Jak znaleźć opaskę Mi Band 5, 6, lub 4 i zlokalizować smartbanda?

Ostatnia weryfikacja: 8 czerwca 2022
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł ze smartwatchranking. Opaska Mi Band jest niezwykle wygodna i użyteczna, ale niekiedy trzeba ją zdjąć. Czy chodzi o kąpiel, naprawę samochodu czy różne inne niebezpieczne dla sprzętu czynności. Jednak co  jeśli nie można jej znaleźć?  Istnieją na to pewne sposoby.

Jak znaleźć opaskę Mi Band 4, 5 i 6?

Z całą pewnością łatwe jest znalezienie telefonu, gdy zostanie zgubiony, a opaska jest z nim nadal połączona. Wystarczy wtedy skorzystać z odpowiedniej funkcji i znajdziesz smartfona bez problemu. Nawet gdyby akurat połączenie zostało zerwane, to wystarczy zadzwonić na swój numer, pożyczając telefon od kogoś. Jednak  bardziej skomplikowane jest znalezienie opaski,  gdy posiada się tylko smartfona. Przede wszystkim warto rozróżnić dwie sytuacje:

Mi Band nie ma połączenia z telefonem – Zepp/Mi Fit nie widzi opaski

W takiej sytuacji sprawa nie jest taka prosta. Przede wszystkim warto pochodzić po miejscu, w którym najpewniej znajduje się opaska i sprawdzić, czy aplikacja Xiaomi nie łączy się z nią. Poza tym, jeśli ten sposób nie działa, warto spojrzeć na opcje bluetooth w telefonie. Może okazać się, że  znajdziesz tam nazwę swojej opaski.  Jeśli tak, to zapewne znajduje się w najbliższym otoczeniu.

Co prawda np. Bluetooth 5.0, które znajduje się w Mi Bandzie 6 zapewnia maksymalną odległość sygnału nawet na 140 m, jednak jest to wynik osiągnięty w idealnych warunkach, a przy tym na otwartym terenie. Zazwyczaj opaska jest w tym samym pomieszczeniu, w którym łapiesz sygnał, ewentualnie w sąsiednim. Ściany mocno tłumią sygnał Bluetooth.

Dużym problemem jest  brak znalezienia opaski na liście urządzeń Bluetooth,  należy wtedy chodzić po okolicy i obserwować swój smartfon (listę urządzeń na nim). Nawet jeśli Mi Band 4 czy 5 nie chce się połączyć z telefonem, to grunt, żeby opaska była widoczna. Wtedy można skorzystać z aplikacji, które opisałem poniżej, a które pomogą Ci skutecznie wykryć jej położenie.

Jeśli udało Ci się połączyć ze smartbandem, ale nadal nie możesz go znaleźć w danym miejscu, to skorzystaj z instrukcji poniżej.

Opaska jest nadal połączona z telefonem

W tym przypadku warto spróbować skorzystać z opcji „znajdź urządzenie”. Trafisz na nią w ustawieniach swojej opaski w  aplikacji Mi Fit lub Zepp,  jednak polega ona na zaledwie kilku wibracjach. Dlatego najlepiej, jeśli w pomieszczeniu jest cicho, pozwoli to łatwiej usłyszeć charakterystyczny dźwięk wibracji.

Poza tym, jeśli w pomieszczeniu jest ciemno, to możesz spróbować odczytać puls przez Mi Banda. Urządzenie w takiej sytuacji musi skorzystać z diod umieszczonych u dołu opaski, a co za tym idzie, mogą być widoczne w ciemności. To kolejna opcja, którą warto mieć na uwadze i zwyczajnie jej wypróbować.

Skuteczne aplikacje lokalizujące do opasek Xiaomi

Najlepsze aplikacje do lokalizacji Mi Banda

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji na telefon, która pozwala sprawdzić siłę sygnału Bluetooth i dzięki temu odnaleźć miejsce położenia urządzenia, oczywiście w przybliżeniu. To skuteczna odpowiedź na to,  jak zlokalizować Mi Band 5, 4 czy 6.  Opaska nie musi być wtedy połączona z telefonem, wystarczy tylko, że smartfon wykrywa sam sygnał Mi Banda, co pozwala go znaleźć.

 Znajdź moje urządzenie Bluetooth 

Jest to naprawdę dobra aplikacja tego typu (choć nie wszystkie urządzenia są wykrywane). Wskazuje z dokładnością od jednego do pół metra, lokalizację urządzenia emitującego sygnał Bluetooth czy chodzi o Mi Band 4, czy jakiekolwiek inne modele z tej serii.  Wygodny wskaźnik  pokazujący czy jest cieplej, czy też zimniej (razem z danymi dotyczącymi metrów) pozwala łatwo zlokalizować urządzenie. Do tego też reaguje wibracjami, im bliżej znajdziesz się swojej opaski.

Warto wspomnieć o tym, aby co kilka kroków przystawać w miejscu i poczekać, czy aplikacja nie zaktualizuje swoich wskazań. Do tego też w przypadku piętrowych domów  radzę pochodzić po każdym piętrze,  bo sygnał jest emitowany w każdą stronę z równą siłą (zależnie od ścian może być różnie). Co za tym idzie, jeśli znajdujesz się na piętrze, to możesz nadal wykrywać sygnał ze swojej opaski Mi Band, która znajduje się pod Tobą (na niższym piętrze). Jest to kwestia, na którą trzeba zwrócić swoją uwagę.

Dodatkowo aplikacja wymaga dostępu do lokalizacji w telefonie oraz oczywiście uruchomienia tej usługi. W programie pojawiają się różne reklamy, jednak nie jest ich dużo.

 Bluetooth Scanner 

Pod pewnymi względami jest to wygodniejsza aplikacja. Zdołasz sprawdzić dokładnie jaką siłę ma sygnał Bluetooth w dBm. Dzięki temu możesz zorientować się, gdzie akurat znajduje się urządzenie. Jeśli sygnał jest równy lub większy niż -40 (czyli np. -35 lub -25) to Mi Band jest bardzo blisko smartfona i możesz już się rozglądać w jego poszukiwaniu.

Dodatkowo ta aplikacja zapewnia  dokładniejsze informacje na temat wszystkich urządzeń,  które odczytuje (przedstawia nawet zdjęcia, choć nie zawsze są trafne). Do tego też zachowuje w historii wszelkie wyszukiwania, co na dłuższą metę jest wygodne. Jednak tak jak poprzedni program, nie wszystkie urządzenia są wykrywane (w moim przypadku aplikacja nie znalazła słuchawek bluetooth).

Co pewien czas wyszukiwanie się zacina i trzeba je wtedy wyłączyć i ponownie uruchomić (zajmuje to 3 sekundy, ale jednak trzeba o tym pamiętać).

Są to jedne z najlepszych aplikacji wspomagających szukanie Mi Band 6, 5 czy 4, które można znaleźć w sklepie Google Play. Niestety wiele programów, które są tam wstawione, zwyczajnie nie działa lub działają nie do końca prawidłowo. Przeprowadziłem testy różnych aplikacji i  te powyżej sprawdziły się najlepiej.  Oczywiście, jeśli temat Cię zainteresował, to sprawdź na własną rękę kolejne programy 😉

Z reguły tego typu aplikacje wymagają tylko dostępu do lokalizacji (żeby móc ocenić jak zmienia się odległość) oraz uruchomionego modułu Bluetooth, jednak niektóre wymagają też dostępu do plików. Jeśli aplikacja wymaga zbyt wielu uprawnień, to uważaj.

Co jeśli nadal nie mogę znaleźć opaski?

W tym przypadku pozostają Ci do dyspozycji klasyczne metody poszukiwań zapomnianych rzeczy. Przede wszystkim przypomnij sobie, gdzie ostatnio urządzenie rzuciło Ci się w oczy. Poza tym, gdy przeglądasz sterty różnych przedmiotów,  nie skupiaj się tylko na znalezieniu opaski.  W takiej sytuacji człowiek tak bardzo skupia się na znalezieniu określonego kształtu, że jeśli delikatnie się różni (opaska jest czymś przykryta, jest położona w niestandardowej pozycji lub coś jeszcze innego) to mózg tego nie wyłapuje.

Poza tym przede wszystkim zachowaj spokój, w końcu znajdziesz swoją opaskę, a zrelaksowanie się pozwoli łatwiej przypomnieć sobie ostatnie miejsce pobytu Twojego ulubionego Mi Banda. Ta sama zasada działa, jeśli chodzi o przypominanie sobie ważnych wiadomości w czasie egzaminów 😉 Warto o tym pamiętać.

Jeśli jednak mimo to nie udało się odnaleźć urządzenia, to niestety nie masz wielu opcji do wyboru. Szczególnie jeśli Mi Band zaginął poza domem, to jedyne co pozostaje to szukanie go choć przez chwilę w trakcie kolejnych dni.

Dużym plusem tych opasek jest to, że są tanie. Inna byłaby sytuacja, gdy zgubiony zostałby sprzęt za ponad tysiąc złotych, a co innego, kiedy smartband kosztuje mniej więcej 100 złotych zależnie od modelu.

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania o zgubionego Mi banda

Na jaką odległość działają powyższe aplikacje?

W tym przypadku wszystko zależy od miejsca, gdzie znajduje się opaska, bo aplikacje wyłapują po prostu sygnał bluetooth emitowany przez urządzenie. Jeśli jest to budynek to  zazwyczaj mowa o przestrzeni półtora piętra od zguby  (wpływ ma na to grubość oraz wypełnienie ścian, oraz sufitów), natomiast jeśli chodzi o wolne przestrzenie to nawet od 10 do kilkudziesięciu metrów. Oczywiście tu także wszystko zależy od przeszkód, a także siły, z jaką urządzenie nadaje (gdy jest to wysłużony sprzęt, to sygnał może być słabszy niż wcześniej).

Jeśli chodzi o to, jaka aplikacja sprawdzi się przy Mi Bandzie 4 czy ogółem starszych wersjach, to jak najbardziej można skorzystać z powyższych propozycji. W przypadku każdej opaski emitowany jest sygnał bluetooth, który jest tak samo wykrywany (choć jego zasięg może być mniejszy).

Czemu producent nie umieścił lepszych funkcji wyszukiwania Mi Banda?

Urządzenie dysponuje ograniczonymi możliwościami wskazywania swojej obecności. Ze względu na niską cenę nie posiada głośnika oraz podobnych modułów, które byłyby kluczowe, jeśli chodzi o tego typu funkcje.

Niedawno umieszczono w menu opaski Mi Band 6  funkcję uruchomienia latarki  (ekran jest wypełniony jedynie białymi pikselami), co jeśli będzie można uruchomić na odległość, to stanie się kolejnym sposobem znalezienia zgubionego urządzenia. Z czasem funkcja znalezienia urządzenia, będzie coraz bardziej ulepszana.

Czy można skutecznie zapobiec zgubieniu urządzenia?

Cóż, w tym przypadku mogę zalecić dwie opcje. Przede wszystkim  dobrze dopasowaną opaskę,  która nie odepnie się sama z siebie. Jeśli klasyczne opaski są pod tym względem kłopotliwe, to możesz zdecydować się na bransoletę. Są one wytrzymałe, dobrze się trzymają ręki (choć zazwyczaj Mi Band nie jest ściśle do niej przyłożony).

Z kolei drugim rozwiązaniem, o którym warto pomyśleć, jest wybór jaskrawej opaski. Czerń w tym przypadku się nie sprawdza, bo opaska jest często przy ciemnych przedmiotach. Pomarańcz lub czerwień są bardzo widoczne (nie bez powodu czarne skrzynki w samolotach są tak naprawdę pomarańczowe), ale też biel dobrze się sprawdza. Wybierz to, co Ci się spodoba 😉
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top