Apple Watch i tarcze – które są ciekawe, jak je wgrać i które aplikacje rozszerzają ilość motywów?

Ostatnia weryfikacja: 25 lipca 2022
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł ze Smartwatch Ranking. Z całą pewnością w zegarkach istotne jest nie tylko to, jakie posiadają funkcjonalności, ale też to jak się prezentują. Z tego powodu w dzisiejszym wpisie przedstawię  najlepsze tarcze  dostępne w ramach Apple Watchy, którymi z pewnością warto się zainteresować.

Czy w Apple Watchu jest wiele tarcz?

Przede wszystkim warto zauważyć, że istnieje możliwość skorzystania z wbudowanych w Apple Watch tarcz, ale można też zdecydować się na gotowe aplikacje lub stworzyć własne (między innymi wykorzystując swoje zdjęcia). Te motywy można śmiało traktować jako  tapety w Apple Watchach. 

Jeśli chodzi o to, ile jest wbudowanych tarcz:

 • Watch OS 8 – 48
 • Watch OS 7 – 42
 • Watch OS 6 – 34
Zależnie od regionu wykrywanego przez zegarek, a także poszczególnych modeli, liczba wbudowanych tarcz może się różnić. Pod spodem opiszę najprzydatniejsze lub najlepiej wyglądające moim zdaniem kompozycje, warto się z nimi zapoznać. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że tarcze opisane we wcześniejszych wersjach, są dostępne także w późniejszych.

Najciekawsze wbudowane tarcze dostępne w Apple Watchach – moje wybory

Najciekawsze wbudowane tarcze dostępne w Apple Watchach

Ciekawe motywy na Watch OS 6:

 •  Aktywność (cyfrowy)  – w przypadku tej tarczy zobaczysz nie tylko godzinę (przedstawioną za pomocą atrakcyjnej czcionki), ale też  Twój pasek aktywności,  a dokładniej trzy koła (dane z nich opisane są także za pomocą liczb). Są one typowe dla Apple Watchy, a przy tym niezwykle użyteczne. Dostosować można kolor i sekundy.
 •  Astronomia  – przedstawiono tu trójwymiarowy model kuli ziemskiej, która jest stale uaktualniana zależnie od czasu. To naprawdę przyjemny widok. Jednocześnie za pomocą tekstu pokazana jest też aktualna pogoda (temperatura i stopień zachmurzenia). Jeśli jednak interesuje Cię jakaś odmiana, to możesz ustawić widok na księżyc lub układ słoneczny.
 •  Ogień i woda  – w momencie uniesienia nadgarstka, a także dotknięcia ekranu pokazywana jest  animacja ognia i wody.  Prezentuje się naprawdę dobrze, więc będzie uatrakcyjniać Twój zegarek. Dostosujesz kolor, można wybrać sam ogień, samą wodę lub obie razem.
 •  Infograf  – to naprawdę ciekawa tarcza, którą trzeba po prostu zobaczyć. Składa się z ośmiu motywów lub mniejszych tarcz, a także wielu cennych informacji. Zmienić można tu kolor.
 •  Kalejdoskop  – w tym przypadku  samodzielnie wybierasz zdjęcia,  które są przedstawiane w kalejdoskopie (tworzone są ruchome wzory z różnych kształtów).
 •  Myszka Miki lub Myszka Minnie  – to idealna tarcza dla każdego dziecka. Myszka Miki lub Minnie odmierza godziny oraz minuty, a sekundy z kolei wskazuje,  tupiąc stopą.  To przyjemny obrazek dla każdego malucha 😉
 •  Zdjęcia  – jak sama nazwa wskazuje, wybierasz tu zdjęcie, jakie ma być przedstawione na tarczy. Możesz wybrać więcej niż tylko jedno.
 •  Siri  – to niezwykle użyteczna tarcza korzystająca z pomocy Siri. Analizowany jest Twój dzień, a asystentka Siri przedstawia najbardziej istotne dla Ciebie informacje. Mogą to być dane o ruchu na drodze, ale też  przypomnienie o kolejnych spotkaniach  umieszczonych w kalendarzu. Zmienić możesz tu kolor.
 •  Słoneczny  – ta tarcza, prócz godziny, daty czy temperatury wskazuje także położenie słońca. Mniejsza tarcza z godziną znajduje się ciągle naprzeciwko aktualnej pozycji słońca (w oparciu o 24-godzinny cykl). Możesz tu zmienić tarczę cyfrową na analogową.
 •  Toy Story  – to kolejna niezwykle atrakcyjna dla każdego malucha tarcza. Znajdują się na niej postacie z  popularnej serii bajek Toy Story.  Mowa dokładniej o Buzzie Astralu, Chudym, Jessie lub Zabawce.

Moje ulubione tarcze na Watch OS 7:

Watch OS 7

 •  Chronograf Pro  – tarcza prezentuje się naprawdę dobrze, a przy tym jest użyteczna. Po stuknięciu w pierścień obejmujący główną tarczę można  uruchomić chronograf,  czyli odmierzanie czasu od momentu kliknięcia (w ramach skali 60, 30 lub 3 sekund). Do tego możliwe jest też uruchomienie tachometru, dzięki czemu przekonasz się, jaką masz prędkość w określonym przedziale czasu.
 •  GMT  – w tym przypadku tarcza składa się z dwóch tarcz (jedna obejmuje drugą). Ta na środku, czyli 12-godzinna, pokazuje czas lokalny. Z kolei większa tarcza jest 24-godzinna i pozwala na przedstawianie strefy czasowej innego miejsca. Jeśli lubisz podróżować, to z pewnością docenisz taką kompozycję. Zawsze łatwo zorientujesz się, jaki jest aktualnie czas w Polsce i czy można zadzwonić do swoich bliskich 😉
 •  Memoji  – to całkiem atrakcyjna dla każdego tarcza, gdzie ukazywane jest  memoji stworzone przez Ciebie  lub kogoś innego.
 •  Typografia  – w tym przypadku mowa o niezwykle stylowej tarczy. Możesz zmienić czcionkę na jeden z  atrakcyjnych wzorów  (klasycznych czy gotyckich), a przy tym zmienić cyfry na arabskie lub rzymskie.
 •  Jedność  – godzina przedstawiana na tej tarczy posiada w tle kolor zielony oraz czerwony (pochodzące z flagi panafrykańskiej), co zapewnia naprawdę przyjemny efekt wizualny.

Ciekawe tarcze na Watch OS 8:

 •  Kontur  – cyfry znajdują się zaraz przy krawędzi ekranu i płynnie się po niej przesuwają. Zapewnia to ciekawy efekt, choć nie jest to praktyczny rodzaj tarczy. Można z niej korzystać tylko w Apple Watch 7.
 •  Modułowy podwójny  – w tym przypadku tarcza przedstawia godzinę w sposób cyfrowy, a jednocześnie umieszczone są tam też  dwa duże obszary,  na których widać wiele innych, choć przy tym cennych informacji. Także ta tarcza dostępna jest tylko w Apple Watch 7.
 •  Portrety  – ta tarcza pozwala na umieszczenie do 24 zdjęć zrobionych w trybie portretowym na ekranie zegarka. Po każdym uaktywnieniu smartwatcha pojawi się kolejne zdjęcie, co zapewnia naprawdę ciekawy efekt. Możesz też zmienić styl ukazywania godziny na jeden z trzech dostępnych (zaokrąglony, nowoczesny, klasyczny).
 •  Pride (plecionka)  – na tarczy znajduje się  plecionka stworzona z barw tęczy,  która porusza się przy ruchu zegarka. Kolory mogą znajdować się na całym ekranie lub w kole.
 •  Czas na świecie  – to niezwykle atrakcyjna, a przy tym użyteczna tarcza. Przedstawia lokalny czas pochodzący z 24 stref czasowych, a przy tym po kliknięciu, w rysunek globu na samym środku sprawdzisz, jaki jest czas w Twoim aktualnym miejscu pobytu. Można też przekonać się, kiedy będzie wschód, a kiedy zachód słońca.

Aplikacje zapewniające dodatkowe tarcze do Apple Watcha

Aplikacje zapewniające dodatkowe tarcze do Apple Watcha

Oczywiście prócz wbudowanych tarcz, można także zdecydować się na aplikacje, które znacznie poszerzą zbiór dostępnych motywów zegarka. Są one zazwyczaj darmowe. Jeśli obecnie posiadane opcje Ci nie wystarczają, to z pewnością warto skusić się o sprawdzenie  dodatkowych tarcz do swojego Apple Watcha 😉 

 •  Buddywatch (darmowa)  – jest to aplikacja, która pozwala na skorzystanie z wielu nowych motywów. Choć trzeba zauważyć, że są to jedynie odpowiednio spersonalizowane wbudowane tarcze, a nie coś kompletnie nowego. Nadal jednak jest to ciekawy zbiór ekranów, które z pewnością Ci się spodobają.
 •  Watch Faces by Facer (darmowa)  – w tym przypadku mowa o aplikacji, w której nowe tarcze umieszczane są przez użytkowników. Dlatego też znajdziesz tam  tysiące ciekawych propozycji,  a wśród nich z pewnością takie, które przypadną Ci do gustu. Aplikacja posiada jednak błędy, przez które bywa niewygodna, choć nie przeszkadza to mocno w jej używaniu.
 •  Watchfacely (darmowa)  – to kolejna aplikacja, która pozwala na skorzystanie z wielu nowych tarcz. W jej przypadku ogromną zaletą jest to, że zaraz po uruchomieniu zobaczysz najpopularniejsze w danym tygodniu kompozycje. Pozwala to na znacznie szybszy oraz łatwiejszy wybór czegoś idealnego dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele nowych pomysłów do Apple Watcha 4 czy późniejszych serii.
Niektóre osoby zastanawiają się, czy można dokupić tarcze do Apple Watcha. Oczywiście istnieją także aplikacje płatne lub po prostu płatne funkcje w darmowych programach, które pozwalają na kupno ekranów. Jeśli więc chcesz wydać na to pewną kwotę, to nie będzie z tym problemu 😉 Z łatwością zorientujesz się jak ściągnąć płatne tarcze zegarka do Apple Watch.

W jaki sposób obsługiwać tarcze Apple Watcha?

Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym, jak wgrać tarcze do smartwatcha. W celu zmiany jej na inną wystarczy nacisnąć pokrętło Digital Crown z boku Apple Watcha i przesuwać ekran w prawo lub lewo szukając w galerii odpowiedniej tarczy dla Ciebie. Jak widać,  zmiana motywu w smartwatchu Apple Watch  jest banalnie prosta.

Ciekawe jest również to, jak zrobić tarcze do smartwatcha. Wiele z wbudowanych propozycji można odpowiednio dostosować, mowa tu nie tylko o kolorach, ale także o kompilacjach. Są to specjalne elementy, które przedstawiają różne informacje jak np.  pogoda, ceny akcji, tętno,  czy wiele innych. W celu dostosowania grafiki do swojego gustu należy przytrzymać ekran po wyświetleniu danej tarczy, a następnie wcisnąć „dostosuj”. Później należy przesuwać w lewo aż do samego końca i właśnie tam będą znajdowały się kompilacje danej tarczy Apple Watcha. Wybierasz wtedy kompilacje, które są już załadowane i zmieniasz je poprzez obrót digital crown (pokrętło z boku zegarka). W ten sposób stworzysz własne wzory tarcz dla Apple Watch.

Można też dodać nowe kompilacje z aplikacji zainstalowanych na Apple Watchu, co pozwala stworzyć jeszcze praktyczniejsze tarcze. W tym celu należy w Iphonie, otworzyć aplikację Apple Watch, następnie „mój zegarek” oraz „kompilacje”. Dzięki temu stworzysz jeszcze ciekawsze motywy ekranowe w swoim smartwatchu. To prosta odpowiedź na to jak zrobić nowe tarcze do Apple Watcha, które okażą się niezwykle użyteczne.
Ciekawe jest to, że stworzone przez siebie tarcze, można śmiało wysyłać innym osobom. Jest to możliwe dzięki wiadomości lub mailowi. Okazuje się to więc wygodną opcją, dzięki której zdołasz dzielić się swoimi dziełami. Najładniejsze tarcze Apple Watch z pewnością warto pokazać innym 😉 Jednocześnie nie trzeba się martwić o to, że ktoś otrzyma kompilacje, których nie chcesz. Przy wysyłaniu danej tarczy wybierasz, które elementy mają zostać wysłane, a które nie.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top