Ostatnia weryfikacja: 16 grudnia 2020
➡️ Informacje aktualne ✅
Jeszcze nie tak dawno temu, gdyby powiedzieć komuś, że tarczę w zegarku można wymienić bez najmniejszego problemu kilka razy w miesiącu (albo nawet dziennie), bezpłatnie i to wszystko w kilka sekund, prawdopodobnie spotkalibyśmy się ze zdziwieniem i zostali zapytani, czy aby nie czytamy za dużo science-fiction 🙂
Minęło trochę czasu, pojawienie się smartwatchy rewolucjonizuje rynek elektroniki, a konfiguracja wyglądu w dowolny sposób jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej.
- Jak jednak funkcja zmiany tarczy prezentuje się w praktyce?
- Które modele pozwalają nam na największą dowolność w zakresie tworzenia własnych układów graficznych?
- Gdzie możemy szukać gotowych tarcz do smartwatchy?
Na wszystkie pytania odpowiemy sobie w tym wpisie.
Gdzie znaleźć tarcze do smartwatcha?

Miejsce, w którym będziemy poszukiwać nowych tarcz, będzie w głównej mierze zależało od zainstalowanego na nim systemu operacyjnego.
Największe pole do popisu mamy w przypadku urządzeń bazujących na systemie Wear OS (Android) – tutaj możliwości są praktycznie nieograniczone.
Począwszy od eksplorowania bogatych baz tworzonych przez niezależnych developerów tarcz, a skończywszy na tworzeniu swoich własnych motywów – możemy dostosować wygląd naszego smartwatcha do naszych najściślejszych preferencji. To właśnie na Androidzie skupimy się dzisiaj, niemniej jednak część z przedstawionych metod będzie przydatna także w przypadku zegarków innych producentów.
Sposoby na nowe tapety w zegarku
1. Zacznij od motywów wgranych fabrycznie
Dlaczego zaczynamy akurat od tego etapu? Między innymi dlatego, że umieszczone przez producenta tapety będą działać po prostu najlepiej w kontekście płynności i użycia zasobów urządzenia. Żeby zapoznać się z galerią tarcz wgranych fabrycznie, postępujemy według poniższej instrukcji:
- Odblokowujemy zegarek
- Przytrzymujemy palcem uruchomiony wyświetlacz (w przypadku niektórych modeli będziemy musieli także przesunąć ekran w lewo)
- Sterując w lewo i w prawo możemy przeglądać listę dostępnych tarcz
- W celu dodania nowego wyglądu, przesuwamy palcem w prawo aż do momentu ukazania się odpowiedniej opcji.
2. Aplikacja Facer na Androida, Apple Watcha i zegarki Galaxy od Samsunga
Trzeba przyznać, że z reguły wybór fabrycznie wgranych tarcz nie jest zbyt imponujący. Z pomocą przychodzą nam zewnętrzne aplikacje. Ich konfiguracja jest dość prosta – wystarczy sparować naszego smartwatcha z telefonem, na którym zainstalujemy oprogramowanie.
Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest Facer – aplikacja, dostępna bezpłatnie w sklepach z aplikacjami. Po zainstalowaniu programu na dysku smartfona uzyskujemy dostęp do biblioteki darmowych tarcz na smartwatcha.
W przypadku sprzętów z systemem Android Wear jedynym kryterium technicznym będzie kształt naszego urządzenia. Osobne motywy znajdziemy dla ekranów okrągłych oraz tych w kształcie prostokąta.
Jak wgrać tarczę do smartwatcha przez aplikację?
3. Watch Faces na Androida, czyli tapety na smartwatch według Twojego pomysłu
Aplikacja o podobnej nazwie do tej, omawianej w poprzedniej części wpisu – Watch Faces – WatchMaker 100,000 Faces – pozwala nam nie tylko na skorzystanie z biblioteki stu tysięcy gotowych tarcz, ale także oddaje do naszej dyspozycji edytor, dzięki któremu zaprojektujemy swój własny motyw.
Co więcej – będąc użytkownikami programu, możemy wystawiać stworzone przez siebie motywy na sprzedaż, co przy odrobinie wprawy może zapewnić nam dodatkowe źródło dochodu.
Sposób konfiguracji będzie bardzo zbliżony do tego, który umówiliśmy przy poprzedniej aplikacji.
Niecodzienne aplikacje
To jednak nie wszystkie możliwości, które mamy do dyspozycji jeżeli chodzi o personalizację naszego zegarka.
1. Dress Watch Face
Bardzo ciekawą alternatywą dla osób dbających o spójność swojej codziennej stylizacji z używanymi akcesoriami może być Dress Watch Face .
2. Tarcze 3D, czyli imitujemy zachowanie tarczy analogowego prawdziwego zegarka

Kolejną bardzo ciekawą opcją są dostępne w takich aplikacjach jak Weareal czy Celestial 3D animowane tapety. Wykorzystują one wbudowany w urządzenie akcelerometr do imitowania realistycznych odbić światła w tarczy zegarka.
Dzięki temu możemy uzyskać unikalny efekt, który jest łudzaco podobny do korzystania z analogowego czasomierza. To z całą pewnością wyróżni naszego smartwatcha z tłumu!
Najczęstsze problemy przy zmianie tarczy
Najczęściej występującymi komplikacjami, związanymi ze zmianą tarczy smartwatcha są problemy z wydajnością naszego urządzenia. Dodatkowo – możemy spotkać się z obniżoną żywotnością baterii. W szczególności jeżeli zdecydujemy się na jedną z aplikacji, oferujących motywy 3D, które potrzebują więcej energii.
Jeśli czujemy więc, że potrzeba nam nieco odmiany – przetestujmy wymienione powyżej rozwiązania i przekonajmy się, czy wcielenie ich w życie drastycznie odbije się na żywotności akumulatora. W ostateczności, w każdej chwili możemy powrócić do jednego z motywów fabrycznych.
Czy warto instalować dodatkowe tapety?

Odpowiedź na to pytanie będzie zawsze zależna od indywidualnych preferencji użytkownika. W większości przypadków jest to zabieg bezpłatny, przebiegający sprawnie i pozbawiony większego ryzyka.
Dla większości z nas jest on akcesorium o znaczeniu głównie użytkowym – dlatego też dbajmy o zapewnienie odpowiednich warunków do optymalnego wykonywania przeznaczonych mu zadań.
Powstrzymajmy się także od nieautoryzowanych metod rozszerzania funkcjonalności naszego smartwatcha. Niezależnie od tego, czy mamy tutaj na myśli instalację nowych tarcz, czy wyposażenie go w nieprzewidziane przez producenta widgety. Tego typu ingerencje w urządzenie mogą spowodować nieprzewidziane skutki w jego sposobie działania oraz utrudnienia w komunikacji smartwatcha ze smartfonem.
Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.