Smartwatch z glukometrem, pomiarem glukozy dla cukrzyków – jakie są możliwości i co wiemy o rozwiązaniach?

Ostatnia weryfikacja: 24 marca 2023
➡️ Informacje aktualne ✅

Smartwatch z glukometrem to dziś nadal pieśń przyszłości. Choć wielu producentów, w tym ci najbardziej znani, jak Apple, pracują nad rozwiązaniem działającym za pomocą bezprzewodowych sensorów, to nadal nie zostało ono wdrożone. Istnieją jednak alternatywne technologie, które korzystają z bardziej tradycyjnych pomiarów, a następnie przekazują je do aplikacji mobilnych – w smartfonie lub w smartwatchu.

Specjalnie dla ciebie postarałem się znaleźć takie rozwiązanie, które będzie najbardziej zbliżone do smartwatcha z monitorowaniem poziomu cukru we krwi. Zanim zostanie zaprezentowany pierwszy smartwatch dla diabetyków, który poradzi sobie bez komunikacji z innymi, bardziej inwazyjnymi urządzeniami, możemy skorzystać z wygodnych alternatyw. Zatem jak znaleźć inteligentny zegarek z glukometrem? Do dzieła, za chwilę wszystkiego się dowiesz.

Smartwatch z funkcją pomiaru glukozy we krwi – czy to działa?

Funkcje zdrowotne takie, jak tętno czy natlenienie krwi, a także ciśnienie tętnicze mierzone są przez smartwatche za pomocą czujników bezprzewodowych. Korzystają one m.in. ze światła podczerwonego, które emitowane jest u dołu koperty i odbijane przez tkanki do czujników zegarka. Na dziś nie istnieje jednak żaden wdrożony komercyjnie czujnik, który potrafiłby w ten sposób zmierzyć poziom cukru we krwi. Skąd takie ograniczenie? Oto szczegóły:

  • Najbardziej istotny jest fakt ograniczeń technologicznych. Nie potrafimy jeszcze wyprodukować dobrze działającego czujnika, opierającego się na rozwiązaniach podobnych, jak mierzące puls czy natlenienie
  • Od czujnika glukozy we krwi, z racji specyfiki i wymagań potencjalnych użytkowników, wymagana jest wysoka dokładność i niezawodność
  • Nawet, gdyby czujnik ten zaprezentowany został jako informacyjny, a nie medyczny, to i tak wiele osób korzystając z niedokładnych pomiarów podejmowałoby decyzje o swoim zdrowiu. Mogłoby to doprowadzić do negatywnych skutków medycznych dla tych osób

Dlatego tez należy założyć, że dopóki:

  • Tworzone rozwiązania nie będą bardzo dobrze dopracowane
  • Nie uzyskają atestów medycznych wymaganych w krajach, w których będą oferowane

wiele się na rynku nie zmieni. Ale pamiętaj – brak smartwatcha z wbudowanym, dobrze działającym glukometrem nie wynika z niechęci wprowadzenia tego rozwiązania. Musi ono być po prostu wystarczająco sprawne, przetestowane, dokładne i zatwierdzone do użytkowania. Mamy jednak alternatywę, o której za chwilę się dowiesz.

smartwatch dla diabietyków

Zegarek do pomiaru cukru – jak działa to, co dziś jest dostępne?

Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie współpracy aplikacji mobilnej, którą możesz zainstalować na swoim urządzeniu przenośnym. W ten sposób otrzymasz na swój smartwatch (a także smartfon) informacje z czujnika na ciele. Cały system składa się z:

  • Sensora, który znajduje się pod skórą. Może on zostać umieszczony u pacjenta tylko przez lekarza, który posiada uprawnienia do jego zakładania. Na ogół implementuje się go na ramieniu. Może on działać do 6 miesięcy
  • Transmitera, który umieszcza się na skórze, nad sensorem. Przylepisz go samodzielnie. Urządzenie jest niewielkie, wielkości paczki zapałek potrafi komunikować się z aplikacją na Twoim urządzeniu mobilnym
  • Aplikacji mobilnej, która może być zainstalowana na urządzeniu przenośnym , w tym smartwatchu
Transmiter znajdujący się na skórze jest wyposażony w alarm wibracyjny, informujący o zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie cukru we krwi. W ten sposób nawet w przypadku utraty połączenia może poinformować Cię o zagrożeniu. Sensor podskórny i transmiter mogą też być zastąpione przez urządzenie wykorzystujące pomiar z paska z kroplą krwi.

Rozwiązanie to jest sprawdzone i niezawodne, używane przez tysiące osób na całym świecie. Jego prawidłowe działanie wynika z zastosowania czujnika podskórnego, który ma dostęp do tkanek. Nie jest zatem do pomiarów wykorzystywana technologia bezprzewodowego sprawdzania stężenia cukru we krwi. Falami radiowymi są natomiast wysyłane wyniki pomiarów. Możesz je przeglądać, zapisywać i przechowywać. Dzięki temu dowiesz się na przykład jak Twój organizm reaguje na wysiłek, stres czy odpoczynek, a także posiłki. W zależności od zastosowanych rozwiązań dane są aktualizowane do kilku do kilkunastu minut.

Smartwatch dla diabetyków – gdzie szukać, które rozwiązanie i aplikację wybrać?

Przedstawię Ci kilka możliwych do wyboru ofert. Wybierzesz tę, która będzie pasować do Ciebie najlepiej. Na pewno nie bez znaczenia będzie także to, z jakiego zegarka inteligentnego korzystasz, lub chcesz korzystać.

Apple Watch z aplikacją Eversense CGM i system Eversense E3

System Eversense łączy w sobie najlepsze doświadczenia mierzenia poziomu cukru we krwi za pomocą wszczepionego czujnika i transmitera. Aplikacja odbierająca dane od transmitera dostępna jest dla:

  • Apple Watch
  • Smartfonów z iOS
  • Smartfonów z Androidem

smartwatch z monitorowaniem poziomu cukru

Dlatego jeśli chcesz korzystać wygodnie z danych o poziomie cukru we krwi od Eversense za pomocą zegarka, to koniecznie wybierz Apple Watcha. Zainstalujesz na nim Eversense CGM, której najważniejsze cechy to:

  • Prowadzenie pomiarów i przekazywanie oraz zapisywanie danych przez kilka kolejnych miesięcy
  • Alarmy dotyczące zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu cukru we krwi
  • Monitorowanie kierunku i tempa zmian, dostosowane do preferencji użytkownika i podawanie sygnałów wynikających z tego dostosowania
  • Możliwość zaprogramowania informacji o posiłkach, podawanej insulinie, czy wysiłku fizycznym

Od niedawna aplikacja Eversense CGM jest także kompatybilna z Apple Health, dzięki czemu możesz zebrać wszystkie informacje o parametrach zdrowotnych w jednym programie.

Niestety, Eversense niedostępne jest dla Apple Watch serii 4 i niższej.

Fitbit i aplikacja OneTouch Reveal – glukometr Verio Reflect

Rozwiązanie, z którego skorzystasz w smartwatchu Fitbit działa nieco inaczej, niż to proponowane we współpracy z Apple. Jego główne założenia, to:

  • Zastosowanie klasycznego glukometru Verio Reflect, którym prowadzisz pomiar cukru, pobierając niewielką ilość krwi na pasek
  • Glukometr komunikuje się bezprzewodowo z aplikacją i przekazuje dane o wynikach pomiarów
  • Aplikacja OneTouch Reveal analizuje wyniki i przedstawia je w formie liczbowej oraz graficznej

Apka, którą możesz zainstalować na smartwatchu Fitbit, a także na smartfonie, oferuje między innymi:

  • Automatyczne powiadomienia w przypadku wystąpienia niepożądanych wyników
  • Dostosowanie do Twojego stylu życia, w tym wysiłku fizycznego, posiłków czy przyjmowania insuliny
  • Stałą synchronizację z glukometrem, która działa na żądanie lub w trybie ciągłym
  • Udostępnianie danych – na przykład lekarzowi, czy osobie z rodziny

Na swoim zegarku zobaczysz przede wszystkim najważniejsze informacje: o aktualnym poziomie glukozy, trendzie i jego tempie. To bardzo wygodne, gdyż możesz je mieć dosłownie pod ręką!

zegarek do pomiaru cukru

Projekt Nightscout

Ostatnio na naszym rynku pojawił się ciekawy projekt typu open source. Stawia on sobie za zadanie przede wszystkim:

  • Integrację jak największej liczby systemów pomiaru glukozy we krwi z serwerami w Internecie
  • Udostępnienie danych z tych serwerów użytkownikom tak, by mogli wyświetlić je i analizować na urządzeniach przenośnych, w tym smartwatchach
Open source to oprogramowanie, które jest darmowe i dostępne dla wszystkich. Jego kod źródłowy jest otwarty, przez co może być dowolnie modyfikowany przez znające się na tym osoby.

Możemy zatem założyć, że monitorowanie poziomu cukru we krwi na smartwatchu w najbliższym czasie stanie się dostępne dla większej liczby różnych:

  • Systemów pomiaru, wykorzystujących urządzenia wszczepiane pod skórę, jak i bardziej tradycyjnych, używających pobranej kropli krwi
  • Smartwatchy i systemów zastosowanych na tych urządzeniach

System ten sprawdzi się zarówno dla bezpośredniego monitorowania parametrów zdrowotnych, jak i dla nadzoru nad tymi parametrami przez zaufane osoby: rodziców czy lekarzy.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top