Ostatnia weryfikacja: 21 grudnia 2022
➡️ Informacje aktualne ✅
Jak nosić zegarek, smartwatch, lub smartband? Pytanie wydaje się pozornie bardzo łatwe w odpowiedzi, jednak jeśli bardziej się w temat zagłębimy, to już nie jest takie proste. Wiele zależy od Twojego stylu, okazji, preferencji i upodobań. Poznaj razem ze mną zegarkowy savoir-vivre. Przedstawię Ci go najlepiej jak potrafię. Dokonałem dość głębokich poszukiwań wszystkich niuansów w tym temacie. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja będzie należała do Ciebie 😊
Wiele osób zastanawia się, czy prawidłowo noszą swój zegarek klasyczny bądź smartwatch albo opaskę sportową. Czy można ten niewielki, ale użyteczny gadżet nosić źle? W pierwszej chwili wydaje się to niemożliwe. Jednak, gdy przyjrzymy się mu lepiej, to odkrywamy wiele ciekawostek. Zapraszam do lektury.
Noszenie zegarka – z czym to się je?
Choć zegarek, wraz z jego upowszechnieniem przez dziesięciolecia, stał się nieodłącznym towarzyszem naszego życia, to nadal różne są sposoby jego noszenia. Dlatego też nie dziwię się, że możesz mieć czasem wątpliwości odnośnie tego na której ręce nosić smartwatch czy jak prawidłowo nosić smartband. Jestem tu po to, by dać Ci jak najwięcej przydanych wskazówek.
W związku z tym, że prawie każdy ma przy sobie smartfona, zegarki zaczęły być noszone rzadziej, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wraz z pojawieniem się na rynku smartwatchy oraz smartbandów, ten element wyposażenia wrócił do łask – także w swoim klasycznym (analogowym i elektronicznym) wydaniu. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakładanie zegarka inteligentnego, a także bardziej tradycyjne rozwiązanie.
Jak prawidłowo nosić smartwatch i inny zegarek?
O tym, co decyduje, czy Twój zegarek jest noszony prawidłowo dowiesz się za chwilę. Co na to wpływa? Jakie są główne czynniki? Co możesz zmienić, bądź dostosować do sytuacji i swojego stylu? W tym artykule skupiłem się na kilku najważniejszych czynnikach.
Są to:
- Dopasowanie paska bądź bransolety do rozmiaru nadgarstka
- Wybór ręki, na której nosisz zegarek
- Wielkość tarczy zegarka
- Twój styl ubierania się
- Gdzie i przy jakiej okazji nosisz zegarek
- Wybór mocowania zegarka – pasek (skórzany lub z tworzywa), bransoleta
Czynniki te są najważniejsze, jednak o ostatecznym wyborze zdecydujesz Ty. Dlaczego tak to podkreślam? Ponieważ to Ty nosisz swój zegarek. To Twój styl. Ty musisz czuć się dobrze ze swoim gadżetem. Pamiętaj o tym 😊
Lewa czy prawa ręka – jak nosić zegarek?
Tradycyjnie zegarki nosimy na lewej ręce. Dlaczego tak się utarło? Jest ku temu kilka przyczyn:
- Prawa ręka, jako częściej używana do sięgania po różne przedmioty, jest bardziej narażona na zetknięcie się z różnymi przedmiotami, które mogą uszkodzić zegarek
- Łatwiejsza (dla osób praworęcznych) jest obsługa przycisków czy ekranu zegarka przy pomocy „wolnej”, prawej dłoni
- Jest to powielany i przekazywany z pokolenia na pokolenie zwyczaj, który kopiowany jest przez kolejnych użytkowników zegarków
- Prawa ręka częściej jest zajęta innymi czynnościami, dzięki czemu lewa może wskazać Ci czas nawet podczas zajęcia manualnego przez prawą dłoń
Na którym zatem ręku nosić zegarek? Tu odpowiedź jest prosta: na tym, na którym jest to dla Ciebie wygodniejsze. Jeśli masz wątpliwości, to spróbuj przez kilka dni ponosić go na drugim nadgarstku – może to rozwiązanie bardziej przypadnie Ci do gustu?
Pamiętaj, że jeśli nosisz smartwatch lub smartband, to dużo wygodniej będzie Ci go obsługiwać tą ręką, która jest dla ciebie wiodąca. W większości przypadków będzie to ręka prawa, która bardzo sprawnie obsłuży ekran zegarka noszonego na lewym nadgarstku.
Noszenie zegarka – pasek czy bransoleta?
Czy wykorzystać pasek, czy bransoletę do swojego zegarka? Często trudno zdecydować. Wszystko zależy od Twoich preferencji i samego zegarka – z czym będzie wyglądał lepiej? Do wyboru masz kilka możliwości:
- Bransoleta błyszcząca, mocno zwracająca na siebie uwagę
- Bransoleta matowa, nieco bardziej stonowana
- Pasek skórzany – ze skóry naturalnej jest najzdrowszy dla Twojej skóry
- Pasek z tworzywa sztucznego, np. sylikonu
- Pasek materiałowy
Każdy z tych wyborów będzie skutkował różnym wyglądem i Twoimi odczuciami. Co zatem jest najważniejsze? Oczywiście sugerowanie się wyglądem zewnętrznym jest jak najbardziej słuszne, jednak myślę, że najważniejsza jest Twoja wygoda.
O ile bransoleta na ogół nie pozwala na dokładną regulację wielkości zapięcia za każdym nałożeniem zegarka, o tyle pasek skórzany czy sylikonowy jest w tym względzie trochę bardziej elastyczny. Pamiętaj, że w upalne dni bransoleta jest trochę bardziej wyrozumiała dla Twojej skóry, w zimne natomiast pierwsze wrażenie może być niezbyt przyjemne.
Dopasowanie mocowania do Twojego nadgarstka
Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać. Nie chcę bowiem, by Twój zegarek wisiał zbyt luźno, lub uciskał Twoją rękę. Jak zatem ustawić bransoletę lub zapiąć pasek, by właściwie nosić zegarek? Oto wskazówki:
- Zapięcie powinno zapewniać komfort. W żadnym momencie dnia nie możesz czuć dyskomfortu z powodu ucisku
- Zegarek nie powinien obracać się na nadgarstku, ani przesuwać w dół i w górę ręki
- Gdy spoglądasz na tarczę, to nie powinna ona obracać się wzdłuż osi przedramienia – musi być zawsze wygodnie ustawiona w stronę twarzy, gdy unosisz rękę
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie bransolety mediolańskiej, o której możesz przeczytać w tym moim wpisie. Pozwala ona na łatwą regulację obwodu – przy każdym założeniu zegarka.
Wielkość tarczy zegarka – czyli jak duży zegarek nosić?
Osoby, które posiadają szczupłe przedramiona i nadgarstki zadowolą się tarczą o wielkości od 30 do 38 mm szerokości. Jeśli Twój nadgarstek jest masywniejszy, to dobrym wyborem jest tarcza o szerokości od 36 do nawet 46 mm. Sporo zależy też od tego, czy chcesz móc w każdej chwili bez przeszkód odczytać godzinę – większa, czytelna tarcza ułatwi Ci to.
W ostatnich latach modne są zegarki o dużych rozmiarach tarcz – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wynika to między innymi ze wzrostu popularności smartwatchy, które przeważnie są dość duże (choć nie zawsze), dzięki czemu są łatwiejsze w obsłudze. Najważniejsze jest, by wielkość tarczy nie przeszkadzała Ci w codziennych czynnościach. To szczególnie ważne, jeśli uprawiasz sport, który może powodować uszkodzenia zbyt masywnego zegarka.
Twój styl jako flagowa zasada
Dostosuj zegarek do swojego stylu – prosta i prawdziwa zasada, która się sprawdza. Ważne, by zegarek odzwierciedlał Twój gust. Jeśli preferujesz stylu luźny, to niech i zegarek nie będzie zbyt obowiązujący. Dla osoby eleganckiej nie tylko przy okazji, ale i na co dzień – coś bardziej stylowego będzie najlepszym wyborem.
Jeśli jednak czujesz, że pasuje do Ciebie coś zupełnie odwrotnego, niż mogliby polecić Ci znajomi – zdecyduj się na to. Być może poczujesz, że to jest właśnie rozwiązanie dla Ciebie? Smartwatche oraz niektóre smartbandy pozwalają na dostosowanie do wybranego stylu dzięki ustawieniu innej tarczy oraz możliwości łatwej zmiany paska, jak na przykład w Apple Watchu.
Zegarek na każdą okazję – czy taki istnieje?
Odpowiedź na to pytanie jest według mnie dość prosta – najlepszym zegarkiem na każdą okazję jest Twój ulubiony! Tak, nie żartuję. Możesz bowiem założyć czasomierz analogowy z tradycyjną tarczą na trening sportowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by smartwatch lub zegarek elektroniczny z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym był noszony do eleganckiej garsonki czy garnituru. Może być bowiem tak, że posiadasz jeden ulubiony i wolisz go od innych. Dlaczego więc nie zakładać go na różne, bardzo odmienne okazje? Najważniejsze, by czuć się z tym dobrze!
Jeśli jednak masz wybór i posiadasz z w swojej kolekcji kilka zegarków, to dobrze będzie zastosować się do kilku zasad:
- Podczas formalnych okazji warto skorzystać z zegarka eleganckiego. Najlepszym wyborem będzie zatem tarcza analogowa na pasku skórzanym bądź bransolecie
- Gdy uprawiasz sport najlepiej na Twoim nadgarstku będzie wyglądać opaska sportowa, zegarek z wyświetlaczem elektronicznym bądź smartwatch w trybie sportowym
- Na luźnym spotkaniu, wyjściu do sklepu dobrym wyborem jest zegarek niezbyt zobowiązujący, który jest wygodny i w bardzo czytelny sposób wyświetla aktualny czas
Doskonałym i użytecznym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia różnych tarcz w smartwatchu lub smartbandzie. Jeśli zatem wybierasz się na elegancką kolację, to wybierz tarczę analogową – najlepiej jak najbardziej prostą. Jeśli idziesz na luźne spotkanie, na spacer do parku czy pobiegać, to gustowna będzie tarcza symulująca wyświetlacz elektroniczny.
Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.