Samsung Pay w Polsce: kiedy będzie dostępny, dlaczego nie działa na smartwatchu i czy można z tym coś zrobić?

Ostatnia weryfikacja: 18 września 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Usługa Samsung Pay zdobywa popularność w ekspresowym tempie. Dzieje się tak w głównej mierze dzięki zastosowaniu przez koreańskiego producenta rozwiązań technologicznych, które znacznie rozszerzają możliwości płatności mobilnych.

  • Czego możemy się spodziewać po Samsumg Pay?
  • Dlaczego usługa zyskuje tak wielką popularność?
  • Czy możemy oczekiwać, że w najbliższym czasie zostanie ona udostępniona na smartwatche w Polsce, wzorem krajów zachodnich?

Ten artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości, związane z najbliższą przyszłością płatności mobilnych w naszym kraju.

płatność z Samsung Pay

Czym jest Samsung Pay? Kilka słów o najnowszej odsłonie płatności mobilnych

Samsung Pay to nowoczesny system bezgotówkowych płatności, który w założeniu sięga o krok dalej od dotychczasowych sposobów elektronicznego regulowania rachunków.

Główna innowacja systemu polega na wprowadzeniu do niego symulatora fali elektromagnetycznej, który imituje proces przesuwania karty płatniczej w terminalu, nieposiadającym funkcji płatności zbliżeniowych.

Jednymi słowy – Samsung Pay umożliwia dokonywanie płatności mobilnych nawet w terminalach starszego typu, nieobsługujących modułu NFC

Projekt w założeniu wygląda bardzo atrakcyjnie. Koreański gigant rozpoczął wprowadzanie swojego autorskiego systemu płatności w wielu miejscach na świecie, sprawnie wypierając przy tym najpopularniejszy jak dotąd Google Pay. Samsung w przeciągu kilku miesięcy swojej działalności przejął jedną trzecią klientów Google’a!

Nie powinien zatem dziwić fakt, że działania koreańczyków poważnie zaalarmowały amerykańskie przedsiębiorstwo. Tym bardziej, że Samsung celem zdobycia nowych klientów ucieka się do instalowania wraz z aplikacją Galaxy Wearables modułu Samsung Pay techniką sideloadu. Polega ona na doinstalowaniu dodatkowej aplikacji bezpośrednio z serwera producenta, z pominięciem sklepu Play.

Samsung Pay w Polsce w 2020

Czy możemy liczyć na wprowadzenie usługi w Polsce w 2020?

Pora teraz odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – kiedy Samsung Pay pojawi się w Polsce?

Analizując najnowsze wypowiedzi ekspertów, nie odnajdujemy w nich żadnych przesłanek, mających wspominać o rychłym wprowadzeniu usługi na nasz rodzimy rynek. Problem z wprowadzeniem Samsung Pay w Polsce zdaje się leżeć nie tyle w kwestiach technicznych, co w porozumieniu na linii producenta systemu a polskich instytucji bankowych.

Wszystko wskazuje na to, że polskie banki obawiają się, że usługa nie będzie na tyle popularna, żeby mogła im się zwrócić w wymierny sposób. Podobne obawy ma również zarząd Samsunga – Polska w oczach producenta nowego systemu płatności zdaje się być rynkiem, który nie przysłużyłby się znacznie poprawie obrotów koncernu.

Na pierwszy rzut oka tego typu obawy mogą dziwić – szczególnie, że Polska znajduje się w światowej czołówce, jeżeli chodzi o ilość dokonywanych transakcji bezgotówkowych.

W tym wypadku należy jednak wziąć przede wszystkim pod uwagę nie tyle ilość przeprowadzanych transakcji elektronicznych, co poziom technologiczny większości funkcjonujących w naszym kraju terminali płatniczych.

Jako że płatności kartą stały się popularne w Polsce stosunkowo niedawno, znaczna większość funkcjonujących w kraju terminali wspiera w pełni systemy płatności zbliżeniowych – w tym technologię NFC, w oparciu o którą działa wspomniane wcześniej Google Pay.

Stąd możemy wysnuć prosty wniosek – otóż okazuje się, że w naszym kraju funkcja symulowania tradycyjnych płatności kartą nie jest tak przydatna, jak w przypadku na przykład Stanów Zjednoczonych, czy Niemiec, gdzie spora część terminali do niedawna działała tylko w kontakcie z paskiem magnetycznym.

Czy Samsung Pay działa w ramach Revolut?

Obecnie aplikacja Revolut w Polsce wspiera jedynie płatności Google Pay i Apple Pay.

Na ten moment Samsung Pay nie działa w żadnej dostępnej w naszym kraju usłudze bankowej – z tego też powodu nie można dokonywać za jego pomocą płatności ani dodać do aplikacji karty bankowej.

W jakich krajach funkcjonuje Samsung Pay? Jakie formy płatności umożliwia aplikacja?

Usługa Samsung Pay, w chwili pisania tego artykułu jest dostępna w:

  • Korei Południowej,
  • Stanach Zjednoczonych,
  • Chinach,
  • Hiszpanii,
  • Australii,
  • Singapurze,
  • Brazylii,
  • Rosji,
  • Tajlandii,
  • Malezli,
  • Indiach,
  • Szwecji,
  • Zjednoczonych Emiratach Arabskich,
  • Szwajcarii,
  • Tajwanie,
  • Hong Kongu
  • Wietnamie

Samsung Pay jest w pełni kompatybilny z Galaxy Watch oraz innymi zegarkami, wyprodukowanymi przez koreański koncern. Ponadto aplikacja zdaniem wielu użytkowników jest bardziej przystępna i prostsza w obsłudze od pozostałych systemów płatności mobilnych.

Galaxy Watch

Czy Samsung Pay jest lepszy od Google Pay?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie – wyjaśnijmy sobie, czym jest i jakie funkcje posiada Google Pay.

Google Pay to elektroniczny system płatności, umożliwiający zapisanie w nim posiadanych kart bankowych, co pozwala na łatwe i wygodne płacenie bez konieczności podawania danych podczas każdej transakcji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze internetowe zakupy dokonywane są w sposób szybki i bezpieczny, a dodatkowo dzięki obsłudze NFC mamy możliwość płacenia w wyposażonych w ten moduł terminalach płatniczych poprzez zbliżenie do nich naszego smartfona.

Google Pay umożliwia także zapisanie bezpośrednio w aplikacji zakupionych biletów do kina oraz podłączenie do niej naszego konta PayPal.

Aplikacja Google’a w znaczący sposób poprawia komfort dokonywania elektronicznych płatności, jednak nie jest wolna od wad. Główną negatywną cechą rozwiązania, proponowanego przez koncern jest fakt, iż zapłacimy z jej pomocą tylko w terminalach, wyposażonych w moduł NFC.

Przewaga Samsunga

System płatności, stworzony przez koreańskiego giganta pod względem technicznym znacząco wyprzedza Google Pay.

Najczęstszym powodem konwersji użytkowników na rzecz produktu Samsunga jest wspomniana już możliwość dokonywania z jego pomocą płatności także w terminalach, nieobsługujących kart zbliżeniowych oraz systemu NFC.

System ma też pewne wady – jego główną ujemną stroną jest oczywisty fakt, iż żeby cieszyć się aplikacją Samsung Pay, nawet jeśli przebywamy w kraju, w którym płatności są w pełni wspierane przez koncern, musimy posiadać urządzenie Samsunga, na którym uruchomimy aplikację. Dowolny smartfon z zainstalowanym systemem Android tutaj nie wystarczy.

Jak wiele tracimy, nie korzystając z Samsung Pay?

Analizując wypowiedzi użytkowników urządzeń mobilnych zza oceanu, szybko możemy dojść do wniosku, że popularność wprowadzonego przez Samsung systemu płatności stopniowo spada.

Warto tutaj zauważyć, że aplikacja została wprowadzona w roku 2015 – kiedy to w rzeczy samej wiele terminali płatniczych nie było jeszcze wyposażonych w czytnik NFC. Obecnie coraz trudniej znaleźć urządzenia pozbawione tego modułu.

Na korzyść płatności Google’a z kolei przemawia krótszy czas dokonywania pojedynczej transakcji i kompatybilność z coraz większą ilością bramek płatności.

Można się więc pokusić o stwierdzenie, że nawet jeśli Samsung Pay w czasach, kiedy był wprowadzany, mógł stanowić istotne ułatwienie dla osób, korzystających regularnie z tradycyjnych terminali bankowych, to obecnie technologia MST, odpowiedzialna za emulację fizycznej karty debetowej okazuje się znacznie mniej przydatna. Terminale, obsługujące NFC znajdziemy w znacznej większości sklepów w dużych miastach na terenie Europy.

Przyszłość transakcji mobilnych

transakcje mobilne

Wracając jednak na nasze rodzime tereny możemy stwierdzić, że najprawdopodobniej w najbliższym czasie niewiele się zmieni w kwestii płatności elektronicznych.

Niezmiennie najwygodniejszym, pozwalającym na zapłacenie w terminalu płatniczym z pomocą smartwatcha, pozostaje skorzystanie z urządzeń marki Apple wraz z aplikacją Apple Pay, stanowiącą w tej chwili zaraz po Google Pay najobszerniejszy rynek płatności mobilnych.

Jeżeli chodzi o rozwiązania alternatywne – wciąż jedyną dostępną na naszej szerokości geograficznej możliwością pozostaje korzystanie z rozwiązań Google, oferujących płatności nie tylko przy użyciu smartfona, ale także we współpracy z określonymi przez producenta modelami smartwatchy. Skorzystają z nich klienci większości polskich instytucji bankowych.

Mamy również możliwość skorzystania z dedykowanych rozwiązań płatniczych Fitbit Pay oraz Garmin Pay. Nie zapominajmy jednak, że będą one wymagały posiadania smartwatcha, wyprodukowanego przez jednego z powyższych producentów oraz kompatybilności naszego banku.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top