Body Battery od Garmin: co to jest, jak włączyć i jak działa funkcjonalność?

Ostatnia weryfikacja: 14 lutego 2022
➡️ Informacje aktualne ✅

Cześć, z tej strony Paweł ze Smartwatch Ranking. W tym tekście porozmawiamy informacje o popularnej funkcji Body Battery. Z pewnością  marka Garmin  jest jednym z liderów rynku smartwatchy sportowych i wyposaża swoje urządzenia w niezwykle ciekawą opcję.

Co to jest Body Battery?

W prostych słowach Body Battery można określić jako funkcję wskazującą poziom naładowania ciała, czyli po prostu określenie tego jak wiele energii ma Twój organizm. Opiera się to na wielu danych, między innymi chodzi o wykonane treningi (natężenie), tętno (jego zmienność, czyli HRV), natlenienie krwi, pułap tlenowy, poziom stresu czy jakość snu. Wynik określany jest w procentach (od 0 do 100).

Warto zauważyć, że na zegarku wyświetlany jest jedynie ogólny wynik, a jeśli chodzi o bardziej szczegółowe dane, to musisz je sprawdzić w aplikacji Garmina na smartfonie.

Obecnie funkcja Body Battery znajduje się w praktycznie każdym nowym zegarku marki Garmin. Zastosowano ją po raz pierwszy w modelu  Vivosmart 4  i okazała się strzałem w dziesiątkę.

Możesz mieć pewność co do tej funkcji, skoro jej algorytm został opracowany przez fińską firmę Firstbeat. Korzysta ona z najnowszych naukowych teorii, a przy tym uzyskuje dane od ogromnej ilości użytkowników. Dzięki temu jest w stanie stworzyć niezwykle skuteczne algorytmy wykorzystywane nie tylko przez markę Garmin w ramach funkcji Body Battery, ale także producentów innych zegarków czy ogółem urządzeń sportowych.

W jaki sposób działa Body Battery?

Dane liczone są od północy danego dnia. Dlatego też najlepiej jest nosić zegarek przez cały czas, żeby uzyskał jak najwięcej danych. Choć oczywiście zdarzają się momenty gdy trzeba smartwatcha zdjąć, choćby w celu podładowania. Wtedy ten okres czasu zostanie ukazany na wykresie jako  „szacowany”.  Jednak nadal dokładność Body Battery jest wysoka.

Ten pomiar podzielony jest na cztery części:

  • 0-25 – Bardzo niski
  • 26-50 – Najniższe
  • 51-75 – Średni
  • 76-100 – Wysoki
Dodatkowo ciekawe są informacje dotyczące podładowania poziomu energii oraz zużycia. Są umieszczone obok siebie, więc łatwo zorientujesz się, ile dokładnie sił udało Ci się zyskać danego dnia, a ile z nich zużyto. Taki bilans pozwala szybko sprawdzić, czy obecnie prowadzony styl życia jest na pewno zdrowy.

Jednak żeby funkcja Body Battery zapewniała jak najdokładniejsze dane, trzeba postarać się o noszenie zegarka nocą. Dopiero biorąc pod uwagę  dane dotyczące snu,  możesz oczekiwać, że uzyskane wyniki będą odzwierciedlały rzeczywistość.

Za ogromną zaletę w przypadku funkcji Body Battery trzeba uznać bardziej szczegółowe dane. W aplikacji znajdziesz rozmaite wykresy, pokazujące jak zmieniał się poziom energii w ciągu danego dnia oraz ogólne informacje na temat na przestrzeni wielu dni.

To niezwykle cenne dane, bo pozwalają one zorientować się, w jakich sytuacjach Twój poziom energii jest wysoki. Dzięki temu możesz lepiej dopasować treningi do swoich potrzeb, a także poprawić jakość snu czy dobrać odpowiednie ćwiczenia. Poza tym sprawniej zaplanujesz swój dzień, biorąc pod uwagę, jak wiele energii jeszcze Ci pozostało.

Jakie korzyści zapewnia funkcja Body Battery?

Jakie korzyści zapewnia Body Battery

Odpowiednie ustabilizowanie poziomu energii sprawi, że Twoja siła woli będzie znacznie większa niż wcześniej. Uda Ci się dotrzymywać różnych zobowiązań o wiele łatwiej, a przy tym większa ilość sił poskutkuje tym, że regularne treningi, nauka czy jakiekolwiek inne czynności  zdołasz wykonywać codziennie. 

Duży wpływ na poziom energii ma z pewnością kondycja. Chodzi więc o ćwiczenia aerobowe, które pobudzają krążenie krwi i pracę serca. Dzięki takim treningom Twój poziom energii będzie bardziej stabilny.

Po pewnym czasie ich uprawiania konkretne czynności nie będą Cię tak męczyły, a co za tym idzie zasób Twoich sił, nie zmniejszy się tak drastycznie. Jeśli więc pragniesz mieć  wysoki poziom energii każdego dnia,  to możesz zacząć biegać czy skakać na skakance.

Do tego funkcja body battery umożliwia lepsze zaplanowanie swoich treningów. W momencie gdy widzisz na zegarku, że masz naprawdę mało energii, możesz odłożyć ćwiczenia na później, gdy już się nieco zdrzemniesz. Bazując na informacjach zbieranych każdego dnia, uda Ci się wybrać idealną porę na treningi, co jednocześnie pomoże  szybciej wyrobić w sobie nawyk.  Wiele osób nie jest w stanie regularnie trenować, bo wybierają na ćwiczenia czas, gdy są zbyt zmęczeni. Ta funkcja pomoże temu zapobiec.

Możesz sobie łatwo wyobrazić, jak wielkie efekty osiągnie się dzięki wykorzystaniu tej funkcji. Wystarczy, że przypomnisz sobie dzień gdy Twój organizm był pełen sił i nie brakowało Ci motywacji. Jeśli porównasz go sobie z chwilami gdy nie udało Ci się znaleźć energii nawet na najprostsze ćwiczenia, to z pewnością zrozumiesz, dlaczego warto używać Body Battery w zegarku.

Co wpływa na poziom energii?

Warto zauważyć, że czymś całkowicie naturalnym jest wysoki poziom energii na początku dnia, a niski na jego koniec. Nie trzeba więc się tym martwić. Co prawda producent Garmin przekazuje informację, że dieta nie ma większego wpływu na poziom energii, ale jednak jeśli ktoś do tej pory odżywiał się niezdrowo, to będzie miał znacznie mniej sił od kogoś korzystającego ze zbilansowanej diety. Mimo wszystko ma to wpływ na  jakość snu czy poziom stresu.  Jednak skorzystanie z kawy lub podobnego „wzmacniacza” nie wpływa w żaden sposób na poziom energii jeśli chodzi o pojedyncze zastosowanie, możesz więc oczekiwać wtedy dokładnych wyników.

Należy też wspomnieć o używkach różnego rodzaju, z których korzysta się często. Kofeina, alkohol czy papierosy, sprawiają, że na dłuższą metę człowiek ma znacznie mniej sił. Mogą powodować chwilowe pobudzenie, ale zwiększają poziom stresu, pogarszają jakość snu oraz działają na organizm w sposób negatywny. Warto więc je odstawić lub chociaż ograniczyć.

Każdemu zdarzają się pojedyncze dni, w których ma się mały poziom energii. Nie musisz się tym martwić. Po prostu w każdej takiej sytuacji zastanów się, dlaczego wynik jest tak niewielki. Z kolei jeśli stale masz niski poziom energii, a Twoje starania nie przynoszą skutku, to należy się zastanowić,  czy przyczyna nie leży gdzieś indziej  Najczęstszymi problemami jest nadmierny stres oraz mała ilość ruchu. W tym pierwszym przypadku pomagają ćwiczenia oddechowe, medytacja, tai-chi lub joga, z kolei jeśli chodzi o małą ilość ruchu, to wybór ćwiczeń jest ogromny, oczywiście mowa o aerobowych treningach. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Jak wiadomo zbyt duży stres, zmniejszy poziom energii w organizmie. Można jednak temu przeciwdziałać dzięki odpowiedniemu relaksowi. Codzienna dawka ćwiczeń oddechowych pozytywnie wpływa na pracę serca, dotlenienie krwi oraz zapewnia znaczną dawkę energii. Nie trzeba wcale wiele,  nawet 5 minut dziennie zapewni różnicę  i co najważniejsze pozwoli wypracować w sobie nawyk.

Dla wielu osób niski poziom energii widoczny na wykresie Body Battery okazuje się dużą motywacją do działania. Bo przecież to jak bardzo człowiek jest „naładowany”, ma wpływ na całokształt jego życia, a nie tylko ćwiczenia. Uważam, że akurat ta funkcja jest niezwykle użyteczna i zdoła przydać się każdemu, nawet jeśli nie lubisz ćwiczyć.

Najczęstsze pytania dotyczące Body Battery

Najczęstsze pytania o Body Battery

Jak mogę włączyć Body Battery?

Dane zbierane są przez cały czas, trzeba jedynie uruchomić pokazywanie wyniku Body Battery. Mowa o konkretnym widżecie w zegarku. W tym celu wciska się Up lub Down, czyli po prostu górę lub dół. Można dzięki temu wyświetlić  widżet z pokazanym poziomem energii.  Jeśli jednak go tam nie ma, konieczne jest dodanie widżetu do pętli. W tym celu należy wejść w „menu”, następnie „widżety”, „podgląd widżetów” oraz „edytuj”. Tam można dobrać widżet z funkcją Body Battery.

Dlaczego Body Battery nie działa?

Przede wszystkim należy się zorientować czy konkretny model posiada tę funkcję. Warto wejść na stronę marki Garmin oraz przejrzeć dane dotyczące danego zegarka. Jeśli jednak funkcja jest obecna, ale nadal nie działa, to zachęcam do  wyłączenia oraz włączenia smartwatcha.  Można także spróbować rozłączyć go ze smartfonem, a następnie ponownie zsynchronizować urządzenia ze sobą.

Jakie są opinie użytkowników na temat Body Battery?

Zazwyczaj są naprawdę  zachwyceni możliwościami,  jakie oferuje ta funkcja. Warto sprawdzić komentarze dostępne w różnych artykułach na ten temat. Jeśli ktoś lubi ćwiczyć, to zegarek Garmina z pewnością przypadnie mu do gustu, a w nowszych modelach praktycznie zawsze obecna jest funkcja Body Battery.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno “wkręcony” w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Paweł ze Smartwatch Ranking

Mocno "wkręcony" w nowe technolgie, zafascynowany smartwatchami, obserwator zmian sposobów na jakie korzystamy z elektroniki. Parametry i technikalia nie mają przede mną tajemnic, analizuję, porównuję i przekazuję je Tobie w sposób przystępny. Przedsiębiorca, absolwent wydziału Ekonomii <a href="https://ug.edu.pl/">Uniwersytetu Gdańskiego</a>. W proponowanych produktach zawsze szukam korzystnego stosunku jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top