Jak doładować smartwatch, sprawdzić stan konta i ile internetu pobiera?

Ostatnia weryfikacja: 5 czerwca 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Smartwatche to coraz bardziej popularne urządzenia, które poniekąd zastępują klasyczne zegarki. Oprócz funkcji wyświetlania godziny posiadają szereg rozwiązań, które odróżniają je od zwykłych czasomierzy.

Przede wszystkim są kompatybilne ze smartfonami i mogą przejąć niektóre ich funkcje, takie jak odbieranie wiadomości czy połączeń. Na rynku dostępne są również modele z kartą SIM, które mogą działać jako samodzielna jednostka, bez połączenia z telefonem. W przypadku wyboru takiego urządzenia, należy je jednak na bieżąco doładowywać.

Co warto wiedzieć o tym rodzaju inteligentnych zegarków?

Dla kogo smartwatch na doładowanie?

  • Klasyczne smartwatche nie potrzebują karty SIM a jedynie połączenia bluetooth ze smartfonem użytkownika. Takie rozwiązanie sprawdza się, kiedy telefon mamy zawsze w pobliżu i możemy bez problemu utrzymać takie stabilne połączenie.
  • Jeśli jednak często, na przykład podczas pracy czy biegania, nie możemy mieć ze sobą telefonu, smartwatch z kartą SIM i pakietem danych będzie idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu możliwe jest między innymi prowadzenie rozmów, wykonywanie połączeń a nawet pisanie wiadomości SMS lub e-mail. Niektóre, wysoko zaawansowane modele wyposażone są również w aparat fotograficzny. 

Jaką kartę SIM do smartwatcha wybrać?

Karta SIM do zegarka może być różna w zależności od urządzenia. Smartwatche z reguły jednak obsługują karty Micro SIM lub Nano SIM. Kartę można nabyć u dowolnego operatora sieci komórkowej, kierując się własnymi preferencjami lub ofertą cenową. Do SIM, tak jak do standardowej karty wkładanej do telefonu, przypisany jest unikalny numer, którym będzie można posługiwać się w zegarku. Tak jak w przypadku zwykłego użytkowania, dobieramy odpowiednie dla siebie pakiety rozmów czy internetu. 

Należy pamiętać, że aby karta działała prawidłowo musi być aktywna, obsługiwać tryb pracy 2G oraz być zasilona odpowiednimi środkami finansowymi.

W zależności od wykorzystywanych funkcji i częstotliwości pracy smartwatcha w trybie online, zegarek pobiera konkretne zasoby internetu. Wszystkie koszty połączeń internetowych, głosowych czy wiadomości SMS są bezpośrednio określane przez cennik operatora wybranej sieci komórkowej. 

Instalacja karty SIM jest bardzo intuicyjna i prosta. Po zdjęciu tylnej obudowy należy umieścić ją w odpowiednim miejscu, zgodnie z instrukcjami dołączonymi do urządzenia. Po uruchomieniu należy wprowadzić kod PIN i skonfigurować urządzenie odpowiednio do własnych potrzeb. 

Jak doładować smartwatch?

ładowanie konta w smartwatchu
Doładowanie konta w smartwatchu zależy od wybranego pakietu u operatora. Karty SIM z abonamentem nie wymagają doładowania, podobnie jak telefony w abonamencie.

Jeśli jednak wybrany przez nas plan taryfowy wymaga samodzielnych doładowań, można to zrobić zawsze na stronie www lub w aplikacji operatora (jeśli taką posiada). Doładowanie odbywa się w bardzo podobny sposób, jak każde doładowanie telefonu. Identyfikacja następuje po numerze przypisanym do karty.

Ważną kwestią jest również jak sprawdzić stan konta w smartwatchu. Na stronie internetowej każdego operatora można na bieżąco kontrolować stan konta, zużycie danych, wykonane połączenia głosowe i SMS. Tak jak jest to w przypadku sprawdzania wykorzystania pakietów w telefonach komórkowych. Stan konta można sprawdzić też wpisując odpowiedni kod USSD. W przypadku, gdy nie uda się wyświetlić salda z poziomu zegarka, można też na chwilę przełożyć kartę SIM do telefonu i zweryfikować w analogiczny sposób.

Jaki pakiet do smartwatcha?

Zużycie danych przez zegarek zależy od kilku czynników związanych ze sposobem jego użytkowania. Przede wszystkim od częstotliwości pracy w trybie online:

  • Jeśli smartwatch w dużej mierze zastępuje telefon i bardzo dużo pracy wykonywanej jest w połączeniu z Internetem (np. stały dostęp do skrzynki email czy słuchanie muzyki w trybie online), wówczas zużycie będzie większe.
  • Natomiast jeśli urządzenie pracuje w otwartej transmisji danych sporadycznie, zużycie internetu nie powinno być duże.
To, ile danych zużywa smartwatch zależy więc on indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Standardowo jednak przyjmuje się, że pakiet 1GB miesięcznie powinien w zupełności wystarczyć.

Pomocne mogą okazać się pakiety elastyczne, w których z miesiąca na miesiąc mamy możliwość zwiększenia bądź zmniejszenia poszczególnych zasobów. Na początku ciężko jest dokładnie określić średnie zużycie danych, dlatego możliwość zmiany limitów okaże się bardzo przydatna.

Użytkowanie smartwatcha bez karty SIM

smartwatch bez karty SIM
Bardzo ważną kwestią jest, że smartwatch z możliwością aktywacji SIM zwykle może funkcjonować również bez niej. Taki zegarek zachowuje wszystkie pozostałe funkcje klasycznego smartwatcha z połączeniem bluetooth. Dzięki temu nawet kiedy karta z różnych powodów będzie nieaktywna lub niezasilona, zegarek nadal będzie mógł pełnić funkcje offline lub w połączeniu ze smartfonem. 

Często zadawane pytanie to takie, czy jest możliwość przełożenia karty SIM z telefonu do zegarka. Oczywiście, pod warunkiem, że karty SIM obsługiwane w obu urządzeniach są takie same. W efekcie po przełożeniu karty z telefonu do zegarka możemy odbierać połączenia , rozmowy i SMS kierowane bezpośrednio na nasz numer komórkowy. To niezwykle ważne, kiedy w niektórych sytuacjach nie możemy mieć przy sobie smartfona. 

Telefon z kartą SIM może być kompatybilny z zegarkiem i często umożliwia to odbieranie rozmów za pomocą smartwatcha. Niestety nie działa to w przeciwnym kierunku. Kiedy karta znajduje się w zegarku, to pomimo sparowania obu urządzeń, nie możemy odbierać i wykonywać połączeń za pomocą telefonu. To oczywista zależność, która niestety u potencjalnych klientów budzi jednak spore wątpliwości. 

Modele z kartą SIM są bardzo popularne przede wszystkim jako zegarki dla dzieci. Dzięki możliwości wykonywania połączeń czy wysyłania wiadomości dzieci mogą być pod kontrolą rodziców, bez konieczności posiadania smartfonu. Niemniej jednak chętnie wykorzystywane są również przez dorosłych, zwłaszcza wśród osób uprawiających sporty, gdzie posiadanie wygodnego urządzenia mobilnego jest niezwykle istotne.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top