Pierwsze ładowanie smartwatcha: dobre praktyki i ładowarka do zegarka

Ostatnia weryfikacja: 4 marca 2022
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł ze Smartwatch Ranking.  Zakup nowego smartwatcha  jest z pewnością czymś niezwykle fascynującym. Jednak są pewne zasady, których należy się trzymać jeśli chcesz zapewnić urządzeniu bezproblemowe działanie. Chodzi między innymi o pierwsze ładowanie.

Jak naładować smartwatcha po raz pierwszy?

Po zakupie zegarka lub w momencie gdy nie był używany przez dłuższy czas, najlepiej jest podłączyć go na kilka godzin (3-4) do ładowania, tak żeby bateria była pełna. To istotna kwestia, bo dzięki temu można zapobiec uszkodzeniu baterii na dłuższą metę. Warto o tym pamiętać gdy chodzi o  pierwsze ładowanie smartwatcha. 

Kiedyś konieczne było w przypadku komórek całkowite rozładowanie baterii, a następnie naładowanie jej do końca. Jednak obecnie nie należy tego robić. Była to skuteczna metoda w przypadku baterii kadmowych, jednak w dzisiejszych czasach używa się litowo-jonowych, które wymagają zastosowania innych metod.

Najlepiej jest utrzymywać poziom naładowania baterii od 20-90% na codzień. Warto starać się o to, żeby bateria się nie rozładowywała, bo ostatecznie pogarsza to jej stan, podobnie jak przeładowanie  (tj. ciągłe utrzymywanie baterii na poziomie 100%).  Ogniwa znajdujące się w bateriach litowo-jonowych mogą dzięki temu znacznie dłużej służyć.

Oczywiście jeśli sporadycznie ładujesz baterię do końca lub zostawiasz ją podłączoną do ładowarki na całą noc, to nic wielkiego się nie stanie. Mimo wszystko takie zachowania musiałyby być ciągle powtarzane, żeby zaszkodzić.

Z kolei jeśli zamierzasz zostawić zegarek na dłuższy czas sam sobie (przykładowo kilka miesięcy bez uruchamiania), to najlepiej jest naładować baterię do  około 40-50%.  Poza tym z czasem bateria będzie traciła energię, dlatego przed ponownym uruchomieniem należy ją naładować do rekomendowanych wartości (20-90%).

Zależnie od tego, z jakim modelem ma się do czynienia, zmienia się to, przez ile czasu smartwatch ładuje się do pełna.

Oczywiście w przypadku ładowania indukcyjnego czy też ładowania zegarka telefonem też trzeba trzymać się tych zasad. Stosowana bateria jest taka sama, inny jest tylko sposób dostarczania prądu.

Jak zadbać o baterię w swoim smartwatchu?

Ładowarka do smartwatcha

Podłączając swojego smartwatcha do ładowarki wpiętej w sieć elektryczną możesz oczekiwać znacznie szybszego naładowania baterii niż gdy podłączysz go do gniazda USB w komputerze. Jest tak przez to, że ładowarki obsługują  wyższe natężenie prądu  niż złącza w komputerze.

Znacznie lepiej jest ładować smartwatcha co jakiś czas choćby o te parędziesiąt procent, niż pozwolić, żeby całkowicie się rozładował. Poza tym gdy urządzenie już się naładuje, należy nie pozostawiać go zbyt długo podłączonego do ładowarki. Każdemu zdarza się pozostawić zegarek na całą noc podłączony do ładowania, jednak jest to mimo wszystko  szkodliwa praktyka na dłuższą metę.  A w przypadku gdy bateria swoje już odsłużyła i ładowarka przekazuje prąd o wysokim natężeniu, to może dojść nawet do przegrzania baterii zegarka.

Oczywiście nie należy używać nadmiernej siły przy podłączaniu zegarka do ładowania. To istotna kwestia szczególnie gdy chodzi o  micro USB,  często dana osoba zaczyna wkładać wtyk odwrotnie, co oczywiście jest niemożliwe ze względu na jego kształt. Używając wtedy nadmiernej siły można uszkodzić gniazdo w smartwatchu. Ciekawe jest to, że według badań, przy podłączaniu kabla USB w większości przypadków zaczyna się właśnie od nieprawidłowej strony.

Gdy korzysta się już jakiś czas ze smartwatcha to warto sprawdzać,  czy wtyki w nim nie są zabrudzone.  W przypadku części modeli łatwo zbiera się tam brud, co sprawia, że smartwatch nie ładuje się. Wystarczy jedynie wyczyścić gniazdo, choćby z pomocą wykałaczki, żeby pozbyć się tego problemu. Jednocześnie to istotna kwestia z tego względu, że zabrudzone gniazdo może rozłączać co jakiś czas zegarek od ładowarki, co oczywiście negatywnie wpływa na samą baterię.

Sporo osób zastanawia się też nad tym jaka ładowarka jest najlepsza do smartwatcha. Co prawda producenci zegarków zachęcają do korzystania z dedykowanych ładowarek do smartwatchy ich marki, jednak nie jest konieczne używanie tego typu sprzętów. Takie urządzenia są zazwyczaj droższe ze względu na logo producenta.

Równie dobrze możesz korzystać z uniwersalnych ładowarek, jednak zachęcam do wybierania sprawdzonych marek ze średniej półki cenowej, a nie tanich produktów kompletnie nieznanych firm. Masz wtedy pewność, że  sprzęt posłuży przez długi czas,  a przy tym nie zaszkodzi baterii smartwatcha. Oczywiście warto sprawdzić w instrukcji obsługi czy umieszczono tam informacje o zalecanej mocy ładowarki oraz podobnych parametrach, które pozwolą wybrać możliwie jak najlepiej dopasowany model.

Niektórzy użytkownicy zastanawiają się nad tym czy smartwatcha można ładować ładowarką od telefonu. Jak najbardziej tak, wbrew pozorom parametry ładowarek do smartwatchy oraz komórek mają podobne parametry.

Jak prawidłowo ładować smartwatcha?

Dbanie o baterie smartwatcha

Istotne jest też to, w jakich warunkach przeprowadzane jest  ładowanie smartwatcha. 

Należy unikać:

  • Nadmiernego gorąca — nie należy pozostawiać zegarka na słońcu, a także pod kocem czy na grzejniku, co mogłoby prowadzić do przegrzania i uszkodzenia baterii.
  • Wilgoci — ważne jest też, żeby nie był położony w wilgotnym miejscu lub po prostu sam oblany wodą, w ten sposób  nie dojdzie do spięć.  Co prawda większość zegarków jest wodoodpornych, jednak ładowarki już niekoniecznie.
  • Niskiej temperatury — oczywiście mróz oraz podobnie skrajne niskie temperatury też nie są zalecane.
  • Uszkodzonych przewodów i gniazdek — do tego istotne jest zapewnienie urządzeniu stabilnego źródła prądu. Dlatego kabel ładowarki nie powinien być przerwany (regularne odłączanie zasilania przez uszkodzony przewód działa negatywnie na baterię).

Dodatkowo będąc w domu,  warto podłączać ładowarkę do listwy,  a nie bezpośrednio do gniazdka. W przypadku gdy doszłoby do spięcia (choćby w wyniku uderzenia błyskawicy), jest mniejsza szansa, że uszkodzeniu ulegnie ładowarka czy smartwatch. Oczywiście w czasie burzy warto odłączyć urządzenie od prądu. Natomiast samo gniazdko też powinno być w dobrym stanie bez uszkodzeń.

Dzięki stosowaniu się do tych kilku porad można znacznie wydłużyć żywotność baterii w swoim smartwatchu. Jest to szczególnie ważne, skoro wyjęcie baterii na własną rękę jest niezwykle trudne (należy rozbierać smartwatch, co jednak warto pozostawić profesjonalistom), a jednocześnie można w ten sposób stracić gwarancję.

Korzystanie z przewodowych ładowarek jest najlepsze w momencie gdy często zmienia się miejsce pobytu. Jeśli każdego dnia wraca się do domu, to jak najbardziej można zdecydować się na smartwatch z ładowaniem bezprzewodowym. Jednak gdy się gdzieś wyjeżdża, to znacznie łatwiej można od kogoś pożyczyć przewodową ładowarkę do smartwatcha. Do tego  powerbanki obsługujące takie złącza  są obecnie najbardziej popularne, a przy tym nie kosztują wcale wiele.

Natomiast ładowanie indukcyjne jest wygodne, gdy przebywa się w jednym miejscu. To idealny sposób na to jak ładować smartwatcha bez ładowarki, a co za tym idzie nadmiernej ilości kabli. Dodatkowo nie trzeba się martwić o zniszczenie gniazda w smartwatchu, co oczywiście niosłoby ze sobą dodatkowe koszty.

Jeśli po pewnym czasie możesz zauważyć znaczne skrócenie czasu działania baterii, to nie trzeba się martwić. Najczęściej problemem jest nadmierna ilość aplikacji oraz funkcji, przez które bateria po prostu szybciej się zużywa. Zalecam  odinstalować nieużywane aplikacje,  a także zmniejszyć ilość uruchomionych funkcji, których nie potrzeba. Przede wszystkim opcje wykorzystujące nawigację pobierają wiele energii, jednak także ciągłe podświetlanie ekranu jest energożerne.

Jeśli bardzo zależy Ci na poprawie długości działania baterii, to warto zdecydować się na reset urządzenia do ustawień fabrycznych. W ten sposób stracisz wszystkie aplikacje, zapisane dane oraz konfiguracje, jednak zegarek będzie odciążony.

Oczywiście skrajną metodą jest po prostu wymiana baterii w smartwatchu. W tym celu należy skorzystać z usług profesjonalisty w ramach gwarancji, a jeśli nie jest to z jakichś powodów możliwe to w Polsce działa wiele serwisów, gdzie bez problemu się tym zajmą. Jednak w ten sposób  narusza się warunki gwarancji,  więc jeśli jeszcze obowiązuje, to potem nie można już z niej skorzystać.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top