Jak uruchomić smartwatch, lub smart bracelet różnych marek? Pierwsze użycie krok po kroku

Ostatnia weryfikacja: 5 stycznia 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Zakupiłeś smartwatch lub smart bracelet? Przed tobą etap konfiguracji nowego gadżetu! Wiadomym jest, że pierwsze użycie urządzenia jest zwykle najtrudniejsze. W zdecydowanej większości przypadków wymaga ono sparowania ze smartfonem. Oczywiście, niektóre zegarki posiadają własną kartę SIM/eSIM, a więc nie wymagają tego kroku.

Wiele zależy od tego, jaki model posiadamy – wszystkie niezbędne informacje można znaleźć w instrukcji. Schemat postępowania jest jednak podobny, dzięki czemu mój wpis z pewnością okaże się przydatny.

Myślisz, że parowanie Bluetooth zegarka lub opaski sportowej ze smartfonem, to banalne zadanie? Nie zawsze tak jest! Bywa tak, że systemy operacyjne nie są ze sobą kompatybilne. Nie można również wykluczyć innych problemów z łącznością.

Pierwsze uruchomienie smartwatcha – jak postępować?

Zastanawiasz się, jak uruchomić smartwatch? Przede wszystkim sprawdź, czy jest on naładowany! Wiele osób o tym zapomina, a często bywa tak, że pierwszym krokiem jest podłączenie gadżetu do źródła zasilania. W instrukcji posiadanego modelu sprawdźmy, który przycisk należy przytrzymać, aby uruchomić zegarek. Bywa tak, że musimy nacisnąć konkretny obszar ekranu np. dolną część wyświetlacza. Marka ma znaczenie! Różnice pomiędzy smartwatchem Apple, Samsung czy też Xiaomi są znaczące.

 Pierwsze ładowanie smartwatcha przebiega identycznie, jak każde następne. Do urządzenia powinny zostać dołączone wszystkie niezbędne akcesoria. Sprawdźmy, czy na ekranie została wyświetlona ikonka ładowania – jeśli tak, to wszystko jest w porządku.  
pierwsze uruchomienie smartwatcha

Kupiłeś gadżet z drugiej reki i nie posiadasz ładowarki? Lepiej odpuścić sobie korzystanie z tanich zamienników nieznanego pochodzenia. Mogą one doprowadzić nawet do uszkodzenia urządzenia, a naprawa usterki nie należy do tanich. Rozsądnie jest zakupić fabrycznie nową ładowarkę, która jest dedykowana naszemu urządzeniu. W niektórych przypadkach zegarek można naładować samym kablem, co smartfona.

Smartwatch nadal nie chcę się włączyć? Być może posiada on wady fabryczne – niestety problem ten dość często pojawia się w przypadku najtańszych produktów z chińskich portali sprzedażowych.

  • Urządzenie informuje nas o poprawnym przebiegu ładowania poprzez wyświetlanie ikonki na ekranie lub zapaloną diodę LED.
  • W przypadku korzystania z bezprzewodowej stacji ładującej należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przebieg tego procesu.
  • Nowoczesne smartwatche mogą zostać naładowane bezprzewodowo poprzez smartfon, który zamienia się w stację ładującą.

Jak połączyć inteligentny zegarek z telefonem?

Niezależnie, czy chcesz uruchomić smartwatch dla dzieci, czy klasyczne urządzenie, musisz sprawdzić kompatybilność systemów operacyjnych. Jeszcze przez zakupem zegarka musimy zweryfikować, czy jego połączenie z telefonem jest możliwe. Autorskie systemy rządzą się swoimi prawami, a są one coraz częściej spotykane. Decyzji zakupowej nie należy więc podejmować bez zapoznania się ze specyfikacją techniczną.

parowanie z telefonem
Jeśli zdecydowałeś się na Apple Watch, to powinieneś również posiadać iPhone. Producent nie zakłada parowania smartwatcha ze smartfonem posiadającym inny system niż iOS. Teoretycznie można podjąć próbę uzyskania łączności z ominięciem różnic oprogramowania, jednak nawet jeśli zakończy się ona powodzeniem, to należy liczyć się z ograniczeniem funkcjonalności. Zazwyczaj nie ma to żadnego sensu, o czym więcej napisałem w tym artykule.

Plusem zegarków z systemem Google Wear jest fakt, że łączą się one nie tylko z Androidem, ale również iOS. W drugim przypadku mogą jednak pojawić się niepożądane błędy, jednak wszystko zależy od konkretnego modelu. Do parowania urządzeń potrzebna nam dedykowana aplikacją, którą można pobrać za darmo. Musimy odnaleźć sekcję, która dotyczy konfiguracji. Następnie szukamy przycisku „Paruj” (w zależności od modelu funkcja ta może być nazwana inaczej).

Jak uruchomić smart bracelet po raz pierwszy?

jak uruchomić opaskę fitness

Posiadacze opaski fitness muszą postępować podobnie, jak w przypadku smartwatcha. Przed uruchomieniem gadżetu sprawdźmy, czy jest on naładowany. Jeśli nie, to podłączmy go do źródła zasilania. Najczęściej musimy wyjąć korpus smartbandu z paska, jednak każdy model jest inny. Najprościej jest sprawdzić zalecenia producenta znajdujące się w instrukcji. Zazwyczaj do dyspozycji mamy schemat rysunkowy, który może okazać się pomocny osobom bez doświadczenia.

Nie wiesz, jak uruchomić smart bracelet? Najprawdopodobniej wystarczy dotknąć wyświetlacza i przytrzymać go przez kilka sekund. Pamiętajmy, że wyłączenie gadżetu jest bardziej złożone. W zależności od modelu musimy np. przesunąć palcem od lewej do prawej strony, a następnie wskazać właściwy symbol w menu.

Samo uruchomienie urządzenia to nie wszystko. Inteligentną opaskę także musimy skonfigurować, jeśli chcemy korzystać z wszystkich dostępnych funkcji. Ważne jest to, aby oprogramowanie gadżetu i telefonu było kompatybilne.

Jak połączyć opaskę sportową ze smartfonem?

Przed przystąpieniem do działania sprawdźmy, z jakim oprogramowaniem jest kompatybilny smartband. Wiele osób wybiera urządzenia parujące się zarówno z systemem Android, jak i iOS. Uchodzą one za uniwersalne. Nawet, jeśli wymienimy telefon na inny, to smartband będzie działał poprawnie, a jego funkcjonalność nie zostanie ograniczona. Nie wiesz, jak przebiega proces parowania? Sprawdź poniższe wskazówki.

parowanie ze smartfonem
W telefonie pobieramy, a następnie instalujemy aplikacje do obsługi opaski fitness. Oczywiście jest ona darmowa, więc nie trzeba obawiać się dodatkowych kosztów. Nie można zapomnieć o tym, aby w smartfonie aktywować moduł Bluetooth, który odpowiada za bezprzewodową łączność.

Po przygotowaniu smartfona możemy przejść do opaski. Jeśli nie została ona zsynchronizowana, to znajduje się w trybie wyszukiwania. Zazwyczaj na wyświetlaczu widnieje ikonka, która stanowi tego potwierdzenie. Po wykryciu telefonu możemy sparować urządzenia. Opisywany proces zakończył się niepowodzeniem? Być może problem tkwi w łączności Bluetooth. Warto spróbować zrestartować oba urządzenia.

Krótkie podsumowanie

Pierwsze uruchomienie smartwatcha lub smart bracelet wygląda podobnie. W dużej mierze wynika to z faktu, że gadżety są pod wieloma względami do siebie zbliżone. Co ważne, nawet jeśli nie posiadamy instrukcji papierowej do konkretnego modelu, to istnieje duża szansa na to, że w sieci uda nam się znaleźć wersję elektroniczną. W zależności od marki tok postępowania może być nieco inny. Poniższa instrukcja krok po kroku może przybliżyć ten proces.

instrukcja krok po kroku
  1. Sprawdzamy poziom naładowania zegarka/smartbanda. Jeśli gadżet został dopiero wyjęty z pudełka, to z pewnością będzie on wymagał podłączenia do źródła zasilania. Należy stosować wyłącznie oryginalne akcesoria, które pochodzą od producenta i są dedykowane konkretnemu modelowi.
  2. Po naładowaniu możemy uruchomić urządzenie. Najczęściej należy nacisnąć ekran i przytrzymać palec przez kilka sekund. Niektóre modele posiadają specjalny przycisk do uruchomienia.
  3. Parujemy smartwatch lub opaskę fitness ze smartfonem. Ważne jest to, aby pobrać odpowiednią aplikację na telefon. Należy zainstalować oprogramowanie oryginalne, które zalecane jest przez producenta. Zwykle jest ono dostępne w Google Play oraz App Store.
  4. Bardzo ważne jest to, aby podczas synchronizacji uruchomić moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth. Tylko wtedy proces zakończy się pomyślnie.
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top