziom stresu będzie na określonym poziomie. Zidentyfikujesz wtedy sytuację, w której się znajdujesz. To pierwszy, jakże ważny krok w kierunku obniżenia stresu w życiu codziennym i bardziej wymagających sytuacjach.
Mierzenie poziomu stresu a sport
Pewnie zastanawiasz się, czy smartwatch nie pokaże alarmu o wysokim poziomie zdenerwowania, gdy uprawiasz sport? W końcu wtedy puls rośnie. Na szczęście producenci opracowali rozwiązanie, według którego zegarek nie mierzy stresu, gdy:
- Znajduje się w trybie sportowym i wykonuje inne pomiary
- Często i energicznie poruszasz nadgarstkiem, co sugeruje wysiłek fizyczny
Dlatego nawet, gdy ustawisz smartwatcha na mierzenie przez cały dzień – będzie on wiedział, kiedy tego nie robić. Najdokładniejsze pomiary wykonywane są, gdy Twoje ciało jest w spoczynku – gdy siedzisz, lub wypoczywasz w pozycji leżącej.
Który zegarek mierzący poziom stresu wybrać?
Jest wiele modeli licznych producentów, które mierzą poziom Twojego zdenerwowania. Nawet, gdy wydaje Ci się, ze wszystko jest w porządku – mogą ostrzec o tym, że jednak się stresujesz bardziej, niż zazwyczaj. Chcę zaproponować Ci kilka z nich. Będą wśród nich zarówno urządzenia z wyższej półki, jak i te bardziej dostosowane do ograniczonego budżetu.
Amazfit T-Rex Pro
Ten dostępny za około 550 złotych zegarek inteligentny to pancerny towarzysz wypraw i naprawdę solidne rozwiązanie dla wymagających. Jego przystępna cena jest naprawdę atrakcyjna.
Garmin Venu 2 Plus
Kosztujący około 1700 złotych, delikatny z wyglądu smartwatch będzie doskonałym rozwiązaniem dla wymagających pań. Jest świetnie zaprojektowany, wyposażony w mnóstwo funkcji sportowych i niezwykle dokładny pulsometr. Poziom stresu marka Garmin określa naprawdę niezawodnie.
Amazfit Bip 3 Pro
Za niecałe 300 złotych otrzymasz uniwersalny (także z wyglądu) smartwatch z prostokątnym ekranem, który zapewnia pomiar stresu przez cały dzień. Jest ceniony zarówno przez panów, jak i panie.
Huawei Watch GT 2 Pro
Ten model kosztuje niecałe 900 złotych. To urządzenie oferuje rozwiązania świetnie działające w połączeniu z apką od Huawei. Przejrzysz na niej wyniki pomiaru stresu z całego dnia, w szczegółowym podziale na wybrane okresy. Pomiar stresu Huawei ma opinię rzetelnego.
Xiaomi S1 Active
Xiaomi proponuje ten lekko i elegancko wyglądający zegarek, który świetnie komponuje się z kobiecym nadgarstkiem, już za około 640 złotych. Marka słynie z dokładności pomiarów tętna i ciekawej prezentacji wyników, także w aplikacji na smartfona.
Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.