Jak włączyć Internet w smartwatchu, skonfigurować i korzystać z sieci w zegarku?

Ostatnia weryfikacja: 29 sierpnia 2023
➡️ Informacje aktualne ✅

Internet w smartwatchu nadal jest pewnego rodzaju nowością. Zegarków inteligentnych używamy do treningu, pomiarów parametrów zdrowotnych czy nawigacji, jednak z pewnych względów korzystanie z sieci w smartwatchu nie jest tak popularne. Jeśli jednak chcesz mieć dostęp do globalnych zasobów na swoim nadgarstku, to warto wiedzieć jak włączyć Internet w smartwatchu. Dziś się tym zajmiemy. Omówimy wszystkie za i przeciw oraz dowiemy się jak skonfigurować dostęp do sieci. Zapraszam do lektury.

Nie każdy smartwatch, nawet najbardziej zaawansowany, może bezpośrednio korzystać z Internetu. Zależy to od producenta i modelu. Dziś przyjrzymy się między innymi warunkom, jakie muszą być spełnione, by globalna sieć działała na Twoim zegarku.

Internet w smartwatchu – dlaczego to dobry pomysł?

internet w smartwatchu

Co może Ci dać możliwość skorzystania z Internetu w zegarku? Głównymi zaletami są przede wszystkim:

 • Możliwość sprawdzenia dowolnej informacji dzięki przeglądarce internetowej czy wyszukiwarce
 • Pobieranie dodatkowych informacji i map, gdy korzystasz z nawigacji wyposażonej w komunikację sieciową
 • Dostęp do serwisów streamingowych. Na uwagę zasługują przede wszystkim serwisy muzyczne, jednak oglądanie Youtube także może być możliwe. Przeczytasz o tym w tym moim wpisie
 • Aktualizacje systemu i aplikacji nie potrzebują pośredników w komunikacji w postaci łączności ze smartfonem. Nawet będąc poza domem uzyskasz poprawki bezpieczeństwa, jeśli masz sieć komórkową (na przykład LTE), a w domu użyjesz do tego WiFi
 • Nową aplikację zainstalujesz w dowolnej chwili. Twój smartwatch będzie pod tym względem całkowicie samodzielny
 • Masz dostęp do informacji pogodowych na żywo, z wielu różnych serwisów świadczących usługę prognozy

Osoby korzystające z Internetu w zegarku, czy to przez sieć komórkową, czy to WiFi, bardzo cenią sobie swobodę i wygodę rozwiązania. Warto jednak zauważyć, że prawie każdy ma ze sobą smartfona, dlatego też funkcjonalność dostępu do sieci przez smartwatcha nie jest warunkiem koniecznym, gdy oglądamy specyfikację nowego gadżetu. Czy istnieją jakieś minusy Internetu w smartwatchu?

Smartwatch z przeglądarką – dlaczego to nie aż tak dobry pomysł?

Na pewno korzystanie z sieci w Twoim naręcznym urządzeniu łączy się z pewnymi niedogodnościami. Wśród największych wymienić można:

 • Stosunkowo niewielki ekran, przez co przeglądanie stron internetowych jest mniej wygodne, niż na telefonie czy komputerze
 • Nie wszystkie aplikacje streamingowe podsiadają dedykowane zegarkom wersje mobilne
 • Oglądanie filmu na małym zegarku, na przykład z Youtube, nie należy do najwygodniejszych czynności ze względu na mały ekran
 • Korzystanie z sieci komórkowej czy WiFi dość szybko zużywa zawartą w akumulatorze rezerwę zasilania
Zawartość prawie wszystkich serwisów internetowych, w tym z wiadomościami, nie jest zoptymalizowana do wyświetlania na niewielkim ekranie zegarka. Dlatego między innymi Samsung w modelach Galaxy wprowadził możliwość przewijania i powiększania wyświetlanych stron.

Oczywiście każdy minus można przekuć w plus. W końcu raczej większość z nas będzie korzystać z bardziej złożonych form dostępu do sieci, poprzez zegarek, raczej sporadycznie. W takim wypadku nawet niewygodne przeglądanie portalu internetowego można potraktować jako ułatwienie, pozwalające na niewyjmowanie z kieszeni dużo większego, telefonu.

jak skonfigurować internet w smartwatchu

Jak włączyć Internet w smartwatchu – które technologie na to pozwalają?

W jaki sposób smartwatch może uzyskać dostęp do Internetu? Z których technologii skorzystasz, w zależności od tego, jak wyposażone jest Twoje urządzenie? Oto szczegóły:

 • Sieć komórkowa (LTE, 3G, czasami jeszcze 2G): jeśli Twój zegarek posiada gniazdo na kartę SIM lub moduł e-SIM, wtedy bez kłopotu wejdziesz do zasobów sieci w dowolnym miejscu z zasięgiem. Rozwiązanie to jest najwygodniejsze ze względu na prawie nieograniczoną dostępność połączenia, jak z telefonem komórkowym w reku
 • Sieć WiFi: tu posłuchasz muzyki ze streamingu czy ściągniesz aplikację, będąc w zasięgu znanej i zaufanej sieci WiFi. Siecią tą może być na przykład Twoja, domowa, której używasz na co dzień
 • Bluetooth: większość zegarków inteligentnych korzysta z Bluetooth to synchronizacji z aplikacją na telefonie. Dużo modeli pozwala na użycie połączenia także do przesyłania danych. Wtedy to smartfon jest pośrednikiem między Internetem, a zegarkiem, a dane są przesyłane przez Bluetooth. Wiąże się to z ograniczeniami prędkości, które jednak w codziennym użytkowaniu nie są bardzo uciążliwe
Tethering Bluetooth może być używany także przy udostępnianiu Internetu ze smartfona na komputer czy inne urządzenie, wspierające tę technologię. Z powodu szyfrowania jest to połączenie bezpieczne i godne zaufania.

Jak skonfigurować Internet w smartwatchu?

W zależności od opisanych przeze mnie technologii są różne metody na uruchomienie Internetu w smartwatchu. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem krótkie poradniki dla każdej z nich. Jestem pewien, że dzięki temu z łatwością uzyskasz dostęp do sieci dla swojego zegarka.

Co daje LTE w smartwatchu?

Jak już wiesz, dzięki LTE lub innej łączności komórkowej możesz połączyć się z siecią z dowolnego miejsca, gdzie jest zasięg. Jak to zrobić? Oto szczegóły:

 • Jeśli masz kartę SIM do zegarka, to umieść ją w nim zgodnie z instrukcją. Po włączeniu urządzenia konfiguracja sieci powinna odbyć się automatycznie. Jeśli tak się nie stało, wejdź w Ustawienia i włącz Sieć komórkową. Może być konieczne wpisanie punktu dostępu do sieci: wprowadź dane odpowiednie dla operatora, lub „internet” jako login i hasło
 • Jeśli używasz e-SIM, to zarejestruj w zegarku dane otrzymane od operatora. Będzie to między innymi numer wirtualnej karty SIM. Po wpisaniu tych danych otrzymasz dostęp do Internetu. Pamiętaj, że w tym wypadku nie jest potrzebna fizyczna karta SIM

Po co WiFi w smartwatchu?

By połączyć się z siecią WiFi skorzystaj ze skrótu ekranowego lub Ustawień. Skrót włączysz przez przeciągnięcie z góry lub z boku ekranu, w zależności od modelu zegarka. Przytrzymaj ikonę WiFi i wprowadź dane logowania do sieci. W Ustawieniach poszukaj odnośnika WiFi lub Sieci. Po logowaniu masz już dostęp do Internetu  w zasięgu wybranej sieci.

smartwatch z przeglądarką

Jaki smartwatch połączy się z Internetem przez Bluetooth?

Większość zegarków z systemem operacyjnym skorzysta z sieci, gdy będzie mieć włączoną synchronizację z aplikacją z telefonu. W celu zapewnienia dostępu należy:

 • W apce dedykowanej zegarkowi włączyć udostępnianie Internetu dla zegarka przez Bluetooth
 • Zgodzić się, gdy system Android w telefonie zapyta o pozwolenie na Tethering Bluetooth
 • Włączyć opcję Tetheringu Bluetooth z Ustawień telefonu, jeśli nie będzie powyższego pytania

Pamiętaj, że model Twojego zegarka może w ten sposób uzyskać opcję aktualizacji aplikacji czy systemu, a także instalacji apek z dedykowanego sklepu, bez klikania w telefonie. Nie mogę jednak zagwarantować możliwości bezpośredniego logowania do serwisu streamingowego z muzyką czy korzystania z przeglądarki internetowej. To, czy te opcje będą działać, zależy od modelu zegarka i jego zaawansowania.

Jak włączyć Internet w smartwatchu – ciekawe propozycje

Jeśli chcesz znaleźć dla siebie dobry zegarek z WiFi, to jestem przekonany, że zainteresuje Cię mój ranking smartwatchy z tą funkcją. Przeczytasz o propozycjach rozwiązań w tym moim wpisie. By mieć większą swobodę w korzystaniu z sieci, możesz zechcieć kupić zegarek z LTE. Najciekawsze modele opisałem w tym rankingu. Zapraszam do lektury.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top