Funkcje smartwatcha: jakie powinien mieć dobry zegarek? TOP10

Ostatnia weryfikacja: 14 listopada 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł, a w tym tekście znajdziesz informacje o najważniejszych funkcjach, jakie powinien posiadać Twój smartwatch. Im więcej z nich znajdziesz w zegarku, tym większej satysfakcji możesz oczekiwać z zakupu. Regularnie recenzuję setki smartwatchy, co pozwoliło mi poznać zarówno te bardziej, jak i mniej użyteczne. Zachęcam więc do lektury.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?

Oczywiście jest wiele różnych kryteriów jeśli chodzi o najbardziej użyteczne funkcjonalności. Zebrałem tutaj  najbardziej uniwersalne oraz przydatne funkcje , które przydadzą Ci się w wielu sytuacjach. Smartwatch nie musi posiadać ich wszystkich, bo jednak konkretne modele nastawione są zazwyczaj na konkretną grupę klientów. Przykładowo jeśli chodzi o zegarki marki Garmin, znajdziesz ogromną ilość opcji sportowych, z kolei przy smartwatchach Samsunga, możesz oczekiwać funkcji niezwykle przydatnych na co dzień.

Mój ranking najcenniejszych funkcji smartwatchy

Funkcja
1. Pulsometr i Pulsoksymetr
2. Płatności zbliżeniowe
3. Aktywne minuty
4. Wiadomości i rozmowy głosowe
5. GPS
6. Monitoring snu
7. Szybkie ładowanie
8. Możliwość wgrania muzyki na zegarek
9. Monitoring stresu
10. GEOogrodzenie

1. Pulsometr i Pulsoksymetr: Jeszcze skuteczniej zadbasz o swoje zdrowie

pulsometr w smartwatchuSą to dwa czujniki, które niezwykle często montuje się w smartwatchach. Przede wszystkim pulsometr jest fundamentem, na którym opiera się wiele różnych funkcji. Jednak pulsoksymetr, który pozwala odczytać poziom natlenienia krwi, także jest użyteczny. Jeśli ich wskazania są dokładne, to także  funkcje zdrowotne oraz sportowe  umieszczone w smartwatchu zapewniają bardziej szczegółowe wskazania.

Dużym atutem pulsometru jest to, że możesz w każdej chwili odczytać swoje tętno. Łatwo możesz dzięki temu ocenić czy serce pracuje prawidłowo, czy też widoczne są niepokojące objawy, przez które trzeba udać się do specjalisty. Dodatkowo, dzięki rozeznaniu się w swoim pulsie zdołasz znacznie efektywniej ćwiczyć. Mowa tu o strefach tętna, czyli konkretnych poziomach bicia serca, które  zapewniają korzyści związane z utratą wagi, wzrostem mięśni oraz innymi pozytywnymi efektami. 

Pulsoksymetr z kolei pozwala Ci zorientować się, jak wiele tlenu jest w Twojej krwi. Wbrew pozorom to ważna informacja. Możesz przekonać się między innymi, jaki masz pułap tlenowy (VO2max), czyli jak wiele tlenu jest w stanie przyswoić sobie organizm. Ma to ogromny wpływ na efektywność treningów, a także ogólną jakość życia.
Poza tym w przypadku niektórych chorób nadmiernie spada poziom tlenu we krwi, co pozwala na szybkie wykrycie schorzenia jeśli korzysta się z pulsoksymetru dostępnego w smartwatchu (choć oczywiście nie jest on tak dokładny jak urządzenia medyczne).

2. Płatności zbliżeniowe: Twój portfel zawsze przy Tobie

płatności zbliżeniowe w zegarkuTo z pewnością ważna funkcja, skoro z jej pomocą nie musisz nawet wyciągać portfela, karty czy telefonu, żeby zapłacić za zakupy w sklepie. To szczególnie ważne, jeśli nie lubisz nosić przy sobie nadmiernej ilości przedmiotów. Poza tym trzeba też zauważyć, że nie nosząc przy sobie karty, nie musisz obawiać się zgubienia jej. Z kolei zegarek jest dobrze przypięty do ręki, więc  szansa na jego utratę jest znacznie niższa.  Jeśli uwielbiasz biegać lub podróżować, to zdołasz docenić praktyczność tej funkcji.

Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim przed zakupem smartwatcha z tą funkcją trzeba się zorientować, z kartami jakich banków jest w stanie współpracować. Zależnie od aplikacji, z której korzysta zegarek, możesz znaleźć większą lub mniejszą pulę banków.

Warto także podkreślić sytuację związaną z zegarkami Samsunga. Smartwatche tej marki, które posiadają NFC, a przy tym korzystają z aplikacji Samsung Pay, niestety nie pozwalają na płatność zbliżeniową w Polsce. Samsung nie ma podpisanych umów z bankami, przez co taka płatność jest obecnie niemożliwa. Jednak jeśli zegarek działa na systemie WearOs, a nie autorskim oprogramowaniu Samsunga Tizen jak na przykład niedawno wypuszczony Galaxy Watch 4, to możesz korzystać z Google Pay, co pozwala na płatności zbliżeniowe.

3. Aktywne minuty: Zegarek w służbie Twojej kondycji

Aktywne minuty w smartwatchachTroska o swoje zdrowie, szczególnie w dzisiejszych czasach jest bardzo istotna. Można to zrobić między innymi dzięki ćwiczeniom. Przy regularnej aktywności zauważysz u siebie znacznie lepszą kondycję, samopoczucie oraz wiele innych korzyści. Idealną pomocą są w tym przypadku aktywne minuty.

Smartwatch na podstawie Twojego pulsu może się zorientować czy uprawiasz jakąś aktywność, czy też nie, nieważne czy chodzi o ćwiczenia, czy choćby o zabawę z psem.  Urządzenie sprawdza różnicę między średnim tętnem spoczynkowym a obecnym pulsem.  Dzięki temu wiadomo czy spędzasz czas aktywnie. Jest to niezwykle wygodne. Przy odpowiedniej ilości takich minut dziennie (w skali tygodnia zaleca się 150 minut intensywnego wysiłku), możesz oczekiwać poprawy zdrowia oraz skutecznej profilaktyki jeśli chodzi o choroby serca.

Aktywne minuty możesz spotkać także pod innymi nazwami. Między innymi w przypadku marki Xiaomi oraz Amazfit, to wskaźnik PAI odpowiada za liczenie minut aktywności przy jednoczesnym wzięciu pod uwagę dodatkowych czynników takich jak płeć czy wiek. Pozwala to na obiektywną ocenę aktywności. Z kolei w przypadku marki Garmin mowa o minutach intensywnej aktywności.

4. Wiadomości i rozmowy głosowe: Wszyscy przyjaciele na wyciągnięcie ręki

wiadomości i rozmowy w smartwatchuZ ich pomocą możesz pozwolić sobie na wygodniejszy kontakt z rodziną oraz przyjaciółmi. W przypadku wiadomości tekstowych możesz odczytać wszelkie smsy oraz odpowiedzi pochodzące z komunikatorów internetowych, które przyszły właśnie na telefon. Nie musisz wyciągać swojego smartfona. Zamiast tego wystarczy, że  skorzystasz z zegarka, który masz na nadgarstku. 

Część smartwatchy pozwala nawet na odpisywanie jeśli chodzi o wiadomości tekstowe. W tym celu korzysta się z wbudowanych szablonów lub wprowadzania głosowego (potrzebny jest wbudowany mikrofon). Po co wyciągać telefon, skoro możesz odczytać wiadomość i odpowiedzieć na nią przy pomocy swojego smartwatcha ;).

Z kolei jeśli chodzi o rozmowy, bez problemu je poprowadzisz, korzystając z odpowiedniego zegarka. Może to odbywać się na dwa sposoby.

  1. Pierwsza metoda to korzystanie ze smartwatcha jak z przekaźnika, który wysyła Twój głos do telefonu i dalej otrzymuje go rozmówca.
  2. Z kolei drugi sposób wymaga umieszczenia w zegarku karty SIM, na co pozwalają niektóre modele (między innymi zegarki przeznaczone dla dzieci niezwykle często posiadają tę funkcję). Z jej pomocą  Twój smartwatch sam w sobie stanie się telefonem,  którego obecność na ręku zapewni komfort. Zdołasz docenić tę możliwość gdy tylko zaczniesz z niej korzystać.

5. GPS: Nawigacja zawsze przy Tobie

GPS w zegarkuCo prawda istnieje możliwość korzystania z modułu GPS umieszczonego w telefonie, jednak większy komfort zapewniony jest przy wbudowaniu go w zegarek. Przede wszystkim z tego względu, że w czasie biegania niepotrzebny jest Ci smartfon. Zamiast tego wystarczy, że weźmiesz ze sobą lekki oraz wygodny zegarek, a  on zapisze wszelkie dane dotyczące trasy, tempa oraz innych aspektów związanych z biegiem.  Gdy już wrócisz do domu i zsynchronizujesz urządzenie z telefonem, to wszystkie te informacje zostaną przekazane aplikacji.

Jeśli uwielbiasz podróżować, to dobrze jeśli zegarek posiada możliwość łączenia się z różnymi systemami nawigacji jak na przykład GPS (amerykański), GLONASS (rosyjski) czy GALILEO (europejski). Dzięki temu niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz, zdołasz uzyskać jeszcze lepszy sygnał.
Nie dość, że zdołasz ocenić obiektywnie, jak poszedł Ci bieg (czy jakakolwiek inna aktywność tego typu), to jednocześnie nawet nie odczujesz, że nosisz coś przy sobie. Myślę, że jest to funkcja, na którą warto zwrócić uwagę.

6. Monitoring snu: Wyśpisz się tak dobrze jak nigdy

Monitoring snu w zegarkachJak wiadomo sen jest niezwykle ważny jeśli chodzi o ludzkie zdrowie. To właśnie w czasie gdy śpisz, Twój organizm intensywnie się regeneruje, oczyszcza mózg, a także zapewnia wyższy poziom konkretnych hormonów. Wpływa to nawet na poprawę wyglądu, a wiele kobiet powtarza, że najlepszym makijażem jest właśnie dobry sen. To wszystko jest w stanie zapewnić coś tak prozaicznego jak sen, jednak konieczne jest, żeby trwał odpowiednio długo, a jednocześnie był wystarczająco głęboki.

Smartwatch na podstawie Twojego pulsu, jest w stanie ocenić jakiej jakości sen masz za sobą. Jeśli wykryje nieprawidłowości, to szybko przedstawi stosowną informację. Większość zegarków przekazuje nawet istotne wskazówki, które pomogą Ci się lepiej wysypiać.

Istotną kwestią jest także to, w jakiej fazie snu się budzisz. Jedne z nich są głębsze, a inne płytsze. W momencie gdy wybudzisz się z głębokiej fazy snu, to najpewniej odczujesz zmęczenie i przez cały dzień energii będzie mało. Jeśli jednak zbudzisz się w czasie płytkiej fazy snu, to praktycznie od razu odczujesz dużo energii do działania. Cały dzień będzie znacznie bardziej udany, skoro będzie wystarczająco sił na spełnienie wszystkich swoich planów. Dlatego właśnie  tak cenna jest funkcja wybudzania przez zegarek w odpowiedniej fazie snu.  Z pewnością ją docenisz, gdy już zaczniesz budzić się w świetnym nastroju, a także z pełnią sił i energii do działania.

7. Szybkie ładowanie: Zaledwie chwila do naładowania baterii

szybkie ładowanieZdarzają się sytuacje gdy urządzenie się rozładuje, a jednak będzie potrzebne już za moment. Sam nieraz doświadczyłem czegoś takiego. Właśnie w takiej sytuacji niezwykle użyteczne jest szybkie ładowanie. W krótką chwilę zdołasz naładować swojego smartwatcha tak, żeby  był w stanie przetrwać cały dzień.  W przypadku ważnego wyjścia, gdzie po prostu musisz mieć przy sobie zegarek, ta funkcja jest nieoceniona.

8. Możliwość wgrania muzyki na zegarek: Twoi ulubieni wykonawcy będą Ci już zawsze towarzyszyć

muzyka w zegarkuPraktycznie każdy ma swoje ulubione rytmy, muzykę, która wzburza krew w żyłach i pobudza do działania. Takie utwory to z pewnością idealny wybór jeśli uwielbiasz biegać lub ćwiczysz na inne sposoby.

Zazwyczaj korzysta się w tym przypadku ze smartfona, który dobrze odtwarza muzykę, jeśli jednak lubisz dłuższe trasy, to ograniczenie ilości przedmiotów przy sobie jest dobrym pomysłem. Zegarek z wbudowaną pamięcią pozwoli Ci wgrać swoje ulubione piosenki, a następnie odsłuchać je w czasie biegu z pomocą  urządzenia zewnętrznego (np. słuchawek bluetooth). 

Nieco inną formą dostępu do muzyki jest korzystanie z serwisu Spotify, jednak konieczne byłoby posiadanie w smartwatchu karty SIM, która umożliwia dostęp do Internetu. Dopiero wtedy możesz zastąpić swój telefon zegarkiem.

9. Monitoring stresu: Spokój mnicha dla każdego

Monitoring stresu w smartwatchachW dzisiejszych czasach niezwykle częstym problemem jest nadmierny stres. Oczywiście odpowiednia ilość napięcia sprawia, że człowiek sprawniej funkcjonuje, jednak spora część osób ma tendencję do nadmiernego gromadzenia stresu. Przez to zaczynają mieć problemy z samopoczuciem, koncentracją, a przy tym wzrasta ryzyko zapadania na różne choroby. Jednak istnieje wiele metod, dzięki którym możesz się szybko zrelaksować.

Zegarki wyposażone w monitoring stresu stanowią ciekawe wsparcie. Dzięki temu łatwiej ocenisz czy trzeba podjąć konkretne środki, żeby poprawić swoje samopoczucie. Ten monitoring opiera się na  pomiarze zmienności rytmu zatokowego.  Chodzi o delikatne zmiany rytmu pracy serca, które są obecne u każdego człowieka. W uproszczeniu, im mniejsza ta zmienność jest, tym mniej zestresowany jest człowiek.

Smartwatche posiadają nawet funkcje dotyczące ćwiczeń oddechowych, z których pomocą łatwo zdołasz zredukować stres. Jest to bezpieczniejsza opcja niż stosowanie środków uspokajających. Zachęcam więc do rozluźnienia się i wyćwiczenia swojego oddechu, a z pewnością odczujesz dzięki temu wiele pozytywnych efektów ;).

10. GEOogrodzenie i podejrzenie lokalizacji: Twoje oczko w głowie jeszcze bezpieczniejsze

GEO ogrodzenieProducenci nie zapomnieli też o smartwatchach przeznaczonych dla dzieci. Posiadają one funkcje, które podobają się najmłodszym, jednak  sporo z funkcjonalności przeznaczonych jest do użytku rodziców.  Właśnie GEOogrodzenie jest jedną z nich. Zdołasz ustawić konkretny obszar, na którym powinno znajdować się Twoje dziecko, a jeśli przekroczy wyznaczone granice, otrzymasz powiadomienie na telefon.

Jeśli ta funkcja jest dostępna w zegarku, to znajdziesz tam także podejrzenie lokalizacji, która pozwala Ci w każdym momencie sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się Twoja pociecha. To z pewnością cenne funkcje dotyczące bezpieczeństwa, które doceniło już wielu zatroskanych rodziców.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top