Tarcze do smartwatcha i tapety na inteligentne zegarki: gdzie szukać najciekawszych?

Ostatnia weryfikacja: 16 grudnia 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Jeszcze nie tak dawno temu, gdyby powiedzieć komuś, że tarczę w zegarku można wymienić bez najmniejszego problemu kilka razy w miesiącu (albo nawet dziennie), bezpłatnie i to wszystko w kilka sekund, prawdopodobnie spotkalibyśmy się ze zdziwieniem i zostali zapytani, czy aby nie czytamy za dużo science-fiction 🙂  

Minęło trochę czasu, pojawienie się smartwatchy rewolucjonizuje rynek elektroniki, a konfiguracja wyglądu w dowolny sposób jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

  • Jak jednak funkcja zmiany tarczy prezentuje się w praktyce?
  • Które modele pozwalają nam na największą dowolność w zakresie tworzenia własnych układów graficznych?
  • Gdzie możemy szukać gotowych tarcz do smartwatchy?

Na wszystkie pytania odpowiemy sobie w tym wpisie.

Gdzie znaleźć tarcze do smartwatcha?

różne tarcze

Miejsce, w którym będziemy poszukiwać nowych tarcz, będzie w głównej mierze zależało od zainstalowanego na nim systemu operacyjnego.

Największe pole do popisu mamy w przypadku urządzeń bazujących na systemie Wear OS (Android) – tutaj możliwości są praktycznie nieograniczone.

Począwszy od eksplorowania bogatych baz tworzonych przez niezależnych developerów tarcz, a skończywszy na tworzeniu swoich własnych motywów – możemy dostosować wygląd naszego smartwatcha do naszych najściślejszych preferencji. To właśnie na Androidzie skupimy się dzisiaj, niemniej jednak część z przedstawionych metod będzie przydatna także w przypadku zegarków innych producentów.

Sposoby na nowe tapety w zegarku

1. Zacznij od motywów wgranych fabrycznie

Dlaczego zaczynamy akurat od tego etapu? Między innymi dlatego, że umieszczone przez producenta tapety będą działać po prostu najlepiej w kontekście płynności i użycia zasobów urządzenia. Żeby zapoznać się z galerią tarcz wgranych fabrycznie, postępujemy według poniższej instrukcji:

  1. Odblokowujemy zegarek
  2. Przytrzymujemy palcem uruchomiony wyświetlacz (w przypadku niektórych modeli będziemy musieli także przesunąć ekran w lewo)
  3. Sterując w lewo i w prawo możemy przeglądać listę dostępnych tarcz
  4. W celu dodania nowego wyglądu, przesuwamy palcem w prawo aż do momentu ukazania się odpowiedniej opcji.

2. Aplikacja Facer na Androida, Apple Watcha i zegarki Galaxy od Samsunga

Trzeba przyznać, że z reguły wybór fabrycznie wgranych tarcz nie jest zbyt imponujący. Z pomocą przychodzą nam zewnętrzne aplikacje. Ich konfiguracja jest dość prosta – wystarczy sparować naszego smartwatcha z telefonem, na którym zainstalujemy oprogramowanie.

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest  Facer  – aplikacja, dostępna bezpłatnie w sklepach z aplikacjami. Po zainstalowaniu programu na dysku smartfona uzyskujemy dostęp do biblioteki darmowych tarcz na smartwatcha.

W przypadku sprzętów z systemem Android Wear jedynym kryterium technicznym będzie kształt naszego urządzenia. Osobne motywy znajdziemy dla ekranów okrągłych oraz tych w kształcie prostokąta.

Jak wgrać tarczę do smartwatcha przez aplikację?

W celu konfiguracji naszej nowej tarczy postępujemy według podanej wcześniej instrukcji zmiany fabrycznego motywu smartwatcha, wybierając Facer jako wygląd domyślny. Po wybraniu interesującej nas tapety z poziomu smartfona synchronizujemy nowe ustawienia za pomocą odpowiedniego przycisku i po chwili możemy cieszyć się nowym motywem. Prawda, że proste? 🙂

3. Watch Faces na Androida, czyli tapety na smartwatch według Twojego pomysłu

Aplikacja o podobnej nazwie do tej, omawianej w poprzedniej części wpisu –  Watch Faces – WatchMaker 100,000 Faces  – pozwala nam nie tylko na skorzystanie z biblioteki stu tysięcy gotowych tarcz, ale także oddaje do naszej dyspozycji edytor, dzięki któremu zaprojektujemy swój własny motyw.

Co więcej – będąc użytkownikami programu, możemy wystawiać stworzone przez siebie motywy na sprzedaż, co przy odrobinie wprawy może zapewnić nam dodatkowe źródło dochodu.

Sposób konfiguracji będzie bardzo zbliżony do tego, który umówiliśmy przy poprzedniej aplikacji.

Niecodzienne aplikacje

To jednak nie wszystkie możliwości, które mamy do dyspozycji jeżeli chodzi o personalizację naszego zegarka.

1. Dress Watch Face

Bardzo ciekawą alternatywą dla osób dbających o spójność swojej codziennej stylizacji z używanymi akcesoriami może być  Dress Watch Face .

Aplikacja umożliwia nam dobór kolorów tarczy naszego smartwatcha na podstawie zdjęcia noszonej aktualnie garderoby! Dzięki temu jesteśmy w stanie w kilka sekund stworzyć motyw zgodny z naszą aktualną stylizacją.

2. Tarcze 3D, czyli imitujemy zachowanie tarczy analogowego prawdziwego zegarka

Imitacja prawdziwego zegarka

Kolejną bardzo ciekawą opcją są dostępne w takich aplikacjach jak  Weareal  czy  Celestial 3D  animowane tapety. Wykorzystują one wbudowany w urządzenie akcelerometr do imitowania realistycznych odbić światła w tarczy zegarka.

Dzięki temu możemy uzyskać unikalny efekt, który jest łudzaco podobny do korzystania z analogowego czasomierza. To z całą pewnością wyróżni naszego smartwatcha z tłumu!

Najczęstsze problemy przy zmianie tarczy

Najczęściej występującymi komplikacjami, związanymi ze zmianą tarczy smartwatcha są problemy z wydajnością naszego urządzenia. Dodatkowo – możemy spotkać się z obniżoną żywotnością baterii. W szczególności jeżeli zdecydujemy się na jedną z aplikacji, oferujących motywy 3D, które potrzebują więcej energii.

Niestety – jest to ograniczenie, którego w żaden sposób nie uda nam się ominąć. Warto jednak zaznaczyć, że każde urządzenie będzie sobie inaczej radziło z tego typu usprawnieniami.

Jeśli czujemy więc, że potrzeba nam nieco odmiany – przetestujmy wymienione powyżej rozwiązania i przekonajmy się, czy wcielenie ich w życie drastycznie odbije się na żywotności akumulatora. W ostateczności, w każdej chwili możemy powrócić do jednego z motywów fabrycznych.

Czy warto instalować dodatkowe tapety?

czy warto wgrywać tapety?

Odpowiedź na to pytanie będzie zawsze zależna od indywidualnych preferencji użytkownika. W większości przypadków jest to zabieg bezpłatny, przebiegający sprawnie i pozbawiony większego ryzyka.

Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru każdorazowo przy instalowaniu różnego rodzaju ulepszeń i modyfikacji do naszego urządzenia. Zbyt mocno “uładniony” smartwatch może zacząć nas zawodzić w kwestii jego podstawowych funkcjonalności.

Dla większości z nas jest on akcesorium o znaczeniu głównie użytkowym – dlatego też dbajmy o zapewnienie odpowiednich warunków do optymalnego wykonywania przeznaczonych mu zadań.

Powstrzymajmy się także od nieautoryzowanych metod rozszerzania funkcjonalności naszego smartwatcha. Niezależnie od tego, czy mamy tutaj na myśli instalację nowych tarcz, czy wyposażenie go w nieprzewidziane przez producenta widgety. Tego typu ingerencje w urządzenie mogą spowodować nieprzewidziane skutki w jego sposobie działania oraz utrudnienia w komunikacji smartwatcha ze smartfonem.

Jeśli powyższe aplikacje nie są kompatybilne z Twoim systemem operacyjnym – warto przejrzeć katalog udostępnionych przez producenta alternatywnych tarcz. Często zdarza się, że wraz z aktualizacją oprogramowania otrzymujemy do dyspozycji nowy zestaw dostępnych motywów.
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top