Wymiana szybki w smartwatchu: ile kosztuje, jak przebiega i na co uważać?

Ostatnia weryfikacja: 22 grudnia 2022
➡️ Informacje aktualne ✅

Stało się! Nie wytrzymała starcia z codziennością, zderzyła się z rzeczywistością, odmówiła dalszej współpracy! Szybka w Twoim smartwatchu do tej pory chroniła ekran i inne, cenne podzespoły wewnątrz Twojego inteligentnego zegarka. Ale tego było za wiele. Upadek, zadrapanie, pęknięcie. Potrzebna jest wymiana szybki w smartwatchu. Ile to kosztuje, jak przebiega i na co uważać? Tego dowiesz się z mojego wpisu.

Przyjrzę się temu, jakie masz możliwości, gdy zauważysz, że stan szybki wymaga wstawienia nowej. Nie jest to czynność standardowa, a więc wymaga wprawy i fachowej wiedzy serwisanta. Na ogół nie wystarczą też narzędzia mechaniczne. Konieczne będzie, prócz rozkręcenia, także rozklejenie elementów obudowy, a potem użycie specjalistycznego kleju przy ponownym składaniu inteligentnego zegarka.

Teoretycznie wymiana szybki w smartwatchu jest możliwa do wykonania w warunkach domowych. Zrobisz to jednak wyłącznie wtedy, gdy posiadasz specjalistyczną wiedzę, a także niezbędne narzędzia i części.

wymiana szybki w smartwatchu cena

Wymiana szybki w smartwatchu Huawei czy Samsung – jaką część wybrać?

Jeśli posiadasz smartwatcha jednej z wiodących marek, to podczas wymiany szybki upewnij się, że użyta zostanie właściwa, markowa część. Najlepiej, by była ona wyprodukowana przez te sama firmę, która stworzyła Twój zegarek. Może to być także produkt licencjonowany, który jest autoryzowany przez producenta zegarka.

Zamienniki szybek czy ekranów do smartwatchy nie są tak popularne, jak części te do smartfonów. Nie ulegają one bowiem tak łatwo uszkodzeniom, poza tym ich produkcja wymaga niezwykłej precyzji – dużo większej, niż do smartfonów.

Korzystając z dobrego serwisu możesz mieć pewność użycia właściwej, nowej szybki. Jednak może Ci być także zaoferowany tańszy zamiennik. Co wtedy zrobić? Proponuję zapoznać się z opiniami o tym zamienniku, dostępnymi w Internecie. Dobrą praktyka jest także rozmowa na ten temat z Twoim serwisantem. Posiadać on będzie największą wiedzę na temat funkcjonalności tańszych rozwiązań. Jeśli poleci Ci takie, to być może pozwoli to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych z ceny oryginału.

Uważaj jednak na rozwiązanie z zamiennikiem. Z własnego doświadczenia wiem, że tak precyzyjny element, jakim jest ekran smartfona czy smartwatcha często nie chce właściwie pracować, gdy jakaś jego warstwa nie jest oryginalna. Możesz np. spotkać się z problemami z właściwym działaniem warstwy dotykowej, które nie będzie tak precyzyjne, jak przedtem.

Ile kosztuje wymiana szybki w smartwatchu?

Wymiana szybki w smartwatchu Samsung, Garett czy Xiaomi wiąże się często ze sporym wydatkiem. Sprawdziłem ceny, jakie dziś obowiązują dla poszczególnych marek. W zależności od budowy zegarka może to także wiązać się z wymianą całego frontu koperty, a wtedy koszt rośnie. Niektóre mniej popularne marki wymagają wyceny indywidualnej. Oto szczegóły:

 • Smartwatch Samsung: tu wymiana szybki to koszt od 400 złotych do nawet 1000 złotych dla modeli, w których konieczna jest wymiana frontu
 • Xiaomi: wymiana szybki w zegarku tego producenta to koszt od 150 do 500 złotych. Tylko nieliczne modele wymagają wymiany frontu
 • Huawei: tu wymiana szybki to koszt od 350 do 800 złotych

Dla marek Garett, Amazfit, Garmin czy Suunto, ze względu na niższą dostępność części zamiennych wycena jest wykonywana wyłącznie indywidualnie. Otrzymasz ją po kontakcie z serwisem i opisie uszkodzenia szybki w smartwatchu.

Niezależnie od tego, jakiej marki smartwatcha używasz, to polecam wybór serwisu polecanego i autoryzowanego przez producenta. Adres oraz kontakt z taką placówką znajdziesz zawsze na polskiej stronie wybranej firmy. Skorzystanie z mniej znanego serwisu może skutkować bezpowrotnym uszkodzeniem Twojego gadżetu.

czy można wymienić szybkę w smartwatchu

Wymiana szybki w Apple Watch

Ze względu na koszty części, które na ogół objęte są restrykcyjnymi patentami wymiana szybki w Apple Watch w dobrym serwisie kosztuje od 600 do nawet 1000 złotych. Możesz jednak mieć pewność, że po wykonaniu usługi Twój sprzęt będzie jak nowy.

Autoryzowane serwisy gwarantują:

 • Oryginalność części
 • Prace serwisowe zgodne z procedurami wymaganymi przez Apple
 • Spasowanie elementów po naprawach takie, jak w nowym zegarku
 • Gwarancję na wykonana usługę

Jeśli zatem coś złego będzie działo się z szybką Twojego zegarka wkrótce po naprawie, to możesz liczyć na interwencję serwisu i bezpłatna pomoc. Dotyczy to czasu do aż 6 miesięcy od daty naprawy.

Jak przebiega wymiana szybki w smartwatchu?

Jeśli masz możliwość udania się do serwisu osobiście, to procedura wygląda następująco:

 • Zostawiasz smartwatcha za pokwitowaniem
 • Po wykonaniu ekspertyzy dostaniesz powiadomienie o koszcie naprawy oraz terminie
 • Zgłaszasz się po odbiór. Z reguły jest to od kilku dni do dwóch tygodni
Jeśli ekspertyza nie jest konieczna, to koszt oraz termin wymiany poznasz od razu.

Jeśli mieszkasz daleko od serwisu, to możesz skorzystać z opcji naprawy wysyłkowej. Jak to działa? To bardzo proste:

 • Zgłaszasz naprawę z opisem usterki (w tym wypadku uszkodzenia szybki) poprzez formularz internetowy
 • Po wypełnieniu formularza możesz zamówić wizytę kuriera (często bezpłatną), lub nadać smartwatcha paczką
 • Po dotarciu sprzętu do serwisu dostaniesz potwierdzenie wraz z informacją o kosztach i terminie wymiany szybki
 • Po opłaceniu usługi otrzymujesz przesyłkę ze smartwatchem wyposażonym w nową szybkę

W przypadku zarówno wizyty osobistej, jak i serwisu wysyłkowego otrzymujesz gwarancję na usługę przewidzianą regulaminem usługodawcy. Warto zapytać o to już przed zamówieniem wymiany szybki w smartwatchu.

Termin dokonywania płatności za wymianę zależy od zasad panujących w danym serwisie. Na ogół jednak płatność będzie wymagana przed rozpoczęciem procedury naprawy, która może wiązać się z zamówieniem nowej szybki.

Wymiana szybki w smartwatchu na gwarancji

Koniecznie sprawdź, czy Twój gadżet jest jeszcze na gwarancji. Na ogół przez pierwsze 24 miesiące od zakupu masz prawo do bezpłatnych napraw w określonych przypadkach. Warto pamiętać, że fizyczne uszkodzenie szybki przeważnie nie będzie podlegało darmowej naprawie. Jednak niektóre wersje ochrony gwarancyjnej, na ogół dodatkowo płatne, przewidują bezpłatna wymianę w przypadku uszkodzenia szybki. Sprawdź zatem w warunkach umowy gwarancyjnej, czy nie przysługuje Ci taka rozszerzona opcja. Jest to szczególnie prawdopodobne, gdy zakup był dokonany w dużej sieci sprzedającej elektronikę – promują one podobne rozwiązania.

wymiana szybki w smartwatchu ile kosztuje

Czy wymiana szybki w smartwatchu się opłaca?

Gdy otrzymasz wycenę usługi z wybranego serwisu, to warto zastanowić się, czy naprawa będzie opłacalna. Jeśli używasz zegarka, który kosztował tysiąc bądź nawet kilka tysięcy złotych, to serwis kosztujący kilkaset złotych może mieć sens. Jeśli natomiast cena wymiany szybki to przykładowo 500 złotych, a nowy egzemplarz kupisz za 800 złotych, to warto zastanowić się nad kupnem nowego zegarka. Oczywiście wszystko zależy od Twojej indywidualnej i suwerennej decyzji.

Wycena, w przypadku niepozostawienia zegarka w serwisie, może być płatna. Zapytaj o to przed zamówieniem usługi.

Szybka do smartwatcha – dodatkowe zabezpieczenie

Gdy już będziesz mieć nową szybkę na swoim smartwatchu, to koniecznie rozejrzyj się za dodatkową ochroną. Możesz do tego wykorzystać:

 • Szkło ochronne, hartowane
 • Folię ochronną

Oba te rozwiązania pomogą w zabezpieczeniu ekranu, jednak szkło ochronne będzie bardziej wytrzymałe. Nie zostanie tak łatwo zarysowane czy zerwane, jak folia. Wytrzyma też mocniejsze uderzenia. Zaletą folii jest za to jej mniejsza waga oraz szybsze zdejmowanie – usuniesz ją w kilka sekund. Zakładanie szkła jest natomiast łatwiejsze – trudniej o dostanie się bąbelków powietrza między szkło, a szybkę zegarka ze względu na sztywność materiału.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top