Apple Watch a eSIM: jak skonfigurować, gdzie kupić i na co uważać?

Ostatnia weryfikacja: 24 lipca 2022
➡️ Informacje aktualne ✅

eSIM to świetne rozwiązanie dla osób potrzebujących swobody komunikacji, zastępujące doskonale tradycyjne rozwiązanie, jakim jest plastikowa karta SIM. Wirtualny odpowiednik zapisuje się w module wbudowanym w urządzenie telekomunikacyjne, czyli w telefonie, tablecie czy smartwatchu. Jednym z urządzeń, które obsługują ten nowy, wygodny standard jest Apple Watch. Jak radzi sobie ten nowoczesny, inteligentny zegarek z obsługą technologii? Dowiedz się jak skonfigurować eSIM w Apple Watchu, gdzie kupić kompatybilny model i na co uważać. Zapraszam do lektury.

Jak działa eSIM w Apple Watchu?

Wirtualna karta SIM, czyli eSIM pozwala na działanie urządzenia telekomunikacyjnego w sieci GSM tak, jakby była w nim zainstalowana fizyczna karta SIM. Dzięki na Apple Watchu w wariancie LTE, skorzystasz z komunikacji głosowej oraz internetowej. Można zatem powiedzieć, że w dość prosty sposób możesz stworzyć zegarek z Internetem.

eSIM, czyli Embedded SIM (wbudowany SIM) jest technologią, która może w przyszłości całkowicie zastąpić wydawanie kart SIM w ich tradycyjnej formie. Dane dostarczane są do użytkownika sieci droga elektroniczną, nie jest więc potrzebna wizyta w salonie operatora czy oczekiwanie na przesyłkę.

Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość skorzystania z dual SIM na telefonie, który ma jedno gniazdo na tradycyjną kartę. Jeśli obsługuje on eSIM, to z łatwością skorzystasz z dobrodziejstw posiadania dwóch aktywnych telefonów w jednym urządzeniu właśnie dzięki eSIM.jak działa eSIM w Apple Watch?Jakie są podstawowe korzyści z eSIM? Oto one:

 • Ekologia – nie trzeba tworzyć plastikowych urządzeń SIM, nie jest konieczne przemieszczanie się, czy wynajmowanie kuriera w celu otrzymania karty
 • Nowoczesność – rozwiązanie będzie powoli wypierać tradycyjną kartę SIM
 • Wygoda – nie musisz zabierać z domu telefonu, jeśli posiadasz inne, lżejsze urządzenie z eSIM, np. Apple Watcha
 • Bezpieczeństwo – cyfrowej SIM nie można usunąć z telefonu tak łatwo, jak zwykłej, dlatego też dużo prościej namierzyć utracone urządzenie
 • Swoboda – eSIM z łatwością przeniesiesz między urządzeniami typu telefon, tablet czy smartwatch

Czy Apple Watcha można używać bez iPhone?

Zegarek eSIM od Apple jest już dostępny w sprzedaży. Jednak w związku z tym, że technologia jest jeszcze dość nowa, to nie dotyczy wszystkich modeli. Które obecnie sprzedawane Apple Watche zapewniają eSIM?

Oto one:

 • Apple Watch Series 7
 • Apple Watch SE

Jeśli posiadasz któryś z tych modeli lub właśnie udało Ci się go zakupić, to z łatwością skorzystasz z wygody i nowoczesności tej funkcjonalności. Zadzwonisz do znajomych, odbierzesz wiadomości – wszystko to bez konieczności posiadania przy sobie iPhone’a.

Na co uważać, przy zakupie Apple Watcha z eSIM?

W związku z różnymi konfiguracjami sieci na całym świecie, firma Apple dostosowała wybrane modele swoich smartwatchy do pracy w konkretnych krajach. Sprawdziłem dla Ciebie, które modele obsługują polskie sieci komórkowe. Oczywiście kupując urządzenie u operatora możesz mieć pewność, że będzie ono działało w polskich sieciach. Jednak jeśli planujesz nabycie go w innej dystrybucji, to na pewno przydadzą Ci się te informacje.

Z wymienionych przeze mnie modeli należy wyposażyć się w egzemplarze oznaczone jak poniżej.

jak aktywować esim na apple watch

Kompatybilne Apple Watche Serii 7

Ten zegarek pracuje w polskich sieciach, gdy posiada oznaczenia:

 • A2476 dla urządzenia w rozmiarze 41 mm
 • A2478 dla smartwatcha 45 mm

Skorzystasz z niego bez problemu w Orange oraz T-Mobile.

Apple Watche serii SE

Ten model należy nabyć z oznaczeniami:

 • A2355 dla urządzenia w rozmiarze 40 mm
 • A2356, jeśli posiadasz smartwatch 44 mm

Tu także współpraca dotyczy m.in. sieci Orange i T-Mobile.

Oba Apple Watche działać będą w najpopularniejszych w Polsce (posiadających największy zasięg) częstotliwościach, dzięki czemu skorzystasz z nich w każdym miejscu.

Jak skonfigurować eSIM na Apple Watchu?

By dodać eSIM do Apple Watcha, należy przejść przez proces konfiguracji. Jest on bardzo prosty, lecz należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach i nie pomijać żadnego kroku. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem dokładną instrukcję. Po jej wykonaniu możesz cieszyć się z wykonywania połączeń, odbierania powiadomień i wiadomości SMS bez konieczności zabierania ze sobą iPhone’a.

Swoboda korzystania z eSIM w inteligentnym zegarku może nawet przekonać Cię do pozostawiania smartfona w domu regularnie. To naprawdę korzystne rozwiązanie, jeśli tylko właściwie skonfigurujesz swojego smartwatcha.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem dodawania eSIM do Apple Watch?

Przede wszystkim:

 • Upewnij się, że Twój iPhone oraz Apple Watch mają wgrane najnowsze oprogramowanie
 • Sprawdź, czy masz wykupiony u operatora odpowiedni plan taryfowy, który obsługuje eSIM. Ważne jest także przebywanie w zasięgu sieci GSM Twojego usługodawcy
 • Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z infolinią operatora lub sprawdź informacje o eSIM na jego stronie internetowej

Gdy masz już przez sobą oba przygotowane urządzenia:

 • Otwórz na iPhone aplikację Apple Watch
 • Wybierz na telefonie kartę Mój zegarek
 • Dotknij opcji Sieć komórkowa
 • Wybierz Skonfiguruj sieć komórkową
 • Postępując zgodnie z komunikatami, wykonaj konfigurację sieci swojego operatora. Komunikaty i pytania będą jasne i przejrzyste

Twój Apple Watch jest już przygotowany do działania.

Jak aktywować eSIM na Apple Watchu?

Smartwatch od Apple działa inteligentnie. Będzie on wybierał najbardziej korzystne i energooszczędne połączenie, które jest dostępne w danym momencie. Jeśli znajduje się w zasięgu iPhone’a, to połączy się z telefonem. Może także wykorzystać sieć WIFI (zapisaną wcześniej), lub LTE. Jeśli żadna z nich nie jest dostępna, to skorzysta z UMTS. Teraz już widzisz dlaczego tak ważny jest wybór modelu pracującego w sieciach obsługiwanych w danym kraju.
jak skonfigurować esim na apple watch?
Jak sprawdzić połączenie? Widoczne to będzie w dwóch miejscach:

 • W Centrum Sterowania
 • Na tarczy zegarka Odkrywca

Aby otworzyć Centrum sterowania należy przytrzymać palec w dolnej części tarczy, a następnie przesunąć nim w górę. Jeśli zegarek ma połączenie z siecią, to jej ikona będzie podświetlona na zielono, a nad nią pojawią się kropki w tym samym kolorze. Oznaczają one siłę sygnału. Jeśli jednak zegarek ma możliwość korzystania z połączenia z iPhonem za pomocą Bluetooth lub sieci WIFI – przycisk zmieni kolor na biały. Apple Watch robi tak w celu oszczędzania energii.

Co potrafi Apple Watch bez połączenia z iPhone?

Twój inteligentny zegarek potrafi naprawdę wiele. Co możesz zrobić, jeśli nie masz ze sobą swojego iPhone oraz znajdujesz się poza zasięgiem sieci (LTE lub UMTS), jednak masz dostęp do WIFI?

Dostępne są wtedy funkcje:

 • Połączenia telefoniczne, jeśli w Apple Watch włączysz opcję rozmów przez WIFI
 • Wysyłanie i odbieranie wiadomości, jeśli Twój iPhone jest połączony z siecią – nawet, gdy nie znajduje się w pobliżu
 • Używanie Siri, sprawdzanie pogody, słuchanie radia internetowego oraz inne funkcje dostępne przez Internet
Widzisz więc, że nawet znajdując się poza zasięgiem sieci komórkowej możliwości są spore. Potrzebna jest jednak właściwa konfiguracja Apple Watch, o której pisałem już wcześniej.

Jeśli Twój inteligentny zegarek znajduje się w zasięgu sieci GSM (LTE lub UMTS), to skorzystasz z niego praktycznie jak z telefonu.

Zmiana operatora, a konfiguracja Apple Watcha

Jeśli zdecydujesz się na zmianę operatora, to konieczna będzie ponowna konfiguracja Apple Watcha, którą przeprowadzisz według podanej przeze mnie instrukcji. Bez tego nie skorzystasz ze wszystkich funkcji. Potrzebne jest ponowne przygotowanie Twoich urządzeń na korzystanie z nowej sieci.

eSIM do Apple Watcha od T-Mobile

Jednym z operatorów umożliwiających korzystanie z eSIM w Apple Watch jest T-Mobile. W jakich taryfach dostępne jest to rozwiązanie?

Oto one:

 • Taryfa T
 • Magenta Biznes
 • Jump proFirma

Co będzie konieczne, by skorzystać z eSIM w T-Mobile? Uzyskasz to rozwiązanie podpisując nową umowę lub wprowadzając modyfikację dotychczasowej. Wystarczy skontaktować się z infolinią lub udać się do salonu. Potrzebny będzie aktualny adres e-mail, na który dostaniesz wszystkie niezbędne informacje – potrzebne do zarejestrowania eSIM na Twoim urządzeniu.

eSIM w Orange

Orange to pierwszy polski operator, który wprowadził tę usługę. Co prawda eSIM w Orange na kartę nie jest dostępny, jednak skorzystasz z niego w:

 • Orange Flex
 • Wybranych taryfach dla osób prywatnych
 • Taryfach dla firm

Operator bardzo dobrze wspiera aktywację usługi i dostarcza wszelkich niezbędnych informacji. Prócz otrzymania dokładnych instrukcji na e-mail, możesz także skorzystać z poradników on-line oraz w każdej chwili zadzwonić na infolinię.

Ile kosztuje eSIM do Apple Watcha?

W Orange, wymiana karty SIM na eSIM jest bezpłatna. Jeśli chcesz skorzystać z dodatkowej karty w technologii eSIM, to zapłacisz:

 • Za aktywację 5 zł
 • Miesięcznie 9 zł

Jeśli chcesz skorzystać z eSIM w T-Mobile, to koszty wyglądają tak samo – prócz tego, że nie obowiązuje opłata aktywacyjna. Skorzystasz też z promocji, w których przez wybrany okres nie zapłacisz za dodatkowe karty eSIM.

Na dzień dzisiejszy Plus także oferuje usługę eSIM, jednak na razie nie wprowadził obsługi smartwatchy. Można jednak wkrótce spodziewać się tego rozwiązania także u tego operatora.zegarek esim apple

Apple Watch 5 i 6 a eSIM

Do niedawna oferowane były w polskich sieciach komórkowych modele serii 5 i 6 obsługujące kartę eSIM. Nie są one już jednak sprzedawane. To samo dotyczy modeli z serii 3 oraz 4. Oczywiście możesz nabyć zegarek z innej sieci dystrybucji, jednak zwróć proszę uwagę na fakt, że może on pochodzić z innego kraju. Może to zatem spowodować, że nie będzie współpracował z rozwiązaniami eSIM naszych operatorów. Dlatego też decyzja o zakupie starszego urządzenia powinna być naprawdę dobrze przemyślana.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top