PAI: co to za wskaźnik, co oznaczają punkty w smartwatchu i czy można wyłączyć funkcjonalność?

Ostatnia weryfikacja: 15 listopada 2021
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł, a w tym artykule znajdziesz informacje o wskaźniku PAI. Jeśli lubisz smartbandy, a szczególnie produkty marki Xiaomi, to z pewnością niejeden raz już rzuciły Ci się w oczy punkty PAI. Jednak do czego one służą? Zachęcam do poszerzenia swojej wiedzy na ten temat oraz oczywiście do zadbania o swoje zdrowie z pomocą tej fumkcji! 

Czym jest wskaźnik PAI?

Przy użyciu tego wskaźnika możesz łatwo przekonać się na ile aktywnie spędzasz czas w ciągu dnia, a więc czy ilość ruchu jest wystarczająca, żeby zadbać o swoje zdrowie. PAI to skrót od Personal Activity Intelligence. Cenne w tym przypadku jest to, że wskaźnik bierze pod uwagę wszelkiego rodzaju aktywności, a przy tym też obecny stan organizmu danej osoby. Zapewnia to  spersonalizowaną informację zwrotną,  którą z pewnością zdołasz docenić. Wskaźnik został opracowany przez profesora Ulrika Wisløffa, który jest cenionym autorytetem jeśli chodzi o fizjologię ćwiczeń, a obecnie skupia się na profilaktyce chorób serca.

Gdy utrzymasz wskaźnik PAI na poziomie 100 punktów lub więcej, to zdołasz zapobiec znacznej ilości schorzeń. Badania wykazały, że taki stopień aktywności zmniejsza szansę wystąpienia między innymi cukrzycy, nadciśnienia czy rozmaitych chorób serca. Jak więc widać ten wskaźnik zapewni Ci informacje przydatne w praktyce. Choć trzeba zauważyć, że nawet mniejsza ilość punktów pozwoli skutecznie zadbać o swoje zdrowie.

W jaki sposób obliczane są punkty PAI?

obliczanie punktów PAI

Jest kilka czynników, które są brane pod uwagę w tym przypadku. Chodzi o płeć, wiek, tętno spoczynkowe, a także puls odczytywany na przestrzeni ostatnich 7 dni. Punkty PAI są wyliczane, biorąc pod uwagę Twoją aktywność z całego tygodnia. Jest to rozsądne rozwiązanie, bo zdarzają się dni, gdzie po prostu nie masz okazji poćwiczyć. Możesz wtedy innego dnia nadrobić tę aktywność, o ile tylko mieści się w przedziale tygodnia, to zostanie wzięta pod uwagę we wskaźniku PAI.

Organizm też potrzebuje czasu na regenerację, więc to znacznie lepsze rozwiązanie niż 10 tysięcy kroków każdego dnia lub podobne aktywności. Oczywiście z całkowitej puli usuwane są punkty sprzed 7 dni, dzięki czemu znajduje się miejsce na dzień dzisiejszy.  Każde przyspieszenie pulsu zapewni wzrost tego wskaźnika.  Możesz więc stosować krótki trening o dużej intensywności lub długi trening o niskiej intensywności, co zapewni podobne efekty, wszystko zależy od osobistych preferencji oraz stanu zdrowia. Pamiętaj jedynie, że konkretne rodzaje ćwiczeń w inny sposób wpływają na mięśnie czy ogólną sprawność ciała. Warto się zastanowić, co będzie najlepszym rozwiązaniem, choć większość osób decyduje się na bieganie lub kolarstwo.

Minimalna wartość punktów PAI to 0, z kolei maksymalna to 125. W ciągu dnia możesz uzyskać do 75 punktów, a więc przez cały tydzień nawet do 525 punktów. Być może zastanawia Cię, czemu jest tutaj określony limit? Nadmierna aktywność podobnie jak jej brak może spowodować szkody, dlatego została ustalona górna granica, dzięki której nie przesadzisz z ilością ćwiczeń, a więc na dłuższą metę pomoże to zapobiec przetrenowaniu.

Warto zauważyć, że im lepszą kondycję zdołasz uzyskać, tym trudniej będzie zdobyć kolejne punkty. Przyczyną jest branie pod uwagę tętna spoczynkowego, którego wartość przy wzroście kondycji zaczyna się zmniejszać, co oczywiście jest pozytywne jeśli chodzi o Twoje zdrowie. To istotna kwestia, bo dzięki temu możesz mieć pewność, że wskaźnik PAI sprawdzi się nawet gdy  sprawność Twojego organizmu sięgnie szczytu.  Doceniają to wszelkiego rodzaju wielbiciele sportu, bo często standardowe wskaźniki zdrowotne nie znajdują u nich zastosowania (np. BMI), za to wskaźnik PAI okazuje się idealnym rozwiązaniem.

Dlaczego punkty PAI są tak wartościowe?

Wartość punktów PAI

Dobrze jest docenić ich znaczenie przede wszystkim z tego względu, że pod uwagę brana jest każda aktywność. Na zdrowie nie wpływa jedynie liczba wykonanych kroków czy konkretne ćwiczenia. Nawet zmywanie naczyń, czy zabawa z psem okazuje się wpływać na stan organizmu, co można łatwo wykryć dzięki obserwacji pulsu. Oczywiście codzienne obowiązki zazwyczaj nie zapewniają wielkiego wzrostu punktu PAI, ale jednak są brane pod uwagę, dzięki czemu jest to  obiektywny system oceny codziennej aktywności. 

Ogromną siłą tych punktów jest to, że są miarodajne niezależnie od tego, o jakiego człowieka chodzi, czyli są po prostu spersonalizowane. Często jeśli chodzi o zdrowie, wspomina się o 10 tysiącach kroków dziennie, jednak zależnie od kondycji, wieku oraz ogólnego stanu ciała ta ilość powinna być mniejsza lub większa. Natomiast w przypadku wskaźnika PAI bierze się pod uwagę  Twoje osobiste uwarunkowania oraz rozwój,  dlatego ten wskaźnik będzie mógł Ci towarzyszyć nawet przez wiele lat. Choć zapewne z czasem będzie coraz bardziej ulepszany 😉

  • Według badań przeprowadzonych przez HUNT Fitness Study średnia długość życia osób, które dbają o aktywność według punktów PAI, zwiększyła się średnio o około 5 lat.
  • Ludzie mają niezwykle często kłopoty z układem krążenia, a punkty PAI pomagają o niego skutecznie zadbać.
  • Poza tym lepsze krążenie wpływa na wiele funkcji związanych z ludzkim organizmem. Choćby dotlenienie mózgu wynikające z większej aktywności zapewni Ci  wyższą wydajność w pracy, lepszą koncentrację oraz wspaniałe samopoczucie.  

Warto zauważyć, że ten wskaźnik zapewnia widoczne zwiększenie motywacji. Jeśli do tej pory różnie było u Ciebie z chęcią do ćwiczeń, to dobrze byłoby przetestować właśnie wskaźnik PAI. Znacznie chętniej podejmiesz się kolejnych aktywności, widząc w formie liczbowej, jak to wpływa na Ciebie oraz Twój stan zdrowia. Jest to szczególnie wygodne, skoro w konkretnych aplikacjach możesz ustawić cele, jakie pragniesz zrealizować w określonym czasie.

Co to punkty PAI?

Oczywiście możesz jednocześnie korzystać też ze wskazań krokomierza i starać się o uzyskanie 10 tysięcy kroków każdego dnia. Korzystanie z punktów PAI oraz ilości kroków pozwoli na jeszcze sprawniejsze określenie swojego obecnego stanu i ocenę codziennej aktywności.

Czy można wyłączyć wskaźnik PAI?

Najpierw należy wyjaśnić kiedy ten wskaźnik jest obliczany przez urządzenie, a więc w jaki sposób się go włącza. Konieczne jest uruchomione monitorowanie tętna w sposób ciągły (co określoną ilość czasu, minimalnie powinno to być co 5 minut). Dzięki temu wskaźnik PAI może zostać obliczony, bo bazuje on w dużej mierze na wskazaniach pulsometru. Z kolei jeśli chcesz go wyłączyć, wystarczy, że  dezaktywujesz monitorowanie tętna.  Jak widać to naprawdę proste, wszystko odbywa się przy pomocy funkcji w aplikacji.

W przypadku smartwatcha Mi Band 5 lub 6 konieczne jest wejście w profil na aplikacji Mi Fit i tam wyłączenie monitorowania tętna. Podobnie to wygląda w aplikacji Zepp, jeśli chodzi o urządzenia Amazfit. W przypadku niestandardowych aplikacji procedura może wyglądać nieco inaczej, jednak nadal okazuje się prosta.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top