Mi Band 6 a NFC w Polsce: jak korzystać z płatności w opasce?

Ostatnia weryfikacja: 25 marca 2022
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł ze smartwatchranking. Z pomocą dzisiejszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać NFC w Mi Bandzie 6. Teoretycznie nie każda karta działa z tym urządzeniem, jednak istnieje  prosty sposób na obejście tego problemu. 

Z jakimi bankami działa NFC w Mi Bandzie 6 NFC?

Każda usługa, która korzysta z NFC jak choćby Google Pay, czy Fitbit Pay musi samodzielnie nawiązać porozumienie z bankami. Tak samo jest w przypadku Mi Banda 6, który korzysta z  usługi Xiaomi Pay.  Możesz łatwo korzystać z NFC w Mi Bandzie 6 jeśli posiadasz konto w bankach takich jak  Mbank, Bank pocztowy lub korzystasz z fintechów Curve albo ZEN. Jednak ważnym ograniczeniem jest to, że do Xiaomi Pay możesz wgrać jedynie karty debetowe lub kredytowe Mastercard. Istnieje też sposób na obejście tych ograniczeń, o czym opowiem w tym tekście.

Ciekawe jest to, że wersja Mi Banda 6 NFC od swojej pierwotnej wersji różni się właśnie obecnością tego modułu. Jednocześnie wytrzymałość baterii jest na podobnym poziomie, bez problemu zdołasz używać tego zegarka nawet do 6 czy 7 dni.
Jeśli natomiast chodzi o cenę Mi Banda 6 NFC w Polsce to kosztuje obecnie od 200 do 250 zł. Natomiast podstawowa wersja (czyli bez NFC) kosztuje 150 zł. Jak widać, naprawdę warto zainwestować w model z płatnościami zbliżeniowymi.

Jak połączyć swoją kartę z Mi Bandem 6 NFC?

Pod spodem znajdziesz prostą instrukcję tłumaczącą jak włączyć NFC w Xiaomi Pay. Jeśli posiadasz kartę w jednym z wymienionych powyżej banków czy  fintechów,  cała operacja jest niezwykle łatwa.

 1. Pobierz oraz zainstaluj na telefonie aplikację Mi Fit.
 2. Uruchom  moduł bluetooth  w smartfonie.
 3. Sparuj aplikację z opaską.
 4. Wejdź w aplikacji w zakładkę „karty”, a następnie „karta bankowa”.
 5. Musisz podać swoje dane, najlepiej jest wprowadzać imię i nazwisko małymi literami bez polskich znaków.
 6. Aplikacja poprosi Cię o podanie wymyślonego przez siebie PINu (6 cyfr). Warto zapisać sobie ten kod także w innym miejscu, część użytkowników poleca  aplikacje szyfrujące  służące do tego celu.
 7. Teraz dodaj do aplikacji kartę. W tym celu musisz zeskanować swoją kartę lub podać jej numer. Okazuje się to banalnie proste.
 8. Potwierdź to przy pomocy kodu z SMSa.
 9. Gotowe!

Jak widać włączenie NFC w Mi Bandzie 6 jest naprawdę łatwe. Pamiętaj, że zawsze przed pierwszą płatnością danego dnia, należy wpisać PIN w zegarku. Trzeba przesunąć palcem po ekranie smartwatcha w prawo, wpisać PIN, kliknąć kartę i gotowe. Dopiero wtedy  płatności zbliżeniowe  są uaktywnione przez całą dobę. Kolejnego dnia trzeba znów to powtórzyć. Najlepiej jest zrobić to z samego rana jeszcze przed wyjściem, przyciski na klawiaturze w smartbandzie są małe, dlatego lepiej jest robić to bez pośpiechu.

Poza tym nie musisz się martwić, tym, że przypadkiem zapłacisz za nieswoje zakupy. Przed każdą transakcją konieczne jest przesunięcie palcem po ekranie opaski z prawej do lewej. Dopiero wtedy uaktywni się płatność zbliżeniową na 60 sekund.

Poza tym do Xiaomi Pay możesz dodać  nawet 8 kart,  w tym jedną główną, która będzie ustawiona jako domyślna. Z kolei na opasce możesz w każdej chwili wybrać, z której konkretnie karty pragniesz korzystać. Oczywiście jeśli zechcesz, możesz każdą z nich usunąć, a gdy to zrobisz, jej fizyczny odpowiednik dalej prawidłowo działa. Nie musisz się o to martwić

Jednak jeśli zdejmiesz opaskę z ręki, chociaż na chwilę, to płatności zbliżeniowe zostaną zablokowane. Należy wtedy ponownie wpisać PIN, jest to naprawdę użyteczne zabezpieczenie. Poza tym w przypadku chęci edycji ustawień swojej karty w aplikacji Mi Fit również konieczne jest  podanie PINu. 

Transakcje powyżej 100 złotych działają bez żadnego problemu, nie musisz wtedy ponownie wpisywać PINu. Potwierdzają to zadowoleni użytkownicy, do których też możesz należeć ;).

Jedynie w momencie konfiguracji karty potrzebne jest połączenie opaski ze smartfonem. Gdy już wszystko zostanie ustawione, a Ty chcesz zapłacić zbliżeniowo to wystarczy już  sam smartband.  Możesz więc pozostawić swój smartfon w domu i wybrać się na przyjemny spacer czy intensywny trening.

Jak płacić Mi Bandem 6 kartami innych banków?

Jak płacić Mi Bandem 6 kartami innych banków

W takim przypadku rozwiązanie jest proste. Należy po prostu wykorzystać fintech ZEN lub Curve. Są to portfele wirtualne, do których podłącza się swoje karty, nawet inne niż Mastercard, a następnie korzysta się z nich w płatnościach zbliżeniowych Xiaomi Pay Mi Banda 6. Przede wszystkim  polecany jest Curve  ze względu na atrakcyjne dla użytkownika warunki. Z pomocą tej aplikacji zdołasz używać w płatnościach zbliżeniowych Mi Banda karty Visa czy Mastercard każdego banku.

Możesz też zdecydować się na ZEN, jednak jest to usługa dostępna jedynie w wersji płatnej, tańszej lub droższej. Najtańsza subskrypcja kosztuje około 5 złotych miesięcznie. Dlatego bardziej polecana jest  aplikacja Curve,  która ze względu na brak opłat w podstawowej wersji w pełni wystarcza do płatności zbliżeniowych przy pomocy smartbanda. Sam zdecydujesz, która z tych opcji jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna, w tym celu warto zapoznać się z charakterystyką obu usług.

Jak możesz skorzystać z Curve?

 1. Pobierz i zainstaluj aplikację Curve z Google Play.
 2. Zarejestruj się.
 3. Wprowadź  wirtualną kartę  (musisz mieć przy sobie fizyczną kartę jakiegoś banku).
 4. Poczekaj na wiadomość SMS.
 5. Wpisz kod z wiadomości.
 6. Teraz już tylko wprowadź wirtualną kartę z aplikacji Curve do Xiaomi Pay, według metody podanej wcześniej.
 7. Gotowe!

Zazwyczaj aktywacja wirtualnej karty trwa zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Jeśli jednak SMS nie przyjdzie po długim czasie, to należy skontaktować się z działem obsługi tej aplikacji. Czasem występują błędy, którymi musi zająć się  pracownik działający w tej firmie. 

Nie musisz nic płacić za korzystanie z tej funkcjonalności. Choć oczywiście istnieją płatne pakiety, na które jesteś w stanie się zdecydować. W tym celu możesz sprawdzić informacje o Curve w Internecie lub zapoznać się lepiej z aplikacją.

Poza tym nawet jeśli będziesz za granicą to możesz zapłacić przy pomocy płatności korzystającej z Curve, wtedy ta aplikacja zmieni polskie złotówki na inną walutę po korzystnym kursie. Jeśli jednak takie przewalutowanie odbywa się w weekend, to  Curve pobiera prowizję 0,5%  w USD, GBP oraz EUR, a 1,5% w innych walutach.

Poza tym Curve posiada odpowiednie limity jeśli chodzi o płatności. Dziennie możesz wykonać transakcję na zsumowaną kwotę 2000 funtów, czyli jest to ponad 10000 złotych na tę chwilę. Natomiast miesięcznie limit wynosi około 27000 złotych (5000 funtów), a rocznie  około 54000 złotych (10000 funtów).  Oczywiście zależnie od zmian kursu te limity mogą ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu.

Według niektórych osób problematyczne mogą okazać się wypłaty z bankomatów wykorzystujące Curve, przez co lepiej ich unikać.

Najczęściej zadawane pytania

Najczęstsze pytania o płatności zbliżeniowe w Mi Bandzie 6

Co użytkownicy sądzą o płatnościach zbliżeniowych Mi Bandem?

Jest to wygodna forma płatności co potwierdza wiele pozytywnych opinii o NFC w Mi Bandzie 6, tym bardziej że ta opcja jest możliwa w wykonaniu tak taniego urządzenia. Zdołasz bez problemu zapłacić w każdym sklepie, a przy tym możesz używać karty jakiegokolwiek banku jeśli skorzystasz z Curve. Choć nie trzeba przykładać opaski do samego terminala, bo  sygnał jest mocny,  warto jednak pamiętać, że płatności zbliżeniowe zegarkiem mogą okazać się niewygodne jeśli terminal jest we wnęce czy za szybą (coraz częstsze rozwiązanie w czasach pandemii). Wiele osób poleca to rozwiązanie.

Czy płatności zbliżeniowe Mi Bandem 6 wymagają opłat?

Są one w pełni darmowe, mimo wszystko jest to praktycznie to samo co płacenie zbliżeniowo swoją kartą (lub kartą wirtualną Curve). W ramach usługi NFC tworzy się  specjalny token,  czyli kod, który jest odpowiednikiem karty. Możesz to uznać za kartę kredytową czy debetową, ale zwyczajnie w innej formie. Dlatego też nie trzeba się martwić o tę kwestię.

Czy mogę korzystać z bankomatów dzięki opasce?

Jak najbardziej jest to możliwe. Wystarczy zbliżeniowo połączyć się z bankomatem i wypłacić pieniądze. Jednak jest to odradzane rozwiązanie w przypadku Curve, część użytkowników miała z tym problemy. Poza tym pamiętaj, że wszelkie transakcje czy wypłaty w bankomatach  obowiązują limity,  jakie zostały ustawione na danej karcie. Możesz je zmienić w swojej aplikacji bankowej lub na oficjalnej stronie banku poprzez konto, z którego korzystasz.

Co jeśli zgubię swojego smartbanda?

Nie musisz się o to martwić. W momencie gdy zdejmiesz urządzenie ze swojej ręki, płatności zbliżeniowe zostaną zablokowane, póki nie zostanie wpisany PIN, który znasz jedynie Ty. Oczywiście należy  rozłączyć wtedy kartę od opaski  w aplikacji Mi fit. Jest to więc niezwykle bezpieczne rozwiązanie, nawet bardziej niż w przypadku gdy nosisz ze sobą swoją kartę, która może się przecież zgubić.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top