Jak włączyć Bluetooth w smartwatchu, jaki jest zasięg i na co zwracać uwagę kupując zegarek z tą technologią?

Ostatnia weryfikacja: 19 listopada 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł, a w tym tekście dowiesz się jeszcze więcej o Bluetooth w smartwatchach. Wbrew pozorom to przydatna wiedza, bo to właśnie dzięki tej funkcji zegarki są w stanie łączyć się z m.in. z telefonami, a co za tym idzie – przekazywać wszelkie istotne dane.

Co należy wiedzieć o Bluetooth?

Jest to bezprzewodowy standard przesyłu danych, którego działanie można porównać do radia. Zasięg tej technologii jest niewielki (w przypadku najczęściej stosowanej klasy urządzeń),  mowa o około 10 metrach  przy wzięciu pod uwagę rozmaitych przeszkód, choć jeśli miejsce jest w pełni odsłonięte, ta odległość może się drastycznie zwiększyć (zależnie od używanego standardu). W celu skorzystania z takiego przesyłu potrzebny jest drobny moduł bluetooth, który służy za nadajnik oraz odbiornik. Jest on zamontowany praktycznie w każdym smartwatchu, używany jest do łączenia się z telefonem oraz urządzeniami zewnętrznymi takimi jak słuchawki, mikrofony czy czujniki.

Dużą zaletą jest to, że nawet jeśli korzysta się do siedmiu połączeń bluetooth w jednym miejscu, to nie zakłócają swojego sygnału, dzięki wykorzystaniu różnych częstotliwości. Dodatkowo, ogromną zaletą bluetooth jest niski pobór energii, co w przypadku zegarków jest szczególnie ważne.

Poniżej znajdziesz opis najczęściej wykorzystywanych wersji bluetooth w smartwatchach: 

 
  •  4.2  – ten standard oferuje znacznie większe bezpieczeństwo niż w poprzednich wersjach. Jest to możliwe dzięki efektywniejszemu szyfrowaniu danych, które nie jest tak narażone na podsłuch. Jednocześnie przesył danych  pobiera znacznie mniejszą ilość energii,  co w przypadku smartwatchy jest szczególnie ważne. Jeśli chodzi o prędkość przesyłu to maksymalnie jest to 1 Mb/s. Efektywny zasięg tej wersji to około 100 m.
  •  5.0  – ta wersja przesyłu danych pobiera jeszcze mniej energii od standardu 4.2. Do tego wszelkie dane można przesłać nawet dwa razy szybciej niż w przypadku poprzedniej wersji, mowa więc o prędkości 2 Mb/s. Z kolei zasięg wynosi około 140 m. Istotną kwestią jest jednak to, że ten standard pozwala na  większą szybkość lub większy zasięg,  więc zależnie od potrzeb zwiększany jest jeden z tych parametrów.
    Cennym atutem jest to, że w przypadku posiadania modułu w standardzie 5.0 urządzenie jest w stanie korzystać także z poprzednich standardów (4.2, 4.1, 4.0), choć oczywiście zastosowana prędkość oraz zasięg będą pochodzić z niższej wersji. Możesz znaleźć tę wersję bluetooth zarówno w Mi bandzie 5 jak i 6.
  •  5.1 przesył danych jest szybszy, a także pobiera znacznie mniejszą ilość energii. Jednocześnie postarano się o wywoływanie mniejszych zakłóceń w przypadku większej ilości urządzeń korzystających z bluetooth w jednym miejscu. Jednak za najcenniejszy aspekt tego standardu z pewnością uznaje się  możliwości lokalizacyjne.  Technologia jest w stanie określić nawet co do centymetra lokalizację podłączonego sprzętu. To szczególnie ważne w przypadku zgubienia swojego urządzenia. 

Konfiguracja Bluetooth w smartwatchu

Parowanie urządzeń bluetooth

Parowanie zegarka wyposażonego w WearOs

Przede wszystkim dobrze jest zapoznać się z instrukcją dotyczącą połączenia zegarka  ze smartfonem. Dotyczy to smartwatcha wyposażonego w system od Google, jednak ta instrukcja sprawdza się również w przypadku większości innych urządzeń:

  1. Naładuj smartwatch do 100%.
  2. Pobierz na telefon aplikację dedykowaną konkretnemu urządzeniu.
  3. Uruchom smartwatch, a także aplikację i bluetooth w telefonie.
  4. Po wybraniu opcji „połącz”, „synchronizuj”, „paruj” lub podobnej aplikacja wyszuka urządzenia znajdujące się w pobliżu. Należy kliknąć odpowiednie z nich, a także zaakceptować parowanie sprzętów w zegarku.
  5. Na obu urządzeniach może pojawić się kod, jeśli jest identyczny, to  należy potwierdzić go w aplikacji.  Jeśli jednak kody są różne, trzeba zrestartować zegarek.
  6. Gratulacje! Smartwatch został połączony z telefonem. 

Połączenie urządzeń marki Apple

W przypadku urządzeń firmy spod logo nadgryzionego jabłka instrukcja postępowania wygląda inaczej:

  1. Uruchom bluetooth w telefonie oraz włącz smartwatch Apple (naładowany do 100%).
  2. Zbliż do siebie oba urządzenia, powinny się automatycznie wyszukać, jeśli jednak tak się nie stało to w aplikacji Watch uruchom menu  „Wszystkie zegarki”  i skorzystaj z opcji „połącz w parę”.
  3. Po kliknięciu „skonfiguruj dla siebie” skieruj aparat telefonu na środek wyświetlacza zegarka. Po chwili powinny zostać ze sobą sparowane.
W momencie gdy aplikacja nie jest w stanie wyszukać smartwatcha dobrze jest sprawdzić w menu zegarka czy nie ma tam opcji włączenia/wyłączenia bluetooth. Dobrym rozwiązaniem może być także zresetowanie (zwyczajne wyłączenie oraz włączenie) smartwatcha.

Parowanie smartwatcha z dodatkowymi urządzeniami

Ważną kwestią jest także połączenie zegarka z urządzeniami zewnętrznymi takimi jak choćby słuchawki. Opiszę tu metodę dotyczącą systemu  WearOs oraz iOS  znajdującego się na zegarku, jednak w przypadku większości urządzeń wygląda to podobnie.

  • Uruchom zegarek oraz urządzenie zewnętrzne (często trzeba włączyć tryb łączenia w parę), następnie wejdź w ustawienia smartwatcha oraz: 
       –> WearOs: Łączność – Bluetooth – Dostępne Urządzenia.
       –> iOS: Bluetooth.
  • Urządzenie wyszuka dostępne sprzęty. Wystarczy kliknąć w odpowiedni. W przypadku urządzeń Apple może być potrzebne wpisanie odpowiedniego pinu lub klucza.
Warto zauważyć, że niektóre czujniki wymagają łączenia przez konkretne aplikacje znajdujące się w zegarku. Dlatego jeśli niemożliwe jest sparowanie zegarka z danym urządzeniem, warto sprawdzić instrukcję obsługi i przekonać się, czy nie należy podejść do tego z innej strony.

LTE czy Bluetooth?

LTE czy bluetooth

Część osób zastanawia się jaki zegarek wybrać biorąc pod uwagę standard przesyłu danych. Wbrew pozorom sprawa jest prosta. Smartwatch może posiadać tylko bluetooth lub bluetooth oraz LTE. Każdy przypadek charakteryzuje się nieco innymi cechami.

  • Gdy smartwatch czy smartband jest wyposażony tylko w bluetooth, to właśnie z jego pomocą łączy się z telefonem. Może pobierać z niego powiadomienia, wiadomości, a nawet przekazywać rozmowy. Zależnie od standardu bluetooth może różnić się zasięg oraz szybkość przesyłu danych.
  • W przypadku gdy zegarek posiada również LTE, to jest w stanie służyć jako  samodzielne urządzenie.  Możesz z jego pomocą dzwonić oraz odbierać rozmowy, a także wysyłać i odbierać smsy. W ten sposób możesz uniezależnić się od swojego smartfona. Potrzebna jest jednak karta eSIM do takiego urządzenia, w Polsce oferuje ją obecnie kilku operatorów. Numer związany z zegarkiem może być identyczny jak ten na telefonie lub różny, zależy to od wyboru u operatora.
Warto wiedzieć, że telefon oraz zegarek są w stanie komunikować się także w inny sposób. Chodzi tu o sytuację gdy smartfon ma dostęp do Internetu (przy pomocy WiFi lub sieci komórkowej), a przy tym także zegarek ma dostęp do sieci dzięki WiFi. Istnieją odpowiednie aplikacje, które umożliwiają w takiej sytuacji przekazywanie powiadomień (dotyczących rozmów oraz wiadomości) z telefonu na smartwatcha, mimo że nie są połączone ze sobą poprzez bluetooth.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top