Płacenie zegarkiem bez tajemnic: jak płacić smartwatchem zbliżeniowo w sklepach?

Ostatnia weryfikacja: 7 marca 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Płacenie zegarkiem za zakupy to spore udogodnienie – nie ma konieczności posiadania przy sobie gotówki, a nawet plastikowej karty płatniczej. Smartwatch sprawdzi się lepiej, ponieważ wystarczy założyć go na rękę. Nie można powiedzieć tego o telefonie, który wymaga posiadania torby/plecaka lub kieszeni. Jest to rozwiązanie zapewniające oczekiwany poziom swobody oraz komfortu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy gadżet posiada moduł NFC!

 Jeśli dopiero planujesz zakup smartwatcha, który gwarantuje płatność bezgotówkową, to koniecznie sprawdź ten wpis. Dzięki niemu dowiesz się, jakie modele są godne polecenia. Warto zapoznać się nie tylko z ich zaletami, ale również wadami.  

Trzeba uwzględnić, że płatność zegarkiem jest uzależniona również od banku, w którym posiadamy konto. Nie zaszkodzi zapoznać się z zasadami podpisanej umowy – może okazać się, że płatności zbliżeniowe są zablokowane. Na szczęście w dzisiejszych czasach zdecydowana większość popularnych placówek jest na bieżąco z nowoczesnymi technologiami, co zmniejsza ryzyko zaistnienia niemiłej niespodzianki.

Jakie systemy operacyjne obsługują płatność zbliżeniową?

Interesuje Cię zegarek do płatności zbliżeniowych? Decyzji zakupowej nie należy podejmować zbyt pochopnie! Niezwykle istotną kwestią jest system operacyjny, który w dużej mierze warunkuje funkcjonalność urządzenia. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że aplikacja płatnicza jest akceptowana przez bank, w którym posiadamy rachunek. Poniżej przedstawiono pięć najpowszechniejszych wariantów.

jakie systemy są dostępne
 • Google Pay – płatności mobilne oferowane przez znaną i cenioną markę zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa oraz wygody. Zapłacenie za zakupy będzie trwać zaledwie krótką chwilę. Zaawansowane systemy zabezpieczeń niwelują ryzyko przejęcia wrażliwych danych przez nieupoważnione jednostki.  Niezaprzeczalną zaletą jest ogromny wybór zegarków posiadających system Wear OS od Google Jest w czym wybierać, dzięki czemu znalezienie gadżetu odpowiedniego dla siebie, to tylko kwestia czasu. Omawiane oprogramowanie jest intuicyjne, a zarazem niekłopotliwe w codziennej obsłudze.
 • Apple Pay – miłośnicy jabłuszek również nie muszą martwić się o brak modułu NFC. W sprzedaży znajdują się starsze, a zarazem tańsze Apple Watche, które również umożliwiają płatność bezgotówkową. Nieprawdą jest, że urządzenia opisywanego producenta dostępne są wyłącznie dla osób z ogromnym budżetem. Warto jednak podkreślić, że Apple Pay to aplikacja obsługiwana wyłącznie przez akcesoria z systemem iOS. Obsługa jest banalnie prosta, dzięki czemu każdy sobie z nią poradzi. Plusem jest również wysoki poziom bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji. 
 • Garmin Pay – to autorska aplikacja płatnicza, która obsługuje wybrane smartwatche marki Garmin. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie modele wyposażone są w moduł NFC, więc przez zakupem konieczne jest przeanalizowanie specyfikacji urządzenia. Na oficjalnej stronie producenta można znaleźć spis banków współpracujących z przedstawianym systemem płatniczym. Jeśli chodzi o obsługę aplikacji, to nie wymaga ona szczególnych umiejętności, a więc realizacja transakcji bezgotówkowych nie powinna przysporzyć kłopotów.
 • Fitbit Pay – inteligentne opaski sportowe marki Fitbit są funkcjonalne, a zarazem niedrogie. Właśnie dlatego wspomniane gadżety cieszą się ogromnym zainteresowaniem.  Nie każdy wie, że posiadają one autorski system – plusem jest fakt, że aplikacja do transakcji bezgotówkowych jest obsługiwana przez sporą ilość polskich banków.  Uchodzi ona za bezpieczną, więc nie trzeba martwić się o konto bankowe. Niezawodne zabezpieczenia odpowiadają za szyfrowanie wrażliwych danych, co minimalizuje ryzyko utraty gotówki.
 • Samsung Pay – aplikacja płatnicza tego producenta umożliwia realizację transakcji nawet w przypadku, gdy mamy do czynienia ze starszego typu terminalami, które nie posiadają modułu NFC. Gadżety marki Samsung stanowią połączenie wysokiej jakości wykonania, satysfakcjonującej funkcjonalności oraz uczciwej ceny zakupu. Dodatkowym atutem jest szeroki wybór interesujących modeli, który ułatwia znalezienie wariantu odpowiedniego dla siebie. Gdzie leży problem? Aktualnie aplikacja Samsung Pay nie jest obsługiwana na terenie naszego kraju. Na obecną chwilę nie można powiedzieć, kiedy się to zmieni. Warto zapoznać się z tym wpisem.
Prawdą jest, że płatność zbliżeniowa zegarkiem powoli staje się standardem. Należy jednak uważać, ponieważ nie wszystkie aplikacje są obsługiwane przez polskie banki. Zakup „w ciemno” nie jest najrozsądniejszym pomysłem. Konieczny jest gruntowny research, dzięki któremu inwestycja będzie udana. Dotyczy to nie tylko autorskich systemów, których popularność jest mniejsza, niż np. Google Pay.

Jak płacić zegarkiem? Kilka praktycznych porad

Rozmyślasz nad tym, jak płacić smartwatchem? To niezwykle proste zadanie – należy jednak mieć pewność, że w danym punkcie znajduje się terminal z modułem NFC. Jak już wspomniano, nie jest on wymagany w przypadku Samsung Pay, jednak jest to system, z którego nie skorzystamy na terenie Polski. W zdecydowanej większości przypadków schemat postępowania jest podobny. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji urządzenia, a więc nie zaszkodzi się z nią zapoznać. Często w sieci udostępniana jest wersja elektroniczna.

jak płacić smartwatchem
 1. Bywa tak, że nie mamy pojęcia, czy nasz zegarek obsługuje płatności zbliżeniowe. Bez większego wysiłku możemy to sprawdzić! Zazwyczaj wystarczy wejść w ustawienia urządzenia, a w wyszukiwarce wpisać „NFC”. Brak wyników oznacza, że naszym gadżetem nie zapłacimy za zakupy. Jeśli posiadamy urządzenie z systemem Wear OS, to dobrze jest upewnić się, że certyfikat bezpieczeństwa jest aktywny. W dużej mierze to właśnie on odpowiada za ochronę danych. W ustawieniach znajduje się sekcja „Certyfikat Play Protect”.  Posiadacze Apple Watcha również powinni pamiętać, że nie wszystkie modele obsługują omawiany system płatności. 
 2. Płatność zegarkiem wymaga oczywiście aktywowania modułu NFC. Nierzadko wystarczy rozwinąć górny pasek i zaznaczyć odpowiednią ikonkę, jednak opisywaną funkcję znajdziemy również w ustawieniach urządzenia. Konieczna jest instalacja dedykowanej aplikacji – wszystko zależy od tego, z jakim systemem operacyjnym mamy do czynienia. Nie trzeba jednak obawiać się dodatkowych kosztów, ponieważ jest to proces całkowicie darmowy.
 3. Po instalacji aplikacji należy ją otworzyć, a następnie dodać kartę płatniczą. Jest to niezbędny krok, który umożliwi płatność zbliżeniową w wielu sklepach oraz punktach usługowych. W dowolnym momencie możemy ją „odpiąć” lub zastąpić inną. Ważne jest, aby proces weryfikacji zakończył się pozytywnie. Nie stanie się tak, jeśli bank nie obsługuje danej aplikacji płatniczej. Nie ma sensu więc tracić czasu na instalację Samsung Pay, jeśli chcemy korzystać z niej w Polsce.
 4. Płatność zegarkiem jest wyjątkowo prosta – wystarczy jedynie zbliżyć urządzenie do terminala. Transakcja zostanie zrealizowana w ułamek sekundy, co stanowi ogromny plus. Prezentowany model płatniczy pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu. Ponadto, jest on o wiele wygodniejszy, niż płatność kartą.

Oczywistym jest, że nie wszędzie można płacić zbliżeniowo.  Atutem jest fakt, że liczba punktów wyposażonych w terminal z NFC stale się powiększa.  Coraz częściej nawet w osiedlowych sklepikach można zapłacić telefonem lub smartwatchem!

Transakcja nie została zrealizowana – co może być przyczyną?

Wydaje Ci się, że poprawnie przygotowałeś aplikację do płatności zbliżeniowych, jednak transakcja nie została zrealizowana? Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Faktem jest, że bywa to sporym problemem, szczególnie jeśli zrobiliśmy spore zakupy, a nie posiadamy przy sobie gotówki, ani karty płatniczej. Może jednak okazać się, że wina wcale nie leży po naszej stronie!

przyczyny niezrealizowanej transakcji
Smartwatche z Apple Pay oraz Google Pay są spotykane najczęściej, jednak nie oznacza to, że przy użyciu urządzeń z autorskim systemem operacyjnym nie uzyskamy dostępu do płatności zbliżeniowych. Nie można jednak zapomnieć, że sprawdzić należy nie tylko oprogramowanie, ale również dane techniczne wybranego modelu!

Niezrealizowana transakcja może być spowodowana:

 • niedokończoną konfiguracją (karta płatnicza musi zostać zweryfikowana),
 • przypadkowym odłączeniem karty płatniczej od aplikacji,
 • błędem oprogramowania,
 • chwilową awarią terminala,
 • uszkodzeniem chipu NFC,
 • zakłóconą transmisją danych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zresetować urządzenie, a następnie sprawdzić, czy karta płatnicza nie została odpięta. Istnieje duża szansa na to, że ponowna próba płatności bezgotówkowej zakończy się powodzeniem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zwykle ten proces trwa kilka minut, co może wydawać się wiecznością, jeśli za nami ustawiła się długa kolejka.

Dlaczego warto płacić zbliżeniowo?

Płatności zbliżeniowe posiadają wiele zalet – właśnie dlatego opisywana technologia została rozpowszechniona na całym świecie. Jeśli jesteś w trakcie wyboru smartwatcha, to zwróć uwagę, czy posiada on moduł NFC, a także czy aplikacja płatnicza jest obsługiwana przez twój bank. W przypadku, gdy preferujesz system Google Wear, koniecznie zapoznaj się z rankingiem najlepszych modeli.

Transakcje bezgotówkowe zapewniają:

 • nieprzeciętny komfort i oszczędność czasu,
 • powszechność opisywanego modułu płatniczego,
 • nieskomplikowaną obsługę,
 • łatwiejszą kontrolę nad wydatkami,
 • oczekiwany poziom bezpieczeństwa danych.
Wiele osób wychodzi z domu bez telefonu oraz portfela. Obecność smartwatcha jest niemal nieodczuwalna, dzięki czemu nieplanowane zakupy nie będą już problemem. Jest to udogodnienie, które podnosi komfort codziennego życia.
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top