Czy do smartwatcha potrzebna jest karta SIM? Zobacz, od czego to zależy i co warto wiedzieć

Ostatnia weryfikacja: 18 października 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Ilość modeli smartwatchy na rynku z roku na rok staje się coraz większa. Z powodu rosnącej różnorodności wybór zegarka, który będzie w pełni zgadzał się z naszymi potrzebami stanowi coraz większe wyzwanie. W tym wpisie odpowiemy sobie na pytanie czy do smartwatcha jest potrzebna karta SIM oraz jak działają poszczególne typy popularnych gadżetów.

Podstawowy podział urządzeń

Smartwatche możemy podzielić na dwie grupy: zegarki, które wyposażone są tylko w moduł bluetooth oraz te, posiadające slot na kartę SIM.

Jakie są między nimi różnice? Który wybrać? Na większość z tych pytań odpowiemy sobie w tej części wpisu. Na większość, bo na ostatnie z nich nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi.  Wszystko zależeć będzie od naszych preferencji oraz stylu używania inteligentnego zegarka. 

Na czym polega połączenie smartwatcha bez karty SIM?

Podstawowe modele smartwatchy łączą się z siecią za pośrednictwem naszego smartfona. Odbywa się to głównie przez moduł bluetooth. Żeby skonfigurować połączenie smartfona oraz zegarka uruchamiamy w obu urządzeniach funkcję łączności bezprzewodowej. Po ich sparowaniu możemy odbierać połączenia przychodzące, wiadomości SMS oraz powiadomienia.

różnice między smartwatchami na kartę SIM a bez slotu

Niektóre smartwatche umożliwiają nam również pisanie SMSów oraz przeglądanie dłuższej korespondencji, takiej jak maile czy wpisy w portalach społecznościowych. W przypadku urządzeń bez slotu na kartę SIM urządzenie działa jednak przez cały czas jako swoiste przedłużenie smartfona.

Jak wygląda sytuacja w drugiej kategorii zegarków?

Jak działają smartwatche na kartę SIM?

Udogodnienie, polegające na wyposażeniu naszych smartwatchy w slot na kartę SIM powstało stosunkowo niedawno. Powodem wcielenia go w życie było rosnące zapotrzebowanie użytkowników inteligentnych zegarków na urządzenia bardziej autonomiczne od ich standardowej wersji.

Sposób działania smartwatchy z kartą SIM jest na pierwszy rzut oka bardzo podobny do pozostałych modeli. Umożliwiają nam one odbieranie połączeń oraz wiadomości SMS i obserwowanie na ekranie zegarka tego, co zazwyczaj śledzimy za pomocą telefonu. Wyposażone są one również w szereg narzędzi, umożliwiających pomiar efektywności naszego treningu.

Jedyną różnicą w tym wypadku jest wymieniony slot. Umożliwia nam on rozszerzenie podstawowej funkcjonalności zegarka do tego stopnia, że nie będziemy musieli mieć przy sobie smartfona w trakcie jego użytkowania.

Rozwiązanie szczególnie przypadnie do gustu osobom, które stosują w swoich treningach zasadę minimalnego obciążenia. Dzięki temu jedyne, czego będziemy potrzebować do efektywnego pomiaru swoich ćwiczeń to zegarek.

Wady smartwatchy na kartę SIM

Zegarki ze standardowym slotem na kartę SIM nie są jednak rozwiązaniem zbyt wygodnym. Szczególnie jeśli chcielibyśmy przy ich pomocy korzystać z naszego głównego numeru telefonu – w tym wypadku sytuacja jest bardzo mocno utrudniona.

Wiązałoby się to z koniecznością przekładania karty SIM z zegarka do smartfona po każdym zakończonym treningu. Dodatkowo każda taka zmiana urządzenia wymagałaby osobnej aktywacji za pomocą specjalnego kodu USSD.

W ostateczności musielibyśmy korzystać z dwóch kart SIM – jednej dla smartwatcha i jednej dla telefonu. Żeby urządzenia działały prawidłowo w tym samym czasie, każda z nich musiałaby posiadać inny numer. Rozwiązanie byłoby niezbyt komfortowe zarówno dla nas, jak i dla osób, które chciałyby się z nami skontaktować nie wiedząc, pod którym numerem zastaną nas w danym momencie.

karta eSIM w smartwatchu

Karta eSIM jako rozwiązanie doskonałe?

Najnowsze rozwiązanie technologiczne w zakresie identyfikacji użytkownika GSM, którym jest karta eSIM likwiduje wszystkie wymienione powyżej niedogodności związane z używaniem zegarka bez telefonu.

W jaki sposób działa ta innowacja? W wielkim skrócie jest to cyfrowa karta SIM – niewymagająca żadnego fizycznego nośnika. Instalujemy ją w urządzeniu jedynie poprzez zeskanowanie specjalnego kodu QR.

Karta eSIM jest rozwiązaniem o tyle wygodnym, że nie tylko nie wymaga umieszczania w urządzeniu tradycyjnej, plastikowej karty SIM, ale także umożliwia nam korzystanie z tego samego numeru na wielu urządzeniach równocześnie. Oznacza to, że posiadając smartwatch z zainstalowaną kartą eSIM będziemy mogli zostawić smartfona w domu bez obaw, że ominie nas ważny telefon lub wiadomość. Przez cały czas będziemy mieli dostęp do naszego numeru w czasie rzeczywistym.

Dzięki temu połączymy się nie tylko ze smartwatchem i telefonem komórkowym, ale także innymi urządzeniami, obsługującymi moduł eSIM. Wymienić tu można choćby tablet, nawigację samochodową czy netbooka. W rezultacie możemy mieć łączność ze światem w każdych okolicznościach, korzystając z dowolnego urządzenia.

Który model wybrać dla siebie?

który model wybrać dla siebie?

W świetle tego, o czym już powiedzieliśmy we wpisie, zastanówmy się, który model smartwatcha będzie dla nas najlepszy. Głównym czynnikiem w tym wypadku będzie ilość sytuacji, w których wolimy korzystać z łączności internetowej, nie nosząc przy sobie smartfona.

Dla kogo smartwatch z kartą SIM?

Jeśli należymy do osób, które wolą posiadać urządzenia, pełniące wszystkie swoje funkcje w sposób niezależny, smartwatch z kartą SIM będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.

Nawet w przypadku zastosowania dwóch różnych starterów – zawsze możemy wypróbować ustawienie przekierowania połączeń. Dzięki temu będziemy otrzymywać wszystkie najważniejsze informacje z naszego głównego numeru na smartwatcha przez czas treningu.

Kto powinien postawić na zegarek oparty na module bluetooth?

Drugi typ zegarków z pewnością docenią osoby, które wolą pozostawać w stałej łączności ze światem. Dodatkowo łączność za pośrednictwem bluetooth daje nam dostęp do pamięci wewnętrznej telefonu. Z reguły jest ona znacznie obszerniejszej niż ta, dostępna w smartwatchach.

Współczesny rynek obfituje w niezliczone modele smartwatchy, dopasowane do najróżniejszych upodobań i podejść do treningu. Dopasuj najlepszy zegarek do swojego stylu i pozwól sobie na maksymalizację osiągów i wygody użytkowania ulubionych urządzeń mobilnych.

Mam nadzieję, że powyższy poradnik będzie dla Ciebie godnym wsparciem w tym zadaniu.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top