Smartwatch nie pokazuje kto dzwoni – jak zmienić ustawienia połączeń?

Ostatnia weryfikacja: 2 lutego 2022
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł ze Smartwatch Ranking, a dzisiaj pochylimy się nad często spotykanym problemem dotyczącym inteligentnych zegarków. Obecne sprzęty posiadają coraz więcej użytecznych funkcji, dzięki którym mogą nawet zastępować smartfony. Najważniejsza w tym przypadku jest z całą pewnością możliwość odbierania połączeń.

Co zrobić jeśli smartwatch nie pokazuje, kto dzwoni?

Zegarek powinien zawsze pokazywać, kto chce nawiązać z Tobą połączenie, a kluczowe są w tym przypadku powiadomienia z telefonu. Mimo wszystko trzeba wiedzieć, czy odebrać, bo dzwoni Twoja rodzina, czy też odrzucić gdy jest to kolejny ankieter.

Jeśli smartwatch służy jako przekaźnik, czyli przekazuje informacje o połączeniu lub nawet pozwala je odbierać, ale tylko po uprzednim sparowaniu z telefonem, potrzebuje odpowiednich pozwoleń. Mowa o dostępie w smartfonie, między innymi do listy kontaktów. Pod spodem opisałem, w jaki sposób można je uruchomić. Istotną kwestią jest także aplikacja. Jeśli połączysz zegarek z telefonem tylko przez bluetooth, to jego funkcje nie będą działać prawidłowo. Należy pobrać specjalną aplikację dedykowaną do Twojego modelu, taką jak choćby Mi Fit, Garmin Connect Mobile, czy coś jeszcze innego (zależnie od marki zegarka). Dopiero odpowiednia aplikacja jest w stanie przekazywać różne dane i zapewnia prawidłowe działanie smartwatcha.

Nawet gdy chodzi o zegarek, który jest w stanie działać w pełni samodzielnie, a więc posiada kartę Sim lub eSim, można postarać się coś zdziałać. Jeśli jesteś w posiadaniu takiego urządzenia, zastosuj się do wskazówek poniżej. Problemem może okazać się nieprzekazanie przez aplikację kontaktów do zegarka, co można naprawić poniższymi metodami.

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy w telefonie konkretne kontakty zostały zapisane. Zdarzają się sytuacje, gdy przypadkiem zostaną usunięte lub karta SIM nieprawidłowo je wczytuje. Sam miewałem sytuacje, gdzie karta nie przekazała do telefonu kontaktów (mimo że wcześniej wszystkie były i działały prawidłowo). Tu chodzi o smartwatcha, ale  zasada jest ta sama.  W takim przypadku warto wyłączyć i włączyć komórkę, a jeśli to nie działa, to ponownie wyłączyć, wyjąć oraz włożyć kartę SIM, a następnie uruchomić smartfona.

Niezależnie od tego, o jaką aplikację chodzi, jest moment, w którym możesz zgodzić się na różnego rodzaju uprawnienia. Po założeniu w aplikacji konta, zapyta ona o zgodę na dostęp do odpowiednich funkcji telefonu. Konieczne jest zatwierdzenie, a dopiero wtedy oprogramowanie jest w stanie pobrać wszystkie potrzebne dane i przekazać je do zegarka.

Jeśli jednak masz już zainstalowaną aplikację, ale nie wszystkie zgody zostały zaakceptowane, to nie musisz reinstalować programu. Zamiast tego należy wejść w ustawienia telefonu, zakładkę „aplikacje” i znaleźć tam konkretne oprogramowanie jak na przykład Mi Fit. Powinien się tam znajdować przycisk „Uprawnienia”, „dostęp” lub coś podobnego. Tam możesz wyrazić zgodę na odpowiedni dostęp. Szczególnie ważne w tym przypadku jest  umożliwienie dostępu do kontaktów w telefonie,  bo zapewne z tym jest kłopot.

Warto też sprawdzić w ustawieniach aplikacji zakładkę „Powiadomienia”. Być może tutaj pojawia się blokada. Należy więc zezwolić na powiadomienia z poszczególnych aplikacji. Wiele osób musiało ręcznie włączać powiadomienia messengera przy korzystaniu z  zegarka Galaxy Watch.  Jeśli nie możesz znaleźć tej zakładki, sprawdź inne przyciski w ustawieniach w poszukiwaniu powiadomień aplikacji. Także jeśli w zegarku lub telefonie jest zakładka „ustawienia połączeń przychodzących”, warto ją przejrzeć.

Także popularne smartwatche Garmin mogą nie pokazywać, kto dzwoni. W przypadku aplikacji tej marki wejdź w jej menu (w lewym górnym rogu znajdują się  trzy kreski,  po których kliknięciu zauważysz przycisk „ustawienia”). Możesz tam znaleźć „powiadomienia z aplikacji” lub „powiadomienia typu push”. Sprawdź zakładki i przekonaj się, czy nic nie zostało w nich zablokowane. Niektórzy mieli problemy z powiadomieniami z telefonu w przypadku zegarka Garmin Fenix 5.

Jeśli chodzi o aplikację Mi Fit, a więc zegarki marki Xiaomi, wejdź w aplikacji do zakładki profil, a następnie do „strona zarządzania uprawnieniami aplikacji”. Należy tam autoryzować między innymi dostęp do lokalizacji, kontaktów, stanu połączeń przychodzących oraz historii połączeń. Jeśli to nadal nie pomogło, sprawdź uprawnienia oraz powiadomienia tej aplikacji w ustawieniach telefonu. Zorientujesz się dzięki temu dlaczego smartwatch nie pokazuje powiadomień.

Uniwersalna metoda na problemy z połączeniami

Uniwersalna metoda na problemy z połączeniami

W momencie gdy powyższe sposoby nie pomagają, pozostają nam klasyczne metody na usterki w smartwatchach. Wykonuj kroki po kolei i po każdym z nich, sprawdź, czy błąd nadal występuje:

  1. Rozłącz oraz połącz ze sobą zegarek i telefon.
  2. Wyłącz i włącz smartfon oraz smartwatcha.
  3. Usuń z aplikacji na telefonie zegarek, a także w  ustawieniach bluetooth  smartfona anuluj powiązanie. Następnie połącz ze sobą smartwacha i komórkę (w aplikacji).
  4. Wejdź w ustawienia telefonu, a następnie w ustawienia konkretnej aplikacji. Usuń dane oraz wyczyść cache (pamięć podręczną).
  5. W telefonie usuń aplikację oraz ponownie ją zainstaluj, w najnowszej wersji.
  6. Przywróć zegarek do ustawień fabrycznych.

W momencie gdy problem pojawił się po aktualizacji, pomaga reset do ustawień fabrycznych oraz wyłączenie autoaktualizacji. Część ludzi poradziła sobie w ten sposób z czarnym ekranem pojawiającym się na zegarku gdy ktoś dzwonił.

Jest to jedynie sposób na pewien czas, bo aktualizacje mają wiele zalet jak usprawnienie rozmaitych funkcji czy nawet dodanie nowych. Dlatego też warto w odpowiedniej chwili (najlepiej gdy dostępna będzie kolejna łatka) zaktualizować system zegarka.

W Internecie można znaleźć ciekawą metodę, dzięki której teoretycznie można poradzić sobie z niezapisywaniem przez zegarek kontaktów, a co za tym idzie z problemem niewyświetlania się informacji o tym kto dzwoni. Jeśli kontakty znajdują się na koncie Google, należy wejść w  „zarządzaj kontem Google”,  następnie kliknij „osoby i udostępnianie” oraz „kontakty”. Tam należy je eksportować na telefon do formatu vCard, a następnie importować na konto Google. Jest to prosta procedura, którą warto wypróbować w razie problemów

Jeśli podane metody nie zadziałały, zalecam Ci sprawdzić działanie smartwatcha w połączeniu z innym smartfonem. Najlepiej jeśli najpierw dany zegarek zostanie zresetowany do ustawień fabrycznych, a następnie połączy się go z innym telefonem. Będzie można się zorientować czy to na pewno  kłopot z zegarkiem,  czy też może jest to kwestia wad w systemie telefonu lub samej aplikacji działającej na danym urządzeniu. W ten sposób będzie wiadomo, czemu nie można odbierać połączeń przychodzących.

Każdy smartwatch taki jak popularne Apple Watch, Amazfit Bip czy nawet Huawei Watch GT 2 może nie pokazywać, kto dzwoni. Zależnie od marki oraz stosowanego oprogramowania nazwy poszczególnych funkcji, opcji oraz podobnych rzeczy mogą się różnić. Nie martw się tym jednak i szukaj zakładek o podobnych nazwach.

Jeśli mimo przejścia przez wskazane kroki nadal nie widać kto dzwoni, należy skontaktować się z infolinią techniczną danej marki, a jeśli nie zdołają pomóc to  oddać urządzenie do naprawy  (na gwarancję jeśli jeszcze obowiązuje). W części przypadków trzeba po prostu zaczekać na nową aktualizację systemu lub aplikacji, firmy szybko wyłapują tego typu błędy jeśli występują często, sprawnie sobie z nimi radzą.

Najczęściej zadawane pytania o brak widoczności połączeń

Najczęsciej zadawane pytania o brak widoczności połączeń

Czy użytkownicy często natrafiają na ten kłopot?

Zazwyczaj kłopotem okazuje się brak uprawnień aplikacji, co można naprawdę łatwo naprawić. Natomiast  problemy z systemem  czy samą aplikacją są znacznie rzadsze, a jeśli już się zdarzają to po różnych aktualizacjach, które zazwyczaj szybko są naprawiane. Nie musisz się martwić nadmiernie o ten problem.

Co jeśli nie mogę odbierać połączeń przychodzących?

Także w tym przypadku należy przejść przez instrukcje podane wcześniej w tekście. Jednocześnie należy się zorientować czy kłopotem nie jest zablokowany dotyk przez system zegarka lub zwyczajnie mokre palce. Zależnie od smartwatcha mogą być obecne funkcje blokujące dotyk ekranu na pewien czas.

Jak wybrać smartwatcha bez takich usterek?

Przede wszystkim warto decydować się na urządzenia, które znajdują się na rynku już jakiś czas (choć kilka miesięcy). Ma się wtedy pewność, że urządzenie otrzymało niezbędne aktualizacje, dzięki którym będzie działało prawidłowo. Jednocześnie  taki sprzęt jest już tańszy,  także jest to kolejna zaleta, o jakiej warto wspomnieć.

Jak włączyć powiadomienia o dzwonieniu w czasie rozmowy?

Być może ta opcja jest zwyczajnie wyłączona. Mowa o połączeniach oczekujących, dzięki czemu nie dość, że zorientujesz się, że dzwoni ktoś inny, to jednocześnie możesz  swobodnie przełączać się między rozmowami.  W celu uruchomienia funkcji należy wejść w ustawienia telefonu, a następnie w połączenia/konta telefoniczne/ustawienia dodatkowe, a dalej połączenia oczekujące. Zależnie od wersji telefonu oraz Androida nazwy mogą się różnić.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top