Co to jest smartwatch, jak działa i co potrafi? Funkcje i opis

Ostatnia weryfikacja: 13 kwietnia 2020
➡️ Informacje aktualne ✅

Smartwatche to urządzenia, które cieszą się ogromną popularnością. Występują one zarówno w wersjach dla mężczyzn, kobiet, w wariantach eleganckich, jak i dla dzieci. To inteligentne zegarki, które gwarantują szereg ciekawych, a jednocześnie przydatnych funkcji. Zakres działania jest bezpośrednio uzależniony od specyfikacji danego modelu. Wybór jest na tyle szeroki, że znalezienie czegoś odpowiedniego nie powinno stanowić problemu.

Rozwój nowoczesnych technologii ma wpływ również na smartwatche. Wielofunkcyjne zegarki znacząco przewyższają klasyczne czasomierze. Należy zaznaczyć, że są one szczególnie chętnie wybierane przez osoby aktywne fizycznie, ale nie tylko.
Warto wiedzieć, że inteligentne zegarki znajdują się w sprzedaży już od wielu lat, jednak to w ostatnim czasie stały się one prawdziwym hitem. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że nawet wysokiej klasy model nie musi kosztować majątku. Nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla tych, którzy posiadają ogromny budżet, gdyż ceny zaczynają się od około 100 zł.

Czym jest smartwatch?

czym jest urządzenieSmartwatch (wymowa: “Smartłocz”) na pierwszy rzut oka przypomina elektroniczny zegarek. Zazwyczaj posiada on sporych rozmiarów tarczę w postaci ekranu – to dzięki niemu można swobodnie kontrolować pracę urządzenia. Kluczową kwestią jest fakt, że omawiany gadżet współpracuje ze smartfonem. Bez większych trudności można uczynić wspomniane sprzęty kompatybilnymi.

Smartwatch może zastąpić nam wiele urządzeń, a wszystko zależy od posiadanej liczby funkcji. Wiadomym jest, że im bardziej funkcjonalny model, tym zwykle wyższa cena. Warto wspomnieć, że opisywanym urządzeniem można sterować także za pomocą telefonu, co zwiększa zakres zastosowań.

Zegarek z funkcjonalnościami telefonu może okazać się przydatny podczas wielu różnych sytuacji. Trzeba wspomnieć, że za jego pomocą można np. odbierać połączenia, czy też wiadomości SMS

Najpopularniejsze funkcje w smartwatchach

Nie każdy wie, jak działa smartwatch, a także czy korzystnie z niego jest intuicyjne. Niemal każdy model posada cechy wspólne, a więc obsługa nie stanowi zbyt dużego wyzwania. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet ci, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z podobnymi gadżetami. Z całą pewnością jednak powinien on być właściwie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, a więc ostatecznej decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie.

W sprzedaży znajdziemy mniej oraz bardziej zaawansowane modele. Zakup urządzenia musi być poprzedzony dokładną analizą posiadanych opcji.

Do najpopularniejszych funkcji smartwatchy zalicza się m.in.:

 • Kontrolę aktywności fizycznej – smartwatch jest szczególnie polecany osobom aktywnym, które pragną monitorować swoje treningi. Omawiane urządzenie może skutecznie zastąpić standardową opaskę fitness (smartband). Droższe modele posiadają wbudowane fotosensory, dzięki którym możliwy jest efektywny pomiar tętna. Jego monitorowanie jest niezbędne podczas intensywnego wysiłku. Oprócz tego inteligentny zegarek może udzielić nam informacji o przebytym dystansie, liczbie kroków, czy też spalonych kaloriach. Na specjalna uwagę zasługują modele dedykowane konkretnym dyscyplinom sportowym np. pływaniu, grze w siatkówkę, czy też golfa. Osoby trenujące zawodowo lub amatorsko z pewnością będą zadowolone z takiego wsparcia.
 • smartwatch pod wodą

 • Integracja ze smartfonem – omawiana funkcja sprawia, że bez wyciągania telefonu możemy odbierać powiadomienia o nowych połączeniach, czy też wiadomościach. Komunikaty zostaną wyświetlone bezpośrednio na tarczy zegarka. W większości modeli istnieje możliwość odebrania połączenia głosowego za pomocą smartwatcha. Oczywiście wymaga to kompatybilności obu urządzeń. Nie można też zapomnieć o smartwatchach na kartę SIM, dzięki którym można wykonywać oraz odbierać połączenia bez posiadania telefonu.
 • Wykonywanie zdjęć i nagrywanie video – nie każdy wie, że istnieją smartwatche posiadające wbudowany aparat. Takie urządzenia kosztują zwykle nieco więcej. Szczególną grupę stanowią modele wodoodporne, które mogą być stosowane w ekstremalnie trudnych warunkach np. pod wodą.
 • Przeglądanie serwisów internetowych – opisywany gadżet umożliwia połączenie się z siecią oraz przeglądanie serwisów, portali, czy też mediów społecznościowych. Użytkownik może korzystać z przeglądarki, a nawet dedykowanych aplikacji, co znacząco zwiększa zakres możliwości.
 • Możliwość tworzenia notatek – smartwatch umożliwia szybkie i niekłopotliwe tworzenie notatek. Odpowiada za to funkcja rozpoznawania mowy. Jest to prawdziwym wybawieniem dla zapominalskich. Ponadto istnieje możliwość ustawienia przypomnień, dzięki czemu inteligentny zegarek wyśle nam komunikat w odpowiednim czasie. Nie musi być to konkretny termin. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustalić pożądaną lokalizację. Jeśli będziemy w jej pobliżu, to urządzenie przypomni nam o np. konieczności zrobienia zakupów.
 • Alternatywa dla zestawu głośnomówiącego – nie zawsze bezpieczne odebranie telefonu jest możliwe. Kierowcy, którzy nie posiadają zestawu głośnomówiącego nie mogą korzystać ze smartfona podczas jazdy. Tutaj również pomocny może okazać się smartwatch, za pomocą którego możliwe jest wykonywanie, czy też odrzucanie połączeń.
 • Odtwarzanie muzyki – w tym przypadku ważne jest jedynie połączenie z internetem, co oznacza, że posiadanie smartfona nie jest tutaj obowiązkowe. Wielofunkcyjny zegarek umożliwia pobieranie oraz odtwarzanie utworów muzycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własną bibliotekę. Oczywiście pliki mogą być odtwarzane również przez moduł Bluetooth.
 • monitorowanie snu

 • Monitorowanie jakości snu – jest to funkcja, którą posiada zdecydowana większość inteligentnych zegarków. Dzięki niej można dowiedzieć się, jak przebiega nocna regeneracja organizmu. Szczególnie istotna jest częstotliwość wybudzania – być może jest to główną przyczyną złego samopoczucia oraz niskiego poziomu energii.
 • Funkcja GPS – opisywana funkcja często pomaga rodzicom, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swojej pociechy. Za pomocą aplikacji można śledzić aktualne położenie dziecka, które posiada smartwatcha.
 • Możliwość korzystania z aplikacji oraz gier – w tym przypadku największe znaczenie ma system operacyjny naszego inteligentnego zegarka.

Jak działa smartwatch?

Smartwatch opiera swoje działanie na systemie operacyjnym. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby upewnić się, czy wybrany model jest kompatybilny z posiadanym smarfonem. Jest to niezbędne do tego, aby oba urządzenia ze sobą współpracowały. Większość współczesnych zegarków wielofunkcyjnych pracuje z szeroką gamą telefonów. Można jednak trafić na modele, których lista kompatybilnych smartfonów jest bardzo krótka – trzeba zachować ostrożność!
wybór właściwego modeluSmartwatche najczęściej współpracują z następującymi systemami operacyjnymi:

 • Android (marki typu: Samsung, Huawei, Xiaomi oraz inne)
 • iOS (iPhone),
 • Windows Phone (niektóre Nokie).
 Połączenie smartwatcha oraz telefonu możliwe jest dzięki modułowi łączności bezprzewodowej. Warto wziąć pod uwagę, że zasięg Bluetooth nie jest nieograniczony. Oznacza to, że odległość między urządzeniami ma znaczenie – nie może być ona większa niż kilkadziesiąt metrów. 
Oczywistym jest, że inteligentny zegarek nie zastąpi klasycznego smartfona. Wyjątek stanowią modele dla dzieci, ponieważ maluchy często nie posiadają jeszcze własnych telefonów. Zegarek można mieć cały czas na ręce, a ryzyko jego uszkodzenia, zaginięcia, czy też kradzieży znajduje się na bardzo niskim poziomie.

W przypadku braku smartfona należy zainwestować w model na kartę SIM. Zwykle wyróżnia się dwa formaty:

 • kartę micro SIM,
 • kartę nano SIM.

Drugi typ karty SIM jest o wiele mniejszy, przez co znacznie częściej spotyka się go w smartwatchach. Wynika to z faktu, że są to urządzenia niewielkie, które wymagają minimalizacji komponentów wewnętrznych. Nie można zapomnieć, że obecnie każda karta SIM wymaga aktywacji. Nie ma znaczenia, czy zostanie ona włożona do telefonu, czy zegarka. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Czy warto?

czy wartoWybór ciekawych gadżetów jest ogromny. Smartwatche zapewniają szereg możliwości. Urządzenia wysokiej klasy kosztują więcej, jednak liczba dostępnych funkcji jest o wiele wyższa. Z tego względu zakup modelu z niskiej półki nie jest zbyt opłacalny. Rozsądniej jest zainwestować gotówkę raz, a porządnie.

Dobrej jakości smartwatch jest funkcjonalny, poręczny oraz wygodny w użytkowaniu. Nie można zapomnieć, że liczy się również to, z jakich materiałów został on wykonany. Certyfikowane tworzywa przetrwają nawet najbardziej intensywne użytkowanie. Ponadto warto jest zwrócić uwagę na klasę wodoszczelności.

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez omawianego gadżetu. Faktem jest, że może być on wykorzystywany do wielu różnych celów.

Smartwache cieszą się sporym uznaniem wśród:

 • Osób trenujących oraz aktywnych fizycznie, które chcą kontrolować swoje postępy.
 • Rodziców, którzy pragną mieć większą kontrolę nad dzieckiem.
 • Przedsiębiorców, a także osób żyjących szybko oraz intensywnie.
 • Gadżeciarzy, którzy chcą być na bieżąco z nowinkami technologicznymi.
 • Pływaków oraz nurków, którzy potrzebują urządzenia działającego pod wodą.
 • Osób prowadzących zdrowy tryb życia, które pragną np. śledzić liczbę wykonanych kroków, czy też monitorować jakość snu.
 • Maluchów, które nie posiadają jeszcze smartfona lub tabletu.
 • Kierowców, którzy chcą przeprowadzać bezpieczne rozmowy podczas jazdy.
 • Zapominalskich, którzy każdego dnia tworzą wiele notatek i powiadomień.
Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top