Smartwatch a ładowanie indukcyjne: bezprzewodowe ładowanie zegarka – działanie, opinie, zalety i wady

Ostatnia weryfikacja: 15 grudnia 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł ze smartwatchranking, a w tym tekście przeczytasz o coraz popularniejszej metodzie ładowania smartwatchy bez użycia tradycyjnej ładowarki. To z pewnością jedna ze znanych technologii tych czasów, która jest intensywnie rozwijana. Zapoznaj się z nią już dziś.

Jak działa ładowanie bezprzewodowe?

Coraz więcej urządzeń wyposażanych jest w tę właśnie technologię. Trzeba przyznać, że jest to ciekawe rozwiązanie.

Zasada działania nie jest szczególnie skomplikowana, polega ona na wykorzystaniu zjawiska magnetycznego sprzężenia indukcyjnego. W ładowarce znajduje się zwinięty przewód, który działa jako cewka nadawcza. Płynie przez nią prąd zmienny, który sprawia, że dookoła tworzy się  pole elektromagnetyczne,  zbiera się tam po prostu ładunek elektryczny. Z kolei cewka odbiorcza znajdująca się w ładowanym urządzeniu (np. zegarku) odbiera energię pochodzącą z pola elektromagnetycznego. Trzeba zauważyć, że siła tego pola jest zależna od parametrów prądu oraz od ilości zwojów w cewce nadawczej.

Jeśli chodzi o to jak taka ładowarka wygląda to zazwyczaj mowa o okrągłej lub prostokątnej podstawce. Choć coraz częściej tego typu ładowarki montowane są w meblach, komputerach czy samochodach. Jest to ciekawa tendencja, dzięki której zwiększa się popularność tego rozwiązania.

Uniwersalnym standardem ładowania indukcyjnego jest „QI”. Został on zaprezentowany w 2008 roku i od tamtej pory był już kilkukrotnie ulepszany. Możliwe jest z jego pomocą ładowanie w ramach pojedynczej ładowarki  nawet kilku urządzeń jednocześnie,  a przy tym odległość między nimi może wynosić do 4 centymetrów. Szukając ładowarki, która na pewno zdoła poradzić sobie z konkretnym zegarkiem, dobrze jest sprawdzić najpierw w specyfikacji, jaki standard został zastosowany w przypadku danego urządzenia. Będzie wtedy wiadomo czego szukać w sklepie.

Wiele osób zastanawia się z początku, w jaki sposób uruchomić ładowanie bezprzewodowe. Nie trzeba robić nic szczególnego, wystarczy, że położysz zegarek na ładowarce. Ta forma ładowania uruchamia się automatycznie, co jest niezwykle wygodne.
Ładowarki indukcyjne mogą mieć różną moc, co trzeba brać pod uwagę. Mimo wszystko im większy jest ten parametr, tym szybsze ładowanie jest w stanie zapewnić. Obecnie moce poszczególnych ładowarek nie są jeszcze zbyt wielkie, jednak z czasem powinno się to zmienić.

Czy ładowanie indukcyjne jest bezpieczne?

Dla sporej ilości osób zastanawiające jest, czy ładowanie indukcyjne nie stanowi niebezpieczeństwa dla ich zdrowia. Trzeba przyznać, że nie ma obecnie jednoznacznego stwierdzenia co do tej sprawy, jest do dosyć nowa technologia, przez co każdy musi podjąć samodzielną decyzję. Osobiście jestem jeszcze zwolennikiem „kabla”, ale być może niedługo się to zmieni. Pod względem teoretycznym jest to  bezpieczna technologia.  Jest tak z kilku powodów:

  • Wykorzystuje się niskie częstotliwości, a przy tym pole elektromagnetyczne  nie ma dużego zasięgu ani mocy.  Nie ma więc możliwości zbytniego narażenia się na kontakt z tym polem, a jednocześnie nie ma ono nadmiernego wpływu na ludzki organizm.
  • Nie ma tu wielu kabli, które mogą zostać uszkodzone i porazić użytkownika prądem. Jest więc mniejsze ryzyko pod tym względem w przeciwieństwie do tradycyjnych ładowarek.
Oczywiście trzeba po prostu uważać i korzystać z urządzeń od zaufanych producentów, a nie marek nieznanego pochodzenia. Ma się wtedy pewność, że zostały w odpowiedni sposób zaprojektowane.

Jakie zalety i wady ma ładowanie bezprzewodowe?

Zalety i wady ładowania bezprzewodowego

Jest kilka atutów, o których warto wspomnieć w tym przypadku:

  • Brak plączących się kabli – nie musisz martwić się zahaczeniem o któryś z przewodów, czy szukaniem kolejnego kabla, który gdzieś zaginął. Ładowarka  może stać ciągle w jednym miejscu,  a przy tym wystarczy, że położysz na niej zegarek, żeby się naładował.
  • Można ładować kilka urządzeń jednocześnie – zależy to oczywiście od konkretnej ładowarki. Jednak jest wiele modeli, które pozwalają na tę opcję. Gdy położysz kilka zegarków lub innych urządzeń, to wszystkie będą ładowane z pomocą tej samej ładowarki.
  • Wygoda w czasie jazdy autem – coraz więcej ładowarek tego typu jest montowanych w samochodach, a przy tym można samodzielnie umieścić tam taki sprzęt. Nie musisz martwić się  nadmierną ilością kabli,  a przy tym wszystko wygląda znacznie lepiej.
  • Estetyczny wygląd, prezentują się niesamowicie nowocześnie – jest to praktycznie jedna z typowych technologii dla naszych czasów. Opinie na jej temat są niezwykle pozytywne. Z pewnością będzie można być zadowolonym, unowocześniając swój pokój tym sposobem.
  • Uszkodzeniu nie ulega wtyczka lub gniazdo – w przypadku ładowania przewodowego dużym problemem jest właśnie wyrabianie się tych elementów. Przez niszczenie się kabla przy wtyczce oraz samej wtyczki po pewnym czasie trzeba wymienić kabel do ładowania. Z kolei niszczenie gniazda w urządzeniu może narazić nawet na większe koszta. Tutaj tego nie ma, więc  zdołasz wiele zaoszczędzić. 
Jednak tak jak w przypadku każdej technologii także i tutaj można znaleźć wady:
  • Czas ładowania — w przypadku ładowania indukcyjnego często ten czas jest około dwa razy większy niż przy ładowaniu przewodowym. Dzieje się tak ze względu na znaczne straty energii przy przekształcaniu prądu zmiennego pole elektromagnetyczne, jest to więc jednocześnie także marnowanie energii elektrycznej.
  • Nagrzewanie się – zarówno w przypadku samej ładowarki jak i urządzenia, które jest aktualnie ładowane, można zauważyć  nadmierne nagrzewanie się.  Zmniejsza to oczywiście trwałość baterii w urządzeniach. Poza tym dobrze jest postarać się nie stawiać ładowarek na świetle słonecznym w czasie gdy się z nich korzysta, bo dodatkowo zwiększyłoby to ich temperaturę. Warto też zauważyć, że ładowarki mogą być zauważalnie słyszalne jeśli wyposażono je w wentylatory, które mają zapewniać chłodzenie w takich sytuacjach.
W przypadku podróży wygodniejsze okazuje się wykorzystanie kabli, chyba że jesteś w posiadaniu bezprzewodowego powerbanka.
Warto także zwrócić uwagę na funkcję ładowania zwrotnego, które zastosowano w przypadku części smartfonów. Z jego pomocą możesz podładować swój zegarek poprzez położenie go na telefonie. Trzeba tylko postarać się o to, żeby cewki znajdujące się w obu urządzeniach były jak najbliżej siebie.
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top