Czy smartwatcha można ładować ładowarką od telefonu? Jaka ładowarka pasuje do zegarka?

Ostatnia weryfikacja: 2 czerwca 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Smartwatche mają to do siebie, że trzeba stosunkowo często uzupełniać ich baterię. Ten obowiązek łączy się z koniecznością dobrania odpowiedniej ładowarki. Wiele firm oferuje nam drogie, dedykowane rozwiązania – czy to jednak oznacza, że musimy wydawać przysłowiową “fortunę” na nową ładowarkę?

Czas pracy na baterii to jeden z podstawowych parametrów smartwatcha – co jednak z samym ładowaniem?

Na stronie Huawei, a więc jednego z największych producentów smartwatchy, możemy znaleźć oficjalne dane na temat odpowiedniego ładowania zegarka:

Powinniśmy umieścić nasz sprzęt w suchym miejscu o temperaturze mieszczącej się w przedziale od 0°C do 45°C, a przed podłączeniem do prądu sprawdzić wszystkie porty pod kątem zabrudzeń i wilgoci. Są to zalecenia, które sprawdzą się w przypadku ładowania dowolnego smartwatcha lub smartbanda. Co więcej, Huawei podaje, że do zegarków Honor Watch Magic i Huawei Watch GT możemy wykorzystywać dowolny zasilacz, który posiada napięcie 5 V i natężenie prądu 1 A lub wyższe.
Inne zalecenia ma w tym obrębie Samsung. Według koreańskiej firmy powinniśmy stosować „zatwierdzone ładowarki Samsung”.
Jeśli chodzi o zalecenia marki Garmin – tutaj też spotykamy się z lakonicznym wpisem o „zasilaczu sieciowym zatwierdzonym przez markę Garmin”. Jak widać, producenci z jakiegoś powodu nie są zbyt chętni do podawania bardziej szczegółowych danych na ten temat.

Prawdopodobnie wynika to z faktu, że sprzęt dedykowany często jest znacznie droższy od zamienników. Pojawia się więc pytanie, czy możemy do ładowania smartwatcha wykorzystać dowolną ładowarkę, na przykład tę od telefonu? Szczególnie że coraz częściej obserwujemy unifikację złączy – w smart zegarkach często wykorzystywane są uniwersalne porty takie jak USB-C.

Czy smartwatcha możemy naładować ładowarką do telefonu?

Większość modeli smartwatchy możemy ładować za pomocą ładowarki z napięciem 5 V i natężeniem w przedziale od 1 do 2 amperów. Są to parametry, którymi dysponują standardowe zasilacze do telefonów bez funkcji szybkiego ładowania.

Dla urządzeń, które wspierają technologię bez kabli, przeznaczone są ładowarki dysponujące prądem na poziomie 5 amperów. Zbyt wysokie natężenie może prowadzić do przegrzania się ładowarki, a w konsekwencji nawet do pożaru. Większość sprzętów posiada odpowiednie zabezpieczenia, które odetną zasilanie w krytycznej sytuacji, chociaż lepiej nie ryzykować.

Odpowiedź na pytanie z tytułu brzmi zatem następująco: tak, chociaż musimy zwrócić uwagę na parametry ładowarki.

Ładowanie smartwatcha z komputera

Jeśli chodzi zaś o ładowanie smartwatcha z komputera – porty w laptopie lub PC również posiadają napięcie 5 V. Natężenie zależne jest od rodzaju portu:

 • W USB 2.0 jest to 500 mA (pół ampera).
 • W USB 3.0 i 3.1 poziom tej wartości to prawie cały amper – 900 mA.
 • W standardzie USB BC 1.2 natężenie waha się od 0,5 do 1,5 A.
 • Jeśli chodzi o nowoczesne urządzenia z USB typu C, tam zazwyczaj natężenie wynosi od 500 mA do 1,5 A, ale możemy spotkać się też z wartościami na poziomie 3 lub 5 amperów.

W praktyce oznacza to, że możemy więc naładować smartwatcha, korzystając z gniazda USB w komputerze czy laptopie. Zajmie to jednak nieco więcej niż w przypadku standardowej ładowarki. Różnica będzie szczególnie widoczna dla portów o niskim natężeniu prądu.

Jak odbywa się ładowanie różnych typów smartwatchy? Jest kilka standardów

ładowanie smartwatchy

Poza samym źródłem energii musimy mieć też odpowiedni kabel, stację dokującą lub port indukcyjny do ładowania naszego urządzenia. Częstym rozwiązaniem jest kabel magnetyczny – wpinamy go po prostu z boku urządzenia. Popularne stają się też stacje dokujące do ładowania, które są dedykowane dla jednego, konkretnego modelu. Aby podłączyć nasz smartwatch do ładowania przy użyciu stacji, musimy najpierw wpiąć go w odpowiednie piny. To rozwiązanie stosowane jest także w smartbandach.

Niektóre smartwatche (np. Galaxy Watch) możemy podłączyć też do ładowarki bezprzewodowej, o ile obsługą one ładowanie indukcyjne. Wystarczy sprawdzić w specyfikacji naszego zegarka, czy wspiera  standard Qi . Ładowarka indukcyjna podłączana jest do prądu, a samo urządzenie kładziemy po prostu na jej powierzchni. Nie każda ładowarka indukcyjna współpracuje ze wszystkimi smartwatchami, dlatego musimy najpierw sprawdzić kompatybilność z konkretnym modelem.

Ładowanie smartwatcha telefonem – jak to zrobić?

Wyobraźmy sobie taką sytuację – jesteśmy w terenie, nie mamy źródła zasilania i chcemy szybko naładować nasz smartwatch. Jest to możliwe, o ile posiadamy jeden z następujących telefonów, które obsługują  ładowanie bezprzewodowe zwrotne :

 • Huawei Mate 30 Pro
 • Huawei Mate 30
 • Huawei Mate 20 Pro
 • Huawei P30 Pro
 • Samsung Galaxy S10
 • Samsung Galaxy S10+
 • Samsung Galaxy S10e
 • Samsung Galaxy S10 5G
 • Samsung Galaxy Note 10
 • Samsung Galaxy Note 10+

To wszystkie telefony z bezprzewodowym ładowaniem zwrotnym, które możemy kupić w polskiej dystrybucji. Jest to nowa technologia, która dopiero się rozwija. Niewykluczone, że w przyszłości lista ta poszerzy się o nowe smartfony.

Urządzenie z taką funkcją działa na tej samej zasadzie co ładowarka indukcyjna, nie pozyskuje jednak energii z sieci, a z własnej baterii. Z tego powodu takie rozwiązanie nie jest szczególnie wygodne w codziennym życiu. Może jednak okazać się nieocenioną pomocą, gdy nie mamy innego źródła prądu. Technologia bezprzewodowego ładowania zwrotnego dotyczy zegarków wspierających wspomniany wcześniej standard Qi.

Aby naładować kompatybilny smartwatch tą metodą, wystarczy przejść w naszym smartfonie do ustawień baterii. Tam znajdziemy funkcję „ładowanie zwrotne” lub „reverse wireless charging”. W modelach Samsung Galaxy S10 funkcja ta znajduje się w panelu powiadomień. Wybieramy ją i odkładamy telefon frontem do blatu. Teraz możemy na plecach urządzenia umieścić nasz smartwatch. Jeśli się nie ładuje, powinniśmy zmienić jego położenie, dopóki bateria nie zacznie się zapełniać.

Poza niewygodą takie rozwiązanie ma też inne wady – jedną z nich jest powolny czas ładowania. Pamiętajmy jednak, że smartwatche posiadają jednak o wiele mniejsze baterie niż smartfony, dzięki czemu nieco dłuższy czas trwania całego procesu nie będzie stanowić zbyt dużej przeszkody.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top