Ostatnia weryfikacja: 23 września 2022
➡️ Informacje aktualne ✅
Ładowanie akumulatora za pomocą promieni słonecznych istnieje w zegarkach od lat. Zegarki solarne zostały wprowadzone między innymi przez Casio oraz Timex, czyli dwóch wiodących producentów tradycyjnych czasomierzy. Czy jest dostępny także smartwatch solarny? Jak działają takie zegarki? Który wybrać dla siebie? Tego dowiesz się z mojego wpisu. Zapraszam do lektury.
Jak działa zegarek solarny?
Jak działa taki zegarek? Skąd czerpie energię? Podstawowymi zasadami są:
- Zastosowanie akumulatora możliwego do doładowywania, zamiast tradycyjnej baterii
- Wprowadzenie paneli fotowoltaicznych na obudowie zegarka
Dzięki temu fotony ze słońca wprawiają w ruch elektrony znajdujące się w panelu wystawionym na działanie naświetlenia. Te z kolei przekazują energię dalej. Jest ona wykorzystywana do ładowania akumulatora.
Smartwatch z baterią na 30 dni – czy to możliwe?
Jak długo będzie działał Twój smartwatch dzięki doładowywaniu energią słoneczną? Zależy to od kilku czynników, a wśród nich są:
- Intensywność użytkowania zegarka i obciążenie poborem energii
- Czas wystawienia na źródło światła
- Moc światła dostarczanego zegarkowi
- Dostęp do światła słonecznego, odbitego lub sztucznego[/list]
Najlepsze jest oczywiście wystawienie smartwatcha na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. To zdecydowanie najsprawniej doładowuje akumulator. Jednak nawet światło odbite, czyli słoneczne występujące w pomieszczeniu zadziała nieźle. Zegarek doładujesz nawet w sztucznym oświetleniu, czyli energią wysyłaną przez żarówkę. To jednak zdecydowanie najmniej efektywne rozwiązanie.
O ile dłużej będzie działać smartwatch z zasilaniem słonecznym? Według testów udostępnionych przez popularnego producenta takich rozwiązań dla inteligentnych zegarków, czyli Garmina, wygląda to następująco:
- Przy intensywnym użytkowaniu zegarek wystawiony na działanie promieni słonecznych posłuży około 10% dłużej
- W trybie oszczędzania energii czas działania przedłuży się nawet o 50%[/su_note]
Jak widzisz, im rzadziej i mniej intensywnie używasz zegarka, tym doładowywanie solarne pomoże bardziej. Ale nawet te 10% może okazać się zbawienne podczas długiej, górskiej wyprawy czy treningu rowerowego albo biegowego.
Czy możliwe jest zatem działanie inteligentnego zegarka solarnego przez 30 dni? Jak najbardziej. W trybie oszczędzania energii wybrane modele Garmina wytrzymują nawet 80 dni, a z pomocą doładowywania słońcem nawet 120 dni, czyli wspomniane 50% dłużej.
Jak działa ładowarka do zegarka solarnego?
Oczywiście ładowarka do tak zaawansowanego rozwiązania działa dokładnie tak samo, jak w smartwatchu bez solaru. Jeśli nie korzystasz z doładowywania promieniami słonecznymi, to w każdym wypadku możesz ładować swojego smartwatcha tak, jak każdego innego. Jest to podstawowe źródło zasilania tego urządzenia, a rozwiązanie solarne ma je tylko wspomagać.
Jednak w przypadku zegarków serii Instinct Solar od Garmina, słońce może przez długi czas służyć jako główne źródło prądu. W trybie oszczędzania energii podłączenie do ładowarki może nie być konieczne nawet przez kilka miesięcy. Warunkiem jednak jest częste i długie wystawianie tarczy zegarka na promienie słoneczne. Światło sztuczne nie wystarczy do zasilania na długo.
Mój ranking smartwatchy solarnych
Niestety na dzień dzisiejszy nie jest możliwe przedstawienie miarodajnego rankingu smartwatchy solarnych. Dlaczego? Otóż tego typu rozwiązania oferuje na razie jeden producent. Jest nim Garmin. W dalszej części mojego wpisu postaram się jednak jak najlepiej przybliżyć Ci dostępne modele, dzięki czemu ułatwię podjęcie ewentualnej decyzji o zakupie.
Najpierw jednak odpowiedzmy sobie na pytanie – czy warto inwestować w wyraźnie droższy zegarek solarny z funkcjami smart? Według mnie tak, jeśli często wykonujesz treningi długie, z dala od standardowych źródeł zasilania. Wtedy możesz docenić wydłużenie czasu pracy smartwatcha. Nie jest to jednak przydatne, jeśli większość Twoich aktywności sportowych jest stosunkowo krótkich i masz możliwość doładowania zegarka z gniazdka. W takim wypadku lepiej zainwestować w rozwiązanie bez zasilania solarnego.
Czy zegarek solarny ma GPS?
Wszystkie zegarki Garmin obsługujące doładowywanie promieniami słonecznymi wyposażone są w odbiornik GPS. Dzięki temu odnajdziesz drogę w każdej sytuacji, zaplanujesz lub ocenisz pokonana trasę, a także poprowadzisz dziennik swoich treningów.
Oczywiście należy pamiętać, że używanie odbiornika nawigacji znacznie skraca czas pracy na baterii, jednak smartwatche Garmina oferują nawet kilkadziesiąt godzin intensywnego użytkowania. Jak już wiesz możesz w takim wypadku wydłużyć ten czas o około 10%, jeśli będziesz wystawiać swój zegarek na słońce.
Zegarki solarne męskie
Wybierając najciekawsze modele dla mężczyzn kierowałem się głównie gabarytami urządzenia oraz funkcjonalnością. Panowie przeważnie wolą zegarki duże, masywniejsze. Oto moje propozycje.
Garmin Instinct 2 Tactical Solar
Ten solidny smartwatch solarny sprawdzi się w każdych warunkach. Oto jego najważniejsze parametry:
- Łączność bezprzewodowa Bluetooth
- Wyświetlacz 0,9 cala o rozdzielczości 176x176 pikseli, podwójny obszar wyświetlania
- Czujnik tętna
- Wodoszczelność do 100 metrów
- Praca do 70 godzin w trybie GPS, 65 dni w trybie oszczędzania baterii
- Wzmocniona koperta
Garmin Fenix 7X Solar
Czym charakteryzuje się ten model? Oto jego postawowe cechy:
- Łączność bezprzewodowa Bluetooth oraz WIFI
- Wyświetlacz 1,4 cala o rozdzielczości 280×280 pikseli
- Czujnik tętna
- Wodoszczelność do 100 metrów
- Wbudowana latarka
- Czas działania do 7 dni
- Płatności zbliżeniowe dzięki NFC
- Wzmocniona koperta
Zegarki solarne damskie
Wśród modeli najlepiej pasujących paniom moja uwagę zwróciły te, które opisuje poniżej. Są one zbudowane jako lżejsze, bardziej poręczne i estetyczniejsze oraz delikatniejsze, niż modele typowo męskie.
Damski Garmin Fenix 7S Solar
Jakie są jego najważniejsze cechy? Oto one:
- Łączność bezprzewodowa WIFI oraz Bluetooth
- Wyświetlacz 1,2 cala o rozdzielczości 240×240 pikseli
- Czujnik tętna
- Wbudowana latarka
- Do 7 dni bez ładowania
- Stylowa, srebrna koperta
Garmin Fenix 6S Solar
Ma on podobna charakterystykę do siódemki:
- Łączność Bluetooth
- Wyświetlacz 1,2 cala o rozdzielczości 240×240 pikseli
- Czujnik tętna
- Możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych
- Do 6 dni bez ładowania
- Stylowa, srebrno-czarna koperta
Model ten charakteryzuje się wzmocnioną, odporną obudową. Dzięki temu sprawdzi się w każdych warunkach, nawet podczas potencjalnie niebezpiecznych dla zegarka uderzeń o twarde powierzchnie.
Czy warto kupić smartwatcha z mechanizmem solarnym?
Ładowanie smartwatcha promieniami słonecznymi, by wydłużyć czas działania wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Należy się jednak liczyć z tym, że urządzenia tego typu są droższe od innych smartwatchy, dlatego najlepsze będą dla osób bardzo aktywnych, dużo przebywających na słońcu. Jeśli potrzebujesz zegarka inteligentnego, który dzięki doładowywaniu poprzez panele fotowoltaiczne podziała dłużej – jest to rozwiązanie dla Ciebie.
Oczywiście także w codziennym życiu rozwiązanie może być korzystne. Jeśli masz okazję wystawić zegarek na słońce będąc w biurze, to być może przez kilka dni dłużej nie sięgniesz po ładowarkę. Poza tym to bardzo ciekawy gadżet, szczególnie w dobie tak dużego zainteresowania pozyskiwaniem energii wprost ze słońca.
Czy masz już może takiego smartwatcha albo rozważasz jego zakup? Jeśli tak, to zachęcam Cię do pozostawienia opinii w komentarzu!
Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.