Naprawa smartwatcha i serwis – kiedy się opłaca, ile kosztuje i od czego to zależy?

Ostatnia weryfikacja: 29 marca 2023
➡️ Informacje aktualne ✅

Jeśli Twój zegarek inteligentny nie działa tak, jak powinien, to jesteśmy w kłopocie. Wymiana szybki w smartwatchu, problemy z ładowaniem czy działaniem wybranych funkcji mogą przyprawić o ból głowy. Nie dość, że trzeba czekać na wykonanie usługi, to nie możesz w czasie naprawy korzystać ze swojego gadżetu, a serwis po gwarancji bywa kosztowny. Naprawa smartwatcha to czasem wyzwanie nie tylko dla serwisu, ale i dla Ciebie. Sprawdźmy razem kiedy to się opłaca, ile właściwie kosztuje i od czego zależy kwota, jaką wydasz.

Przyjrzymy się razem najczęściej wymaganym naprawom i zdecydujemy, czy warto z takiej usługi skorzystać. Chcę przygotować Cię na ewentualne koszty, a także udzielę Ci kilku rad odnośnie tego, jak postępować w przypadku konieczności dokonania napraw. Być może choć w części przypadków poradzimy sobie sami? 😊

Gwarancja i naprawa smartwatcha – zawsze zaczynamy od tego

Niezależnie od rodzaju kłopotów ze swoim inteligentnym zegarkiem pierwszym zagadnieniem, jakie należy sprawdzić jest to, czy jest on na gwarancji. Dlaczego? Ponieważ w takiej sytuacji przysługuje Ci:

 • Naprawa polegająca do przywrócenia smartwatcha do pierwotnego, nieuszkodzonego stanu
 • Wymiana w przypadku braku możliwości naprawy
 • Wymiana wszystkich uszkodzonych części, jeśli nie da się ich naprawić

A co najważniejsze – za nic nie zapłacisz. Oczywiście trzeba będzie poświęcić chwilę na dostarczenie smartwatcha do serwisu lub do sprzedawcy, ale nie dołożysz do naprawy swoich pieniędzy. Ciekawą opcją jest też dodatkowa ochrona – być może Twój zegarek jest nią objęty. Sprawdź szczegóły na fakturze za zakup – znajdziesz na niej informacje o ewentualnej gwarancji rozszerzonej (i wydłużonej).

Dodatkowa ochrona gwarancyjna może zapewnić bezpłatną naprawę nawet, gdy uszkodzenie wynika z winy użytkownika. Może to dotyczyć pękniętej szybki czy urwanego paska, a nawet głębokiego rozładowania akumulatora. Ta ostatnia opcja dotyczy jednak na ogół tylko najdroższych wariantów rozbudowanej ochrony.

problem z ładowaniem smartwatch

Cena smartwatcha i opłacalność naprawy

Ile kosztuje smartwatch? Przedziałów cenowych jest bardzo wiele. Najpopularniejsze z nich to między innymi:

Gorąco zachęcam Cię do lektury wpisów na temat smartwatchy w popularnych przedziałach cenowych. Da Ci to świetny pogląd na temat tego, co w zegarku inteligentnym znaleźć można, gdy dysponuje się konkretnym budżetem na jego zakup.

A jak przekłada się do ta opłacalność naprawy? Uważam, że najrozsądniejsze jest przyjęcie podstawowej zasady:

Zleć naprawę smartwatcha, jeśli w wyniku ekspertyzy okaże się, że koszt usunięcia awarii lub usterki nie przekroczy około połowy obecnej wartości Twojego urządzenia.

Oczywiście zalecenie to, choć dość konkretne, nie będzie obowiązywało, gdy:

 • Zegarek ma dla Ciebie wartość sentymentalną i nie chcesz pozostawić go z uszkodzeniem
 • W zegarku znajdują się dane, na których utratę nie możesz sobie pozwolić

W innym wypadku naprawdę warto wziąć pod uwagę usuniecie usterki tylko wtedy, gdy koszt tej czynności w sprawdzonym serwisie nie jest zbyt wysoki i nie przekracza połowy wartości zegarka.

Wyliczając obecną wartość smartwatcha warto skorzystać z podanych przeze mnie zestawień. Porównaj funkcje, jakie ma Twój zegarek i sprawdź ile dziś kosztuje jego odpowiednik. Nie używaj własnej ceny zakupu, gdyż ta może odbiegać od dzisiejszych.

Ile kosztuje naprawa smartwatcha? Ekspertyza to podstawa!

Pamiętaj, że każdy dobry serwis proponuje ekspertyzę i wycenę naprawy, zanim podejmie się dalszych działań. W ten sposób pozwala Ci na podjęcie decyzji o kontynuowaniu naprawy, lub rezygnacji z niej. Jak powinno się to odbywać? Procedury mogą się nieznacznie różnić, jednak przeważnie zawierają:

 • Kontakt z serwisem – osobisty lub za pośrednictwem formularza w Internecie
 • Dostarczenie zegarka – także osobiście, lub za pośrednictwem kuriera lub innej formy wysyłki
 • Ekspertyzę uszkodzeń i wycenę naprawy, zawierającą koszt robocizny i części
 • Tu przychodzi moment, w którym podejmujesz decyzję o dalszych działaniach
 • Jeśli wystąpisz o naprawę, to zostanie wykonana w wyznaczonym terminie. Możliwe, że serwis poprosi o zaliczkę na zakup części, jeśli będą stosunkowo drogie
 • Odbierzesz w pełni sprawny smartwatch wraz z gwarancją na wykonana usługę. Oznacza to, że jeśli ta sama awaria wystąpi ponownie, to zostanie usunięta na koszt serwisu
Niektóre serwisy, szczególnie w przypadku naprawy gwarancyjnej, wysyłają do Ciebie kuriera na swój koszt. W ten sposób Ty nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, prócz ewentualnej opłaty za serwis i części.

Wiesz już jak postąpić wyliczając opłacalność naprawy i jak to będzie (w przybliżeniu) wyglądać. Przyjrzyjmy się teraz temu, ile kosztuje usunięcie najczęściej występujących usterek.

Co się stało z Twoim zegarkiem?

Choć smartwatch to urządzenie skomplikowane, to pewne awarie można określić jako występujące zdecydowanie najczęściej. Sprawdźmy zatem jakie są koszty ich usunięcia i przywrócenia Twojego gadżetu do pełnej sprawności.

ile kosztuje smartwatch

Wymiana baterii w smartwatchu

W związku z tym, że używasz swojego zegarka intensywnie i często go ładujesz – akumulator mógł się zużyć. Nie ma już takiej pojemności, jak kiedyś, a może w ogóle nie chce się ładować? W takim wypadku konieczna będzie wymiana baterii. Nie da się jej po prostu naprawić – to element, który w praktyce nie podlega serwisowi. Ile będzie kosztować założenie nowej?

Koszt części to od około 50 zł do nawet 600 zł – w zależności od tego, jaki model smartwatcha masz i kto jest producentem. Stosunkowo najtańsze akumulatory występują w zegarkach Xiaomi czy Amazfit, najdroższe w Garminach i Apple. O tych ostatnich przeczytasz w tym moim wpisie, gdzie uzyskasz wszystkie informacje na temat zakładania nowego akumulatora w Apple Watch.

Droższe modele mają na ogół cenę samej wymiany zawartą w koszcie nowego akumulatora. W tańszych będzie to kosztować od 100 zł do 200 zł.

Pamiętaj, że nietypowe akumulatory do niektórych zegarków mogą w ogóle nie być oferowane na rynku. W szczególności dotyczy to najtańszych produktów, których naprawa jest nieopłacalna ekonomicznie.

Wymiana szybki w smartwatchu

Pęknięta szybka może być nie lada kłopotem. Jeśli pęknięcie jest niewielkie, to może nawet nie wpływać na działanie warstwy dotykowej, a także wyświetlane informacje. Jeśli jednak jest większe, to cały ekran może być nieczytelny. Dodatkowo rozlanie warstwy wyświetlającej może utrudniać sprawdzenie jakiejkolwiek treści. Tego typu usterka z czasem będzie się pogłębiać. Jeśli w smartwatchu nie działa dotyk, to też najprawdopodobniej wina szybki, czyli zewnętrznej części ekranu.

Ile kosztuje wymiana szybki w smartwatchu? W zależności od marki koszt ten to od 150 zł (dla Xiaomi), poprzez około 300-500 zł (wybrane modele Huawei) do nawet 1000 zł (dla droższych modeli Samsunga lub Apple). Oczywiście koszt całkowity zależy przede wszystkim od konkretnego modelu. Ceny części różnią się bowiem znacznie, w zależności od ceny zegarka, którego używasz.

Pamiętaj, że praktycznie w każdym przypadku wymianie będzie podlegać cały ekran, a nie tylko jego zewnętrzna część. Producenci w tak niewielkich urządzeniach nie oferują poszczególnych składowych ekranu, jako części zamiennych. Więcej o wymianie ekranu przeczytasz w tym moim wpisie.

Dobra praktyką jest stosowanie szkła ochronnego na ekran smartwatcha. Za od kilku do kilkunastu złotych zabezpieczysz swój gadżet przed poważniejszymi uszkodzeniami.

Smartwatch nie chce się włączyć lub nie ładuje

Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, w tym:

 • Zbyt głębokie rozładowanie akumulatora, który nie potrafi już przyjąć napięcia ładowania
 • Uszkodzenie elektroniki, np. z powodu silnych wstrząsów lub dostania się wody do koperty
 • Usterka styku ładującego lub modułu bezprzewodowego

Trudno jednoznacznie wycenić naprawę w takim wypadku. Jej koszt poznasz po wykonaniu ekspertyzy. Nie chcę przez to powiedzieć, że będzie wyjątkowo wysoki – być może wystarczy wymienić akumulator lub przeczyścić elektronikę w środku koperty. Możliwe też, że będzie na tyle wysoki, że warto będzie rozejrzeć się za nowym smartwatchem.

naprawa smartwatch

Jeśli Twój smartwatch nie chce się włączyć i nie pokazuje ładowania, to pozostaw go podłączonego do ładowarki przez przynajmniej kilka godzin. Jest szansa, że takie dłuższe ładowanie wybudzi mocno rozładowaną baterię.

Niedziałające funkcje w smartwatchu – najlepiej zajrzeć do instrukcji

Na koniec jeszcze jedna rada ode mnie, której stosowanie już wiele razy mi pomogło. Być może masz za sobą frustrujące chwile, w których nie udało Ci się włączyć jakiejś wybranej funkcji smartwatcha – np. sieci WiFi lub krokomierza. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy zegarek jest uszkodzony? Najlepiej zajrzeć do dokumentu, który wiele osób pomija, ciesząc się swoim nowym gadżetem. To instrukcja obsługi. Wiem, że dziś producenci dbają o to, by były one wyczerpujące i odpowiadały na większość potencjalnych pytań.

Czasem warto nawet skupić się na przestudiowaniu konkretnego zagadnienia od początku do końca. W ten sposób dobrze zrozumiesz zasadę działania wybranej funkcji i poznasz metody jej włączania czy wyłączania. A w razie kłopotów zajrzyj na koniec dokumentu – do najczęściej występujących pytań i problemów. Wiele osób właśnie tam znalazło odpowiedź. To naprawdę cenne źródło wiedzy, którą w przyszłości można podzielić się z innymi 😊

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top