Kalorie spoczynkowe i aktywne: co oznaczają i jak z nich korzystać?

Ostatnia weryfikacja: 5 kwietnia 2022
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł ze Smartwatch Ranking. O swoje zdrowie oraz wygląd możesz skutecznie zadbać dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej. Między innymi liczba spalanych kalorii jest w tym przypadku niesamowicie istotna. Warto więc dowiedzieć się konkretów o  kaloriach aktywnych oraz spoczynkowych. 

Jaka jest różnica między kaloriami spoczynkowymi i aktywnymi?

Wbrew pozorom różnica jest prosta. Kalorie spoczynkowe to kalorie spalane w czasie codziennych procesów życiowych. Są one zużywane nawet w czasie snu, bo organizm potrzebuje odpowiedniej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania, jest to tak zwana  aktywność metaboliczna.  Dlatego gdy się rankiem zbudzisz, możesz zauważyć na smartwatchu, że pewna ilość kalorii spoczynkowych została spalona.

Są to więc kalorie spalane przez procesy konieczne do życia i prawidłowego funkcjonowania. Nazywane są także kaloriami podstawowej przemiany materii (PPM), natomiast w języku angielskim mowa o Basal Metabolic Rate (BMR).

Wbrew pozorom jest to informacja konieczna, nieważne czy pragniesz schudnąć, czy też przytyć. Pozwala to na realne obliczenie zalecanej dziennej ilości spożywanych kalorii, a także intensywności wykonywanych ćwiczeń. Oczywiście w Internecie możesz znaleźć wiele kalkulatorów oraz wzorów pozwalających na własną rękę obliczyć ten wskaźnik, jednak warto korzystać ze  zautomatyzowanej funkcji smartwatcha.  Nie dość, że to wygodniejsze, to jednak zapewnia dokładne informacje oparte o dużą ilość danych z każdego dnia.

Z kolei kalorie aktywne są spalane w czasie rozmaitych aktywności. Mowa tu oczywiście o treningach związanych z bieganiem, pływaniem, kolarstwem, sztukami walki czy czymkolwiek innym. Nawet mycie naczyń czy sprzątanie pozwala  spalić pewną ilość kalorii aktywnych.  Zazwyczaj o tym mowa w artykułach czy poradnikach jeśli chodzi o dzienne spalanie kalorii.

Pod uwagę bierze się takie wskaźniki jak tętno, pułap tlenowy, płeć, wiek, waga, typ uprawianej aktywności oraz jej intensywność. Jest to więc istotny wskaźnik, na który ma się bezpośredni wpływ. Jak widać warto wiedzieć, jaka jest różnica między kaloriami spalanymi a spoczynkowymi.

Dopiero gdy połączy się ilość obu typów kalorii, to wiadomo, ile udało się finalnie spalić w ciągu dnia. Jest to suma, która jest ostatecznym wskaźnikiem. Z wyliczeniem pomoże Ci  skuteczny zegarek do mierzenia kalorii

Możesz też znaleźć wskaźnik taki jak kalorie aktywności, wbrew pozorom jest to coś innego niż kalorie aktywne. W tym przypadku chodzi o sumę kalorii aktywnych oraz spoczynkowych wyliczonych w czasie działania stopera aktywności w zegarku. Czyli po prostu w czasie gdy smartwatch monitoruje konkretną aktywność. Dlatego też inteligentne zegarki to najlepsza odpowiedź jeśli chodzi o to jak obliczyć spalone kalorie.

Dodatkowe wskaźniki dotyczące kalorii

Różne wskaźniki dotyczące kalorii

  •  Spożyte kalorie  – jest to raczej jasny wskaźnik, który podpowie ile w ciągu dnia się zjadło. Choć jeśli chodzi o zegarki Garmin oraz podobnych marek trzeba najczęściej skonfigurować odpowiednią usługę. Popularna jest między innymi aplikacja  MyFitnessPal.  Z jej pomocą będzie można skutecznie obserwować liczbę spożywanych kalorii, a więc i lepiej kontrolować swoją aktualną dietę.
  •  Kalorie netto  – w tym przypadku mowa o różnicy między spożytymi a spalonymi kaloriami. Dowiesz się więc ile kalorii danego dnia pozostało w Twoim organizmie (po odjęciu od spożytych kalorii tych zużytych na aktywność fizyczną oraz podtrzymywanie funkcji życiowych). Jest to z pewnością prosty oraz  niezwykle przydatny wskaźnik.  Najprostszym rozwiązaniem jest zwracanie uwagi tylko na niego, co pozwala sobie uświadomić, jak skutecznie dbasz o swoje ciało.
  •  Pozostałe kalorie  – w momencie gdy ustalisz sobie dzienny cel kalorii, to ten wskaźnik powie Ci, w jakim stopniu go przekraczasz. W momencie gdy pragniesz schudnąć lub przytyć, to dziennie trzeba spożywać określoną liczbę kalorii, oczywiście biorąc pod uwagę tę ilość, jaką się spala. Wzór w tym przypadku to  dzienny cel kaloryczny minus kalorie netto.  Jak widać, nie jest to nic trudnego.

Czy liczenie spalanych kalorii przez zegarek jest dokładne?

Zegarek jest w stanie obliczyć ilość spalanych kalorii dzięki pomiarowi tętna, a więc pulsometrowi. Jednak nie jest to tak prosta sprawa jak się może wydawać. Ilość spalonych kalorii nie jest liniowo związana z tętnem, a więc nie w każdej sytuacji należy liczyć w ten sam sposób. Gdyby to zlekceważyć i zwyczajnie obliczać kalorie, to wtedy  margines błędu wynosiłby nawet 30%. 

Dokładność liczenia kalorii w zegarkach

Dlatego też trzeba wziąć pod uwagę również inne informacje na temat ludzkiego organizmu. Mowa tu o między innymi o  aktualnym zmęczeniu ciała  (wiadomo to dzięki zmienności pracy serca HRV), wieku, wzroście, wadze czy płci.

Te wszystkie informacje są niezwykle ważne przy obliczaniu ilości spalonych kalorii. Trzeba więc starać się aktualizować dane dotyczące wieku oraz wagi, w przypadku wszelkich zmian tak, żeby były jak najdokładniejsze.

Dodatkowo ważnym wskaźnikiem, który też jest brany pod uwagę (w momencie gdy zegarek obsługuje ten pomiar) jest  pułap tlenowy (VO2max). 

Zazwyczaj algorytmy dotyczące pomiarów w konkretnych zegarkach są tworzone przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne. Przykładowo jeśli chodzi o zegarki Garmin to za algorytmy do pomiarów spalanych kalorii spoczynkowych oraz aktywnych, a także wielu innych wskaźników odpowiada  znana firma Firstbeat.  Została założona już 20 lat temu we współpracy z uniwersytetem znajdującym się w fińskim mieście Jyväskylä. Dlatego zastanawiając się nad tym czy zegarki Garmin dobrze liczą kalorie, trzeba odpowiedzieć, ze jak najbardziej tak.

Dla zwiększenia dokładności pomiaru spalania kalorii należy nosić smartwatcha w czasie wszystkich ćwiczeń oraz snu. Poza tym nie powinien być założony zbyt ciasno ani luźno. Chodzi o to, żeby krew przepływała swobodnie, ale zegarek był w stanie efektywnie mierzyć  tętno czy natlenienie krwi.  Poza tym oczywiście warto decydować się na smartwatche lub opaski mierzące różne wskaźniki zdrowotne, oczywiście możliwie jak najdokładniej. W tym celu możesz też sprawdzić moje rankingi dotyczące najlepszych zegarków z pulsometrem czy pulsoksymetrem.

Oczywiście każdy zegarek bazuje na ustalonych algorytmach oraz wzorach, a przy tym informacjach pochodzących z tętna, podanych wartości czy natlenienia krwi, więc nie jest to stuprocentowa dokładność. Zawsze warto skorzystać z usług doświadczonego dietetyka czy trenera, jednak to dzięki wykorzystaniu świetnego smartwatcha do ćwiczeń, zdołasz jeszcze lepiej stosować się do ich zaleceń.
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top