Jak zresetować smartwatch, lub opaskę różnych marek? Android Wear, Apple Watch, Garett, modele dla dzieci i inne

Ostatnia weryfikacja: 3 marca 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Zastanawiasz się, jak zresetować smartwatch? Nawet najwyższej klasy urządzenia mogą odmówić posłuszeństwa – jest to zupełnie normalna sytuacja, która nie stanowi powodu do niepokoju. Wiadomym jest, że obsługa inteligentnego zegarka lub opaski wygląda nieco inaczej, niż w przypadku smartfona. Jeśli gadżet nie reaguje na polecenia użytkownika, to jedynym rozwiązaniem jest hard reset. Czasami jednak to nie wystarczy, aby przywrócić mu maksymalną wydajność. Poniższe wskazówki mogą stanowić spore wsparcie.

Osoby bez doświadczenia mogą nie mieć pojęcia, jak zresetować smartwatch. Na szczęście nie jest to trudne zadanie! W zdecydowanej większości przypadków tok postępowania jest podobny. Nie zaszkodzi jednak zajrzeć do instrukcji producenta – jeśli nie posiadamy jej w wersji papierowej, to wystarczy zajrzeć do sieci.

Czym jest hard reset? Kiedy należy go wykonać?

Nie masz pojęcia, jak zresetować smartwatch dla dzieci lub dorosłych? Jeśli urządzenie niespodziewanie przestało reagować, to jedynym rozwiązaniem jest  hard reset . Trzeba wziąć pod uwagę, że część danych może zostać utracona. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zdążyły one zapisać się w pamięci.

kiedy wykonać hard reset

Nie można jednoznacznie powiedzieć, dlaczego zegarek lub opaska zacina się. Do najczęściej występujących przyczyn można zaliczyć m.in.:

 • słabe parametry urządzenia,
 • zbyt małą ilość wbudowanej pamięci,
 • nadmiar uruchomionych aplikacji,
 • błędy systemu (np. po aktualizacji).

Prawdą jest, że gadżet może odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Jak zresetować smartwatch Rubicon, Xiaomi, Samsung, Polar lub innej marki? W większości przypadków wystarczy:

 1. Przytrzymać przycisk zasilania przez kilka lub kilkanaście sekund. Wszystko zależy od konkretnego modelu, a więc dobrze zapoznać się z jego specyfikacją. Urządzenie ulegnie nagłemu „wygaśnięciu” – jest to charakterystyczny moment, który łatwo odnotować.
 2. Akcesorium można natychmiast uruchomić ponownie. Wymuszony reset zegarka lub opaski sportowej zwykle prowadzi do utraty części danych.  Zdarza się tak, że nawet informacje, które zdążyliśmy zapisać nie zostaną zachowane.  Nie ma jednak innego sposobu, aby przywrócić urządzenie do stanu użyteczności.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne?

Hard reset nie jest tym samym, co przywrócenie ustawień fabrycznych. W pierwszym przypadku możemy utracić jedynie część danych (zwykle niezapisanych lub zapisanych bezpośrednio przez zawieszeniem się akcesorium). Przywracając ustawienia fabryczne sprawiamy, że urządzenie wraca do punktu początkowego. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wykonać backup. Bez kopii zapasowej możemy stracić wiele plików, które są dla nas cenne.

jak przywrócić ustawienia fabryczne
Zastanawiasz się, czy czyszczenie pamięci ma sens? Oczywiście, że tak! Opisywany proces pozwala m.in.:
 • przywrócić pierwotną wydajność systemu,
 • pozbyć się plików obciążających pracę urządzenia,
 • wyeliminować błędy oprogramowania,
 • przyspieszyć działanie aplikacji,
 • zmniejszyć częstotliwość niespodziewanego zawieszania się gadżetu.
Wyczyszczenie pamięci smartwatcha lub opaski sprawi, że zostaną usunięte wszystkie dane personalizujące urządzenie (m.in. ustawienia poszczególnych dyscyplin sportowych oraz aplikacji). Oznacza to konieczność ponownego dostosowania gadżetu do osobistych preferencji, co może zająć sporo czasu.

Chcąc przywrócić ustawienia fabryczne w urządzeniach z systemem Android Wear, należy:

 1. Wybudzić zegarek, a następnie przejść do Ustawienia – System. Wybieramy pole Rozłącz i zresetuj (lub Rozłącz z telefonem). Wszystko zależy od tego, jaką wersję oprogramowania posiadamy. Urządzenie poprosi nas o potwierdzenie restartu, co jest obowiązkowe do tego, aby przejść dalej.
 2. Przywrócenie ustawień fabrycznych nie trwa zwykle zbyt długo, co stanowi spory plus. Po ponownym uruchomieniu urządzenia można przejść do jego dostosowywania. Pierwszym krokiem jest ponowne sparowanie go ze smartfonem. Warto również zainstalować swoje ulubione aplikacje, ponieważ zostały one usunięte na skutek czyszczenia pamięci.
 3. W przypadku opasek sportowych należy postępować niemal identycznie.  Omawiana funkcja może także występować pod nazwą „factory reset”.  Oczywiście wszystkie prywatne dane zostaną wykasowane.

apple watch

Osoby posiadające Apple Watch (system iOS) powinny postępować zgodnie z poniżej opisanymi etapami:

 1. Najprościej przywrócić ustawienia fabryczne z pozycji smartwatcha.  W tym celu należy wybrać Ustawienia – Ogólne – Resetuj.  Można tutaj znaleźć pole „Usuń zawartość i ustawienia”. Urządzenie poprosi nas o potwierdzenie wykonywanej czynności.
 2. Czyszczenie pamięci jest równoznaczne z usunięciem osobistych danych oraz aplikacji. Ważne jest również ponowne sparowanie akcesorium z iPhonem. Z opisywanej funkcji nierzadko korzystają ci, którzy planują sprzedaż gadżetu.
 3. Przywrócenie ustawień fabrycznych zegarka można wykonać również z pozycji telefonu. Po otworzeniu aplikacji Apple Watch należy przejść do sekcji „Ogólne”. Wybieramy model smartwatcha i klikamy w Resetuj – Wymaż zawartość i ustawienia. Zwykle konieczne jest wprowadzenie Apple ID. Kod stanowi formę potwierdzenia.

Jak wykonać kopie zapasową danych?

Resetowanie zegarka w przypadku większości marek przebiega podobnie, a więc powyższa instrukcja z pewnością okaże się pomocna. Nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z klasycznym modelem, czy urządzeniem dedykowanym dla dzieci. Kwestią, którą warto poruszyć jest backup danych. Stworzenie kopii zapasowej jest absolutną podstawą, jeśli planujemy czyszczenie gadżetu.

 • Ważne dane warto przechowywać w chmurze – dzięki temu będziemy posiadać do nich dostęp z każdego urządzenia. Przydatne może okazać się konto Google lub iCloud.
 • Pliki, których nie chcemy stracić dobrze jest przekopiować np. na pendrive lub dysk komputera. Musimy posiadać odpowiedni przewód, dzięki któremu podłączymy zegarek do wybranego sprzętu.
 • Istnieją darmowe oraz płatne aplikacje umożliwiające szybki backup danych. Ogromnym plusem jest fakt, że nie są one trudne w obsłudze.
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top